Jahody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 18 bře 2021, 12:32

Dost záleží na odrůdě...nám po letošní zimě některé odrůdy skoro zmizely, jiné vypadají naprosto mrazem
(-20°C ) nedotčené. Ale pokud je nachystaný záhon, není mokro a dá se do toho vlézt, tak my bychom ty jahody hned vysadili a pořádně přikryli. Jahoda je plevel - čistili jsme jahodový záhon asi před třemi dny a odnože s kořeny na plastovém chodníku (nepřikryté, s kořeny na povrchu) jsou úplně v pohodě. Jenže - není to frigo, tam může být zádrhel...snad někdo poradí lépe. My máme s frigo sadbou jen tu nejhorší zkušenost....nepřežilo nám v podstatě nic.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod JanoK » 18 bře 2021, 12:58

Dakujem Nene. to bolo rychle. Zahon este uplne hotovy nieje, ale skoro. Tak ho urobim cim skor a skusim to tak ze vysadim polovicu a polovicu odlozim. Pripadne z kazdej odrody mozno dam aj po jednej do črepnika. :D zabava

Inak ja uz som sadil Frigo z ekozahradnictvi a kruhu a nemali ziadny problem. ale je pravda ze neboli takto narasene ked som ich sadil
Naposledy upravil JanoK dne 18 bře 2021, 12:59, celkově upraveno 1
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Jahody

Příspěvekod Hofis » 18 bře 2021, 12:59

Já osobně bych je dal do nějaké misky s vodou, aby kořeny byly ve vodě a vršek nad vodou a nechal to někde v chladu do půlky příštího týdne, kdy už to budeš moct vysadit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod JanoK » 18 bře 2021, 13:00

Dakujem Hofis. skusim niektore aj takto dat. Cim viac moznosti tym viac sanci ze aspon niektore preziju. A aj nemusim vysadit vsetky naraz
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Jahody

Příspěvekod mates » 18 bře 2021, 14:49

Já bych je naopak do vody nedával, jak píše Nene, je to plevel, který si nechá hodně líbit, pokud to přišlo v sáčcích a je to jen nějak navlhčené, tak by to mělo v pohodě do úterý-středy vydržet někde v chladu. Ostatně třeba Sempra Turnov prodává jahodovou sadbu ve stavu "nakopáno na poli", z kořínků je opláchnutá hlína a je to nabalíkováno tuším po 25ks v mikrotéňácích, aspoň pro prodej na místě, jak to balej pro zasílání nevím. Jinak bych chtěl tu vraňanskou frigo sadbu s 1cm kořínky vidět, nerad bych se pletl, ale na mě to dělá dojem, že vystříhali ve foliácích čerstvé odnože, nechali je v nějakém vlhkém prostředí kořenit a posílají to jako frigo sadbu. Já osobně bych si z Vraňan koupil už jedině v platech zakořeněnou sadbu, kterou bych pro jistotu ještě v rámci možností povytahoval z několika kelímků v platu a podíval se na kořeny, jestli to nejsou nějaké staré hrůzy vydávané za sadbu. Osobně mám k jahodám takový přístup, že cokoli koupené jako sadbu nepoužívám jako sadbu, ale jen jako prostředníka k namnožení a sadbu si z odnoží kořením sám, je to spolehlivé a nemusím už na nikoho nadávat.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Hofis » 18 bře 2021, 15:03

Už jsem to takto u frigo sadby dělal, když to hned nešlo vysadit ven, nebyl s tím problém, skoro vše se chytlo. U frigo sadby se mi ale nikdy nechytlo 100%, vždy se nějaký ten neduživec našel, ať jsem dělal cokoliv...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod JanoK » 18 bře 2021, 20:17

1cm nemaju cele korene, ale iba tie nove biele vlasky ktore teraz uz stihli vyrasit. Cele korene maju dlzku od 10 do 20cm podla odrody :)
Skusil som to urobit tak ze som ich namocil do vody a potom som vsetky dal do kybla so substratom na vysev cele som to zalial vodou, ale urobil som dierku na boku aby prebytocna mohla odtiect. Dal som to do miestnosti kde nekurim ale nemrzne tam ked nieje viac ako -15
Myslim ze takto vydrzia kludne tyzden a dufam ze potom uz neklesnu nocne teploty tak aby to poskodili. Ale asi ich aj tak po vysadeni este zakryjem netkanou tex. Dakujem Vsetkym za rady. :)
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Jahody

Příspěvekod Satan » 23 bře 2021, 10:54

Jahodník Super Star .

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod mirka » 24 bře 2021, 00:00

Sazenice Victory/Řecko,
Našla jsem sazenici na jahodě v kupovaných jahodách v krabičce v Albertu, co nejvíc jsem ořezala sazenici od jahody a namočila do stimulátoru a zasadila do množárenské zeminy, snad se ujme S12 S11
Obrázek
Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Satan » 24 bře 2021, 07:11

Ahoj Mirko ta sazenice z krabičky to je super , věř tomu a uvidíš že se chití S12 .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 05 dub 2021, 16:12

Bullets píše:....lonske rozmnozene luxusni staloplodici jahody skoro vsechny KO ....


Co se jim přihodilo? Naše jahody po zimě sice nic moc, ale KO po mrazu a jahodník, to mi nejde moc dohromady...
Ony sice vypadají, že nejsou, ale stačí trochu teplo a rozjedou se....to opravdu vymrzla srdíčka? U nás bylo -20°C a Mara de Bois jsou naprosto v pořádku, už jim i stačily pomrznout první květy.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod Satan » 05 dub 2021, 16:55

Mara de Bois , po letošní zimně.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Bullets » 05 dub 2021, 17:13

nene píše:Co se jim přihodilo? Naše jahody po zimě sice nic moc, ale KO po mrazu a jahodník, to mi nejde moc dohromady...
Ony sice vypadají, že nejsou, ale stačí trochu teplo a rozjedou se....to opravdu vymrzla srdíčka? U nás bylo -20°C a Mara de Bois jsou naprosto v pořádku, už jim i stačily pomrznout první květy.

Po zimě byly OK a v těch teplých dnech úplně vystřelily a měly krásné nové listy. Před pár dny z ničeho nic v noci mráz a skoro všechny listy úplně hnědé a dneska co jsem je zkoušel tak i suché... Vypadá to že snad 4ks přežijou a pro jistotu jsme je uklidili do zimní zahrady kde zůstanou než mrazy přes noc nepovolí. Nevíme co to je za odrůda protože jí mamka pěstuje roky (co si pamatuju kupovali jsme je v Hornbachu) ale jahody luxusně veliké, tvrdé a strašně dobré navíc je to stáleplodící odrůda :)

PS: co by jste doporučili za stáleplodící odrůdu?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 05 dub 2021, 17:44

Tak něco takového se nám ještě nestalo :( , to naštve. Ale taky máme pár sazenic jahod v květináčích, které stěhujeme na noc domů, jistota je jistota a v květináčích je to o něčem jiném než v půdě.
Doporučit? Co může být lepšího než osvědčená odrůda?
My už toho vyzkoušeli opravdu hodně a každá odrůda má něco, co se jeden rok vyplatí a druhý třeba zase ne. Vloni jsme například měli jahody jen díky odrůdě, kterou jsme zachránili z frigosadby a dva roky piplali a ona stejně vůbec nerostla (ve srovnání s jinýma odrůdama) - vadilo jí sucho. Tak jsme ji nechali, ať si roste, jak chce a kam chce, byl to záhon na ostudu, malé rostlinky, málo listů, zalévání nepomáhalo..... Vloni u nás lilo pořád a jahodník najednou začal růst a kvetl a zarodil - a hodně, jahody vynikající. V tom dešti nám zplesnivělo skoro všechno až na tuhle odrůdu. I přes to počasí byly jahody zdravé a sladké (Vima Zanta).
Letos po mrazech vypadají naprosto nedotčeně Adriany - krásné zdravé rostliny, sousedi závidí, ale my víme, že strašně moc trpí na šedou plíseň a že i když zarodí kilogramy jahod (jsou velice úrodné), stejně jim budeme vyhrožovat vyhozením (už vloni měly namále, nakonec jsme na ně nějak pozapomněli).
Ze stáleplodících máme jen ty Mary, jsou opravdu velmi chutné, hodně sladké. Je to plevel neskutečný :lol: , máme je v zemi a na podzim už jsme je pěstovali na patra - nejdřív jsme se snažili nacpat ty odnože, kde se dalo, pak už fakt nebyla nikde ani skulinka, tak jsme je nechali plazit se, jak je napadlo. Byl to prales, ale rodilo to. Ale na plíseň jsou taky dost náchylné, chtělo to uhlídat a nic nezapomenout a nenechat zplesnivět.
Někdo určitě poradí lépe.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod Bullets » 05 dub 2021, 19:43

Bez upozornění teplota spadla snad o 25 stupňů do mínusových a prostě to ty nové lístky zničilo... Jinak mamka pěstuje jahody v betonových truhlících celoročně venku už více než 10 let a pohoda. Občas něco vymrzne ale to na jaře nahradí rozpěstovanými z podzimu. Loňské rozpěstované sazeničky jsme si měli vzít my do nového bydlení pro prcky (milují jahůdky, borůvky a rybíz). Určitě jestli něco přežije budeme postupně množit ale ať mají i letos nějaké jahůdky budu muset sehnat sazeničky dostupných odrůd...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 18 návštevníků