Technické vychytávky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod History » 28 led 2021, 18:48

Osvědčilo se mi místo štěpkování drobných větviček pálit najednou větší množství jednou začas. Pokud se intenzivně přikládá a po zmizení plamenů se ohniště pořádně proleje vodou, vznikne relativně dost dřevěného uhlí drobné frakce, ideální na přídavek do kompostu. Nebo ještě lépe do podestýlky zvářat a do kompostu až pak. Je neskutečné, kolik dovede dřevěné uhlí zadržet vody.
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod mates » 29 lis 2021, 12:32

Když se ještě krátce vrátím k tématu drtičů, tak nakonec se zdál jako nejvhodnější volba válcový od MTD, bohužel už ho sem asi nedovážej (silnější verze nikde nebyla a po té slabší jsem se ani nesháněl). Dost pozitivních hodnocení měl ten drtič od Mountfieldu, ale často s dodatkem, že na něm bylo nutné něco upravit a tím byla ztracena záruka. Víc jsem se pak k tématu drtičů nevrátil, uvidíme v budoucnu.

Dnes mám ale dotaz z jiného ranku. Máte někdo pozitivní zkušenost s nějakým zásuvkovým termostatem? Potřebuju přes zimu lehce temperovat zahradní domek (kolem 5°C), regulátory na topidlech jsou "k ničemu" (i když dle teploměru dojdu k nějakému rozumnému nastavení, tak to platí jen pro to aktuální počasí, když se pak oteplí nebo ochladí, tak je to nespolehlivé a musí se to změnit).
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod moonvil » 29 lis 2021, 13:01

Renkforce UT300 - např. v shopu Conrad.cz
Lze jej použít v zimě na topení, v létě na chlazení. Používám jej ve skleníku už řadu let pro 3kW přímotop.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod milas » 29 lis 2021, 15:59

Myslím si,že kúpou akéhokoľvek digitálneho termostatu budete spokojný,nedá sa to totiž vôbec porovnať s analogovým regulátorom a samozřejmě tým chcem tiež poukázať na riadnu úsporu energie.
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod mates » 30 lis 2021, 10:35

A jak to funguje? Nastavím 5°C a jakmile to spadne pod tu nastavenou teplotu (když termostat umí kroky po půl stupni, tak když spadne na 4,5°C), tak to sepne a vypne to na těch 5°C? Nějak jsem takovou informaci zatím u žádné termozásuvky nenašel. A možná je lepší hledat takové, kde jde nastavit hystereze (zapínací a vypínací teplota samostatně)?
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod MonikaV » 30 lis 2021, 10:50

Mám taky ve skleníku zásuvkový termostat a při pozorování mi přijde, že se spouští vždy s menší odchylkou (mám ho nastavený na 8stupňu, pří poklesu teploty se zapíná kolem 7stupňů a při nahřátí se vypíná na 9,5stupni) takže u mně se přesně na 8stupních nespustí, ale mně to v zásadě nevadí, hlavně že neklesne pod 5stupňů. S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod moonvil » 30 lis 2021, 11:12

mates píše:A jak to funguje? Nastavím 5°C a jakmile to spadne pod tu nastavenou teplotu (když termostat umí kroky po půl stupni, tak když spadne na 4,5°C), tak to sepne a vypne to na těch 5°C? Nějak jsem takovou informaci zatím u žádné termozásuvky nenašel. A možná je lepší hledat takové, kde jde nastavit hystereze (zapínací a vypínací teplota samostatně)?


Jsou tam obvykle 2 nastavitelne teploty: IN a OUT. Pri poklesu pod IN se zasuvka sepne a topidlo hreje, potom, kdyz teplota vystoupa k OUT se to zas vypne. Takze ve skleniku dam IN treba -8 a OUT -6.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod mates » 30 lis 2021, 13:09

Děkuji za info, nakonec jsem z aliexpressu objednal tohle:
https://chipmodule.cz/produkt/2v1-zasuv ... -casovace/

Dám pak info, jestli se to vyplatilo a funguje jak má.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod PavelKt » 30 lis 2021, 14:50

Já používám spínač TH16.
Spínání podle teploty, vlhkosti nebo času se nastaví na mobilu, kde také lze sledovat aktuální teplotu a vlhkost odkudkoliv kde je internet, včetně grafu den zpětně.
https://www.vpcentrum.eu/spinac-wifi-so ... 3lEALw_wcB
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod PavelKt » 30 lis 2021, 14:55

Obrázek
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod majoxx87 » 02 pro 2021, 08:09

Ja tiež používam ten Sonoff a spokojnosť... Dá sa ešte použiť niečo z Xiaomi mi home (miija), len tu treba kúpiť tu geteway a potom sa k tomu dá zadovážiť kopec senzorov, wifi zásuviek......
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod milas » 02 pro 2021, 14:58

mates píše:A jak to funguje? Nastavím 5°C a jakmile to spadne pod tu nastavenou teplotu (když termostat umí kroky po půl stupni, tak když spadne na 4,5°C), tak to sepne a vypne to na těch 5°C? Nějak jsem takovou informaci zatím u žádné termozásuvky nenašel. A možná je lepší hledat takové, kde jde nastavit hystereze (zapínací a vypínací teplota samostatně)?


Niečo doplním....Áno koľko nastavíš ,toľko zapne alebo vypne...Ako pisal moonvil...bývá to označené ako aj HT LT...vysoká a nízká teplota.... napr.nastaviš LT 4°C a HT 6°C,tak termostat bude cyklovať medzi týmito dvomi hodnotami....a hystereza je vysvětlena tu dolů. ..

Teplotná hysterézia sa dá nastaviť ak isto ako neskoršie zopnutie vykurovania. Aby
termostat, ktorý má udržovať v miestnosti určitú teplotu, neustále nespína pripojené
vykurovanie, je pri nej nastavená tzv. teplotná hysterézia, t.j. hodnota, s ktorou musí
teplota poklesnúť pod nastavenú, aby termostat znovu zopol. Pokiaľ má termostat
hysteréziu 0,5K a je nastavený na teplotu 21°C, pri dosiahnutý tejto nastavenej teploty
vypne vykurovanie. Znovu ho zapne, až teplota poklesne o 0,5K, teda na 20,5°C. U
väčšiny termostatov je táto hodnota práve natavená, pri niektorých je užívateľsky
nastaviteľná. V praxi je optimálna hysterézia v rozsahu 0,5-1°K.
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod dzani696 » 19 črc 2022, 18:18

Neviem či to tu už niekedy bolo :D
https://youtu.be/SzMFJtr_lz8
Keď nieje elektrina. :)
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod MonikaV » 01 led 2023, 22:09

Mám dotaz na vlastníky skleníků z polykarbonátu (6mm, 8mm a 10mm) , ..když teď v zimě svítí slunce, kolik vám ukazuje teploměr ve skleníku?? (bez větrání) díky za odpovědi S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Technické vychytávky

Příspěvekod moonvil » 01 led 2023, 22:37

Kdo by nechával v tomto počasí skleník zavřený?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků