Angrešt odolný americkému padlí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod amy80 » 10 kvě 2020, 14:23

Mám taknějak všeobecný dotaz k angreštům.
Na téma "stromkový nebo keřový" se toho dá najít spousty... Já bych raději keřové, s mínusy jako horší obírání plodů jsem smířená.

ALE - už jsem i slyšela názor, že keřové skoro neplodí??!

Jalé jsou vaše zkušenosti s plodností keřových angreštů prosím?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod nene » 10 kvě 2020, 14:59

Pokud jde jenom o tu plodnost, tak nám větve keřových angreštů (Bílý, Citronový, Hinnomaki) každoročně ležely pod váhou plodů na zemi. Přežil už jen, z keřových, Hinnomaki (první dva nejsou odolné). Většinou si angrešty řízkujeme (moc nám to ale poslední roky v těch vedrech a suchu nejde) a když se keře rozrostou, tak vybereme jeden prut a zapěstujeme ho do tvaru stromku (ostatní pruty odstřihneme). Není místo roubování, není problém.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Kykouš » 10 kvě 2020, 15:10

amy80 píše:
Jalé jsou vaše zkušenosti s plodností keřových angreštů prosím?


Mám na zahradě asi 25 angreštů, z toho je půlka keřovejch. Nepozoruji žádný rozdíl v plodnosti. Nejodolnější u mě je Niesluchovski, Karát, Michurinec a Hinnomaki, minulý rok jsem vysadila jseště Lady sun a Kameniar a ty byli také zatím v pohodě. Nejhůř dopadá Zlatý fík, ale neustále se ho snažím zachraňovat, protože je dle mého nejlepší. Jo a ještě Neguš, ten se zdá být také vcelku odolný, jen s obíráním je to horší, má opravdu hodně dlouhých trnů:-)
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod mates » 10 kvě 2020, 16:06

Negus se da resit, bud mu ty trny orezavat hned kdyz rostou letorosty nebo je dalsi rok rucne vylamat, zhruba ted uz to na tech lonskych vetvich jde, v ramci jarniho orezavani jedine ucvakat nuzkama, to jeste pevne drzej na kminku.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod amy80 » 10 kvě 2020, 21:57

Super, děkuju vám! :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Hofis » 02 čer 2020, 17:48

Jak jste na tom letos vůbec s angreštama? Ty mi také přijdou jako jedna z plodin, která tím letošním počasím nijak neutrpěla, alespoň tedy v Praze. Spíše naopak, letos jedou jako o život. Stromkovitý Neguš na meruzalce se mi letos pod tíhou nových výhonů a plodů ohnul až k zemi. :shock:
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 02.06.20

I když to vypadá hrozivě, paradoxně jsem tomu rád. Nemám rád stromkovité angrešty. Jediné dva, které jsem koupil, byla z nouze ctnost, protože už nebyly v keřovém vydání. Byly to Hinnonmaki green a výše vyfocený Neguš. Hinomaky green se mi hned druhý rok při větru vylomil z roubu a u Neguše už delší dobu spekuluji, jak ho namnožit. Dokonce jsem ho chtěl i sám postupně přihnout k zemi, abych ho mohl nechat zahřížit. A ejhle, příroda mě vyslyšela a pomohla mi sama. Na hřížení je teď materiálu opravdu dost. S6

Ale i ostatní jsou na tom velmi dobře.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 02.06.20

Toto je ještě původní no name odrůda z VDF, kterou jsem odkopl a vzal s sebou do Prahy. Na zahradě jsme jí měli odjakživa. Říkám mu Varnsdorfský raný. Vyznačuje se velmi slušnou odolností proti americkému padlí a mrazu (což bylo ve VDF vzhledem k deštivému a chladnému počasí zásadní), plodí bohatě zelené lahodné plody střední velikosti a zraje u mě jako první. Letos tomu nebude jinak.

Ale i výsadba z minulého potažmo i letošního roku bude mít nějaké plody. Dokonce i velkoplodá Xenia, kterou jsem dostal jako relativně malý keřík, bude mít nějaký ten plod na ochutnání. Sice asi plody letos nebudou mít proklamovaných 14 gramů, ale jsem na něj velmi zvědavý. Jeden z jeho předků je prý neznámá česká odrůda, která má zajistit rezistenci vůči americkému padlí. Tak uvidíme, zatím se jeví celkem dobře, na to, jaký mi přišel mrzáček, s tím jsem tedy moc spokojen nebyl (Zahradnictví na Zázvorce).
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod nene » 02 čer 2020, 21:16

Už to máš vyřešené, ale pro informaci - namnožit Něguš je velmi snadné. Stačí klacky (delší silné vlky) po ostříhání angreštu zastrkat do trochu kypřejší země někde ve vlhkém koutě zahrady a je to. Úspěšnost 100%. My nejsme nijak zdatní množitelé, ale Něguš jsme rozdávali po desítkách kusů (prostě se opravdu přijalo všechno) .
Akorát neroubujeme, není důvod, velmi snadno se z něho dá vypěstovat stromek libovolné výšky. Roste silně a kmínek je pevný.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Hofis » 02 čer 2020, 21:52

Díky za info, zkusil jsem to takhle minulý rok a dal pár klacíků s rybízy. Rybízy se chytly skoro všechny i josta, ale tomu angreštu se nějak nechtělo. Tak jsem si říkal, že to asi tak jednoduché nebude. Ale minulý rok bylo opravdu strašné sucho na jaře, oproti letošku, a hned v červnu čtyřicítky. Ale jak říkáš, teď už mám vyřešeno. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod haco » 07 bře 2021, 22:06

pestujete niekto cervenoplodu odrodu egresu Flavia?

mala by byt skora, mensia vzrastom, so sladsimi plodmi ako je standard...

pripade Lady Sun - zltoploda a beztrnova...

nasli sa pripadne nejake odrezky na namnozenie?
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 138
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Satan » 23 črc 2022, 14:56

Angrešt Captivator koupený Děčín Libverda keř 1m .
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod sida » 12 kvě 2023, 08:20

Hezký den všem, mám angreštový dotaz. Třetím rokem zasazený keřový angrešt- měl by to být Darek, bujně roste, bohatě kvete, nasadí spoustu plodů a to vše pak sprchne. Loni asi 5 plodů na keři zůstalo, ale nedorostly do normální velikosti. Na konci zimy byl prostříhán, ponechala jsem 6 větví, boční výhony zastřihla, přihnojila jsem kompostem i cereritem, zalévám, bohužel opět maličké plody opadaly. Mám ještě stromkový Martlet, který plodí bez problémů. Tak nevím, mám Darek vyhodit, nebo mu mám dát ještě šanci? Mám zahradu na jílu, každý keř je tedy sazen do jámy s koupeným zahradnickým substrátem promíchaným s horní, jílovitou zeminou ze zahrady, plus přimíchám rohovinu a granulovaný hnůj. Martlet má sluníčko od rána, Darek je do 10:30 hod. ve stínu. Keř je to silný, zdravý, je mi ho líto...Co byste s ním udělali? Děkuji.
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod nene » 12 kvě 2023, 11:41

Jaká je pravděpodobnost, že to není Darek, ale jen nějaký semenáček?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod sida » 12 kvě 2023, 13:09

Možné je všechno, keřík byl zakoupen v e-shopu Netradiční ovoce se štítkem Darek. Je opravdu
netradiční.. S13
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Diana.Jerem » 13 kvě 2023, 15:40

Já jsem Darek měla a plodil krásně. Byl v polostínu. Jestli můžu doporučit, určitě je u angreštů přínosné pořádně zamulčovat kořeny! Odráží se to jak na množství tak i na velikosti plodů.
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 839
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod sida » 13 kvě 2023, 23:51

Diana.Jerem píše:Já jsem Darek měla a plodil krásně. Byl v polostínu. Jestli můžu doporučit, určitě je u angreštů přínosné pořádně zamulčovat kořeny! Odráží se to jak na množství tak i na velikosti plodů.

Děkuji, dostal kompost v létě pod keře sypu trávu, má rozhodnuto. Půjde... Mám malou zahradu a věnovala jsem mu čas i péči. Na dělání svěží zelené hmoty mám trávník. :wink: :D
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků