Angrešt odolný americkému padlí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Tchorik » 26 led 2012, 19:40

To je zajimavy tvar, ale asi se to nebude delat z kminkoveho tvaru, ktery mam doma zapestovany... Bude to mozna zapestovane z keroveho, coz by se nechalo zkusit pomoci rizkovani... Az budu strihat svuj pax, tak zkusim zapichat klaciky do zeme a uvidime, co z toho bude ...
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod juro » 26 led 2012, 21:23

No vidíte, ja sa naopak snažím zohnať odrodu Zlatá figa poprípade Citronový obrovský. Cca. 10 rokov dozadu som u kamaráta jedol jednu velkoplodú odrodu prerastajúcu cez plot od suseda. Takže len odhadujem že to mohli byť spomínané odrody. Skúšal som už iné odrody aj rezistentné, ale sú veľkosťou malé a choťovo tiež nič moc.
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Alena » 26 led 2012, 22:21

No a já jsem zrovna asi před 14 dny roubovala na meruzalkový odkopek angrešt, který roste na zřícenině ještě po starém majiteli. Objevila jsem ho tam v roští ležící na zemi pod hromadou bordelu, narovnala, ostříhala, přivázala ke kůlu, přihnojila a je absolutně nejlepší, ty nové koupené se můžou zahrabat. První rok trochu trpěl padlím, ale pak už ne; když angrešty vždycky v lednu nebo v únoru poctivě ostříhám, padlí nemají vůbec nebo jen v minimální míře (kupodivu zrovna ty, které mají být odolné :mrgreen: ). Je naprosto skvělý, výborná chuť, poměrně velké plody, žlutozelený. Takže jsem se rozhodla, že si ho namnožím a ty nové mrchy jako Rixanta, Invicta a Skvost postupně vyhážu. A tady v ČB roste taky jeden starý angrešt, je pravokořenný a dole u kmínku mu vyrazily nové odnože, takže pokud budou mít vlastní kořeny, taky ho vysadím místo těch nových odrůd, protože je rovněž lepší než ony. Padlí mívá taky naprosto výjimečně. Ničím to nestříkám, jen poctivě prosvětluju a ostříhávám všechny konce větviček.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod jujto » 26 led 2012, 23:01

To ani Prima a Karmen vam nikomu nechutili? :shock:

Mi nevravte, ze som sa do Vezek prehnal nadarmo. Ja dufam, ze nie. S12
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Alena » 26 led 2012, 23:06

Primu ani Karmen nemám a neměla jsem, koupila jsem to, co tady bylo k dostání, a to jsem několikrát projezdila město křížem krážem, než jsem sehnala aspoň ty výše zmíněné. Bída s nouzí :mrgreen: Takže nemůžu podávat reference :) Na objednávání stromků přes internet jsem zatím neměla odvahu, přece jen v obchodě si většinou sama můžu vybrat silnou, nepolámanou rostlinu s pořádnými kořeny.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Alena » 26 led 2012, 23:06

Primu ani Karmen nemám a neměla jsem, koupila jsem to, co tady bylo k dostání, a to jsem několikrát projezdila město křížem krážem, než jsem sehnala aspoň ty výše zmíněné. Bída s nouzí :mrgreen: Takže nemůžu podávat reference :) Na objednávání stromků přes internet jsem zatím neměla odvahu, přece jen v obchodě si většinou sama můžu vybrat silnou, nepolámanou rostlinu s pořádnými kořeny.

Stando, prosím tě, mohl bys tenhle nadbytečný příspěvek odstranit? Nějak se mi tu objevil dvakrát, včera mi zase jel internet jako s hnojem a zřejmě jsem to odklepla dvakrát. Díky.
Naposledy upravil Alena dne 27 led 2012, 11:11, celkově upraveno 1
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod jujto » 27 led 2012, 09:03

Uff. Esteze tak. Mohol som to kupit niekde cez eshop a poslat na slovensko. Vyslo by to lacnejsie. Na vystave vo Vezkach u Kromerize vsak mava pan Vrana stanok. Byva nedaleko. Primu aj Karmen chvalili ludia na forach a vraj aj na slachtitelskej stanici, kde testuju nove odrody. Kedze si tiez radsej vyberiem ked mozem a popri tom prehodim aj par slov, ak je ochota a cas, vybral som sa tam. Ale vsetky boli pekne. Ako vojaci. A bolo ich tam dost. Uvidime ako budu chutit. Snad daju par plodov na ukazku.

Tie vretena (ci kordony) ma napadli len diky tomu, ze na zahradke nic nove, nic nepuci, nic nedozrieva, nic sa neda sadit, zem je zamrznuta, tak sa tulam po internete a vymyslam. Myslim, ze to vacsina z tunajsich clenov doverne pozna. ;) Hovorim tomu planovanie. :)
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Tchorik » 27 led 2012, 09:48

Ja jsem mela nejakou tu klasickou odrudu - myslim, ze to byl zlaty fik, ale padlim trpela dost. Jsme tu u reky, takze pekne vlhko, mohla jsem strihat a prosvetlovat, jak jsem jen chtela, vzdycky to chytil. A sousedovic a tchanovic klasicke odrudy take. Ted mam Paxe a jsem spokojena. Mozna nema tak velke plody, ale me chutnaji a je min ostnity. Kdyby mi to pes dovolil, tak uz jsem mela dva. Vyrazim pro nej opet na jare a poradne ho zabezpecim S18
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Ivi » 27 led 2012, 10:41

Tak Citronový obří se u nás dostane koupit.
http://www.ekozahradnictvi.cz/angresty/ ... ovy-obri-5
Zlatý fík byl napadeny hodně a citronového jsem se také musela zbavit i nádherný bílý byl napadeny,ale ten vydržel nejvíc.
Invicta mi loni nechutnala,ale uvidím co letos,Pax jsem koupila nějakou slabou sazenici,tak na tu budu muset ještě počkat.Mě chutnají ale více bílé odrůdy.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Alena » 27 led 2012, 11:08

Zlatý fík jsem mívala taky, ale vždycky dostal nějakou chorobu , začal zakrňovat a odešel. Tady mi angrešty trpěly další nemocí - mám pocit, že jsem někde četla, že to je něco houbového, ale už přesně nevím - že jim začaly postupně odumírat celé větve, až během několika let uhynuly, bylo to, jako kdyby dostaly mrtvici - najednou uprostřed vegetace zvadly listy na větvi a posléze uschly. Jinak padlí u mě měly hned první rok ty údajně odolné nové kousky. Poslední dva nebo tři roky ale ani stopa. Příznivý průběh počasí? Stanovištěm to asi nebude, na obou zahradách je naprosto odlišné - tady rovina u potoka, skoro úplně zastíněné, na ruině sice taky u potoka,ale plně osluněný jižní svah a silný průtah.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Kohant » 27 led 2012, 11:51

Alena píše:No a já jsem zrovna asi před 14 dny roubovala na meruzalkový odkopek angrešt, který roste na zřícenině ještě po starém majiteli. Objevila jsem ho tam v roští ležící na zemi pod hromadou bordelu, narovnala, ostříhala, přivázala ke kůlu, přihnojila a je absolutně nejlepší, ty nové koupené se můžou zahrabat. První rok trochu trpěl padlím, ale pak už ne; když angrešty vždycky v lednu nebo v únoru poctivě ostříhám, padlí nemají vůbec nebo jen v minimální míře (kupodivu zrovna ty, které mají být odolné :mrgreen: ). Je naprosto skvělý, výborná chuť, poměrně velké plody, žlutozelený. Takže jsem se rozhodla, že si ho namnožím a ty nové mrchy jako Rixanta, Invicta a Skvost postupně vyhážu. A tady v ČB roste taky jeden starý angrešt, je pravokořenný a dole u kmínku mu vyrazily nové odnože, takže pokud budou mít vlastní kořeny, taky ho vysadím místo těch nových odrůd, protože je rovněž lepší než ony. Padlí mívá taky naprosto výjimečně. Ničím to nestříkám, jen poctivě prosvětluju a ostříhávám všechny konce větviček.

Takových keřů tu v zahradách bývala spousta. Já jim paušálně říkám - ještě po Němcích, ať je jejich původ jakýkoliv. Poslední roky s po nich ptám, ale kdysi Přemek hromadně nařídil je vykopat a zasadit místo nich thuje. Tak jsem na ně políčil past. Každoročně rozdám desítky sazenic argut za to, že mi někdo slíbí starý angrešt nebo rybíz. Zatím jsem dostal jednu rebarboru.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Alena » 27 led 2012, 12:41

Kohante, teď už jsou tedy ostříhané, ale příští rok v zimě bych ti mohla poslat rouby z toho ze zříceniny (snad by přežily dopravu poštou v použitelném stavu?), možná teď na jaře odkopek (pokud má vlastní kořeny a nevyráží jen tak z kořenového krčku) z toho pravokořenného tady u baráku. Ten je taky zelený, má docela velké plody (i když chuťově je lepší ten z ruiny). Je tu ještě po rodičích pana domácího, zatímco ten ze zříceniny asi bude nějaká novější odrůda, soudím tak podle toho, že naroubované stromkové angrešty moc dlouhou životnost nemají. I když - kdo ví, on starý majitel byl taky mičurinec a rouboval kde co, třeba si tam nechával nějakou oblíbenou odrůdu.
Ale vzpomínám na dva angrešty z mého dětství - jeden rostl u sousedů, byl žlutý, chlupatý, drobnější plody, ale strašně sladké a dobré. Totéž v červeném měl švagr. Nikdy později jsem na ně už nenarazila.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Kohant » 27 led 2012, 13:36

Dobrej nápad.

Já těm lidem rozdávám arguty u kterých si nejsem jistej odrůdou, tak až zas u nějakých přijdu o jmenovku, můžu ti je jako noname poslat.
Uživatelský avatar
Kohant
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 17 črc 2008, 21:23
Bydliště: severně od aminky 387-399 m n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod Alena » 27 led 2012, 14:01

Dík, ale arguty u mě nemají smysl, na zřícenině to všechno zmrzne a tady v tom výběhu pro slepice není místo. Nech je zájemcům z přívětivějších krajin :D Pokud budu po těch operacích, z nichž první mě čeká příští týden, schopná, tak bych ti na jaře zkusila vykopnout a poslat ten odkopek - vlastně by bylo lepší ho nejdřív nechat zakořenit v květináči, teprve pak poslat. Když nebude mít kořeny nebo to nestihnu, pošlu až příští zimu rouby z obou. S řízkováním angreštu mám špatné zkušenosti, nikdy mi nic nezakořenilo.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Angrešt odolný americkému padlí

Příspěvekod BXL » 18 úno 2012, 08:21

Ja som obstarala do záhrady viac nových odrod,ale jediná ktorej sa u mna darí bez striekania je Hinomaki rot.Nie je najvačšia ale chuťovo je dobrá,a nepotrebuje odo mna prakticky nič-možno prvý rok občas poliatie.Neviem či ma neukamenujete,ale drobné ovocie objednávam zo Starkla.Zatiaľ vždy bolo všetko v poriadku.Všetky sa prijali a málo uhynulo,vždy to bola odroda ktorú som chcela.A cenovo si nepamatám,ale viac ako 4 evri ten egreš určite nestál-preferujem kríkovú formu.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 107 návštevníků