Jahody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 10 říj 2022, 14:55

Flori píše:Dobrý den, fórum čtu už delší dobu, ale až nyní jsem se přihlásila a hned mám dotaz. Stalo se vám někomu, že by se neujala ani jedna sazenice z frigo sadby odrůdy Albion? U ostatních odrůd bylo 100% ujmutí u Diamant a Annabelle, 80% u Evie 2 u ostatních zhruba 60%. Ještě se velmi špatně ujaly Mara de Bois na záhoně, ale u těch v truhlíkách už mám náhradní vlastní sadbu.

Tak jsem vše nafotila, zdůvodnila a v Jahodárně Brožany mi uznali reklamaci. Mara de Bois frigo sadba byla z Vraňan (tři sazenice koupené ve Vraňanech v květináčcích v červnu byly super, mám z nich půlku náhradní sadby), stejně jako Annabelle a Evie 2 - a ti se mi neozvali, ještě jim napíši znova, jak bude chvilka.
Objedala jsem nakonec ještě Asii a Ditu (kvůli vlastnostem - střední vzrůst, mají být odolné), plus stáleplodící Lidku a Evie 2 ze Sempry Turnov a čekala jsem, že to bude nic moc, podle některých recenzí. Obratem po zaplacení poslali nádhernou sadbu, s obrovskými kořeny. Lidka byla ze sadbovače, jedna rostlina Evie 2 byla malá, ale za tu byla jedna náhradní. Váhala jsem ještě nad Malwinama, ale máme Florence, tak Malwiny dokoupím případně na jaře. Jaké s nimi máte zkušenosti, nejsou přeceňované?
Ještě nasázíme na nový záhon vlastní sazenice stáleplodící neznámé odrůdy, co mamka dostala loni od sousedky a část koupila od "jednoho pána na tržnici". Nižší vzrůst, zdrobňuje, teď na podzim se objevilo trochu růžové zbarvení na jinak vždy bílých květech.. Tak kdyby měl někdo nápad, co by to mohlo být za odrůdu, budu ráda.
A pak si mamka chce nechat jeden řádek sazenic ze starých jahod - prý dobré jahody, hodně plodí neznámá odrůda - no, našla jsem sadbovač Karmen, tak to asi byly ony, velikost rostlin by tomu odpovídala. I když mamka říkala, že Karmen rozhodně ne, že je dostala, a byly nic moc. :D Další možností je nějaký odrůda ze školek Montano, našla jsem staré sadbovače, ale už byla kompletně vybledlý název odrůdy. :(
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 01 bře 2023, 19:54

Tak po první obhlídce po mrazech na Vysočině u rodičů nejlépe vypadá Diamante z frigo sadby(velké košaté trsy) a všechny jahody že Sempry Turnov sázené v říjnu, od nich je každá sazenice hezká a velká.U babičky byl na jahodách sníh, tak jsem nemohla zjistit stav rostlin. U cca 30% už jsem vyštipovala poupata.
A ještě musím doplnit, že jsem tento týden našla v emailu odpověď z Vraňan, že mi vrátí peníze za neujmuté sazenice. S6 Odpověděli podle data tentýž den, ale email mi přišel až o pár týdnů později a tím pádem zapadl v poště. Nestalo se mi to poprvé, můj emailový poskytovatel mívá občas tyto problémy. S13
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod dzani696 » 05 dub 2023, 19:57

Má niekto skúsenosti zo zakladaním nového záhonu jahôd v stávajucom záhone s cesnakom? Mám v pláne vysadiť medzi cesnakové riadky jahody a nie som si istý či je to dobrý nápad. Či to niejak neovlivní kvalitu/kvantitu úrody cesnaku i keďvzájomná tolerancia je dobrá.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 05 dub 2023, 21:04

Jahody s česnekem se milují :wink: , najednou jsme to ještě nezkoušeli, ale vždycky pěstujeme česnek po jahodách a jahody po česneku (jak který rok to vyjde). Akorát - na česnek (při souběžném pěstování) asi není vyhnojeno tolik, aby to jahodám stačilo. A když se budou přihnojovat jahody, tak by to zase mohlo vadit tomu česneku.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod mirka » 01 kvě 2023, 19:19

Tak dnes jsem dodělala konečně úpravu jahod na jaro, vypletí, přesazení, výsadbu a dosypání zeminy.
Teď jen přeliji Vitality komplexem.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 02 kvě 2023, 23:42

Tak v Praze před pár dny první květy, odrůda Mara de Bois se činí jak na záhonku na komunitní zahradě, tak v truhlíku na balkoně.Objevilo se i pár květů u Rujány, ty nemám nafocené..
Obrázek
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 06 kvě 2023, 09:09

Doplňuji čerstvě z Vysočiny-tady začíná kvést pár jahodníků( ne všechny naráz) také Mara de Bois, pak Evie2 a Lidka.Na plné čáře zklamal Darselect, ten snad ani nemá poupata. Částečně byly jahody pod textilií a na konci března pod sněhem, tak to může být tím sněhem, plus mrazy v dubnu..
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Hofis » 23 kvě 2023, 10:55

Stáleplodící jahody Super Star se už v truhlíkách také pěkně rozjely, za chvilku už budeme sklízet.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 23.05.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod minka » 23 kvě 2023, 11:13

dzani696 píše:Má niekto skúsenosti zo zakladaním nového záhonu jahôd v stávajucom záhone s cesnakom? Mám v pláne vysadiť medzi cesnakové riadky jahody a nie som si istý či je to dobrý nápad. Či to niejak neovlivní kvalitu/kvantitu úrody cesnaku i keďvzájomná tolerancia je dobrá.

Já mám záhon s česnekem lemovaný jedním řádkem jahod, takže hnojení je v pohodě a k jahodám je dobrý přístup.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 23 kvě 2023, 12:57

Hofis píše:....Stáleplodící jahody Super Star


Taky nám letos krásně jedou, díky moc.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod mirka » 02 čer 2023, 00:08

Tak už pomalu začínají jahody zrát na okně,
A poprvé plodí jahody vypěstované ze semínka z jahod španělská odrůda Viktory.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod EvaOstrava » 02 čer 2023, 11:32

Mara de Bois. Pergola jim svědčí.
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 848
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 05 čer 2023, 16:35

Na dozrávající jahody je radost pohledět. Já se sem na diskuzi teď bohužel dostanu z rodinných důvodů podstatně méně než bych chtěla. Včera ale syn utrhl první dvě červenající se Mara de Bois pěstované na záhoně na Vysočině. (z velké části vlastní sadba) a snědl je samozřejmě dřív, než jsem mohla vyfotit. Začíná se červená jedna Karmen, které si nevšiml. Jinak mi až nyní vykvetl Darselekt a Korona, jarní přívaly sněhu udělaly zřejmě své, nečekala jsem, že letos vůbec pokvetou..Z jednouplodících má největší násadu květů a celkem velkých plodů Dita, Asia o poznání méně
, ale třeba budou větší plody..Dita je jednoznačně zatím největším pozitivním překvapením. Možná jí bude konkurovat Karmen, i když má nižší keříky a zatím i poupata. Překvapivě už po odkvětu a má plody i Florence, také zatím vypadá slušně.

.Ze stáleplodících jahod zatím vede Evie 2, jak množstvím květů, tak nasazených plodů.Anabel má o poznání méně plodů, ale byla v prvním řádku a dvouletý syn na podzim moc nechápal, že tam už budou jahůdky, tak po nich
chodil...Lidka má drobnější násadou, spíše méně, ale asi jsem u ní na jaře přehnala zaštipování poupat. Diamante má nejhezčí vysoký keřík, ale zatím nemá moc květů..Podobně jako Aromas na nižších rostlinách, z toho mi vydržely na Vysočině 2 rostliny z deseti, prosadila jsem zakořeněnou Ostarou, ta má velké množství drobných plodů, pro děti ideální.
Ještě jsem prosazovala Malvínou a je jeden malý záhonek s mixem a všehochutí, kde.je i Rumba, nebyl ale tehdy čas na popisky a systém, tak ji nehodnotím.
Moje tři keříky Albion, Aromas a Diamante v Praze na komunitní zahradě prý už
začínají mít jahody, plodiny 2 roky vyváženě velké plody od června až do zámrzu.Na balkoně tamtéž Mara de Bois zaschla, tak zatím tam nedostává.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Jožka » 10 čer 2023, 18:32

Obrázek
Jahodam se letos daří.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod mirka » 11 čer 2023, 19:36

Mieze Shindler malino/jahoda
Letos jsou celkem velké plody
Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků