Elektronické minipařeniště

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Elektronické minipařeniště

Příspěvekod Stanley_51 » 05 kvě 2011, 17:51

Elektronické miniparenisko

Příspěvekod jujto » čtv kvě 05, 2011 12:01 pm
Kedze som si chcel uz x-ty krat dopestovat priesady sam a nespoliehat sa na tvrdenia predajcov na trhu a ako vzdy som pohorel, pustil som sa hladat nejake riesenie, ktore by mi pomohlo vyriesit vacsinu problemov s predpestovanim priesad.

Dovodov neuspechu bolo predpokladam viac.
Podozrenie mam na substrat, lebo po vysypani substratu z prvych pokusov pomedzi travu, tam do troch dni ostalo iba suche miesto. Ale aj tradicne ustriehnutie preliatia, ci prilisneho preschnutia substratu sa myslim tiez podpisalo pod moje neuspechy. Ako dalsi problem vnimam to, ze nemam kontrolu nad teplotou a osvetlenim vo dne a v noci. Kurenie je nespolahlive, moze mi semienka, ci rastlinky doslova upiect, ak vsak dam miniparenisko z baumaxu na okno, z jednej strany ide chlad od okna a z druhej suche salave teplo od radiatora. To pre kliciace rastlinky tiez neni to prave orechove. Malo svetla, ci prilis ostre svetlo, pri nevhodne orientovanom okne, tiez moze nepriaznivo vplyvat na rast mladych rastliniek.

Toto vsetko ma viedlo k usilovnemu hladaniu. Nakoniec som myslim uspel. Nasiel som stranku, kde autor postavil miniparenisko z nevyuzitej starsej skrinky od pocitaca. Stranka je sice v anglictine, ale obrazky hovoria same za seba. Povodne to bol pokus o dopestovanie jahod v zime, no myslim, ze na predpestovanie si priesad v predjarnom obdobi, ci napriklad zakorenovanie odrezkov, je to priam ako stvorene.


Osvetlenie zabezpecuju dve ziarivky, teplo klasicka ziarovka, vzdusnu vlhkost pohar s vodou, vetranie otvor v hornej casti s moznostou pridania PC ventilatora a izolaciu od okoliteho prostredia polystyrenova vypln. Zalievanie sa da vyriesit podmokom pomocou misky na dne skrinky, cerpadielka, hadicky a sondy na meranie vlhkosti. Kyblik s vodou bude potom dostatocnou zarukou, ze rastlinky neuhynu smadom. Striedanie dna a noci je nastavene pomocou spinacich hodin.

Kedze som majitelom par skriniek, ktore by sa na takyto ucel dali pouzit a uvazujem o vytvoreni niecoho podobneho, chcel by som tymto otvorit diskusiu, ci niekto pouziva nieco podobne na predpestovanie priesad a ak ano podelit sa o skusenosti so stavbou, ci prevadzkou.
Aj ked je uz na to pomaly neskoro, osobne sa do toho planujem pustit co najskor, aby som sa na buducu jar vyhol chybam a problemom a nasledne sa podelit s Vami o skusenosti s pouzivanim.

Jujto, omlouvám se, ale při přesouvání příspěvku jsem ho nedopatřením smazal, takže teď je pod mojí hlavičkou, ale je to pořád tvůj příspěvek.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Elektronické minipařeniště

Příspěvekod Kohant » 05 kvě 2011, 21:54

http://www.pelargonie.cz/ Přisvěcujeme výsevům
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: Elektronické minipařeniště

Příspěvekod jujto » 21 úno 2012, 22:52

Zdravim, pri potulkach zahradkarskym webom som v nasich koncinach nasiel odkaz na firmu, ktora minimnoziarnicky, bud na odrezky, alebo predpestovanie priesad aj vyraba. Prve dva modely zvysuju teplotu okolia o cca 8 stupnov a prikon maju okolo 14 W, druhe dva modely maju topne teleso o nieco vykonnejsie (cca 50 W) a termoregulaciu na presnu teplotu. Viem, ze je to na nase peniaze celkom slusna palka, plus este treba zapocitat dovoz (ak to vobec poslu), ale je to celkom fajn alternativa voci vykurovaniu radiatorom a okennemu parapetu. Tomu parapetu sa koli svetlu asi nepohneme, ale aspon budu mat rastlinky korienky v teple.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Elektronické minipařeniště

Příspěvekod Stanley_51 » 21 úno 2012, 22:56

Kdybych nebyl línej, dokázal bych to vyrobit lacinějš. Za kousek plastu a topnýho kabelu mi to připadá fakt dost. Hodnota tak okolo 300,-kč, ten s termostatem 500,-kč
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b


Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků