Jahody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod nene » 18 kvě 2017, 14:15

Tak my můžeme doporučit Ditu, máme ji už pátý rok a ze všech odrůd, které jsme si sem nastěhovali, je nejužitečnější - dostatečně raná, nepříliš náchylná na plíseň, plody pěkné a chutné, odnožuje přiměřeně krotce, plodná. Roste zdravě a bujně :lol: (konec citátu). Ještě jsme chtěli vyzkoušet Ilonu, pak - bohužel - vyhrály odrůdy z Kruhu. Ale na tu ještě dojde....
Chuťově nejlepší jsou asi Lesany, teď je udržuje Turnov, my je měli poprvé před lety ještě přímo od pana Šťastného.
Další odrůdy u nás nic moc, buď jsou strašně drobné, nebo zrají moc pozdě a už jednak není vláha (zalévání nepomůže, chtělo by to asi kapkovou závlahu) a jednak velmi ochotně plesniví.
No a potom Karmen - moc nám nechutná (velká, dutá, plesniví), ale je to nezmar, skoro plevel. Chce ji nasadit na volno, nezapojovat - donutila mě nechat z 13 rostlin jen pět :roll: .

Tohle hodnocení platí pro Valašsko. Dita je ale velice šťastná i na jihu, v písku. Tam jsme si nastěhovali akorát ji. Rozdáváme sazenice sousedům - jsou šťastní, jak mají konečně pěkné jahody.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 18 kvě 2017, 17:15

Nene, díky za to shrnutí. Na Ditu jsem nikdy nikde nenarazila, i ještě v Budějcích jsem vídala jenom Honeyoe, Elsantu, Koronu, Bounty a Ostaru, no a tady je to úplná bída. Holt budu muset zkusit na podzim ty Vraňany, tam myslím prodávají plata po 10 kusech. U té Lesany se uvádí náchylnost k houbovým chorobám, jinak by mě ta lesní chuť lákala, ale po zkušenosti s posledním nákupem "odolných" odrůd už nechci riskovat.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod mates » 29 kvě 2017, 14:09

Tak až během uplynulého víkendu začaly na sazenicích Malwiny růst ze srdíčka poupata, zatím z těch 30 ks jsou rašící poupata vidět max na 10 ks, tak skoro začínám mít strach, aby to to podzimu dozrálo :-). Všechny ostatní odrůdy jsou buď už odkvetlé nebo na konci kvetení, od včerejška sbíráme první zralé Sengany. Jinak po těch mrazech nakonec jahody vypadají být ok, skoro bych řekl, že sklizeň bude daleko větší než loni.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod bradhal » 29 kvě 2017, 14:38

U nás Karmen nechráněná překonala mrazy taky velmi dobře, sem tam černý květ je, ale zato mám letos nakousaná poupata od květopase kam se podívám.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 01 čer 2017, 22:11

Já mám pocit, že snad ten květopas (nebo něco jiného?) se pustil i do listů, normálně nacházím nakousané (nebo jakoby nabodané) a ohnuté řapíky listů. Ty bestie nás snad úplně sežerou, to je hrozný, co toho všude je, to vůbec nebývalo... Kde jsou ty časy, kdy se na zahradě vyskytovaly nanejvýš mšice a tu a tam nějaká housenka...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod mates » 13 črc 2017, 11:26

Uvádím přehled letos vyzkoušených odrůd se stručným komentářem, fotky bohužel nemám resp. mohu dát aktuálně jen k malwině a anabel. Jednouplodící odrůdy jsem si sice vybíral aby pokryly co nejširší období sběru, ale buď kvůli letošnímu počasí nebo tím, že to byla „prvovýsadba“, došlo k tomu, že v podstatě všechny odrůdy kromě malwiny dozrávaly souběžně cca první tři červnové týdny, pak byla dva týdny přestávka a teď sbírám malwinu + druhou úrodu z anabel. Jednouplodící odrůdy uvádím dle mého soukromého pořadí

anabel – poměrně velké plody, osvěžující jahodová chuť, nyní už má druhé období plodnosti (již zralé plody + ještě dokvétá, i na některých odnožích), budu pěstovat pro sběr,

1. korona – pro mě z těch letos vyzkoušených odrůd královna co se chuti týká (sladká jahodová), to že nemá velké plody pro mě není důležité, budu pěstovat pro sběr,
2. karmen – jen jsem si potvrdil ze značkové sadby, že to je pro mě výborná jahoda, velké tmavě červené šťavnaté plody s výbornou sladkou jahodovou chutí, budu pěstovat pro sběr,
3. wendy – skoro stejně vizuálně pěkná jahoda jako rumba a na rozdíl od ní i výborná jahodová chuť, budu pěstovat pro sběr
4.-6. florence – pěkné velké světle červené plody, dobrá jahodová chuť, budu pěstovat pro sběr,
4.-6. malwina – opravdu pozdní jahoda, dozrává až teď, krásné poměrně velké tmavě červené pevné plody, vynikající osvěžující sladkokyselá jahodová chuť, budu pěstovat pro sběr,
4.-6. rumba – krásná velká světle červená jahoda (každý plod vypadá fakt perfektně), chutí ale pokulhává, nicméně pro mě o dost lepší než dita, budu pěstovat pro sběr,
7. dita – naoko krásné jahody, chuť mě naprosto zklamala i když jsem plody nechával dozrát skoro až k plesnivění, lepší chuť měly až některé jednotlivé plody na konci zrání, možná si nechám tak 3 sazenice jako udržovací „co kdyby“,
8. polka – jedním slovem humus (myšleno vulgárně), horší jahodu jsem v životě neochutnal, sice napohled hezká velká jahoda, pak při kousnutí chvilkový pocit „je super“ a po přežvýknutí a zjištění chuti jazykem pocit, že mám v puse něco jako hnijící bahno z rybníka, všechny sazenice vyházím,

mimo hodnocení:
elsanta + senga sengana + „ananasová“ od starkla – na původním jahodovém záhonu jsem později vysázel maliny, úmyslně jsem tam nechal pár nových odnoží zmíněných odrůd a ono se jim tam bez péče daří více než dobře, žádné plísně a hniloby či nepoživatelné plody, rád jsem tam během června zašel když jsem měl ostatní jahody posbírané
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Jahody

Příspěvekod amy80 » 02 zář 2017, 13:51

Letos poprvé sázím jahody takže s pěstováním nemám vůbec žádné zkušenosti.

Bohužel ale mám víc sazenic než pro kolik mám místo, ale je mi líto zbytek vyhodit.
Tak přemýšlím kam by se ještě daly udat, ale zahrada je nevelká.

Mám několik záhonků s angrešty a rybízy, zamulčované posekanou trávou, daly by se třeba jahody podsadit na takovej záhon pod ty keře? Nebo by ten mulč z trávy nedělal dobrotu, a jahody by příliš plesnivěly apod.?

Máte někdo jahody nějak netradičně vysazené, kromě klasického jahodoviště? :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Jahody

Příspěvekod PavelKt » 02 zář 2017, 14:28

Jahody můžeš dát kamkoliv. Pod stromky s mulčem je klidně dej, ale nesmí je moc stínit. Jahody ve stínu skoro neplodí. Hlavně pozor na hnojení. Chtějí málo dusíku a hodně draslíku. Takže nikdy třeba kristalon start. Co se týká chorob, mívají jich dost. Záleží na odrůdě, místě kde rostou a hlavně na počasí. Letošní jim vyhovovalo při závlaze podmokem byly bez postřiku naprosto bez chorob. Dobré je před sázením ošetřit kořeny fungicidem. Pro dobrou sklizeň v příštím roce je nejvyšší čas je zasadit.
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod amy80 » 02 zář 2017, 16:12

Moje téma o jahodách obecně bylo přesunuto do jiného "jahodového" tématu... chápu, já tohle téma také viděla než jsem založila nové, ale popravdě - nemohlo by se tedy toto téma přejmenovat na "jahody"? Protože kdo o jahodách skoro nic neví a teprvzačíná, jako já, tak ho nemusí ani napadnout že Evie je odrůda jahod... A naopak tohle téma už zřejmě není jen o Evie.

Pavle, děkuji za odpověď.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod PavelKt » 02 zář 2017, 16:36

Taky se přimlouvám aby při přesouvání byl trochu pořádek a mohli jsme to v budoucnu najít. Takže pokud to jde, tohle téma by mělo začínat - jahody....- díky
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 02 zář 2017, 23:42

amy80 píše:Máte někdo jahody nějak netradičně vysazené, kromě klasického jahodoviště? :-)

Amy, když si zalistuješ v tomhle tématu pár stránek nazpátek, najdeš tam naši debatu o různých způsobech onoho "netradičního" vysazování.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod mirka » 03 zář 2017, 00:15

Obrázek
Já jsem letos zasadila jahody takto,
stále ještě sbírám jahody!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod amy80 » 03 zář 2017, 08:28

Alena píše:Amy, když si zalistuješ v tomhle tématu pár stránek nazpátek, najdeš tam naši debatu o různých způsobech onoho "netradičního" vysazování.


Aleno, děkuji moc za upozornění! Pročetla jsem :)

Já mám tak málo místa že jsem jahody dala asi dost nahusto :oops: hlavně Karmen o které tu víc z vás píše že roste jak plevel... asi je zkusím udržovat tak že šlahouny budu hned odstřihávat, jak tu také někdo píše.
Mám Karmen, Bounty, Pandora, Evie2.

Přebytečné sazenice dávám kam to jde, včera jsem jich tedy dala několik i na ten travní mulč pod rybízy, jsem dost zvědavá co slimáci na to.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Stáleplodiaca odroda "EVIE 2"a iné

Příspěvekod Alena » 03 zář 2017, 14:44

Musím říct, že jediné jahody, které jsem letos měla (a ještě pořád mám), se mi urodily v květináčích (Albion). Na záhodě sotva živořily, protože nebylo čím zalévat, bylo jen trochu vody do těch květináčů. A zrovna ten Albion se mi letos na rozdíl od Vima ZAnty (obě z Kruhu) osvědčil. Vima ZAnta přišla už napadená fytoftorou, jak jsme se tu o tom s Jirkou (nene) bavili, Albion byl zdravý a má velké a na stáleplodící jahodník chutné a aromatické jahody (při plném vyzrání).
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod Satan » 21 bře 2018, 07:30

Zdravím všechny jahodáře, pro letošní rok chci koupit sazenice jahod stále plodící. Poradíte někdo kvalitní chuťově dobrou odrůdu která je odolná chorobám, do horších podmínek a co ta Evie 2 , jak se osvědčila kolik jste sklízeli jahod s této odrůdy, děkuji všem za vaše názory.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků