rezistentní odrůdy švestky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Alena » 19 říj 2013, 19:26

Dík :D Když nebude Tophit k jídlu, ozvu se :D
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Alena » 20 říj 2013, 13:24

No, vidím, přátelé, že s Tophitem se tu nechytám. Na netu jsem našla jednoho přispěvatele, který se o něm vyjádřil snad i lehce pochvalně, tož možná počkám, co na tom klacku vyroste, a pak se rozhodnu, zda půjde na oheň, nebo na přeroubování.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod chemik909 » 20 říj 2013, 14:03

normálne založíš korunku a keď ti nebude chuťovo vyhovovať tak môžeš na každý konár naštepiť inú odrodu, keďže si uvažovala nad viacerími odrodami a budeš mať všetky :)
MArtin
Uživatelský avatar
chemik909
člen
člen
 
Příspěvky: 491
Registrován: 09 led 2013, 18:45
Bydliště: Ostrava

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Alena » 20 říj 2013, 15:16

No jo, jenže na tom mě právě odrazuje to zdržení o několik let - nejdřív čekat, co z toho bude, a pak zase čekat po přeroubování, až to začne znova plodit. Proto jsem chtěla zjistit, jaké jsou s ním zkušenosti, že bych to rovnou vyměnila za něco jiného, kdyby to stálo i u dalších lidí za houby. Když jsme kdysi zasadili Althanovu renklódu, trvalo víc jak deset let, než začala plodit. To samé je u jakési neznámé, ale výborné ryngle po dědovi, kterou jsem těsně před uhynutím starého stromu naroubovala na nové podnože, už je to taky nějakých 13-14 let, a teprve letos měly poprvé několik plodů, a ty ještě upadly. Švestce Stanley to taky trvalo minimálně 5 let, než něco málo předvedla. Abych se vůbec ještě dožila nějaké úrody, vzhledem k tomu, pokolikáté v životě už opouštím a zakládám další zahradu... :roll:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Stanley_51 » 20 říj 2013, 16:57

Alena píše: Abych se vůbec ještě dožila nějaké úrody, vzhledem k tomu, pokolikáté v životě už opouštím a zakládám další zahradu... :roll:

Ali, to jsme na tom obdobně. Neustále něco pořizuji, ono to není "ono" nebo to chcípne a tak stále dokola. A léta utíkají.....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9206
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Alena » 20 říj 2013, 17:23

Jo, Stando, přesně tak... Když to spočítám, tak za těch 22 let, co to pěstuju, byla jednou jedinkrát úroda rynglí a švestek, třikrát broskví a dvakrát meruněk. Jindy to většinou buď zmrzne, nebo potlučou kroupy a následně to shnije, nebo to prostě z nějakého jiného důvodu nezakvete a nezarodí.
Vždyť ono to nemá vůbec smysl. Jediná rostlina, na které opravdu každý rok dozraje nějaký plod, jsou fakt ty fíky :mrgreen: A angrešt.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod antarian » 25 kvě 2019, 20:44

Ja kupuju v mistnim zahradnictvi a vetsinou je vse uz obsypano plody :-) a kdyz pockate tak si je i ochutnate a pak az koupite a tyhle tophity, katinky, jojo atd. Tam maji :-) (jabka, hrusky, svestky, kamcatky i kiwi melo kvety :-) )

Prave ze sam premejslim co vzit, ale nestihl jsem prostokorenne a ted cekam na kontejnerovane az prokoreni :-) protoze potrebuju na krymsku kvuli mistu...

Kdyz to jde a maji co clovek chce tak je radost nakupovat, protoze dostanu vetsinou za stejne penizr jako jinde uz hotovej stromek

Edit: kdyz uz jsem to otevrel... Klidne budu rad za radu jakou svestku by jste doporucili (vysazovat budu dve).
Nejlepe neco odolnejsiho k chorobam.

Na vyber z tohoco bude na vva-2 krymsku mam toto:
Čačanská lepotice, Domácí švestka, Elena, Hanita, Jojo, Katinka, Tophit, stanley

Jeste je na vyber renkloda althanova, wazonova a sliva opal (ale to je uz neco jineho)

Primarne mi jde o primy konzum ze stromu, mozna knedliky, kolac.
Chci dva stromky tak by meli zrat v odlisnem case (poloha: kopec nad kolinem)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Ivan Hrozný » 31 kvě 2019, 10:13

Já si hodně slibuji od švestky Jofela (Jojo x Felsina), vysadil jsem ji na podzim 2017, ale asi ani letos na ní ještě nic nebude. Ta má být proti šarce odolná..
Chuťově skvělá mi připadá Hanita, tu mám pátým rokem a už se předvedla, píšou, že je vůči šarce tolerantní, jak moc, to ukáže čas..
Ivan Hrozný
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 bře 2016, 10:38
Bydliště: Domažlice, 430 m n. m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod antarian » 24 čer 2019, 13:02

ahoj, nemate nekdo svestku JOJO? Slysel jsem o ni spoustu spatnych veci, ale i tak bych to asi prubnul.

Kazdopadne se mi uvolnilo misto po muchovniku z OBI :-) a mam k zaplneni cca 3x3 m, na vysku ... je to ve svahu tak rekneme 2 az 4 m max s tim ze nizsi je idealni.

Jde mi o vyber podnoze
Krymsk2 - vva2, Ishtara, Myrobalan

Tusite jake rozmery by se od toho mohli dat ocekavat? Jde mi hlavne o tu sirku. Budu rad za jakekoliv zkusenosti.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod moonvil » 24 čer 2019, 13:16

Jojo mám už pár let a nevím o ničem co bych jí vytknul. Jedině snad, že plody musí být hodně vyzrálé, až lehce přezrálé, aby byly chutné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4066
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod antarian » 24 čer 2019, 15:41

moonvil píše:Jojo mám už pár let a nevím o ničem co bych jí vytknul. Jedině snad, že plody musí být hodně vyzrálé, až lehce přezrálé, aby byly chutné.


a podnoz? a jak je velika?
V zahradnictvi mi ted rikali, ze se nemusim bat ze 3 m korunku mi to v pohode udela i na tom krymsku 2. (tak premyslim ze vezmu prave na tom)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod moonvil » 24 čer 2019, 16:37

Podnož neznámá, roste to ale dost bujně - cca 4m to má navzdory suchu co v sadu panuje.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4066
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod antarian » 24 čer 2019, 19:33

No ma to i na te zakrsle podnozi cca 1.7 m takze se zvrustnosti asi problem fakt nebude :-)

Dokonce i tri svesticky tam jsou... Tak snad vydrzej :-)

Jen je teda des tam lezt... Mam k tomu hned nejaky cervenolisty zamrsly broskvone ... Kdyz jsem videl jak to bylo obaleny plodama tak jsem neodolal a ted abych vymejel kam to zase dam :-)))

Jeste ze na prazdniny zaviraj :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod antarian » 15 črc 2019, 11:00

Hoja, je mozny ze je jojo uz takhle vybarvene v teto dobe?

Jeste je tvrde ale pomerne brzo zbarvene vzhledem k tomu ze by to melo byt zrale az nekdy v zari.

Obrázek

Je mozne ze je to tim teplym pocasim v minulem mesici?

Snedl jsem je v pulce srpna a byly dobre, klidne by tam jeste chvili mohli byt, ale hodnotim rozhodne kladne a velikostne jsou krasne velike (skoda ze jsem nezvazil)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Fanda » 19 led 2020, 21:59

Fanda
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 srp 2010, 21:13
Bydliště: klatovsko

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků