Angrešt odolný americkému padlí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Ragnar » 02 čer 2023, 08:07

Ruský angrešt Galateya letos opět exceluje a je obalený plody, budu muset podepřít, aby se větve neválely po zemi. Chutově vynikající a odolný.
Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Diana.Jerem » 02 čer 2023, 08:16

Tak ten je tedy obalený! S8 Nádhera! S9
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Hofis » 02 čer 2023, 11:04

Jo, paráda! S6 Letos je vůbec dobrý rok pro angrešty, mi přijde, protože úroda vypadá i u mě v Praze zatím velmi dobře.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Stanley_51 » 02 čer 2023, 21:21

Mám Pax a Rixantu, obalené až mají svěšené větve. Mám jen strach, že jako předchozí roky je horké počasí uvaří.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Diana.Jerem » 03 čer 2023, 11:07

Stáníku, prosím Tě, máš ten Pax trnitý?? Měl by být beztrnný, což si samozřejmě říkám, že i tak by možná pár trnů mít mohl, ale včera mi přišel Pax z Ekozahradnictví a ten je tedy jako jeden velký bodlák, dokonce i na nových výhonech už jsou trny...
Obrázek
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Stanley_51 » 03 čer 2023, 21:39

Diana.Jerem píše:Stáníku, prosím Tě, máš ten Pax trnitý??

Samozřejmě beztrný, kupoval jsem ho hlavně kvůli dětem, aby se nepopíchaly.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Lenkalor » 10 črc 2023, 21:38

Dozrál angrešt Krasnoslavjanskij. Loni byla první úroda 2 ks a ty jsem neuhlídala na ochutnávku, někdo mě předběhl :x
Ale letos jich už bylo celkem dost, stromek pěkně roste. Plody jsou výborné, opravdu sladké, aromatické. Dobře se to jí. :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Stanley_51 » 10 črc 2023, 22:24

Tak chudák Pax nevydržel nastálá vedra a odešel úplně ( zrovna byl tak obalený ). Po vytažení ze země neměl skoro žádné kořeny, takže podezření na nějakého hajzla. S13 Rixanta vedle prosperuje v pořádku, byť plody již vykazují známky " uvaření ".
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod nene » 11 črc 2023, 00:06

Taky nám na Paxu odešly vedrem nějaké větvičky, je na to choulostivý.
Angrešty máme většinou ve stínu a ty, které se nějak postupem času a změnama na zahradě (kácením) dostaly na slunko, stíníme netkankou nebo starou záclonou. Letos jsme je díky všímavé sousedce přistínili zavčasu, takže uvařené zatím není nic. Jestli je zvládneme uzalívat , tak bude velká úroda. Angreštů je letos fakt spousta.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Argout » 11 črc 2023, 07:07

Loni jsem angresty zlikvidovala (kere plne ostnu valejici se po zemi) a na podzim zasadila beztrnne stromkove 2x Spinefree a 2x Pax.
1x Spinefree zasel na nejakou rychlou jarni chcipavici. Podnoz? Korenozrout?
Ostatni maji listi sezrane kazdorocni angrestozravou housenkou a krasne velke plody (hlavne ty Paxy). Padli zadne. Na tomhle miste vlastne padli nikdy nebylo ani u Hinnomaki a dalsich - mozna se nemelo na cem chytat, kdyz vsechno listi vzdycky sezere ta housenka.
O 15 m dal na starych odrudach po byvalych majitelich bylo padli vzdycky a housenka pro zmenu nikdy :lol:
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod RAV » 13 črc 2023, 16:14

Diana.Jerem píše:Stáníku, prosím Tě, máš ten Pax trnitý?? Měl by být beztrnný, což si samozřejmě říkám, že i tak by možná pár trnů mít mohl, ale včera mi přišel Pax z Ekozahradnictví a ten je tedy jako jeden velký bodlák, dokonce i na nových výhonech už jsou trny...
Obrázek

Pokud je PAX množen in vitro, znovu prochází juvenilní období, u jiných odrůd se to také vyskytuje. Myslím, že Pax je s přibývajícím věkem chutnější, poslední dva roky soutěží s Krasnoslavjanským, uvidím, jak to bude letos.
RAV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 10 dub 2014, 18:35
Bydliště: Estonia Pärnu

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod kasta » 19 črc 2023, 10:38

nene: procitam to tu a hned zitra jdu vyzkouset to rizkovani, jak popisujes. angresty to tu docela davaji i v momentalnim suchu vypadaji dobre a NIC JE TU NEZERE, chci jich tu mit urcite vic. Preferuju cerveny, mam tu zatim Negus, Nesluchovski a Kameniar a vsechny jsou skvely, tak je zkusim namnozit z tech tlustsich vyhonu. Jen hinomaki red se nevyvedl, kyselej s divnou mydlovou pachuti a trpi na padli, ten uz nechci.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod veverka » 06 říj 2023, 10:12

nenasla jsem tema angrest , dam to sem. Koupila jsem si sazenici, uz opadaná jen ve špičkach dva listečky žlute se zelenym středem, zasazenej do černý nacucaný kaše, má to nic moc kořeny, a takový bez života, do jaký zeminy přesadit abych ho nezničila přes zimu,co mi doporučíte, nebo je to takto ok? je to muj první angrešt. je to capivator 15cm od kvetniku nahoru.
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod speedy » 22 říj 2023, 08:33

veverka píše:... uz opadaná jen ve špičkach dva listečky žlute se zelenym středem, zasazenej do černý nacucaný kaše ...

Nikdo zatím tobě neodpověděl. Tak jsi sobě už nějak poradila, že? :D nebo spíše smajlík :D17
Nám ostatním alespoň naznač, kdo byl ten prodejce? Abychom se mu raději příště vyhnuli, že? I když s tímto podobným jsem se setkal (ne jen u angreštu) i ve slovutném zahradnictví: holt snaží se množit a množit a mít kšeftík a to, jestli se klacík nakonec chytne nebo ne, tak nechají (to hlavní riziko) až na tobě!
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod speedy » 22 říj 2023, 09:35

Stromek nebo keř? Nechci zakládat na flame. Po přečtení dosavadních některých příspěvků tak mé zkušenosti. Za více než 40 zvědavých let a pokusničení. S angrešty které mám moc rád:
Jednoznačně dnes volím keř! Jediné 2 ks stromků co mám tak je Černý Něguš. To proto, že tehdy se jako keř nikde v dosahu nenabízel.

U mne a už v náročnějších podmínkách jílovačky a 430 m n.m. a v zahrádkářské osadě tak opravdu zdravý a aby to byl i víceletý stromek angreštu … tak žel nevidět!
To jen akorát to nadšení asi prvních 3 až 4 let po vysazení. Potom postupně, v místě srůstu roubu na meruzalku, dojde od pohledu k boulovatění až částečnému odlupování: sám angrešt přestává být dostatečně (přes meruzalku) vyživován a roky jen přežívá s „rybízovou“ velikostí plodů. Nebo milosrdně do asi 5 let zajde ráz potom naráz.

Já v konci mých už marných snažení a při ztrátě poslední trpělivosti svých posledních asi 6 ks tehdy stromků (Bílý nádherný, Roman a Zlatý fík) nakonec „pohřbil“, tj. stromky jsem vykopal a v terénní vlně naležato opět zasadil jak kořeny (od meruzalky) tak ale i „zasadil“ na druhém konci tu korunu angreštu. Která potom sama pustila už své vlastní angreštové kořeny … a dnes je těmto angreštům (z původně stromku na keř) dobrých plus mínus 25 let … a stále jsou to bujní mladíci!

Výhody keře? U keře odpadá starost o sám podpůrný kůlek, tedy je to další náklad na jeho pořízení a aby také vydržel a brzy v zemi neuhnil. Stromek se potom, zatížený v koruně úrodou a bez varování, rád vyvrátí. Rizikový může být i sám úvazek u kůlku, který i když uvázaný správně tak pod mimořádnou tíhou úrody a za nárazového větru se uvolní … a korunka angreštu letí k zemi, kmínek meruzalky to v ohybu nevydrží … a se zalomí … a v podstatě konečná!

V případě keře je stále velká šance, že vždy vyrazí od kořenů výhony nové, a to platí také pro případy čas od času pro různé už vážnější poškození mrazem.
Pohodlí? Vše záleží na údržbě keře angreštu řezem, aby keř nezdivočel a byl stále vzdušný, tedy také dobře přístupný při trhání a vůbec otázka padlí.
Pokusy o stromkovou formu angreštu „na angreštu“ sice také jdou, ale výhledově nemají žel trvání: protože jak ta nosná větev (angreštu a co by kmínek) stárne tak za nějaké 3 – 5 let zestárne opravdu a je k vyříznutí, i se zapěstovanou nahoře "korunkou".
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 56 návštevníků