Angrešt odolný americkému padlí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod veverka » 22 říj 2023, 11:56

[quote="speedy"]Stromek nebo keř?
jesli je toto dotaz na mě,tak angrest mam keř,prcek. Stromek bych nechtěla,vím že se to pořad hroutí,a to uz před 40 rokama zkusenejm zahradnikum,je s tim zbytecná práce,vždy je nutná opora a zlobí to. Ale zase treba , využít nohu meruzalky aby dole nebylo pichlavo a lip se obiralo z pichlavých ve vysce, a co porostou větve angrestu tyto hned vyvazovat jako vinnou revu.
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod moonvil » 22 říj 2023, 12:48

Já jsem tedy nikdy žádný problém se stromkovým tvarem angreštu na meruzalce neměl. Roubuju si to sám, srůst ani po 10ti letech nevykazuje žádné potíže.
Opora je sice potřeba, ale sběr je oproti keři pohodlnější i celková vzdušnost je mnohem lepší.
Ale je fakt, že pěstuju spíše odolnější odrůdy, do nějakých choulostivých jsem zatím nešel.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod EvaOstrava » 22 říj 2023, 13:02

Před pár lety jsem si koupila v Baumaxu červený a bílý angrešt, plodí hezky a bez chorob, jen se tak nějak plazí po zemi. Možná bych ho měla nějak inteligentně stříhat, zatím jsem se ho snažila jen podkládat. Ten červený asi přesadím víc do stínu, na poledním slunci se plody pálí. Mám teď zahradu o 25 cm širší, tak je to třeba využít. Soused totiž udělal betonový plot a tu čàst se starými zabetonovanými nyní odřezanými sloupky nechal u nás. Nevěřila jsem svým očím. :shock:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod kasta » 22 říj 2023, 14:26

myslim, ze to nejde jednoznacne rozhodnout, zalezi hlavne na mistnich podminkach. na svoji divoky zahrade mam jen kere, prirozene se rozrustaji, mista maji spoustu, dobre se zmlazujou, do toho rosti nic nevleze ap. na druhe malicke zahrade v obci mame skoro vse stromkove, lip se to sklizi, pod stromkem jsou jahody, je to tam praktictejsi. Kerovy vydrzi myslim vecne, ale stromkovy taky desitky let v pohode.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod speedy » 22 říj 2023, 15:02

EvaOstrava píše:... jen se tak nějak plazí po zemi. Možná bych ho měla nějak inteligentně stříhat, zatím jsem se ho snažila jen podkládat ...

No právě že ty nic nesmíš nechat plazit! :D17
Tyhle do boku a při zemi nastřelující výhony vyštípat. Záleží asi také na odrůdě, některé (možná u mne většina?) se tolik neplazí. Ale plazily by rády :D
Podobně mýtit zavčas ty výhony co jsou více klesající do strany a protože potom s úrodou si rády lehnou na zem ... a tam zůstanou. Určitě nějaký výhony dva tři čtyři jdou u tebe více nahoru, ty nechat: protože když vymýtíš tamto (co jsem psal) tak ony zesílí a se potom dál rozvětví. Některé větvení opět půjde příliš bokem nebo někdy i dolů, tak zase dát pryč. A když budeš zkracovat, tak aby koncový pupen šel nahoru, nééé jak se obvykle řeže jinde a jindy (třeba u stromků).

Záleží asi na stavu keře a odrůdě, kritický možná je čas konec jara začátek léta, u keře (u stromků to není) tak dochází k obrážení keře od spodu od kořenů a zvláště když keř byl zmlazený, tak právě zárodek toho roští je třeba zavčas polikvidovat a je potom už na sezónu pokoj, jinak právě skrze to a až v létě to víc naroste tak dojde k zahuštění keře, podrápání se při sklizni angreštů a především je zaděláno na rozvoj toho padlí!
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod speedy » 22 říj 2023, 15:29

moonvil píše:Já jsem tedy nikdy žádný problém se stromkovým tvarem angreštu na meruzalce neměl. ...

Mé vysvětlení je, že v horších podmínkách jako u mne (tady v okolí a jinde podobně) dochází zjara právě v místech srůstu k postupnému namrzání, tj. předčasné probuzení stromku od jarního sluníčka přes den a zase potom ranní mráz. Asi by se to muselo, jako pokus, zkusit chránit tj. zakrývat, natírat bílou? ... no jako některé ovocné stromky.

Na tyto pokusy už u mne nedošlo. Navíc cena stromku je (pochopitelně) plus mínus dvojnásobná proti ceně keříku a životnost keříku je od podstaty výrazně delší. Také ve tvém případě je možná velký plus to, že roubuješ asi na vlastní meruzalku která je tím přizpůsobená místu odkud jsi. A já ti ten úspěch tedy bezproblémovost přeju :D
Pro ty, kteří potíže nějaké naopak mají a i z jiného důvodu a životnost stromků angreštů je proto nízká, tak jsem napsal aby forma keře se nezavrhovala. Až by se někdy zdálo že rádo. Totiž někdy ta nabídka prodejců (a před tím množitelů) jde právě do těch a co se týče sortimentu právě stromků ... a keře jako by ani žel nebyly. Ale už se to zase myslím lepší.
Určitě jsem nechtěl téma vyostřit to na buď a nebo, stromek nebo keř?, každému přece dle jeho naturelu a potřeby S20
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod EvaOstrava » 22 říj 2023, 16:03

speedy píše:No právě že ty nic nesmíš nechat plazit! Tyhle do boku a při zemi nastřelující výhony vyštípat.....
Díky. Moc jsem se angreštům nevěnovala, tak to bude třeba napravit. :)
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod speedy » 24 říj 2023, 10:06

Tip ode mne, totiž jmenuje se to tu přece KIWIforum", že? Mucurines angrešt: patří už mezi odolné (potvrzuji) a není to přitom ta zhinnonmaková záležitost!
Mucurines je pro mne zvláštní a velmi zajímavý proto, že se z ostatních běžných angreštů (jako několik málo dalších odrůd) vymyká:

1. Zaujme už od pohledu, plody totiž navozují pocit že jsou skleněné! Těžko se teď po internetu mimo sezónu (jinak odfotím) hledá u prodejců věrné foto, no ale třeba tady toto se tomu hodně blíží ale barva je ve skutečnosti ještě více zelená, ty žluté tóny tam jdou až potom, kdy plod jde směrem k už přezrání:
Obrázek
2. Ta zelená barva plodů, a už od pohledu proto je pocit svěžesti, tak se odpovídajíc doplňuje "s vnitřkem" tedy s na běžný angrešt neobvyklou chutí!
Totiž při zavřených očích a jen s malou mírou nadsázky ... to šmakuje jako to KIWI a včetně i náznaku toho kiwího aroma! Takže je tam ta příjemná, kyselkatá chuť.
A jak jsem už napsal, směrem k přezrání nejen plod obdrží i ty žluté tóny ... ale a žel chuťově se stává více a více mdlým, takže pocit že mám angreštové kiwi mizí. Ovšem u mne se to týká jen nějak opravdu mála zapomenutých plodů! :D
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Diana.Jerem » 02 dub 2024, 20:09

Vloni na podzim vysazené angrešty už pěkně obrazily, dokonce i pár kuliček možná bude.
Obrázek
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Zebín » 02 dub 2024, 21:04

Diana.Jerem píše:Vloni na podzim vysazené angrešty ...
Obrázek


Jaképak to jsou odrůdy?
Zebín
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 08 úno 2024, 21:19
Bydliště: Ostravsko, 258 m n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Argout » 03 dub 2024, 14:11

Přirozeně se mi vyselektoval jako vhodná odrůda Pax. Spinefree mi jeden zašel, druhý se sice drží, ale nenasadil plody. Bude eliminován.
Přece jen bych ale ráda ještě jeden, ideálně taktéž odolný a beztrnný. Jako bonus by nemusel být červený. Nějaké pozitivní zkušenosti či doporučení?

Hinnomakimu se tu dařilo dobře, ale tvrdohlavě lpí na trnech. Nějaký dávný noname zašel po prudkém napadení padlím.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Diana.Jerem » 03 dub 2024, 15:19

Zebín, toto je zrovna No Name z Baumaxu. Ztratil cedulku, tak ho dali do výprodeje za 15 Kč. Toto je jediný stromkový angrešt, co mám. Osobně preferuji keřové. Dá se říct, že s nimi začínám na nové zahradě zase od nuly. Odrůdy mám: Pax, Spinerfree (čv), Invictu, Redevu, May Duke, Primu, Mucurines, Neguš, Rodnik, Revertu, Remaku, Captivator ( čv), Hinnonmaki Green a myslím, že ještě něco přibyde... Angreštů u nás není nikdy dost. :lol:
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod kasta » 03 dub 2024, 15:34

U me z tech par angrestu co mam, tak jednoznacne nejlepsi Kameniar: velke, sladke, cervene kulicky, rany a bez nemoci. Jednoznacne nejhorsi je Hinomaki Red: male, sladkokysele kulicky s divnou mydlovou pachuti a napada je padli. Letos jsem jeste nejake angresty dokoupil, ale vsechny jsou cervene, trnite, krovite, takove mi v zahrade nejspis prezijou :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod nene » 03 dub 2024, 16:47

Argout píše:Nějaké pozitivní zkušenosti či doporučení?



Celkem nám vyhovuje Captivator , ale vlastně žádný z angreštů (až snad na Pax) z těch odolných už nám nechutná jako angrešt. Necháváme si na zahradě ještě Něguš, protože je spolehlivý , máme červený Hinomaki a Nesluchowski, které jsme před lety vysadili na slunce, takže se vždycky plody upečou, když je nestíníme netkankou..... už brzy se naštveme a vyhodíme je, protože chuťově nic moc.... Naše láska k angreštům pozvolna upadá :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod J.K. » 03 dub 2024, 19:15

nene píše:Celkem nám vyhovuje Captivator ...
Nesluchowski ... už brzy se naštveme a vyhodíme je, protože chuťově nic moc.

Mozno kolko ludi tolko chuti, mozno zamena odrod. Zhodou okolnosti pestujeme tieto dve odrody a v nasich podmienkach je Nesluchowski vyrazne chutnejsi, ma aj vacsie plody. Jedina jeho nevyhoda su trne, ale to mi vadi len pri strihani. Navyse dozrieva skor ako Captivator, takze sa doplnaju.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků