Jahody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 05 dub 2021, 19:51

Pokud by byl zájem o ty Mary, můžeme něco poslat.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod mirka » 05 dub 2021, 20:35

Taky se mi stalo něco podobného, jahody vypadaly slibně po zimě, přesadila jsem je do nové zeminy/ pěstované v truhlíku, přišky noční mrazíky a je po nich. S13
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1528
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Markoevans » 05 dub 2021, 23:50

Dobrý deň, kupil som sadenice jahod (10pack vranany) odrody Diamante, Selva, Malwina,Aromas. Na Selve mi začali odhnivať lístky tak som ich vysadil ale pri vysadbe som si všimol ze v sadbovaci su 20cm dlhe korene pokrčené a trochu substratu na vrchu. Mám im korene skrátiť a odstranit velke listy?
Markoevans
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 05 dub 2021, 13:16

Re: Jahody

Příspěvekod mirka » 06 dub 2021, 00:12

Já jsem od nich nedávno koupila Wendy v sadbovači 10ks a při přesazování jsem zjistila že je to čerstvě posazená frigo sadba která ještě není pořádně zakořeněná. Po přesazení mi zvadly listy, nepomohlo ani rosení. Tak jsem je musela ostřihat, snad se rostliny zvetí. S12
Pak mě přišla dobírka jahod frigo sadba Gigantella od Bakker/Holandsko , posadila jsem je bez zastřihnutí kořenů do sadbovače do zeminy pro jahody. Po prokořenění je posadím. Mrkla jsem dnes na ně, rostlinky krásně frčí. S6
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1528
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Satan » 06 dub 2021, 07:20

Kořeny jahodníku by se mněli rozprostřít po substrátu, vžádném případě by nemněli být stočené .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod mates » 06 dub 2021, 08:20

Přirozeně zakořeněná sadba z odnoží nikdy nebude mít dlouhé smotané černé kořeny... Asi bych je zkusil ostříhat tak na půlku a pak zasadit do nového substrátu s rozprostřením kořenů dokola a přihrnout substrát tak, aby byl hezky kolem krčku pro další kořenění (srdéčko samozřejmě nezahrnout). Pokud je to možné, tak zastínit před sluníčkem. No a pak průběžně udržovat substrát vlhký, hlavně nepřelívat. Vyčkat tak dva týdny, jestli se sadba vzpamatuje.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod JanoK » 06 dub 2021, 08:34

Ja som tie moje frigo z Vranan zasadil minuly tyzden lebo uz boli asi 10 cm dlhe nove listy na nich. Sadil som to na zvyseny zahon do tkanej textilie. Korienky som musel trosku skratit. Ale sadit to cez dieru v tkanej textili a este aj rozlozit korene pri 100 sadeniciach je teda zahul. Spravil som lopatkou dieru, do dlane som chytil korene a zastrcil co najrovnejsie dolu, tak aby srdiecka boli akurat. Pritlacil zeminu a to bolo. Vacsina korenov je pekne spolu a o nejakom rozlozeni sa im moze snivat. Ale snazil som sa aby neboli zahnute dohora. Zatial ale rastu krasne. -3 vydrzali aj bez zakrytia.
Teraz zase idu mrazy tak som to prikryl este jednou vrstvou textilie a asi to tak neham par dni. Aj tak je zamracene.

Inak som ich po dovezeni namocil v Aliete ale iba 50% koncentracie z toho co na navode pisu. A kedze som ich nemohol hned sadit tak som ich po par hodinach oplachol v cistej vode a cele baliky zasadil v kybli do substratu. Vzdy do vlaznej vody, nie uplne ladovej z vodovodu. Po tyzdni (boli mrazy aj -8) som ich siel zasadit, ale tesne predtym som ich macal v pripravku Rootmost a Softguard.

(Dcerka mi do toho kybla spadla zadkom tak dufam ze jej na nom nevyrastu korienky :D)
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Jahody

Příspěvekod mates » 06 dub 2021, 10:10

@ JanoK - proto nejdřív sázím a až pak dávám folii/textilii, je jednodušší protáhnout pár listů dírou než skrz tu díru sázet ;-), je samozřejmě práce s pečlivým rozměřením, ale dá se to, dával jsem folii i na jahody co už začínaly kvést
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod nene » 06 dub 2021, 10:27

Mates - tak to obdiv, to chce asi pořádně připravený a urovnaný záhon S9 .
My netkanku s děrama vzdali před lety - jahody se nám na ní upalovaly, vlezl pod ni krtek, pak myši a dokonaly to krtonožky :( .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jahody

Příspěvekod mates » 06 dub 2021, 11:43

Já jsem to míval podobně jako brambory, dvojřádky, jahody ale v mezibrázdí a ne na brázdě, takže ono to zas tak náročné s tou fólií a přesným sázením nebylo. Loni jsem zkusil novotu, extra vyvýšený záhon s 25cm obrubníkem (protože jílovitá půda na pozemku) stále dvojřádek, ale naplacato a navrchu substrátu hrubá mulčovací kůra (takže bez jakékoli fólie). Problémy s úpalem a uhníváním rostlin jsou pryč, ale faunové problémy bohužel trvají - kosi a mravenci jsou k zlosti.
Naposledy upravil mates dne 06 dub 2021, 13:17, celkově upraveno 1
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod mirka » 06 dub 2021, 12:05

Ode dneška mají v Kauflandu jahody 5 druhů a to 9cm květináč za 21,90 a 11cm květináč za 39,90,/převislé
2 převislé,- Toscana a Camara
1 stáloplodící- Ostara
1 velmi rané- Flair
1 středně rané -Korona
Koupila jsem: Toscana, Camara a Flair

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1528
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod JanoK » 06 dub 2021, 14:21

Ano rozmyslal som aj ze to najprv zasadim, ale s tou tkanou tex. mi to prislo lepsie takto. ked este aj stale fuka vietor som sa bal ze ich poskodim, lebo mali vazne krehke narasene listy. Keby boli este spiace frigo ako som dufal ze pridu tak by to bolo ine.
Ten zahon som koli krtom a hrzcom najskor podlozil pletivom. potom slo hnile drevo, na to zem a uz rozkladajuce sa bukove piliny. taky mix. Mravce mysi a slimaky stale asi budu problem, ale proti slnku to planujem neskor nastielat slamou.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Jahody

Příspěvekod mates » 06 dub 2021, 14:38

jasný, chápu, ten vítr byl důvodem, proč jsem to zakrývání musel i já párkrát odložit na později a někdy jsem to odkládal tak dlouho, že už začínaly kvést :D

ta kůra naštěstí je pro slimáky hůře zdolatelná a pro jistotu jsem tam měl nasypaný nějaký granule, co jim - pro těch pár chudáků bohužel - chutnaly víc než jahody
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Satan » 06 dub 2021, 20:00

Dnešní nákup v OBI Florina Portola a Kauflandě Delizz F1 Florentina.
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod JanoK » 06 dub 2021, 20:55

ja som tiez minuly rok krmil slimakov. ale to kilo granul stalo 10 eur a teraz 15. (Neudorf) tento rok skusim radsej krmit bezcov. skusim si ich pozicat od susedy na par dni a uvidime. Ak to nebude dobre tak skusim urobit ohradu z ohybanych plechov. :) uz len aby to pocasie nezmarilo vsetky plany
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků