Technické vychytávky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod MonikaV » 01 led 2023, 23:13

Tak tedy položím otázku jinak,.. když budu mít vedle sebe komůrkový polykarbonátový skleník
z 6mm, z 8mm a z 10mm--- bude teplota ve všech sklenících stejná ?? (a pak ještě jestli se vyhřeje 6mm rychleji než 10mm?)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod kačer » 02 led 2023, 07:52

MonikaV píše:Tak tedy položím otázku jinak,.. když budu mít vedle sebe komůrkový polykarbonátový skleník
z 6mm, z 8mm a z 10mm--- bude teplota ve všech sklenících stejná ?? (a pak ještě jestli se vyhřeje 6mm rychleji než 10mm?)


Žádný prodejce polykarbonátu neudává součinitel prostupu tepla, alespoň já sem žádný nenašel. Izolace materiálu s větším množstvím ohraničených komůrek je větší, laicky řečeno děrovaná cihla má větší izolaci než cihla plná. Takže polykarbonát 1 komorový o rozličné tlouštce bude izolovat stejně, řešením by bylo použití vícekomorového polykarbonátu. To už je ale finančně někde jinde.
Částečným pasivním řešením by bylo osazení akumulátoru tepla, třeba sud s vodou, přes den se ve vodě naakumuluje teplo a v noci sud skleník temperuje. To lze použít jen při teplotách těsně pod 0°C, v běžném foliáku 200 l sud udržel - při venkovní teplotě -3°C - teplotu nad 0°C. Ohřev skleníku při venkovní teplotě -10°C je už záležitost vyššího stupně a lze to řešit jedině nějakým způsobem vytápění, tudíž jsme finančně zase někde jinde.
kačer
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 22 říj 2018, 09:33

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod Jožka » 02 led 2023, 08:29

Moniko- včera když byla venku teplota 13°C tak v uzavřeném skleníku bylo 22°C.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod J.K. » 02 led 2023, 12:33

kačer píše:Žádný prodejce polykarbonátu neudává součinitel prostupu tepla, alespoň já sem žádný nenašel.

Slabo si hladal :wink: Ale je pravda, ze u najtensich jednokomorovych dosiek sa to asi neudava. Akyver pise pre 16mm jednokomorovu alebo 10mm trojkomorovu dosku zhodne U = 2.4W/m2 stC. 9-komorova 50mm hruba doska ma U = 0.8

A pre Moniku: to na co sa pytas, je podla mna nepodstatne. Akykolvek dobre utesneny "sklenik" slnko vyhreje velmi rychlo, ale neviem ci je to vyhra. Vsetky cez noc vychladene povrchy sa pritom kvalitne orosia. Tepelnoizolacne vlastnosti su dolezite prave vtedy, ked nesvieti. Hodnotu U je dobre poznat, ak treba v skleniku udrzat nejaku teplotu a kurenie je elektrinou. Vynasobenim plochy stien sklenika, U materialu a najhorsieho ocakavaneho rozdielu teplot dostanes aspon priblizne minimaly vykon, co musi byt ohrievac schopny dodat. Napr. u nas bola najnizsia teplota -26, v skleniku mi staci 0, povedzme ze plocha vsetkych stien je 40m2 a bol by tam ten PC s U = 2.4: 40x26x2.4 = 2496W Vysledok nic moc, ale aspon by som nebol prekvapeny :)
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod MonikaV » 02 led 2023, 19:03

Pánové díky za postřehy ,už je všechno jinak---došlo ke změně původního plánu..(manžel je ze mně už na prášky :lol: )
Teď přes zimu není na zahradě tolik práce, tak se zabývám myšlenkou, jak lépe zaizolovat půlku skleníku, kde mám subtropy, mám je v květináčích, takže přes léto jsou venku no a na zimu je dávám do skleníku, kde mám, jak já říkám 3v1 (samotný obloukový skleník 4mm a v něm vystavený z 10mm polykarbonátu 2x3m menší skleník a pak ještě menší foliák) takže tohle stavět a izolovat každou zimu je dosti pracné) no a teď si pohrávám s myšlenkou, že zakoupím
2ks - 2,1x6m polykarbonátové desky 4mm , které přehodím přes stávající skleník i s nějakými podložkami a vznikne cca 12mm komůrková stěna plus vzduchové mezery po podložkách cca 2x2mm, takže budu na nějaké 16mm síle, což by přes zimu mohlo lépe izolovat a celkové se zvětší samotný prostor.... :lol: ach jo s ženskýma je to děsné, když si něco vezmou do hlavy, tak je konec.. :lol: :lol:
Šak já to nějak vymyslííím!!!! S21
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod moonvil » 02 led 2023, 21:52

A co to tam máš za subtropy, že buduješ ve skleníku takovou podivnost?
Třeba pro kontejnerované fíkovníky nevytápěný skleník bohatě stačí, vnitřní krátkodobé poklesy poblíž -10 jsou poslední roky zcela ojedinělé a rostlinám neuškodí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod MonikaV » 03 led 2023, 20:05

Pokouším svou trpělivost :lol: :lol: takže se snažím pěstovat nějaké to mango, avokádo, annonu, liči, ananas ...a tak rostlinám i sobě se snažím vytvořit lepší podmínky.... :D , je tu pár pěstitelů, kterým se daří vypěstovat rostlinu do plodnosti a díky nim mám obrovskou motivaci do toho taky jít , fíkovníky pěstuji pouze v zemi, ty to zvládají docela dobře.
(představu o změně skleníku už mám, tak se těším na jaro a začnu s předěláváním)- tahle práce je pro mně odpočinkem :lol:
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod moonvil » 03 led 2023, 20:47

To teda nejsou vyloženě subtropy. No, good luck...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod longr » 03 led 2023, 20:57

No, mango, liči, to už jsou tropy. Anona vlastně taky. Sice jsou odrůdy, které snášejí relativní chlad, ale i tak potřebují teplotu minimálně 15°C. Na to by byl ideální pořádný skleník alespoň z tříkomorového polykarbonátu, 10 a více mm, a ideálně aspoň kousek zapuštěný. Bylo by to drahé, ale ušetří se na ztrátách. Taky jde o to, že když doroste nějaká kytka blízko ke konstrukci, tak při nízkých teplotách neutrpí.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod Pavel_CZ » 03 led 2023, 22:35

No ja zrovna tyto rostliny mel vzdycky za subtropy. Mango snese kratkodobe i nejaky snih, pestuje se na mistech v Portugalsku, Spanelsku a dokonce i v Italii kde rozhodne neni pres zimu minimalka 15 stupnu. Anona snese jeste vic, nektere druhy i -10C. Je pravda, ze tady je ta zima "trochu" delsi, no maximalne ti to zdechne. Urcite to zkus,neco z toho urcite pujde.
Naposledy upravil Pavel_CZ dne 03 led 2023, 22:38, celkově upraveno 1
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod Pavel_CZ » 03 led 2023, 22:38

Jo a co se tyce avokad, tak nektere mexicke daly v Americe prokazatelne i -15C. Ja bych mel spis strach, ze mne tyto rosstliny za 3 roky nadzvednou sklenik (pokud to nebudou kvetinacovky).
I kdyz dnes uz ma kazde ovoce svoje zakrsle odrudy, tak pri dobre volbe by to snad slo
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod dzani696 » 04 led 2023, 14:09

Ešte ku konštrukcii skleníku.Mám ísť do eloxovaných hliníkových profilov o hrúbke 1 mm alebo žiarovo pozinkovaných oceľových trubiek ☐ 20x20.?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod Stanley_51 » 04 led 2023, 16:03

dzani696 píše:Ešte ku konštrukcii skleníku.Mám ísť do eloxovaných hliníkových profilov o hrúbke 1 mm alebo žiarovo pozinkovaných oceľových trubiek ☐ 20x20.?

Na hliník zapomeň, pokud nechceš přijít o nervy. Mám skleník z hliníkových profilů a po každém větším větru pomýšlím na sebevraždu. Je to měkké a kroutí se to. Mám i ocelový, žárově zinkovaný skleník a po více jak dvaceti letech stále bez problémů.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod longr » 04 led 2023, 16:08

Mango (Osteen apod.) se ve Španělsku daří v podstatě polotropických oblastech, kde nehrozí mrazy, a když, tak jen k nule a velmi krátce. Anony jsou na tom podobně. Není řečeno, že nejsou výjimky, o to u našich pokusů jde, ale kolegovi zrovna teď v prosinci skoro dvouletý, krásně vzrostlý semenáč A. cherimoya chcípl ve skleníku, temperovaném na cca 5-10°C. Avokádo kaltnu snese, jsou mrazuvzdorné kultivary a docela mě zajímají, tam je perspektiva i u nás ve sklenících. Liči je háklík, ale dá se vybrat odolnější, něco jako to mango. Ovšem na pěstování bez spolehlivého přitápění to stejně moc nevidím. Jde o to, že pokud už člověk chce pěstovat něco takového, tak se vyplatí udělat dobře izolovaný skleník a být připraven topit (a neprodělat na tom kaťata :) )

dzani696: Profily se sílou stěny 1 mm pro větší skleník nejsou nic moc, to je spíš hobby. Profíci používají od síly stěny 2 mm.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod longr » 04 led 2023, 16:12

Stanley_51: Já jsem musel hobby skleníky v práci (pokusné) vyztužit zalepením silikonem a prošroubováním některých desek ke konstrukci, jinak s tím silnější vítr cvičil a párkrát jsem hledal desky po zahradě. Jeden skleník jsem ale měl kvůli pokusům s CO2 těsněný silikonem a ten se proti ostatním ani při zaviklání ani nehnul. Tak jsem ostatní tu a tam zalepil trochou tmelu a od té doby se taky ani nehnou :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: sorer a 16 návštevníků