Jahody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jahody

Příspěvekod mates » 17 kvě 2020, 12:33

Par let zpatky byl v nejakem cisle Zahradkare clanek o jahodach a z tech vicekrat plodicich vychvalovali nejvic myslim Albion. Ja jsem si tehdy porizoval sbirku ruznych odrud na vyzkouseni, Albion jsem tehdy nesehnal, zustala mi jen Anabel, ale zivorici ve zkusebnim zahonu, loni jsem z odnozi skoro vsech odrud co mam zapestovaval vlastni sazenice a letos jsem delal novy zahon, veslo se tam i par Anabel a asi novinky Murano, tak uvidime. Jinak na vykryti mezery mezi prvni a druhou urodou tech vicekrat plodicich doporucuju jednouplodici Malwinu, kvete a plodi mnohem pozdeji nez ostatni jahody, plody jsou vetsi, tuzsi konzistence a chutne. Zatimco ostatni jahody u me pomalu dokvetaji, tak Malwina jeste nema ani poupata venku ze srdicka.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod amy80 » 18 kvě 2020, 20:30

Díky za odpovědi :-)

Mates - to mně těší, protože ještě než jsem si přečetla Tvou odpověď, tak jsem objednala frigo Albion - váhala jsem mezi Aromas a Albion. Tak snad jsem nešlápla vedle :-)
Na "stáleplodící" jahodový záhon tedy nakonec pokusně půjdou Harmony, Albion, a nějaký "měsíční velkoplodý" z Hornbachu :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Jahody

Příspěvekod MartinS » 21 kvě 2020, 22:33

A je to tu! Dozrieva vyborna francuzska skora odroda Darselect. Odporucam, sladke a aromaticke. Este planujem dosadit superneskoru Malwinu na predlzenie sezony, len mam obavy to nebolo sklamanie po chutovej stranke. Mal som neskore Florence a Symphony, ale vyhadzal som ich, pretoze sa to nedalo jest.

Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod Satan » 22 kvě 2020, 13:31

Mara de Bois.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod sorer » 24 kvě 2020, 17:21

Na jesen sme zasadili tri odrody Elsanta, Karmen a Korona. Kedze je teraz vsade ta Korona, tak aj najlepsie chutila. Maju ovela viac jahodovej aromy ako ostatne dve. Aspon na nieco je dobra ta Korona :)
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Jahody

Příspěvekod Hofis » 01 čer 2020, 15:48

Tak už i u mě začíná chytat první jahoda mírnou červeň. Vlevo Delikatess, vpravo Super Star. Obě odrůdy jsou chuťově vynikající.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.06.20

Jinak měsíční jahody už chodíme ozobávat 14 dní. Úžasná rostlina, roste to jak z vody, neodnožuje, je nenáročná na vodu a plodí stále a průběžně celý rok až do prvních mrazů. Akorát by mohl ještě někdo vyšlechtit odrůdu s velikostí a chutí plodů opravdových jahod a bylo by to dokonalé, ale to bych chtěl asi opravdu moc... :D
Jinak žlutoplodé nebo spíše bíloplodé odrůdy jsou dle názoru celé rodiny o dost lepší chuti, než ty klasické červené.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.06.20
Naposledy upravil Hofis dne 01 čer 2020, 22:01, celkově upraveno 1
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod Lenkalor » 01 čer 2020, 20:15

U nás jahody dopadly takto:
Obrázek
Nazobávají je kosové, mají tu hned vedle v thújích hnízdo a 4 vajíčka. Takže svačinka.
Ale to je trest za to, že měním zaběhlý řád přírody. Kdysi tady zrály jahody až začátkem července a to už okolo bylo více různých plodů. A já jsem loni objednala Darselekt a Wendy. Tohle je zřejmě Wendy, ta by měla být ranější. Zasíťované jahody jsme ještě neměli. :lol:
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 01 čer 2020, 21:22

Lenkalor píše:... Zasíťované jahody jsme ještě neměli.
Obrázek


Tak to je skoro důvod k závisti :) , my je přikrývali netkankou, ale to byly ty minulé suché roky, kdy jim přistínění udělalo dobře. Co si počneme letos vůbec netušíme, jahody přežily mrazy a začínají se červenat a máme jich hodně (na plochu), ale pořád prší a pod netkankou to zplesniví. A kočka už je stará a nestíhá :( . Asi se budeme muset podělit (nazobnou, nechají tak, nazobnou, nechají tak................) :? . Je jich tu letos spousta, kosi, drozdi, špačci...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod Alena » 01 čer 2020, 21:41

Hofis píše:Jinak měsíční jahody už chodíme ozobávat 14 dní. Úžasná rostlina, roste to jak z vody, neodnožuje, je nenáročná na vodu a plodí stále a průběžně celý rok až do prvních mrazů.


No, u mě už v tom několikaletém suchu totálně uschly. Letos už není ani jedna rostlina, zato jejich místo úspěšně přerůstají lesní jahody. Jenže na těch taky nic není, všechny plody ihned sežerou kosi nebo jiné potvory. Ale aspoň mám listí do čaje.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod Lenkalor » 01 čer 2020, 21:53

nene píše:Asi se budeme muset podělit (nazobnou, nechají tak, nazobnou, nechají tak................) :? . Je jich tu letos spousta, kosi, drozdi, špačci...

No, já jsem ty naklované po nich dojedla. Nějaké ptačí chřipky se nebojím E10 .
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Hofis » 01 čer 2020, 22:00

Tak problémy se zobáním čehokoliv v Praze řešit nemusím. Pobíhá tu kolem pořád několik polodivokých koček a každý rok i koťat, takže kromě sojek a strak tu žádní jiní ptáci nežijí. No ještě pár sýkorek tu občas v rychlosti proletí. Nazobnuté ale není nic. Zato ve VDF jsou kosáci tak drzý, že si klidně zajdou do baldachýnu sezobnout drobky, když tam sedíme a pijeme kafe. Klidně je metr ode mě a čumí. Ještě, že je tam ten velký muchovník, ten odstíní během sezóny tak 70% ptactva. Ale na kamčatky samozřejmě chodí. A pozdní borůvky je také třeba chránit. S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod ceilidh » 11 čer 2020, 22:12

Hezký den přeji.
Prosím pěkně o radu.
Loni jsem v Hornbachu v Chuchli koupila jahody Ostara.
Byly moc báječné a neúnavně plodily. Bohužel mi přes zimu v truhlíky umřely.
Letos to bylo kvuli covidu celé takové divné a já je nestihla ve svém
Hornbachu v Chuchli pořídit. Když jsem dorazila, byly už pryč.
Milý tedy zkusil Hornbach v Čestlicích a šest sazenic se zapíchanými cedulkami Ostara koupil. Ostara to ale prostě není. Ostara byla subtilní v listu a výhonech a měla kulaté jahůdky. Toto je celé takove hutné a silné. Výhony jak můj malík silne a ta jedna jahoda, co to mělo, byla podlouhlá. Nevím, co to je. Teprve to začíná pořádně kvést.
Proč ale píši. Kromě invaze macatých zelených mšic a svilušek (dnes jsem to stříkala) se mi na listech objevilo toto (viz příloha).
Tušíte, prosím, co to může být a jak na to?
Ostara loni neměla žádného cizopasníka. Byla moc šikovná. Ach škoda jí...
Obrázek
Obrázek
ceilidh
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 02 čer 2020, 16:11

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 20 čer 2020, 10:13

Letos opravdu litujeme, že už jsme zlikvidovali ten sortiment jahod, který jsme ještě předloni pěstovali právě kvůli tomu, že když u nás pršívalo, některé odrůdy dokázaly zplesnivět do poslední jahody (Bounty). Letos se zase ukazuje, kdo na to má...tedy která odrůda zvládne tohle deštivé počasí a která ne.
Totální propadák Andrea. Velice úrodné, ale plesnivěním se blíží k tomu nejhoršímu, co jsme kdy nasadili. Dokonce i Lesany se chovají lépe a dá se z nich něco sklidit.
Naprostá jednička Vima Zanta - velký záhon z odnoží jediných dvou rostlin, které přežily po nákupu frigosadby z Kruhu. Zatím zplesnivěly snad jen dvě jahody, přitom je to záhon typu "trávník", takže hustá výsadba, co odnoží, to se nechává, jahoda na jahodě.
Těsně v závěsu Dita, ty se nám tu chovají už léta slušně, takže jsme koupili předloni novou zdravou sadbu, ty máme vysazené klasicky, řídce, odnože odstraňujeme.
Polka - rostou nám blbě, ale bude to i naše chyba, vysazovali jsme po bramborách, vyvápněný záhon a Lignohumát asi nepomohl. Plesniví málo, sice každý keřík má aspoň jednu plesnivou, nicméně hodně jich dozraje ve zdraví. Jsou to chutné jahody...ale trpí na fytoftoru (neměly, proto jsme je koupili). Zkusíme je zachránit na jiném záhoně.

Hodnocení se týká jen odolnosti na plíseň, ne chuti. My jsme většinou rádi, že vůbec něco sklidíme :) , takže chuť je u nás až to poslední kritérium.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod mates » 20 čer 2020, 12:56

No momentalne i to co neshnije, tak nechutna, chybi tomu slunicko, voda me az tolik nestve, co se nevsakne tak nekam odtece, ale to slunce je ted potreba vic.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Satan » 12 črc 2020, 07:36

Mara de Bois.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků