Mandloň

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mandloň

Příspěvekod Lenkalor » 27 dub 2023, 20:34

Mandloně kvetou, Ferragnes kvete o chvilinku dříve než Vialfas. Snažila jsem se je co nejvíce zpozdit, ale to i broskvoně a kvetou nastejno. To je fajn, mohou se opylovat.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mandloň

Příspěvekod zbynda » 28 dub 2023, 15:36

Je to s podivem, ale pozdně kvetoucí mandloně u mě vypadají, že nebyly nijak výrazně postiženy silnými mrazy na počátku dubna.

Aktuálně je stav kvetení s mé oblasti u jednotlivých odrůd následující:
`Marcona` - od 10. 4. aktuálně na konci; poškození pupenů mrazem do 10 %; první rok vypadá, že by mohla být i slušná úroda
`Ferragnes`, `Ferraduel` - od 21.4. aktuálně na konci kvetení; poškození pupenů mrazem - žádné; opýlení dobré
`Supernova` - od 6. 4. odkvetly do cca 20. 4. poškození pupenů mrazem do 10 %;
`Tuono` - od 12. 4. do cca 26. 4. poškození pupenů mrazem - žádné;
`Weiss Krachtmandeln` od 23. 3. do 5. 4. 2023; cca 60 % poškození týdenními mrazy v době kvetení
`Robijn` od 24. 4. do 10. 4. cca 30 % poškození týdenními mrazy v době kvetení
`Texas` letos cca 8letý stromek odešel - loni silný kleotok na kmeni, ošetření nepomohlo; pravděpodobně nějaká varianta korové nekrózy, na které je tato odrůda poměrně citlivá

Obrázek
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Mandloň

Příspěvekod Lenkalor » 28 dub 2023, 15:45

Díky za zapsání začátku kvetení u jednotlivých odrůd.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mandloň

Příspěvekod Lenkalor » 14 kvě 2023, 09:46

Tak na loni zasazené Ferragnes, která má asi 130 cm, se udržely 3 plůdky. To je víc, než jsem čekala. V naší poloze nejsou mandloně tradičním stromem. Nejsou ani na úplně chráněném místě, aby brzy nevykvetly.
Vialfas také trochu kvetla, ale neudržela.

Obrázek
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mandloň

Příspěvekod zbynda » 18 kvě 2023, 07:54

U mě jsem letos u některých mandloní zažil silné napadení Moniliovou spálou. Ošetředí jsem udělal bohužel jen jedno na počátku kvetení s tím, že historicky u mě tímto nikdy netrpěly... No výsledek je redukce krásné násady tak na 10-20%. Bohužel má blbost, příští rok budou mít stejný plán a intenzitu jako meruňky.
Zajímavé je, že silné napadení bylo pouze na brosvo-mandloňových hybrdidech Marcona, Robijn. Klasické mandloně s bílými květy měly chycenou maximálně větvičku.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Mandloň

Příspěvekod speedy » 27 říj 2023, 18:52

zbynda píše: ... Nemáte někdo zkušenosti s Maďarskými mandloněmi Tetenyi Kedvenc, Tetenyi Botermo, Tetenyi 70? Zajímala by mě především doba kvetení a nejlépe i mrazuodolnost, tj. zda nespadají do skupiny, která vydrží v dřevě jen do -20.

Oživuji dotaz. Aby to nezapadlo!
*** Letos tj. teď na podzim je nabídka prodejců co se týče odrůd zatím dost prázdná. V podstatě to jsou ležáky z léta? Asi nemají pěstitelé vyoráno nebo přišla u nich kalamita nebo jsou stromky teprve někde na cestě?
U těch maďarských mandloní jsem se zatím proklikal a s překladačem na jeden web, kde graficky byla doba květu pro tyto 3 odrůdy stejně roztažena tj. od posledních dní února až do konce března: asi jako rozptyl dle místních podmínek a protože se obecně udává doba květu 2 týdny.
Tak jestli to platí pro Maďarsko, tak u nás (u mne?) by byl možný posun až od někdy konce března kamsi do dubna? Ovlivní posun doby kvetení mandloně když třeba nabílím kmínek nebo to zastíním, třeba vysadit do polostínu? S těmi mandloněmi to u sebe beru jako takovou provokaci, broskví jsem se už dočkal a tak což hybrid broskvomandloně?
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mandloň

Příspěvekod speedy » 05 lis 2023, 09:31

PFALZER FRUCHTMANDEL - má ji někdo?, tak potom jaká je doba květu?
Zbynda ji uvedenu nahoře v seznamu žel nemá. Proto se tu ptám. Před tím jsem marně dal (to kvetení) vyhledávač a googlil i po internetu. Jde mně o opylení Ferragnes. Žel, letos na podzim zatím nikde nenabízí Ferraduel, to by bylo asi nejjednodušší.

Pfalzer Fruchtmandel jsem kdesi zahlédl jako doporučený opylovač právě pro Ferragnes, ovšem doporučení prodejce také může jen znamenat aby prodal mandloně oboje a to kvetení se může v reálu minout. Tak jako hrozí u Robijn, který jsem si pořídil ale kvete (viz zbynda a já tu informaci tehdy neměl) dříve a tím pádem je i citlivější, ostatně u mne zasazení a letošní jaro asi nepřežil. Takže sháním co k Ferragnes dál?

13. 11. 2023 Odpovídám zatím si sám a po asi týdnu hledání na internetu, nejlépe v německých zdrojích: vysloveně počátek a dobu kvetení odrůdy jsem nenašel, pouze textové popisy vztažené k místu odrůdy tedy k Falci, oblast je pokládaná za vinařský region, slavnosti kvetení mandloní, březen s přesahem do dubna, to odpovídá těm asi maďarským odrůdám Tétényi nebo tomu Robijn, pořídit Pfalzer Fruchtmandel k opylení Ferragnes (zahlédl jsem tady v místních popiscích některého prodejce) je pravděpodobně rizikové, kvetení se nemusí sejít.
Naposledy upravil speedy dne 13 lis 2023, 17:53, celkově upraveno 1
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mandloň

Příspěvekod speedy » 12 lis 2023, 20:52

zbynda píše: ... Nemáte někdo zkušenosti s Maďarskými mandloněmi Tetenyi Kedvenc, Tetenyi Botermo, Tetenyi 70? Zajímala by mě především doba kvetení ...

Tak jsem se přece jen doklikal, ale odkaz se mně žel někam hned vytratil. Byla to v PDF vážně míněná práce (nikoli reklamní popis prodejců) a v tabulkách situace na podmínky Makedonie.
Tam u výše uvedených maďarských odrůd bylo uvedeno středně(!) pozdní kvetení, to jako že pozdní kvetení je uvedeno až u Tétényi Record a Tétényi Keményhéjú (tvrdé skořápky). Zahlédl jsem k tomu tam navíc ještě několik málo odrůd které zde neznáme ... a celé to jakoby bylo srovnáno na francouzskou odrůdu Ferragnes. Vyjádřeno bylo graficky úsečkami v kalendáři.
S tím maďarským uvedeno že pozdním kvetením (Record a Keményhéjú) je časový posun ve zpoždění "jen" několik málo dnů, tak 5 dnů plus mínus. Takže to problém zase tolik moc neřeší? Počátek, všeho toho od Maďarů, je plus mínus v průběhu 2. 1/2 března a konec ani ne 1/2 dubna, spíše už v průběhu 1. 1/3 dubna. Kdežto Ferragnes je záležitost (tam bylo srovnání) až výrazně později, kvetení až 2. 1/2 dubna ... a opět třeba brát plus mínus.

Pro sebe si vyhodnocuji, že na zdejší u mne velmi okrajové podmínky a když přece jen jsem se už asi 7. rok pokaždé dočkal vlastních broskví od odolnějších odrůd, tak v úvahu pro mandle připadá (riziko vždy bude) z právě nabízených jen ta odrůda Ferragnes. Ovšem prodejci k ní nenabízí opylopače který by opravdu měl slušný překryv v kvetení. Žel, totiž sesterská odrůda Ferraduel a kde lze očekávat podobnost s Ferragnes tak zmizela z nabídek prodejců úplně.
Dnes jsem se doklikal, že také francouzská odrůda Avijor (prý synonymum je Lauranne) je křížencem právě Ferragnes a Tuono. Tuono, viz údaje nahoře Zbynda, je sice ranější ale několik dnů ten překryv kvetení s Ferragnes má. Tu Avijor jsem zahlédl že je možná někde ještě nabízená. Žel, pod jménem Lauranne jsem se dodatečně doklikal že mrazuodolnost do -15°C ... což je málo a pokud to je pravda :D17
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mandloň

Příspěvekod speedy » 13 lis 2023, 11:14

ááá!, jsem se doklikal na německy psané info k mandloním a kde je uvedeno to co obvykle jinde není, tedy k době květu,
mne to zajímá kvůli vysoké u mne poloze a jistě některé další zájemce tj. dobrodruhy pokusníky?, jak jsem už napsal výše o zdroji z Makedonie tak etalonem je pozdě kvetoucí Ferragnes (nyní nabízená v Česku a kvetení v 2. 1/2 dubna) a zde na webu viz info o kvetení Zbynda a souhlasí to s tím co uvedeno jinde po webech plus mínus dle polohy a země,
následně uvedu jen to co asi přichází v úvahu a že možná se u nás také i někdy objeví, použil jsem překladač:
Ferragnes
Původ: Francie, INRA
Kříženec mezi Cristomorto (Itálie) a Aï (Francie) (kolem 1960)
Důležitá odrůda ve francouzském komerčním pěstování
Květ čistě bílý, malý (cca 28 mm)
Velmi výnosné
Monilia odolný
Křížové opylení
Velmi pozdní kvetení, současně s rašením listů
Zralé na konci září / začátku října (Falc)
Ferraduel
Původ: Francie, INRA
Kříženec mezi Cristomorto (Itálie) a Aï (Francie)
Velkoplodý
Monilia odolný
Mrazuvzdorná
Křížové opylení
Velmi pozdní kvetení, po vyrašení listů, například u Ferragnès
Dozrává začátkem / v polovině září
Ferrastar
Původ: Francie, INRA
Kříženec mezi Cristomorto (Itálie) a Aï (Francie)
Velmi výnosné
Vzpřímený růst
Tvrdá skořápka
Křížové opylení
Velmi pozdní kvetení, jeden až tři dny před Ferragnès
Zralé na začátku / v polovině září s Ferragnès
Lauranne Avijor
Původ: Francie, INRA
1978 přechod Ferragnès x Tuono
Samoplodný
Rychle plodná
Velmi odolný vůči nemocem
Velmi pozdní kvetení, tři dny po Ferragnès
Dozrává brzy, brzy / koncem září, před Ferragnès
Penta
Původ: Španělsko, CEBAS-CSIC
Spojení S 5133 a Lauranne
Samoplodný
Tvrdá skořápka
Snadná sklizeň
Pozdní kvetení, patnáct dní po Ferragnès
Sklizeň brzy, září (Španělsko)
Marinada
Původ: Španělsko, IRTA
Kříženec mezi Lauranne a Glorieta z roku 1994
Samoplodný
Vysoký výnos
Nízká intenzita větvení
Pozdní kvetení, sedm dní po Ferragnès
Vairo
Původ: Španělsko IRTA
Kříženec mezi 4-665 a Lauranne z roku 1991
Samoplodný
Vysoký výnos
Velmi rázný
Tolerance k červené skvrnitosti listů (Polystigma ochraceum)
Pozdní kvetení, jako Ferragnès
Časná sklizeň, patnáct dní před Ferragnès
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mandloň

Příspěvekod speedy » 14 dub 2024, 11:19

Tak co letos (tj. 2024) vy zdejší mandloňáři? Jak to případně už kvete a odrůdy?
U mne v Podkrkonoší mám pocit, zápisky si však nedělám, že na zahrádce to kvetení stromků (obecně tu v osadě třeba třešně, višně, broskvoně, meruňky a hrušky) letos je tak o 3 týdny dříve než je obvykle. A to jsem na podzim poprvé zabělil kmínky, takže naopak by to mělo kvést o trošku více později?

Mně ještě kvést z mandlí nic nebude, mám mladou Ferragnes a příbuznou Avijor, raší to v těchto dnech už výrazně, jsou první lístky. Žel, nesehnal jsem k Ferragnes tu Ferraduel. Teď v posledku jsem jen zjistil (internet) že nabídka se objevila v Ekozahradnictví: nemám s nimi zkušenost a včetně dopravy to vyjde přes 500 Kč stromek, tak to silně váhám.
Jinak já se po asi 4 měsících také teprve probouzím: v covidových letech mne to nějak minulo a pohodička, teď koncem listopadu jsem si ho však přinesl z návštěvy a potom přes ty 4 dlouhé měsíce chronická únava, hrůza, až teď v posledku jsem to začal rozhánět Eleuterokokem a tak mám smysl něco jít na zahrádku dělat ... a tady se po delší době přihlásit. A optat.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mandloň

Příspěvekod Radoslav » 14 dub 2024, 12:22

Moje skúsenosti s odrodami sú, že tuhú zimu, ktorá sa raz za čas objaví prežijú len lokálne odrody ako Zora a Vama, maďarské a Tuono a pod. nie.
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 79 návštevníků

cron