Jahody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jahody

Příspěvekod Diana.Jerem » 12 čer 2023, 13:57

Zrovna tuto odrůdu mám teď objednanou, jsem zvědavá na její chuť... Jak Ti šmakuje, Miru? Je to rozdíl oproti ostatním "klasickým" zahradním jahodám?
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod mirka » 12 čer 2023, 21:02

Mi jahody chutnají, dnes jsem ji utrhla ale ještě trochu chtělo ji nechat dozrát.
Obrázek
Ještě mám podobné tento druh jahody, ale letos je trochu slabší na plození
Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Stanley_51 » 22 čer 2023, 10:08

Speciálně vyšlechtěná odrůda jahody - Ananasberry. S9
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Jahody

Příspěvekod Hofis » 22 čer 2023, 10:43

Tak tohle jsem skutečně ještě nikdy neviděl. S8
To skoro vypadá, jakoby se ta jahoda rozhodla zakořenit z plodu a ten plod slouží pro další růst. Moc zajímavé! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 17 črc 2023, 23:40

Tak ta je pěkná, hezký rostou semínka. Myslela jsem, že je to vygenerované AI, ale muž říkal, že je to virální foto. Omlouvám se, že jsem se neozvala dříve, ale jahody dělaly radost. Na Vysočině dozrály první už 4.6., cca o 3 týdny dříve než když byla sadba co dům a kamarádi dají. Jahody byly na naše poměry obrovské s většina chutná, jen první Mara de Bois byly kyselejší.Chuťově zvítězila Karmen, ale překvapivě výtečnou a sladkou
chuť m3la i dobře dozrálá Asia, vynikající a sladká byla i Lidka.
Nejpozději dozrával Diamante,asi kvůli otrhávání poupat v březnu, i Florence uzrály před ním. Minulý týden již bohatě kvetly Anabel a Lidka a Mara de Bois, začínala Ostara, Diamante pomalu dozrával.
Překvapením byl jeden zřejmě zkřížený keřík Karmen( koupený na prosazení v zahrad
nictví na Bílé Hoře), který je velký jako keříky Diamante ( na řádku s Karmen vynikají listy výškou a bujností) a měl jahody chuti Karmen, ale bylo jich tam postupně snad kilo obrovských jahod na jediném keříku. Uvidíme, zda pokvete dál
Obrázek

Obrázek
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Hofis » 31 črc 2023, 13:30

Letos se mi na odrůdě Super Star objevila pupenová mutace s panašovanými listy. Čekal jsem na to, jestli bude schopná i kvést a případně plodit. No, a teď koukám, že už má květ i zaděláno na plod. Zkusím ji tedy na podzim opatrně oddělit a zasadit samostatně, abych viděl, jestli to má vůbec cenu. Pokud se ukáže dobře, namnožím si ji. Nebylo by i z estetického hlediska od věci, mít ty jahody v truhlíkách nakombinované. A kdyby to navíc i pěkně odnožovalo a plodilo i na převislých šlahounech jako maminka, to by teprve bylo... :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 31.07.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod Lenkalor » 31 črc 2023, 15:55

To je hezké S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 10 srp 2023, 15:28

Tak to je vtipné, to panašování, já letos zkusila do truhlíku jednu růžovou a zatím dobře plodí i odnožuje..Pokračuju v referenční, třeba to někomu pomůže v orientaci, co se týká odrůd. Mára de Bois i Lidka užna Vysočině plodily podruhé před už cca 15- 20dny, Mara de Bois je na záhoně, jižní svah, spodní řádek.Svědčí jí to, i v polodeštivém počasí měla sladké jahody, obírala jsem několik i dvakrát denně. ULidky se potvrdila prognóza, druhá úroda má o něco větší plody, opět velmi sladké, tentokrát západní svah, řádek pod bramborami s menším odstupem.Před 10dny stále ještě nic u Diamante, začínaly uznávat Anabel, druhá sklizeň, kvetly Evie2 a Ostary. U babičky rozšířené jahody, abnormální se jim tam daří, přidáme samoplodící Lidky a buď Evie2 nebo Anabel, plus roztáhneme současné řádky z vlastní sadby. Na balkoně v Praze Mara de Bois kvete a plodí takřka nepřetržitě, hnojím koňským hnojem( trošičku).
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod veverka » 18 srp 2023, 09:39

Flori píše:Tak to je vtipné, to panašování, já letos zkusila do truhlíku jednu růžovou a zatím dobře plodí i odnožuje..Pokračuju v referenční, třeba to někomu pomůže v orientaci, co se týká odrůd. Mára de Bois i Lidka užna Vysočině plodily podruhé před už cca 15- 20dny, Mara de Bois je na záhoně, jižní svah, spodní řádek.Svědčí jí to, i v polodeštivém počasí měla sladké jahody, obírala jsem několik i dvakrát denně. ULidky se potvrdila prognóza, druhá úroda má o něco větší plody, opět velmi sladké, tentokrát západní svah, řádek pod bramborami s menším odstupem.Před 10dny stále ještě nic u Diamante, začínaly uznávat Anabel, druhá sklizeň, kvetly Evie2 a Ostary. U babičky rozšířené jahody, abnormální se jim tam daří, přidáme samoplodící Lidky a buď Evie2 nebo Anabel, plus roztáhneme současné řádky z vlastní sadby. Na balkoně v Praze Mara de Bois kvete a plodí takřka nepřetržitě, hnojím koňským hnojem( trošičku).

chystala jsem se Mara de bois vyhodit, po prečtení vašeho příspěvku, jsem se zastyděla, chyba je v mojí péči, a ještě to s ním zkusím. Píšu teda o původní zakoupené rostlině. Ty odnože od toho mi neplodily vloni ani letos v záhoně ,ty už jsou pryč.
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 18 srp 2023, 10:01

Pěstujeme "Mary" ve skleníku jako podrost a na střídačku s rajčaty. Každý rok nový záhon. Odnože během roku necháváme prostě ležet na záhonu, co uteče mimo záhon hodíme zpět. Na podzim po mrazech záhon rušíme a zakládáme z pěkných odnoží nový, na jiném místě. Jahody plodí od dubna v několika vlnách. Chce to dobře vyhnojený záhon, jinak jsou jahody drobnější. Někdy přihnojujeme zákvasem - v době kvetení nové vlny.
Letos se právě rozhodujeme, jestli to s Marama nezkusit i venku, máme trochu strach z plísně, moc odolné na ni nejsou - ve skleníku máme pod rostlinama podložky, v podstatě celý záhon poklademe podložkama pod jahody, takže plody neleží na zemi.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod Lenkalor » 24 srp 2023, 20:56

Naše Super Star koupená letos. Je pověšená na merunce v mírném polostínu. Plodí neustále, asi by ocenila více hnojení, odvděčila by se větší úrodou. Velmi chutné jahody, nekazí se a takto to ani nic nežere. Pomalu ji rozmnožuji, asi budem pěstovat jahody jenom takhle.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Hofis » 25 srp 2023, 10:11

Pěkně, Lenko. Já už i vyštípávám většinu těch šlahounů, tedy pokud je nechci na množení. Na těch šlahounech to sice plodí a vypadá to efektně, no, moje zkušenost je ale spíš taková, že jsou stejně ty nejlepší plody na té hlavní rostlině, která se pak nevysiluje se těmi šlahouny a plodí o to lépe. Ale to je jen takový tip. S14
Já je pěstuji v samozavlažovacích truhlících a množím je spíš tak, že po třech letech rostliny vezmu, rozdělím je na několik menších a jedeme vesele dál. Ono po těch 3 letech i ten zavlažovák už to monstrum celkem blbě zvládá. Nejlepší jsou asi dvouleté rostliny, mají nejkvalitnější plody a akorát tak tu správnou velikost na ty samozavlažováky. Tříleté rostliny už bývají trochu přehuštěné.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod Lenkalor » 25 srp 2023, 11:27

Díky za rady, Honzo a typ na tuto odrůdu. :D Já jsem ty šlahouny také zaštipovala a kořenila, je tento jeden jsem nechala, co to udělá a jak bude plodit. Byly to letošní malé sazeničky, takže do příštího roku už budu mít náskok. Jenom nesmím zapomínat na přihnojování, je to poznat ve výsledku.
A výhoda těchto přenosných jahod je, že z jara a na podzim je můžu pověsit do skleníku a ještě prodloužit sezónu.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 28 srp 2023, 16:23

Mary na záhoně jedou už třetí kvetení, zatím neplesniví a to tu spadlo tak 12 cm vody. Jsou ale v mírném svahu.v samozavlažovacím truhlíku v Praze ( nádherně kvetly, slušně plodily i šlahounovatěly, pěstováno dle rady Hofise)na balkoně mám momentálně vystaráno, uvidím, co podaří zachránit - muž za těch veder jahody nezalil, zdály se mu ok..A když už byly skoro k.o., tak je přelil..Prý jsou centra 2 rostlin zelená, tak uvidíme..A to jsem si pěstovala v truhlíku odnože do dalšího truhlíku, co mám připravený...
Lehce plesniví Lidka, Evie 2 druhá vlna zelených jahod a sem tam zralá jahoda, plus třetí kvetení se drží. Anabel také. To samé Ostara, ta snad kvete a plodí bez ustání, podobně jako Mara. Jen ten Diamante vůbec nic, ani náznak druhého období kvetení..Připomíná zatím spíše Florence..
Jinak budeme prodlužovat záhon jahod, máte tipy na nějakou další dobrou a odolnou stáleplodící odrůdu? Zbytek půjde z vlastního množení, ale ještě mám chuť nějakou odrůdu vyzkoušet. San Andreas a Albion loni nešly, tak ty už ne, Aromas vydržely tři rostlinky. Jsou celkem dobré, drobnější, ale je to malý zkušební vzorek.
Obrázek

Obrázek


klidně s Marou poradím, co se mi osvědčilo.K tomu hnití- asi pomáhá ten mírný svah, plody dáváme.na listy, když stíháne- pokud ne, tak nic.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 28 srp 2023, 17:20

Díky moc za zkušenost s Marama na záhonu venku. Dobře, zkusíme to, stejně nemáme nic lepšího, :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 37 návštevníků