Angrešt odolný americkému padlí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod robo » 05 črc 2017, 19:21

BXL píše:Tak ceduľky sa pomotali,ale nejaká úrodabola.Výstup z tohtoročnej sezony ale je,že už nechcem ani vidieť žiadne stromkové tvary.A prosím o radu kedy strihať egreše a ako ich rozmnožiť,radšej si počkám na krík,ked predajcovia radšej predávajú stromky ako kríky a vedia prečo.vrr

Mrkni na youtube nedávno jsem koukal na video jak a kdy stříhat angrešty a jak je i rozmnožovat. Kdyby si to náhodou nenašel tak bych řekl, že se řežou od února do března když pominou mrazy -5°C. Jinak prosím tě proč nemáš rád stromkovou formu? Já ji mám zase raději i když je pravda, že už jsem zlikvidoval dva stromkové angrešty křoviňákem no prostě na facku. Hold už vím že si musím dávat s křoviňákem pozor.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod BXL » 06 črc 2017, 20:07

No lebo s nimi stále niečo je.Zlomia sa,poškodia,nerodia poriadne,atd.Krík sa rozbieha pomalšie,ale nič sa nestane ked niečo poškodí jednu dve vetvičky,ani ho netreba stále ofukovať aby sa nezlomila korunka.
Dakujem za radu,pozriem.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod sasman » 08 črc 2017, 23:25

Způsobů řízkování je spousta. Příklad řízkování dřevitými řízky (předpokládám že angrešt bude podobný jako rybíz):
18.2.2017 jsem řezal rybíz a jostu. Větve jsem dal do vlhkého písku a uložil do sklepa. 4.3. jsem nařezal asi 20cm řízky, na 20 min jsem báze namočil do Rovralu Flo, potom do práškového stimulátoru a napíchal jsem je do záhonu (do normální zahr. zeminy).
Úspěšnost: Rybíz 8 z 15, josta 5 z 9. Hlavně u té josty je úspěšnost podezřele nízká - loni jsem měl při namočení do kapalného stimulátoru a zapíchnutí do země úspěšnost skoro 100 %, ale mám podezření, že mi letos krajní řízky posekal trávníkář :roll:
Obrázek

Skoro všechen angešt už je u nás snědený S8 když jsem to zjistil, ještě jsem dnes ve 21.30 šel na zahradu aspoň ochutnat. A to se před pár měsíci všichni divili, že chci rozšiřovat angrešty :roll:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod nene » 09 črc 2017, 15:56

to sasman:
(předpokládám že angrešt bude podobný jako rybíz)

Loni v říjnu jsme do volné půdy nastrkali šest řízků angreštu a osm řízků černého rybízu. Spodní konce řízků byly ošetřeny stimulátorem AS-1. Výsledek - rybíz 8 z 8, angrešt 0 ze 6. Stejný záhon, stejné podmínky. Možná má někdo jiné zkušenosti, ale u nás řízkováni angreštu a rybízu se srovnávat nedá.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod sasman » 09 črc 2017, 17:02

Já se na řízkování angreštu chystám teprve tuto zimu, zatím jsem to nezkoušel.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod sasman » 20 črc 2017, 23:29

Chuťové hodnocení za letošek: Pax nejchutnější (zároveň má obří bobule).
Captivator ani nestihl pořádně dozrát a už byl snědený (jedl jsem poslední kousky a byl sladkokyselý, ale líbilo se mi aroma - kdyby byl pořádně zralý tak by byl určitě ještě lepší)
Rixanta mi nechutnala - sladkokyselá až kyselá, aroma žádné (spíš jakási pachuť).
Ještě tu máme jakýsi no name - údajně byl chuťově dobrý, ale já jsem jedl jen poslední zapomenutý plod a ten byl zpočátku příjemně sladký, ale ke konci přišla extrémní kyselost (jako citrón) a to se mi teda vůbec nelíbilo E9 (ten plod byl ve středu stromku, tak byl asi zastíněný).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Gabriela » 21 črc 2017, 12:08

Pochopila som, že mi PAX rastie na podpníku, až keď začala z kríka vyháňať meruzalka. Vie mi niekto povedať, prečo kríčkové rastliny štepia na podpník? Kríky sme museli pred rokom v lete vybrať do kybla a po vykopaní a zakopaní kábla sme sadili nazad. Všetko sa pekne ujalo, len PAX vyzeral nejako opustene a zúbožene. Kúpili sme nový, ktorý muž samozrejme následne skosil. Pozrela som rozpadávajúce sa štítky. Oba sú kríčkové a oba na podpníku. Asi budem množiť potápaním. A vlastne som zvedavá aj na tú meruzalku.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod sasman » 28 bře 2018, 00:30

Máte někdo angrešt Remarka a nemáte případně problém s jarními mrazy? Raný angrešt by se hodil, ale podle všeho kvete dříve než ostatní angrešty, takže bude na jarní mrazy náchylnější. U středně raných angreštů s jarními mrazy problém nemívám.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod sasman » 12 kvě 2018, 22:38

Letos to vypadá na pěknou úrodu S6 Je to no name rezistentní na padlí. Radši ho pořádně zalíváme, aby došlo k co nejmenšímu propadu plodů.
Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod BXL » 26 čer 2018, 08:05

Nechytil sa mi ani jeden egreš,myslíte že sa dá strihnúť teraz po obratí úrody?Dik.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod nene » 26 čer 2018, 08:24

Možná by bylo rozumnější počkat, až se udělají pořádné silné přírustky . Taky jsme to zkoušeli s tenkýma a totální neúspěch. Se silnými řízky - aspoň jako tužka, radši i víc - jsme měli vysokou úspěšnost, nejlépe dopadly ty střižené až do loňského dřeva (ale nejen ty), dlouhé aspoň dvacet cm (i víc), šikmo do země, koukat max dva pupeny. A do polostínu (stínu), do vlhké půdy. Řízkované v srpnu .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Stanley_51 » 26 čer 2018, 09:53

Já stříhám angrešt ( i rybíz ) okamžitě po sklizni, lepší proutky píchnu do záhonu a na jaře příštího roku mám nové sazenice. Úspěšnost cca 75% a je jedno, zda je to nové nebo loňské dřevo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod sasman » 26 čer 2018, 10:31

Když jsme u toho řízkování. Máte někdo srovnání výskytu padlí u keřové a stromkové formy jedné odrůdy tolerantní vůči padlí (např. Pax, Captivator, Hinnonmaki)? Jde mi o to, že keř je obecně víc zahuštěný, takže výskyt padlí by měl být větší (u stromků se nám padlí nevyskytuje).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod BXL » 27 čer 2018, 17:33

Dakujem,skusim asi všetky možnosti.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod sasman » 01 črc 2018, 13:35

No name letos pěkně zaplodil a začíná zrát. Propad plodů byl minimální. Chuť je normální, mírně nasládlá, ale osobně preferuju červené angrešty, u kterých se mi zdá, že mají lepší aroma.
Obrázek

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků