Jahody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod nene » 10 led 2017, 14:26

S tím mulčem a slimáky je to zajímavé - mám sekačku, co seká hodně nadrobno a do čerstvě namulčovaného mi ty potvory nelezou, lepí se jim to na tělíčka - asi .... no a když ten mulč udělá horní ztvrdlou vrstvu, tak pokud na ni v noci nějaký slimejš vyleze, tak je snadno viditelný a ulovitelný. Samozřejmě sypu zjara Feramol a přes sezonu běháme po nocích s baterkou....a možná ani netušíme, co je to mít hodně slimáků na zahradě.....nicméně jsou všude, ale v jahodách naštěstí ne (prostě je asi jinde líp ).
S tou pyramidou a vysycháním musím souhlasit, taky to není ideální, nám pomohlo doprostřed pyramidy dát místo horní jahody děrovaný kýbl, dobře se to zalívalo. Pak přišel sesuv a odešly jahody i s pyramidou a už se nám to nechtělo znovu dělat....taky mám na zahradě v záhoncích dost místa, tak není důvod. Ale s tím kýblem to úplně marné nebylo...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Jana » 10 led 2017, 15:17

Nezkoušely jste pěstovat jahody v hydroponii? Myslím že Alenka dávala odkaz na pěstování v přepravkách- ty truhlíky z palet se mi líbí :D a v odkazech to tam bylo.
I ty rukávy z náplní jsem u nás našla a docela slušná cena.
Mám kolem bazénu zeď ze ztraceného bednění bývali tam truhlíky z pískovce ale tady u mě v tom výpeku není možnost u zalívat i s kapkovou zálivkou. Ty tunýlky mají různé rozměry a přesně na obruby by šli. Vata nasákne vodu a tam ji udrží do dalšího zalívání samo že s hnojivem( v létě zalívám každý den, problém s vodou nemám) na zimu přesázet do skleníku. Co myslíte je to špatný nápad? a slimáci mrchy tam nedolezou :D Bomat BIO Pěstební rohože 200x75x1000 mm
A na slimáky jsem před loni pořídila běžce...... :( slimáky sežrali taky rajský všude hovňousy a rozmácháné bláto i když byly kouzelný. První stádo 8 bežců mi sežrali psi a druhé 13 běžců sežrala liška to mé pokusy s domácí drůbeží a víc zkoušet nebudu :D :D :D Hold jsem chovatel S13
A taky mulčuji trávou od té doby se nám nedostává je jí málo a můžu vřele doporučit. Nemusíme ji likvidovat a plevel se zničí tak nepleji :D4
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 10 led 2017, 18:53

Když už jsme zabředly do těch roztodivných způsobů (ne)pěstování jahod - tohle vypadá sice velmi efektně, ale nějak to vůbec nechápu :mrgreen: ... http://garden-photos-com.photoshelter.c ... ZXLieK0O0c
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod nene » 10 led 2017, 19:23

Něco takového?...
Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Jana » 11 led 2017, 14:46

To taky nevypadá špatně, ale to místo.
Tak jsem ve Vraňanech objednala jahody na jaro, převislé, stáleplodící a jednouplodící. Teď jenom jestli do normálních truhlíků nebo do hydroponie.
Jak Vám to roste v truhkíkách?
Mě v těch z pískovce nerostlo nic i když byla zálivka dvakrát denně tak to bylo suché. Pískovec jak je porézní tak voda vytékala i po stranách jestli zvažujete koupi tak nic moc leda vyložit igelitem :(

Obrázekscreen shot on windows

Snad se mi to podařilo. Tak vypadali jahody v létě :D

Od teď vynechávám kytky a budou tam jahůdky :D :D

Byly tak 1,5 dlouhé a moc pěkné
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 11 led 2017, 16:47

Jana píše:Mě v těch z pískovce nerostlo nic i když byla zálivka dvakrát denně tak to bylo suché. Pískovec jak je porézní tak voda vytékala i po stranách jestli zvažujete koupi tak nic moc leda vyložit igelitem :(


A co mám pak dělat já, když mám na pískovci celou zahradu :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Jana » 11 led 2017, 17:18

Já má pískovec a ve většině jíl.
Alenko nakup akcie továrny na igelit a vypodlož celou zahradu :D :D :D
Nemyslím to zle :D
Já s tím jílem taky nic moc buď to je promáchané a když už to vyschne tak to neukopneš. A písek to víš sama :( na tom jsme stejně
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 11 led 2017, 18:38

Těžkou jílovitou půdu jsem měla na bývalé zahradě - znám to dobře. Ne náhodou jsem si jejím rytím odělala obě kolena.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod nene » 11 led 2017, 21:19

Jíl je asi lepší než pískovec, do jílu se písek dá přidat bez problému a hodně to struktuře půdy pomůže, opačně je to dost problém, ...snad jedině, kdyby někdo kopal základy a potřeboval se zbavit hlíny z výkopu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod petrlcr » 11 led 2017, 22:47

On i písek jde v horních vrstvách zhutnit bentonitem. Zvýší se sorpční komplex, půda bude lépe držet vodu i živiny. U jílu se také dá zúrodnit. Jíl sám o sobě úrodný je. Váže perfektně živiny i vodu, ale je studený, nevýhřevný a hlavně neprovzdušněný. Pokud ho pětkrát do roka zryji, stejně se zhutní po první vydatné bouřce. Tady tví tajemství k úspěchu v ohromných dávkách organické hmoty. Hnoje, kompostu, listí, slámy, nebo hoblin. Jíly jsou hladové půdy, hmota se rychle rozloží. Organická hmota udrží vzduch, rozbije strukturu jílu, tlením vzniká teplo, organická hmota pruží a zamezí zhutnění. Samozřejmě dodáme živiny a podpoříme půdní život, který mnoho udělá za nás. Já s tím bojuji roky. Zahrada je na jílu a ještě podmáčená. Rostou mi tu broskvoně, meruňky, hrušně i borůvky a dříny. Tajemství tkví v odhodlání. Teplomilné peckoviny jsem vysadil do tzv. Německé kopy, orientované na jih. Vykopu příkop cca. 1m široký, libovolně dlouhý a cca. 50 cm hluboký. Pak naplním hrubým organickým odpadem. Silné větve, nahnilé dřevo prorostlé houbami, odřezky z prken, trámů a pod, přikryju hnojem, klidně čerstvým a pořádnou vrstvou, pak položím jemné větve, ze zastřihování živého plotu, prořezu stromků atd. Pak opět hnůj. Zakryji kartonem a posečenou trávou. Pak navrstvím původní zem a zetlelý kompost 1:1. Celé překryji ještě kompostem a pak mulčuji slámou nebo slamnatým hnojem který zabrání erozi. Kopa je po založení klidně 1,5 m vysoká. Do roka ale klesne na cca.80 cm a tak poměrně dlouho vydrží. Tlením organické hmoty se uvolňuje teplo, do kopy se opírá slunce a prohřívá ji, větvemi se záhon drenážuje od spodní vody, tlením organické hmoty se uvolňují živiny, je vzdušný. Jen pozor na hraboše, těm se to tuze líbí. Obdobně pěstuji dříny, jen du drenáže z hrubého dřeva jsem prosypal čedičovým štěrkem a vršek obednil prkny ve stylu vysokého záhonu. Borůvky pro změnu pěstuji v příkopech vyplněných surovým rašeliníkem, bez folie. Hrušně mám zasazeny v kopečcích, které jsem postavil na jamách obdobně vyplněných dřevem a hnojem a na nich kopečky z kompostu a původní země, obdobně zamulčované. Ono to vlastně asi úplně nepatří do pěstování jahod, ale já i jahody pěstuji podobným stylem. Rušil jsem živý plot a tak také skončil pod jahodami.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod nene » 11 led 2017, 23:26

Nádherný popis, jak si vypiplat svůj kousek světa k dokonalosti :idea:
Díky za tip s bentonitem, jíl máme vyřešený (obdobně - spousta písku, spousta hnoje, spousta zelené hmoty....), písek nás čeká :D11 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod nene » 12 led 2017, 17:37

Tohle ještě k těm jahodám - je to jednoduché, uzalívatelné, vodu neodsávací, místo nezabírající .....mohlo by to možná i k něčemu být S15 :
https://www.youtube.com/watch?v=FTrnxJrKIFA
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod bradhal » 12 led 2017, 19:20

Podobný systém jsem viděla, ale s petuniemi, u domovních dveří na okrasu. Plastové nebo terakotové, klasické i ty mísovité.
Asi zkusím to s bedničkami, paní to vylepšila se zaléváním, přidala trubky. https://www.youtube.com/watch?v=MTHYIOvUNMI
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod robo » 13 led 2017, 21:13

nene píše:Tohle ještě k těm jahodám - je to jednoduché, uzalívatelné, vodu neodsávací, místo nezabírající .....mohlo by to možná i k něčemu být S15 :
https://www.youtube.com/watch?v=FTrnxJrKIFA

To je super nápad, moc se mi to líbí, šetří to místo a pěkně to vypadá. Díky nene! Zase další novinka do mé zahrádky. V životě bych nevěřil, že toto někdy napíšu, ale kdyby tohle byl facebook poslal bych ti lajk. E9
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Helena » 13 led 2017, 21:37

nene......To vypadá i dobře S6 Jen ty květníky kde sehnat.Bych to i zkusila.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 90 návštevníků