Angrešt odolný americkému padlí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod speedy » 23 dub 2024, 13:37

Aleq: také má být vysoký stupeň samosprasnosti. Obecně. Pozor, může být mezi odrůdami velký rozdíl v ranosti a proti tomu pozdnosti. Dobré mít na paměti tak nebo onak.

Já určitě nejsem proti Hinnonmaki nějak zavile: stále mám 3 červené (2 rumunské) a 1 žlutý a 1 zelený ale u mne mezi ž a z nevidím rozdíl, co mně to prodali?
Je to u mne dost pozdní takže je nedockavost při ochutnavani ale konzistence je tužší a chuťově to chce dozrání úplně proto plné! Jinak s odpustenim jako košťál.
Stopy Hinnonmaki laicky vnímám u dalších prý odolnych angrestu, okatě u rumunského Rezistent de Cluz, tady asi opravdu pro zoufalce s padlim protože plody jsou ještě výrazně menší a tuhé bez chuti, navíc vymrza.
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 107
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Aleq » 23 dub 2024, 15:06

No stejně už vyhlížím Pax a Remarku za zuřivého sběru housenic :-)
Aleq
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 říj 2021, 11:56
Bydliště: Brněnsko

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Zebín » 19 kvě 2024, 09:02

Řízkování za zelena. Když se to nezadařilo v únoru, nastal včera ideální čas pro druhý pokus, pro sichr pojištěný dvojnásob "vidlemi". :lol:
Obrázek
Obrázek
Zebín
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 08 úno 2024, 21:19
Bydliště: Ostravsko, 258 m n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod speedy » 21 kvě 2024, 09:40

Tak jsem se včera odhodlal blíže projít kolem angreštů. Jaký je výsledek letošních jarních mrazů? Viz kde je moje zahrada, tj. v Podkrkonoší. Tak naštěstí poškození "ve dřevě" obecně nepozoruji!

Ovšem raný rumunský Rezistent de Cluz (že je odolný a má být proti padlí je přímo v názvu!) jsem po letech prorocky poprvé na zimu a až do jara jaksi předem zaizoloval. Druhý kus téhož a co jsem měl s ním tak asi předloni odešel právě na jarní mrazík vůbec. No a teď je zbylý keřík v tak dobré kondici že co ho vidím tak vůbec poprvé: on sláva nezmírá, barva listů je vitálně zelená a těch několik málo plodů letos poprvé asi dozraje do velikosti tak jak má být, tj. jsou menší a na způsob (i chuťově) Hinnonmaki. To samé jsem provedl (prorocké zazimování) se semenáčkem který jsem asi před 3 lety nalezl pod ním a který je také jak jsem zjistil na mráz choulostivý. Tady na plody musím ještě ale počkat. Osobně tenhle rumunský angrešt (prý z výzkumáku v Kluži) beru jako raritku, nabízelo ho kdysi Tesco a s maďarskými popisky, v samotném Rumunsku na internetu jsou informace o něm ale skoupé a tedy asi proč, že? No odolný na padlí opravdu je a hodně, ale zase to zbylé ostatní je s otazníkem. Běžnému zájemci a pokud by na něj někde narazil (kdysi byla na nabídka i na Bazoš?) tak snad ani nedoporučuji.

Jak jsem naznačil u toho v Česku příliš asi raného rumunského angreštu, tak všechny mé ostatní angrešty a které jsou rané nebo ranější a které pochopitelně už nebyly chráněny tak letos budou bez úrody. Nebo kuliček bude zcela řídce a jako jsou ony prý noty na buben. Zcela symbolická bude úroda i na mé oblíbené Remarce! Podobně symbolický (také ale vliv stanoviště) je místy výsledek u klasiky (starších a méně odolných na padlí) jako je Zlatý fík a Bílý nádherný. Přikladem.
Pozdnější angrešty jsou na tom lépe. U mne a už z dálky viditelně velmi dobře dopadl Lady Sun. A některé no name pozdnější angrešty co mám ze semínek. Viditelně a až přeplozuje Černý Něguš, na padlí odolný ovšem s malými až kapkovými tmavými plody, s nezaměnitelnou chutí. V porovnání s ním také na padlí odolná a také s malými plody hybrid Josta a která je u mne raná, tak je bez plodů vůbec! Josta u mne takto prohrává dlouhodobě, na jaře se probouzí jako jedna z prvních věcí. Dobrou násadu mají keříky (u mne pozdní) Hinnonmaki červený, u toho zeleného / žlutého to není už tolik ono.
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 107
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků