Angrešt odolný americkému padlí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Argout » 08 dub 2024, 13:43

Mně tu kosi angrešty nežerou (žerou a ničí mi pivoňky, rozhrabávaji mulč, kradou cedulky, házeji bahno na nově natřenou terasu a kadí na nábytek). Angrešty mi dohola sežere mrňavá zelená housenka, jedna zvládne za den menší keřík. S13
Třeba i 2-3 roky nic - a najednou mám holé klacky, uprostřed kterých funí přežraná housenka.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod mates » 08 dub 2024, 14:02

kasta píše:mates: no to mi ani nerikej, jeden z duvodu proc rozsiruju sbirku angrestu je ten, ze je tady nic nezere. Tak doufam, ze se to tu kosaci nenauci...


No podle toho jak tu píšou ostatní kdo a co jim žere a není to u každého stejné, tak bych řekl, že to jsou "regionální speciality" :lol: . A když už jsme tady ťukli kosáky (já je fakt nesnáším), tak loni se ukázalo jací to jsou testeři. Vysadil jsem rajčata už i s nasazenými plody, pár dní poté je ty mrchy uklovaly/otestovaly a nechaly ležet na záhonu jako samozřejmě nepoživatelné. Ale když pak v létě rajčata dozrávala, tak už si jich kosáci ani nevšimnuli. Jestli to byl výsledek prvotního koštu, tak škoda, že si to nezkusili a nezapamatovali i u těch ostatních dobrot.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod speedy » 14 dub 2024, 12:18

Berte to jako poznámku a možný tip, protože zapojit svoji pozornost? Snad jsem to tu už někde dříve jinde nenapsal. A neopakuji se.

Já mám z té neodolné klasiky Bílý nádherný a Zlatý Fík a k tomu nějaké historické no name. Potom z novějších odrůd žel přece jen je jistá citlivost u Remarky. Chuťově ale hodnotím velmi vysoko. No a potom jsem zvědavě postupně dokupoval ty nové, další už prý odolné odrůdy. Protože po angreštech se můžu utlouct, že?
Ty angrešty jak pojídám tak prázdné slupky plivu na zahradě kolem sebe. Jenže před několika lety jsem zjistil, překvapení, že i v mé jílovačce a touto dobou zjara kdy ještě nenarostla tráva a je na to víc tam proto vidět: tak některá semínka (zbylá ze slupek) a i na dost nemožných místech - cha, chááá, vyklíčila! A že mám tímto malilinkaté, jako jen silnější vlas slabé, angreštky. Různě sprášené!
Tak se obvykle smiluji, nevylikviduji je ale naopak přesadím. A se zvědavostí čekám, co z toho sprášení nakonec vyleze? Obvykle ten rok co to objevím a přesadím tak angreštek zesílí ale příští (druhý) rok z toho ještě nic není. Obvykle až tím 3. spíše až 4. rokem. Takže nakonec mám "vlastní" odrůdy angreštu :D
Občas mně bylo řečeno, že z takových angreštů přece nic nebude. Že prý okamžitě a s velkou pravděpodobností se to "křížení" zvrhne do původní divoké formy, tedy bude hromada trnů a plody jen jako špendlíková hlavička. No, zatím jsem nepozoroval :D
Většinou to má charakter nějak na způsob bílého nádherného, jen o málo menší světlé plody. Jenže mám příladem jednoho růžového angrešta (jeden rodič červený a druhý bílý?) a plody má ty nejsladší, co jsem zatím jedl. Jinde je vidět zase vklad asi Zlatého fíku.
Píšu o tom proto, že minulý týden jsem objevil hned 2 malé semenáčky pod Černým Něgušem. Jednoho podobného semenáčka už mám, loni měl poprvé první plod, dlouhé trny jako Něguš má ale ten plod - ten byl naopak bílý! S chutí (Něguš má osobitou) nemohu zatím pochopitelně sloužit.
Těchto pokusů (náhodné případné křížení) mám dnes už něco přes deset kousků. Vzhledem k názvu téma také sleduji i odolnost těchto kříženců: tak buď jsem měl zatím štěstí, jeví se mně to (až překvapivě) jako odolné. Ale je to zatím krátký čas na zobecnění. K podzimu konce větviček ostříhávám u všech svých angreštů.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod kasta » 15 dub 2024, 10:29

speedy: Remarku jsem zrovna na podzim dokoupil, budu ji sledovat.
P.S. mel bys ty svoje hybridy namnozit, ten ruzovy zni zajimave :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Aleq » 20 dub 2024, 22:45

Ahoj,
nevím, jestli jsem tady úplně správně, protože nevím, jestli moje angrešty jsou odolné americkému padlí. Mám ale dotaz - mám dva keříky, Hinnonmaki red a Hinnonmaki žlutý. Red vypadá a chová se úplně normálně, ten žlutý je skoro bez listů. Přidávám fotky. Co to může být? A přitom relativně plodí...

Obrázek
Obrázek

Díky
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Argout » 21 dub 2024, 03:55

Aleq: Pachatel je na tvé fotce. Malá zelená housenka…


Obrázek
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod speedy » 21 dub 2024, 08:01

Aleq píše:... protože nevím, jestli moje angrešty jsou odolné americkému padlí ... Hinnonmaki ...

Tak už budeš vědět, ano jsou a to hodně. U mne přes 10 let to potvrzuje. Na rozdíl příkladem od Remarky kde uváděná odolnost je menší, avšak chuťově Remarka je klasický angrest, Hinnonmaki aspol. a i konzistence jsou jiné a nejen pro mne mohou být s otazníkem. Zkus tedy navíc i odolnější chuťově klasiku. Někdy mně připadá, že už není jiný angrest, žel, než to prý Hinnonmaki a viz nabídka prodejců sazenic v marketech.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Aleq » 21 dub 2024, 15:56

Díky!
O jej. A kdyby jen jedna S8
Obrázek

Jdu studovat historii tohoto vlákna, co s nima - jestli jen sbírat nebo něco jinýho. A stejně tak se mrknu na alternativní odrůdy. Ještě ani nevím jak chutnají tady ty. Předloni zasazeno, to víceméně neplodily, loni všecko sežrali ptáci (i s borůvkama). Pečlivě jsem vybíral odrůdy malin, ostružin, angrešty jsem už neřešil, jen vybral z eshopu (zzoja), kde jsem našel ty vybrané maliny a ostružiny. Říkal jsem si, že tam blbý mít nebudou. Asi chyba.

Mám rovnou tento keřík poslat k šípku a vyměnit za Remarku? Bude na něm ještě něco letos? To už asi ne, co?
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Argout » 21 dub 2024, 16:25

Aleq: Keřík bude v pohodě, mně to tu takhle sežerou 1x za 2-3 roky a žádný angrešt mi ještě na ožrání housenkami nezašel. Řekla bych, že housenkám chutnají všechny odrůdy, že to berou postupně - třeba u nás zleva.

Sama jsem H. zrušila, ale hlavní důvod byl, že jsem nechtěla trnitý keř. Vyměnila jsem H. za beztrnné stromky. Pax se u mě daří, už má cca 1cm plody. A chutná i housenkám :D

Obrázek
Dnešní sběr na Paxu. Ještě je nemám tak vykrmené :wink:
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod nene » 21 dub 2024, 16:59

Taky nás letos takhle brzy ty housenky překvapily, naštěstí pravděpodobně zavčasu zaúřadovaly sýkorky a tak je ožraná jen jedna větev. U nás řádí tyhle housenky pouze na angreštech, které jsou nasazené ve stínu, pod stromy. Angrešty na slunci, v prostoru, ještě nikdy okousané nebyly.
Sbíráme je nebo je oplachujeme hadicí - nestihnou znovu vylézt, jednak netrefí, jednak si je ptáci najdou. Padají snadno, takže když člověk spěchá nebo se s nima nechce patlat, tak ta hadice a proud vody je řešení.

Hinnomakki bychom taky ze zahrady nejradši vyhodili, neroste to, plody malé, chuť nic moc, slunko je snadno spálí (červený) a ty housenky ho milují snad nejvíc. Jen co seženeme něco jedlejšího, tak půjde pryč.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4240
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod J.K. » 21 dub 2024, 17:45

Myslim ze nema zmysel nechat kriky decimovat husenicami. Pred par rokmi som mal aj ja takych navstevnikov a kym som sa spamatal, ploka egresa bola fuc. Ale Spintor im nechutil. Mal by byt dostatocne bio aj na taketo pouzitie.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Aleq » 21 dub 2024, 21:59

Argout: Já bych se beztrným nebránil, je fakt, že ty jejich trny jsou něco. Propíchnou i lecjaké rukavice. Mám ale místo jen na 2, tak jsem volil samosprašné. Jestli tu na fóru panuje alespoň částečná shoda, že Hinnonmaki jsou chuťově slabší a jiné (Remarka / Pax / ...?) jsou jinde, rád se nechám zlákat. Třeba postupně, jednu a pak druhou. Bude Hinnonmaki opylovač?
Díky
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Stanley_51 » 21 dub 2024, 22:13

Aleq píše: Já bych se beztrným nebránil,

Letos je situace u prodejců angreštů beznadějná. Sháním stromkový Pax nebo Spinefree od března a všude vyprodáno, nebo ho vůbec neměli. A když už jsem na ně někde narazil, byly to kontejnerované rostliny za "hubičku" - 499,-. To se mi opravdu za angrešt dát nechtělo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Aleq » 22 dub 2024, 23:45

A kdyby přece, tak co to opylování, je to kompatibilní s Hinnonmaki?
A Pax nebo Remarka?

Díky!
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Stanley_51 » 23 dub 2024, 11:23

Aleq píše:A kdyby přece, tak co to opylování,

Angrešty se opylují navzájem, je úplně jedno jaký máš.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 125 návštevníků