Jahody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Bobo » 30 bře 2017, 20:28

Nemáte někdo zkušenosti s jahodníkem Flair? Měl by být extrémně raný a dozrávat už od 20. května. Tak jestli je to skutečně pravda a pak jestli není náchylný na šedou plíseň, s tou dost u jahod bojujeme, takže musíme vybírat odolné odrůdy.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod robo » 01 dub 2017, 20:36

Helena píše:No,půjdu nějaké obi navštívit....jen jestli ještě nebudou v zimním spánku :mrgreen: a bude tam nějaké zboží :roll: Už se vidím,jak tam budu do sebe ty květináče pasovat... E9

Tak jsem byl před týdnem a i dnes v Obi v naději že tam dám do kupy ty květináče a musím se omluvit za zmatečnou informaci, že se tam určitě seženou. Bohužel neseženou, měli jen jeden druh s 50cm průměrem. No ono i na internetu sehnat vhodné květináče pro tento účel je docela kumšt, což je divné na dobu plastovou. Tak jsem to nakonec vyřešil úplně jinak a po konzultaci s prodavačem v agrokrámku objednal čtyři žardiny různých velikostí. Takže budu mít čtyři patra jahod místo tří a ještě ušetřím hlínu které bych do květináčů nasypal kvanta. Také si myslím, že to možná bude i lépe vypadat, určitě pak vyfotím až přijdou a dám je dohromady. Poté budete moct zhodnotit co vypadá lépe.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Helena » 01 dub 2017, 23:15

Ty květináče jsem taky nikde neobjevila.Žardiny je fajn řešení,jen to bude asi víc vysychat :?: Každopádně se už těším na to foto.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod robo » 02 dub 2017, 11:45

Nojo nojo to máš pravdu, že to bude více vysychat. Zkusím dát víc perlitu a trochu je zamulčuju snad by to mohlo být ok a pokud ne tak bych ještě nainstaloval samozavlažování. Děkuji ti za postřeh.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 03 dub 2017, 10:06

No, přiznám se, že nad žardinkami jsem taky v krámu stála, ale vzala jsem radši normální velké květináče. Přišlo mi, že v těch žardinkách budou mít moc malý objem zeminy. Objednala jsem si z Kruhu Vimu Zantu a Albion, tak už holky rostou. Ze záhonu jsem vyházela slabé loňské Elsanty a místo nich dala Vimu, na Albion už tam místo nezbylo, tak je v květináčích a zatím ve skleníku, zkusím ho narychlit :mrgreen: Ale tahat ty květináče je děs, je to těžké jako krava...
A ještě jsem v nějakém pohnutí mysli koupila i White Snow, je taky v květináči ve skleníku, tak uvidím, co to bude za zázrak :roll:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 17 kvě 2017, 09:23

Tak mi hynou postupně všechny vysazené jahody odrůdy Vima Zanta. Po zasazení vyhnaly listy, vypadaly dobře, ale postupně vadnou a když je vyndám ze země, zjišťuju, že nemají žádné nové kořínky. Albion se chytil dobře, roste a kvete, ale Vima Zanta je prostě kaput. Zkusila jsem rozříznout jeden kořenový krček a při okrajích pod "kůrou" je rezavá vrstva. Že by to bylo chycené fytoftorou? Vysadila jsem je na místo, kde předtím léta letoucí žádné jahody nebyly. Dočetla jsem se, že právě frigo sadba je fytoftorou ohrožená nejvíc. A já se tak těšila, že se konečně snad dočkám po letech nějakých jahod...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod nene » 17 kvě 2017, 09:49

No tak to jsme dopadli stejně...stejný prodejce myslím. My koupili Elianny a Vima Zanta. Elianny začaly odcházet jako první, Vima Zanta se včera přidala první sazenicí. Taky záhonek, kde nikdy nebyly žádné jahody, standartně opečované - bohužel ošetřit kořeny proti fytoftoře (běžně děláme) nás u takhle drahé a přiznávám i pěkné sadby nenapadlo....dneska jsme zkusili přilít lignohumátem, no, smysl to mít nebude, když to odchází i vám, ta fytoftora nás taky napadla, ale kupovali jsme odrůdy na ni odolné - aspoň jsme tomu věřili. Takhle drahé jahody jsme ještě nikdy nekoupili - a radost nikde :( . Vracíme se kajícně do Turnova.
Na tu fytoftoru pomůže trochu zalití roztokem Aliette - lepší je ovšem namořit sazenice před výsadbou.
:D5
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 17 kvě 2017, 17:25

No, půjdu tedy teď rovnou z práce ještě koupit Aliette a zkusím to zalít, jestli se něco zachrání. Albion je prý proti fytoftoře rezistentní, tak ten snad přežije :roll: Holt budu příští rok někde shánět nějakou tu Karmen apod., ale tady je v prodeji vůbec nemají a ten Turnov nabízí jenom balení po 25 kusech, to je na mě moc, to se mi ani nevejde na záhon.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod nene » 17 kvě 2017, 18:13

My jsme koupili jenom jednu krabičku Aliette a pak jsme zjistili, že množství v ní stačí jen na jeden litr zálivky - sranda je, že nikde v okolí už to Aliette nemají. Takže jsme doslova "nakapali" ten roztok k sazenicím a můžeme jen doufat, že něco přežije.
Tohle byla poslední Frigo sadba na naší zahradě, další nám nesmí přes plot :roll: . V popisu k Aliette jsme zjistili, že máčení Frigo sazenic v roztoku, tak jak jsme zvyklí, se nesmí - takže ještě že jsme to neudělali, (neměli bychom Kruh, na který nadávat :D5 ).
No do háje, to jsme se zase jednou nechali nachytat..... :D14
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 17 kvě 2017, 20:00

Tak jsem se v OBI obrátila na příslušného informátora, kde že mají Aliette, že ho nikde nevidím, a dotyčný se se zájmem otázal, co že to má být a na co se to používá.Pak hledal v regále a posléze v počítači a nakonec děl, že to teda nemají :roll: Tak jsem vyštrachala ve sklepě pět let prošlé Polyversum a zalila ty jahody aspoň tím. Nejspíš to bude prd platné.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod nene » 17 kvě 2017, 20:42

To známe, přesně takhle jsme na podzim kupovali Rovral, taky v OBI :D14 .

"Jahodník ELIANNY dozrává o několik dnů dříve, než Jahodník Elsanta. Plody Jahodníku Elianny jsou jasně červené, pevné, sladké a chuťově velmi dobré. U této odrůdy nebyly zaznamenány sklony k žádným plísňovým chorobám a rostliny tvoří silný a zdravý porost. "
"Jahodník VIMA ZANTA poloraný je odrůda s velkými, kuželovitými plody výborné chuti, které se velmi dobře sbírají. Výhodou této odrůdy je odolnost proti plísni a houbovým chorobám, zdravý a pravidelný růst a také vysoká plodnost."
No nekupte to.... :evil:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 17 kvě 2017, 21:15

No jasně. Koupila jsem a - a poprvé v životě se setkala s fytoftorou :D17 Teď zrovna jsem vytáhla další zvadlou rostlinu, překrojila kořenový krček a na řezu je přímo ukázkový příklad :D17 Doposud jsem nemívala úrodu jahod kvůli slimákům a plísni šedé, poslední dva roky kvůli chudé půdě a suchu, no a teď tu mám fytoftoru... S2
Přemýšlím, jestli mám vyházet i ty zbylé jahody, které sice zatím nevadnou, ale výrazně stagnují v růstu...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod nene » 17 kvě 2017, 22:14

My už to jednou, snad už před dvaceti lety, měli - Elsanty, odešly všechny. Takže si odrůdy vybíráme právě s ohledem na odolnost. Naše momentální jahodové plantáže jsou z Turnova - taky nám ale to minimální množství přijde moc vysoké, proto jsme to zkusili v Kruhu. Chyba se stala, z těch jahod asi nic nezbude a na ten záhonek - nejlepší z celé zahrady - jahody už nebudu mít nikdy odvahu dát.
Jo a díky, že jste se podělila o své neštěstí, aspoň víme, kde je problém.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod mates » 17 kvě 2017, 23:21

Ja jak jsem se loni vyblaznil s boruvkami, tak letos delam pokusy s jahodama. Puvodem z Vranan jsem bud primo tam nebo v zahradnictvich poridil Anabel, Florence, Karmen, Korona, Rumba, Wendy. Do Turnova jsem si dojel pro odrudy Dita, Malwina, Polka. Cilem pokusu je ochutnat, posoudit velikost plodu a dobu zrani, z vybranych si vypestovat poradnou sadbu a tu dat koncem zari na cilove stanoviste. Sadba z Vranan sice vypada pekne, ale je v podstate mala, plna plodnost je az ve druhem roce. Sadba z Turnova je plna skvrnitosti na vsech 3 uvedenych odrudach. Sadba kterou si z letosnich odnozi vypestuju bude poradne plodit hned napoprve v pristim roce a na pripadne choroby si dam pozor. Mival jsem Elsanty, ty postupne vykapali i z namnozene sadby. Pak Senga Sengany, ty zase postupne az moc zdrobnovali plody. Z tech novych jsem asi nejvic zvedavy na pozdni Malwinu, zatim jeste nevyhodila poupata ani u jedne sazenice, takze zrejme 100% prezila mrazy. U tech ostatnich stale jeste rostou kvety, ktere maji cerny stred nasledkem mrazu. Jinak z te Turnovske sadby jsem u Polky a Malwiny v pohode vybral 30 sazenic a jeste jsem nejake slabe vyhodil. U Dity jsem mel problem vybrat i tech 25, bylo tam hodne slabych sazenic.Zkousel jsem se pana v Turnove zeptat, jestli nemuze dat treba jen 10 sazenic, ale nejde to. Rano vyrazej na pole, nakopou, nabaleji, naskladneji.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 18 kvě 2017, 09:18

Matesi, můžu poprosit po sezoně o zhodnocení odrůd? Sice jsi o 200 m níž než já, takže podmínky jsou odlišné, ale přece jen nějaké vodítko by to mohlo být... Díky.
Sháněla jsem teď ráno znova Aliette - není. Polyversum - není :roll: V sobotu zkusím oběhnout další zbylé kšefty, jestli to budou mít.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: longr a 13 návštevníků