rezistentní odrůdy švestky

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod BXL » 06 kvě 2021, 09:22

Rezistentná asi je a vonia krajšie ako ľalie.Jedna úžasná vonajuca kytica.Lenže teplty hlboko pod 10 a teda včela žiadna.
Tipala:
Obrázek

Obrázek
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod mates » 26 led 2022, 15:33

moje jofela loni, od kvetení po tvarování letorostů, bohužel při jejich vyzrávání je ty tenké bambusky úplně neudržely, takže letos budu muset použít něco pevnějšího
jinak loni byla první úroda, chuť skvělá, ale docela pozdní dozrávání

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Josef » 08 dub 2022, 10:33

Na Vysočině se obecně švestkám, pološvestkám a rynglím daří velice dobře. Provádím pouze někdy jarní postřik, když vyjde čas, ale pravidelně rozvěšuji na jaře bílé lepové desky. Postřik proti mšicím dělám opravdu jen když už je to nevyhnutelné, většinou ne. Pěstuji hodně odrůd, ale na jednu pološvestku bych tu chtěl poukázat, má název TOP Gigant. Kdo chce mít opravdu něco a je fanda do pološvestek, tak plodí tato odrůda zde pravidelně a průměrná váha plodu je 90 - 110gramu. Nejsou výjimkou plody i 130 - 140g. Chuťově podle mého názoru daleko lepší jak JOJO, TOP First, TOP Hit a jiné. Kdo máte místo, třeba zkusit.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Ragnar » 30 kvě 2022, 13:33

Koukám po delší době na stránky Kushibabu a mají tam údajně resistentní švestku domácí Temano:
https://in-vitro.pl/rosliny/temanopbr/

Zkoušel ji někdo pěstovat? Moc info sem k ní nenašel.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Argout » 30 kvě 2022, 17:03

mates píše:moje jofela loni, od kvetení po tvarování letorostů, bohužel při jejich vyzrávání je ty tenké bambusky úplně neudržely, takže letos budu muset použít něco pevnějšího
jinak loni byla první úroda, chuť skvělá, ale docela pozdní dozrávání


Co znamena pozdni dozravani? Na jake ji mas podnozi? Mam Jofelu v uzsim vyberu a doufam ve sklizen zhruba v polovine zari. Hledam svestku/polosvestku/proste neco modreho, co bude plodit nejak PO obdobi zelene ryngle a mirabelky (ale ne MOC pozde). Zvazuju podnoz wagenheimku.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod kasta » 30 kvě 2022, 19:07

já si vloni na podzim pořídil Stanley, ta zraje až nějak v půlce září a je vůbec nejvíc podobná pravý švestce a je hodně šťavnatá (jediný mínus, že jde hůř od pecky), vyhrála u mě asi z 10i odrůd, který jsem postupně ochutnával, když jsme zpracovávali úrodu z kámošova sadu. stromek je malinkej, ale úplně kypí zdravím i na mý divoký zahradě a má už dvě švestky. nevím, jak je to s rezistencí, ale mám za to, že ty pološvestky jsou rezistetní tak nějak všechny, ne?
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Josef » 31 kvě 2022, 09:47

Odrůda Stanley je na Vysočině hodně pěstována. Máme ji také a neslyšel jsem, že by tu měla nějaké problémy s pěstováním. Stříkám ji pouze jednou na jaře, pak dávám pouze bílé lepové desky, zatím nebylo třeba jiné ochrany. Největší problém je s Tipalou, velmi silně každoročně zahušťuje a je nejvíce náchylná na mšice a opylovače. Naštěstí má kolem sebe Oulinskou, Althanovu, Malvazinku, Opál a jiné švestky i pološvestky, ale jak tu bylo už zmíněno, kdyby tak krásně každoročně nekvetla, tak už byla dávno přeroubovaná. Na jaře je to opravdu okrasná kytice. Dnes jsou však již jiné, chuťově lepší a pro pěstování kvalitnější odrůdy než Stanley, třeba i starší jako např. Čačanská lepotica, Hanita, Haganta všechny pološvestky TOP... First, Taste, Hit, Plus, Gigant, Jojo aj., které se i tady v nadm. výškách kolem 550 - 600 m.n.m. běžně pěstují. A dobře bez nějakých problémů. Nyní se tu hodně vysazují nové odrůdy, také jsem jednu sadil, uvidíme. Přeji hodně zdaru
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod kasta » 31 kvě 2022, 12:11

Josef píše:Odrůda Stanley je na Vysočině hodně pěstována. Máme ji také a neslyšel jsem, že by tu měla nějaké problémy s pěstováním.. Dnes jsou však již jiné, chuťově lepší a pro pěstování kvalitnější odrůdy než Stanley, třeba i starší jako např. Čačanská lepotica, Hanita, Haganta všechny pološvestky TOP... First, Taste, Hit, Plus, Gigant, Jojo aj., které se i tady v nadm. výškách kolem 550 - 600 m.n.m. běžně pěstují. A dobře bez nějakých problémů. Nyní se tu hodně vysazují nové odrůdy, také jsem jednu sadil, uvidíme. Přeji hodně zdaru


Jasně, že chuť má každý individuálni, u mě právě Stanley vyhrála nad většinou těchle zmiňovaných. Mně prostě připadá, že chutná a vypadá nejvíc jako jako švestka, jen trochu sladší a větší :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod fahrweed » 31 kvě 2022, 12:45

Argout píše:Co znamena pozdni dozravani? Na jake ji mas podnozi? Mam Jofelu v uzsim vyberu a doufam ve sklizen zhruba v polovine zari. Hledam svestku/polosvestku/proste neco modreho, co bude plodit nejak PO obdobi zelene ryngle a mirabelky (ale ne MOC pozde). Zvazuju podnoz wagenheimku.


Taky jsem před třemi lety na podzim pořídil Jofelu. Je na podnoži St.Julien A. Daří se jí dobře, roste hezky, letos bude prvních pár plodů. Bohužel si u ní udělali mravenci mraveniště, takže je druhý rok dost obsypaná mšicemi. O době zrání a plodech můžu poreferovat až na podzim :wink:
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod mates » 02 čer 2022, 14:15

Argout píše:Co znamena pozdni dozravani? Na jake ji mas podnozi? Mam Jofelu v uzsim vyberu a doufam ve sklizen zhruba v polovine zari. Hledam svestku/polosvestku/proste neco modreho, co bude plodit nejak PO obdobi zelene ryngle a mirabelky (ale ne MOC pozde). Zvazuju podnoz wagenheimku.


Nemůžu najít štítek, utrhnul ho vítr a nevím kam jsem ho uklidil. Myslím, že je na St. Julienu. To dozrávání bylo loni až ke konci září, podle mě kvůli počasí. Uvidím jak to vyjde letos. Na jaře byla obsypaná květy ještě více než loni, ale propad byl hrozný, možná i díky (ne)opylovacím poměrům. A strašně se jí zkroutily první listy, vypadalo to na masivní útok od mšic, ale ty jsem tam vůbec nenašel. Snad to na jeden plech s drobenkou a jeden plech kynutých s mákem vyjde. A třeba jich bude někdy tolik, abysme s tchánem udělali slivovici.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Ragnar » 03 čer 2022, 09:22

Stanley mám na myrobalánu a roste jak das. Letos bude i dost plodů. Chutově hodně sladká na slivku ideální. Mě chutná moc. Jofelu mám na st. julien chutově mi přijde lepší než Stanley, pozdnější. No a neodolal sem a objednal 2 ty rezistentní domácí švestky Temano ze zzoji kam dodává Kushibab. Došly pěkně zabalené, ale o nějakém zapěstování nemůžu být řeč, nechal sem jeden silný výhon a zkusím z toho udělat stromek :D In-vitro stromek sem ještě nepěstoval, sem zvědav jak se bude jevit.
Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Josef » 12 čer 2022, 10:13

Tento rok se jeví opravdu veliká násada švestek, pološvestek i rynglí, hlavně Althanova a Opál. Také třešně Kordia, Karešova a další mají větve obaleny plody až k prasknutí. Také Morela pozdní i Královna Viktorie opět tento rok asi nezklame. Obrázek JOJO a Čačanská lepotica.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Aleq » 07 zář 2022, 14:41

Ahoj,
dokážete mi někdo poradit, pokud byste si měli vybrat jen 1 stromek, byla by to Hanita nebo Katinka? Chuťově i náročností? Mám omezené prostorové možnosti. Bude cca půl dne na slunci, pů dne ve stínu.

Díky
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod nene » 07 zář 2022, 17:11

Hanita
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: rezistentní odrůdy švestky

Příspěvekod Josef » 08 zář 2022, 12:18

Aleq: Z vlastních zkušeností bych volil určitě Hanitu nebo jiný druh ovoce, který se hodí do polostínu a to z důvodů jednak chuťových, ale i co do velikosti. Je dobré, když mohou být na slunci celý den, pak Hanita nemá chybu. Být na slunci 6 hod. denně, to je dobré tak pro kiwi kolomiktu. Já osobně bych švestky, pološvestky nebo ryngle do polostínu nesázel. Pak to není to, co od toho člověk čeká.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 80 návštevníků