Jahody

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jahody

Příspěvekod Stanley_51 » 28 srp 2023, 18:01

Flori píše:Mary na záhoně jedou už třetí kvetení, zatím neplesniví a to tu spadlo tak 12 cm vody.

Jelikož na Mary pějí všichni chválu, pořídil jsen si je letos také. Tak jsem zvědav, zda mě nezklamou.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 31 srp 2023, 10:46

Dívala jsem se venku na Lidky a Evie 2 a neplesniví, i když tu nělolik dní pršelo. mají plody menší a vysoko, tak je to asi tím.Zbytek zkontrolují odpoledne. Jen na ty Mary pozor, pokud máte rádi extra sladké jahody jako je Karmen. Mně přijde většina plodů sladká, některé i extra sladké, ale muž je má většinou za kyseláky..Ale on i víno pije jen semi Dolce a Dolce a to pak klidně moldavské. To dávám na porovnání jak kdo vnímá sladkost i u jiných potravin, u vína je to očividné.U Mary stačí koupit méně sazenic a namnožit si. Jedou rychle, jak se uchytí.
Edit: včeta 2 nahnilé Mary a 1 Evie2 na jiném stanovišti. Diamante stále nic, za rok půjde. Kvetoucí Mara 2x a jednou Evie2
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Hofis » 27 zář 2023, 22:57

Jahody Super Star opět prokazují svoje hlavní kvality teď na podzim...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.09.23

Krásné, středně velké jahody, totálně sladké a silně aromatické. Ta podzimní sezona je naprosto perfektní. Jahod sice není tolik jako na jaře, ale mají vynikající koncentrovanou chuť. To se s těmi jarními nedá srovnat. :)
A také jsem dnes úspěšně odloupl tu její panašovanou mutaci. Měla i jeden normální plod standardní kvality a velikosti, takže to zatím vypadá dobře. Do podzimu to pěkně prokoření a pokud by mělo nějak moc mrznout, raději ji na to nejhorší schovám. A další roky budu množit... :wink:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.09.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jahody

Příspěvekod Lenkalor » 07 říj 2023, 12:59

Super Star jsme přendali do skleníku.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod veverka » 25 říj 2023, 09:19

nene píše:Není pozdě, Rujanám je to jedno. My je vyséváme "rozhozem" ve skleníku a potom rozesazujeme podle potřeby.

Nene mam seminka rujana a yellow. Vysetí "rozhozem " znamená fakt jenom rozhodím na hlínu a nezatlacuju nijak na to již nesaham ? jen abych vedela dopředu. Je pravda,že rodí až roční rostliny ze semen? Mám i pred asi 14dny z eshopu i sazenice již s plody, květníček plný, pouze jsem přesadila do velkého, az na jaře dám do záhonu. Kdy je nejvhodnejsí doba rozdelit široký trs na díly abych neznicila urodu? díky
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Jahody

Příspěvekod Argout » 17 lis 2023, 11:10

Dnes ve skleníku (odrůda Monterey):

Obrázek
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 20 pro 2023, 23:59

Poslední letošní report o jahodách: Mara, Evie 2 i Lidka plodily drobnější jahody ještě koncem října. Pokusila jsem se odebrat odnože u Lidky, Mary a také od jedné abnormálně velké a extra plodné rostliny jak u Karmen, tak u Evie 2, co vynikaly mezi ostatními. Předzasadila jsem do řádku na záhon, ale asi mi to vyhrabaly slepice.:-(
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 18 led 2024, 10:42

Lednový report:D
Tak jsem se rozhodla po prostudování Romkromova seznamu z roku 2020-23 koupit stáleplodící Anie, Centus a Vivaru. V podstatě se až na zkušenosti s Albionem shodujeme v názoru i chuti u odrůd, co jsem vyzkoušela.:-)Na prosazení vymrznutých Ostaru. A pokukuju po Starklově Superstar do truhlíku, jak tady o ní všichni básní..
Z jednouplodících jsem vzala Malwinu a Mailling Centenary - Britové na ni po vyšlechtění pěli ódy, že je to nová polní odrůda svýjimečnou chutí, ale je údajně náchylná ke kořenovým chorobám, nemůže být po jahodách. Půjde na nové místo, kde jahody nebyly. A uvidíme, jak zvládne Česko a Vysočinu.:-)
Ještě máme u ostružin kousek zarostlý jahodami co pamatuju, staré odrůdy, co se samy množí. Zkusíme vyrýt a dát tam Asii a Ditu, vlastní sadbu ze sazenic ze Sempry( koupeno podzim 2022), co nás tak nadchly. Obě by to měly zvládnout a nebude vadit, když to nezvládnou.
Plus asi Florence. Dávám k nim při výsadbě trochu hydrogelu, když vím, že nezvládneme zalévat každý den , někdy ani obden.
Edit: Koupená Malwina místo Florence a testována bude i Rumba. Superstar pouze pokud pojedeme na výlet do Čáslavi, nakonec jsme objednávku u Starkla nedělali. Ostara nasazena místo Anabel( snad vydrží po jahodách)do dvou částečně vymrzlých řádků stáleplodícího mixu, co nevydržel- Albion, Aromas, San Andreas, Selva,tedy vydrželo už v prvním roce jen pár sazenic a postupně odpadávají další.
Naposledy upravil Flori dne 09 dub 2024, 09:54, celkově upraveno 1
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 23 úno 2024, 20:15

Tak 2-3 Anabel z 10 nepřežily na Vysočině zimu na prvním řádku od trávníku. Kromě sněhu a mrazu mám podezření na slepice a děti, které ještě nekoukají moc kam šlapou.. 8) Jinak všechny rostliny vypadají, že přežily..
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod mirka » 20 bře 2024, 10:26

V Bille jsem koupila tyto jahody, nebyly zrovna laciné, ale nelituji. Takové jahody jsem ještě nejedla,chuť mezi banánem,kokosem možná trochu ananasem. Rozpadaly se v ústech, než jsem je snědla, vydlabala jsem semínka, snad se zadaří z nich vypěstovat rostlinky. Jahody pochází z Řecka
Obrázek

Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Diana.Jerem » 20 bře 2024, 16:02

Tedy, Miru, co Ty nemáš všechno za poklady! S8 Musím se po nich také podívat! Ta chuť, kterou popisuješ, to by mohlo být něco pro moje chuťové pohárky... S6
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Jahody

Příspěvekod Flori » 09 dub 2024, 09:32

Tak z jahod nevydržela zimu ještě jedna Karmen. Už i Na Vysočině se objevují masivně poupata, zejména u Asia, Dita, Evie2 a Lidka., ojediněle Mara de Bois( pěstovaná na záhoně) .
Velmi rané odrůdy Darselect se udržely jen dvě tři rostliny hned po zasazení, poupata zatím menší. Vzhledem k velikosti osázených ploch to zvládne mamka ochránit netkanou textilií, kdyby přišel mrazík..Je to pár řádků.
V Praze je situace jiná, Mary v truhlíku mají poupata, jeden keříček Harmony už kvete.:-)
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 89 návštevníků