Pistácie

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pistácie

Příspěvekod pavell » 18 čer 2020, 17:30

Nevím Radku, ale pěstovat pistácie ze semen je celkem na dlouho, když si spočítáš jek dlouho budeš čekat na výsledek a co s tím bude za ty roky práce tak tě ty roubované krásné rostliny od Pražáků vyjdou snad i levněji, ale je to tvoje věc. Já je z Droždína mám od podzimu a vypadají hezky, pěkně rostou.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2020, 08:57

pavell píše:Nevím Radku, ale pěstovat pistácie ze semen je celkem na dlouho, když si spočítáš jek dlouho budeš čekat na výsledek a co s tím bude za ty roky práce tak tě ty roubované krásné rostliny od Pražáků vyjdou snad i levněji, ale je to tvoje věc. Já je z Droždína mám od podzimu a vypadají hezky, pěkně rostou.


Njn Pavle, mas samozrejme pravdu.Takhle jsem roky blbnul s opakovanym objednavanim a neuspesnym sazenim fejchoa z nekolika varek semen ze zahranici a to vcetne objednani levnejsich, ale neznamych odrud stromku/keriku z Kruhu a nic z toho nebylo.Vyklicenych asi 5 semenacku ze stovek semen chciplo pres zimu po par cm vysky a ty dva stromky/keriky postupne uschly. Nejde ani tak o ty prachy, ale spis o ty roky v haji a kvety natoz plody NULA ... Loni jsem jeste odolala, ale letos uz ne.Nakonec jsem zaskripal zubama a koupil samosprasny fejchoa strom za 1200,- bez dopravy z Lumigreenu a po mesici uz jsem bastil aspon kvety S8
Tak s pistacii to holt nevyjde :|

Zkus prosim nafotit a nahrat sem ty svoje pistacie od Pražáků 8)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 30 čer 2020, 10:43

pavell píše:Ta to má za sebou.


Mno tak jsem to zkusil ted o vikendu nariznout vsude mozne, zeleny to neni nikde, ale na rezu to aspon voni, tak uz jsem se s pistaciovnikem uz asi rozloucil :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 25 črc 2020, 08:52

daggy007 píše:Ja som kupil oriesky z Turecka cez eBay a aj mi pekne vyklicili. Mam ich dokopy asi 12 rozneho veku (3rocne az 1rocne). Prve kusky planujem vysadit vonku na buduci rok.

Tak uschly pistaciovnik jsem dole seriznul a hodil pred panelak do zeme jen jako posledni pokus ... nedal to :| S13
Vrsek jsem hodil do zeminy, ale je to fakt uz jen drevo, tak ho asi seriznu jako podperu pro annony apod :-o

Taky koukam na ty pistacie z Turecka na ebay, jen je tech semen za ty prachy dost malo a mam obavu, aby mi aspon nejaka vyklicila.
Vetsina semen z e-baye mi nak neklici ...
Zkusim se zeptat dnes tchana, ten mam papouska, treba bude vedet S14 :-) .
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod sHImi1987 » 03 srp 2020, 13:37

Ahoj, chtěl bych se zeptat na stav vašich pistácií a hlavně na jejich růst.
Do letoška mi vždy na jaře nasadily nové listy, vyrostlo jich asi tak 5 a konec. Letos jsem tedy na radu víc zaléval a zkoušel jsem i hnojivo na listy (Kristalon) a NPK ke kořenům.

Samec jednou větví pořád roste (což mi dělá radost, ale kdyby tak rostl celý), zbytek stromku mi opět udělal jen kratičké výhonky, které tedy letos ještě jednou obrazily ale pak přestaly růst. Samice to samé - žádné velké výhony se nekonají.
Teď mi postupně začaly tu a tam usychat listy - je to normální? Děje se vám to u nich také?

Samec, stálerostoucí větvička je ta vpravo :-)
Obrázek
sHImi1987
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 03 kvě 2020, 12:40
Bydliště: Semín USDA 6b

Re: Pistácie

Příspěvekod kasta » 03 srp 2020, 15:46

ja mel taky semenacky z Turecka - 4 ks ze 30i seminek. Nastrkal jsem je rovnou do zahonku, zadny rozmazlovani. Nejdriv rostly rychle, cca prvnich 5 listu, pak se rust zpomalil, ale zily. Jedna uschla uz v lete a ty zbyly prezimovaly, na jare v pohode obrazily ale pak nejak behem cervna zacaly postupne zasychat at jsem delal co chtel. Neco jim tu u me nesedi, uz nebudu zkouset znovu.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pistácie

Příspěvekod radek.god » 05 srp 2020, 09:51

kasta píše:ja mel taky semenacky z Turecka - 4 ks ze 30i seminek. Nastrkal jsem je rovnou do zahonku, zadny rozmazlovani. Nejdriv rostly rychle, cca prvnich 5 listu, pak se rust zpomalil, ale zily. Jedna uschla uz v lete a ty zbyly prezimovaly, na jare v pohode obrazily ale pak nejak behem cervna zacaly postupne zasychat at jsem delal co chtel. Neco jim tu u me nesedi, uz nebudu zkouset znovu.

To je dost mala klicivost.Tak to asi ani zkouset nebudu nebo pockam az bude nekde ta turecka varianta uz ve forme male rostliny za rozumnou cenu skladem, nez davat cca 250,- za par semen z Turecka pres ebay s takto nejasnym vysledkem S21 U me teda asi ten pistaciovnik zarval uschnutim z premokreni a uhynuti korenu, ale co jsem cetl, tak je to dost citlive na nejake parazity nebo co v pude, takze to mohlo byt i tim E1
Hledal jsem podle cernani listu a jakehosi belaveho povrchu na nich, ze by to prave mohlo byt nake onemocneni nebo naka houba nebo co ... :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pistácie

Příspěvekod kasta » 05 srp 2020, 11:54

mozna kdybych si s tema peckama trochu vic pohral a nechal je klicit nekde v substratu se stabilni vlhkosti, byla by klicivost lepsi. ja je dal rovnou do zahonku, at prezijou jen ty nejsilnejsi. vim, ze jsem je musel i pres leto dost zalivat (ale byly v hodne vyprahlym koute zahrady), ale rostly. az dalsi rok zacaly pomalu odchazet, to ze jim neco v pude nesedelo, tomu by to i celkem odpovidalo.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pistácie

Příspěvekod Hofis » 10 srp 2020, 16:58

sHImi1987 píše:Ahoj, chtěl bych se zeptat na stav vašich pistácií a hlavně na jejich růst.
Do letoška mi vždy na jaře nasadily nové listy, vyrostlo jich asi tak 5 a konec. Letos jsem tedy na radu víc zaléval a zkoušel jsem i hnojivo na listy (Kristalon) a NPK ke kořenům.

Samec jednou větví pořád roste (což mi dělá radost, ale kdyby tak rostl celý), zbytek stromku mi opět udělal jen kratičké výhonky, které tedy letos ještě jednou obrazily ale pak přestaly růst. Samice to samé - žádné velké výhony se nekonají.
Teď mi postupně začaly tu a tam usychat listy - je to normální? Děje se vám to u nich také?


Mám je teprve první sezónu a je to u mě to samé. Ale těžko říct, uvidíme, jak to bude, až se plně chytnou. Osobně jsem rád, že přežily to chladné a extrémně deštivé počasí. Naštěstí jsou na nejslunnějším a nejsušším místě na zahradě, takový úhor, kam svítí slunko skutečně nepřetržitě od východu až do západu slunce. Sice toho slunce zatím moc nebylo, ale za poslední 4 týdny už si celkem lebedí. Růst se jim ale dál zatím moc nechce. Hlavně že žijou. :)
Obrázek
Foto: VDF, 09.08.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod Hofis » 24 srp 2020, 17:40

Tento týden zahájily pistácie druhou růstovou periodu. Jsem mile překvapen, to jsem ani nečekal na to, že jsou letos první rok v zemi a ani počasí příliš nepřálo. Zdá se, že by to i ve VDF mohlo jít. Ale teprve další roky ukážou.
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 23.08.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod Radim K » 25 zář 2020, 22:45

Honzo, taky jsem letos čuměl na druhou periodu, právě ji ukončují, to je úplně super, že taková dřevina je schopná hodit 2 periody růstu a i dozrát S9 .

Pistácie v části zahrady zvané "Pákistán".
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pistácie

Příspěvekod Hofis » 26 zář 2020, 00:26

Máš je krásné, Radime. S6 Mě to z té vlhkosti letos něco chytlo, asi nějakou houbu. Projevuje se to hnědým, později šedivějícím a celkem hustým tečkováním na listech s černým puntíkem uprostřed. Ale je to první rok, uvidíme další roky. I ve VDF sice teď bylo celkem sucho, ale skoro 700 mm do teď je zatím celkem slušná nálož. To dokáže rozhodit i jiné rostliny, než jsou suchomilné pistácie. I na jabloních shnily listy a ty už jsou teď úplně holé. Takže se vlastně ty pistácie drží nadmíru dobře, holky zlatý. Snad bude ten příští rok pro subtropy ve VDF přívětivější.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod Hofis » 22 úno 2021, 12:38

Tak se mi zdá, že ve VDF budu spíš testovat pistácie na to, kolik vody unesou... :shock:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 21.02.21

Po tom extra deštivém minulém roku si i na jaře užijí vody dost. Co naplat, jsou vedle cesty a ten sníh se holt musí někam odklízet. :)
Ale za chvíli už vylezou ze zimního stínu, a pak budou mít slunce celý den. Jedná se o nejsušší a nejnehostinější místo na zahradě, ani růže tam nerostou. Tak snad si s tím nějak poradí. :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pistácie

Příspěvekod moonvil » 22 úno 2021, 14:55

Pistácie ve VDF? WTF? :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pistácie

Příspěvekod Hofis » 22 úno 2021, 20:38

moonvil píše:Pistácie ve VDF? WTF? :wink:

Jó, taky si říkám, ale zkusit to musím... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků