Angrešt odolný americkému padlí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Miroslav » 29 bře 2012, 20:03

poupata jsou pekne vyvinuta a myslim ze i kdyz bude chladno tak pristi tyden vykvetou
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Ivi » 31 bře 2012, 10:02

Dnes jsem si prohlížela časopis zahrádkář duben a v článku "angrešty se vracejí do biozahrádek" jsou uvedené odrůdy Alan,Dagmar Prima a Karmen.Je tam uveden šlechtitel Martin Vrána z obce Zborovice nedaleko Kroměříže.
Nejvíce mě zaujala Dagmar je z nich nejsladší,zralost koncem června,plod středně velký až velký se žlutou slupkou,slupka tenká,chuť navinule sladká,odolná proti napadení hnědým padlím.
Zajímalo by mě co přesně znamená chuť "navinula",nikde jsem nenašla adekvátní přirovnání,umíte někdo přirovnat?
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod jujto » 31 bře 2012, 10:22

Dufam, ze v tom necase z predpovedi budu aj dobre opelene, aj ked su samoopelive.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Alena » 31 bře 2012, 13:24

Ivi píše:Dnes jsem si prohlížela časopis zahrádkář duben a v článku "angrešty se vracejí do biozahrádek" jsou uvedené odrůdy Alan,Dagmar Prima a Karmen.Je tam uveden šlechtitel Martin Vrána z obce Zborovice nedaleko Kroměříže.
Nejvíce mě zaujala Dagmar je z nich nejsladší,zralost koncem června,plod středně velký až velký se žlutou slupkou,slupka tenká,chuť navinule sladká,odolná proti napadení hnědým padlím.
Zajímalo by mě co přesně znamená chuť "navinula",nikde jsem nenašla adekvátní přirovnání,umíte někdo přirovnat?

No, navinulá vždycky znamenalo něco jako mírně nakyslá nebo příjemně sladkokyselá chuť. V jiném případě to znamená, že už daná věc začíná kvasit - třeba šťáva.

To by mě zajímalo, kdy a kde a zda vůbec budou tyhle odrůdy k dostání. V Zahrádkáři vždycky píšou o úžasných odrůdách, jenže nikde po nich ani vidu, ani slechu. Třeba už takhle několik let pasu po rybízu Jesan, který má být údajně nejsladší. Nikdy jsem na něj nenarazila. Stejně jako na angrešt Prima, o těch dalších odrůdách ani nemluvím.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Ivi » 31 bře 2012, 16:28

Ali,děkuji za přirovnání.Ten p. M.Vrána bývá na floře Olomouc,ale jestli prodává i angrešty nevím,už jsem tam roky nebyla.
Primu mají třeba v eshopu na zázvorce.Z rybízů jsem si koupila Korál,ten by měl být sladší,ale ještě mi neplodil,tak jsem zvědavá jak bude chutnat.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Alena » 31 bře 2012, 16:45

Když já radši stromky nakupuju osobně, abych viděla, v jakém stavu je kořenový bal ( i když to v případě těch balených taky není vidět), kmínek a korunka. Přes e-shopy nakupuju jenom bylinné záležitosti. Olomouc je pro mě dost z ruky 8) Já jsem předloni po marném shánění Jesana (neobjevila jsem ho tehdy ani nikde na netu) koupila běžně dostupný Losan a asi Trent (to jsem už bohužel zapomněla a cedulka se ztratila - skleróza :roll: ). No a u těch angreštů už jsem se rozhodla, že si namnožím ty 2-3 odrůdy, které mi chutnají, a zbytek nechám dožít. Tady byl všude v každém krámu hlavně nacpaný ten Hinnomaki či kýho čerta a kromě něj už skoro nic jiného. Jak je to letos, nevím, nikde jsem nebyla a s berlemi se nikam belhat nehodlám. Z těch rybízů kamarádce bydlící u Prahy tamní zahradník doporučil Kozolupský raný a je s ním spokojená, ale ten třeba u nás taky není k dostání. Holt jsou věci, na které se specializuje tu a tam nějaký zahradník, ale ve velkém se to nedělá. Sice si vždycky dlouze a zevrubně vyhledávám, která odrůda (případně na jaké podnoži, a to už je úplná katastrofa to sehnat) by se do mých podmínek hodila a vyhovovala mi i chutí, jenže realita je pak úplně jiná :roll: .
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Miroslav » 31 bře 2012, 18:05

Alena píše:Když já radši stromky nakupuju osobně, abych viděla, v jakém stavu je kořenový bal ( i když to v případě těch balených taky není vidět), kmínek a korunka. Přes e-shopy nakupuju jenom bylinné záležitosti. Olomouc je pro mě dost z ruky 8) Já jsem předloni po marném shánění Jesana (neobjevila jsem ho tehdy ani nikde na netu) koupila běžně dostupný Losan a asi Trent (to jsem už bohužel zapomněla a cedulka se ztratila - skleróza :roll: ). No a u těch angreštů už jsem se rozhodla, že si namnožím ty 2-3 odrůdy, které mi chutnají, a zbytek nechám dožít. Tady byl všude v každém krámu hlavně nacpaný ten Hinnomaki či kýho čerta a kromě něj už skoro nic jiného. Jak je to letos, nevím, nikde jsem nebyla a s berlemi se nikam belhat nehodlám. Z těch rybízů kamarádce bydlící u Prahy tamní zahradník doporučil Kozolupský raný a je s ním spokojená, ale ten třeba u nás taky není k dostání. Holt jsou věci, na které se specializuje tu a tam nějaký zahradník, ale ve velkém se to nedělá. Sice si vždycky dlouze a zevrubně vyhledávám, která odrůda (případně na jaké podnoži, a to už je úplná katastrofa to sehnat) by se do mých podmínek hodila a vyhovovala mi i chutí, jenže realita je pak úplně jiná :roll: .

slavný Kozolupský je odrůda vypěstovaná pár km ode mě, dělají si rybízy a angrešty a myslím i maliníky sami..
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Miroslav » 04 dub 2012, 16:27

no a je to tu, angrešt uz kvete
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Miroslav » 05 dub 2012, 19:56

no krásně do květů natejká, nu což :cry:
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Tchorik » 06 dub 2012, 11:20

U nas jeste nee, ani ty tresne a visne...
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Alena » 06 dub 2012, 12:23

Tady angrešt kvete, ale to mě nebere. Ten nezmrznul ani loni při těch - 10 či kolik to bylo v květnu :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod ZdenekCernoch » 07 dub 2012, 21:40

tak sem v německu dostal angrest Mucurinec tak sem zvedavy co se z toho vyklube. Stromky tam maji ceny docela sileny. :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod paloo » 07 dub 2012, 21:42

ZdenekCernoch píše:tak sem v německu dostal angrest Mucurinec tak sem zvedavy co se z toho vyklube. Stromky tam maji ceny docela sileny. :mrgreen:

A platy nie :lol:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod ZdenekCernoch » 07 dub 2012, 21:46

právě že platy ani tak šílený nejsou, ale dobře se tam žije. Ceny jídla jsou lepší než v Česku a jídlo je kvalitnější. Už se těším zpět na to teplo co tam je :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Miroslav » 07 dub 2012, 21:54

pokud nedostanou rybizy-ktere take kvetou, na frak od mrazu tak uroda bude asi letos velmi vyjimecna, kere jsou obalené opravdu nádherne
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků