Tykve, dýně a vše kolem

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod sasman » 09 srp 2018, 16:17

Pěstuji třetím rokem Hokkaida na hnoji a jako zásadní vidím přímý výsev semen. První rok jsem vysadil předpěstované sazenice a výsledkem bylo pár sklizených dýní, přestože jsem rostliny občas zalil.
Loni jsem semena vysel přímo do hnoje a za celou sezónu jsem je nezalil. Sklidil jsem 10-20 ks dýní (nepočítal jsem to). Při přímém výsevu se rostliny přizpůsobí nedostatku vláhy a podle toho taky rostou - ze začátku pomalu a budují velký kořenový systém, časem předhoní i předpěstované sazenice. Loňská fotka:
Obrázek

Letos jsou rostliny díky vedrům a suchu určitě menší, ale když vidím tu loňskou fotku pořízenou zhruba v tuto dobu, tak zase tak moc malé nejsou. Spíše rostliny nasadily výrazně později plody, takže letos nebudu mít "druhou" úrodu jako loni. Pokud ale na Brněnsku usychají i jabloně, nepomůže dýním nic...

Rád bych zkusil nějakou odrůdu Hokkaida odolnou vůči padlí (PMT). Existuje nějaká? Dýni s odolností vůči padlí jsem našel jen Halloweenskou a špagetovou.

A cukety jsou kapitola sama o sobě. Léta jsem pěstoval Startgreen - neuvěřitelně plodná odrůda. Letos jsem chtěl zkusit ještě ranější odrůdu, tak jsem vysel i Ambassadora, což byla chyba. Teď máme 2 rostliny a cuket je tolik, že to nikdo nechce jíst. Naštěstí je ještě dostatek šílenců, kteří si ten danajský dar rádi vezmou.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod nene » 09 srp 2018, 18:00

Vyséváme na jihu, taky přímo (naklíčená semena), ale ne do hnoje, jen do velmi vyhnojené půdy (sušené slepičince). Hnůj, kompost je určitě lepší, ale nám se v něm drží krtci a ti jak ho projedou, tak je po sklizni hned.
Prostor pro Hokaida máme v nejmokřejší části zahrady, ohraničený a zapletivovaný před krtky....letos ani to nepomohlo, písek je holt pořád jen písek.....párkrát zaprší a živiny jsou pryč, pak nezaprší a je to v ..... Na Valašsku jsme vzdali pěstování Hokaid před lety kvůli dešti, neustálému mokru a plísni....asi je ale na čase změnit strategii na původní... :roll:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod sasman » 09 srp 2018, 18:24

Semena před setím ani nenakličuji. Jakmile je vláha v půdě dostatečná, klíčí samy. Při výsadbě naklíčených semen se musí zavlažovat, aby klíčky nezaschly v případě sucha.
Každopádně pokud v létě nezaprší, tak člověk může sázet jak chce....
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod Stanley_51 » 09 srp 2018, 22:18

sasman píše:
Rád bych zkusil nějakou odrůdu Hokkaida odolnou vůči padlí (PMT). Existuje nějaká?

Já pěstuji tuto a ještě jsem na ní padlí nezaznamenal.


Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod Alena » 10 srp 2018, 08:22

Taky si nevzpomínám, že bych měla někdy na hokkaidu padlí. Zato cukety, ty mi třeba letos padlí sežralo už před měsícem.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod nene » 10 srp 2018, 12:07

Taky nemáme problém s padlím, ale Hokaido je vždycky první, kterému se spálí listy, když přijdou vedra.. :( No a letos zmizelo tak rychle, že jsme si všimli, že na záhonku mezi ostatníma dýněma není, až když tam fakt nebylo :lol: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod nene » 10 srp 2018, 12:09

Alena píše:cukety, ty mi třeba letos padlí sežralo už před měsícem.


My padlí na cuketách řešíme ostříháním špatných listů, ony potom obrazí nové a když je štěstí na počasí, tak rostou a rodí vesele dál ...což je někdy ovšem spíš k vzteku :roll: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod sasman » 29 zář 2018, 21:31

Letos dopadly dýně špatně. Několikerým rokem jsem je pěstoval na hnoji a nebyl s tím problém. Letos bylo ale extrémní sucho, takže bylo málo trávy a srny přešly na začátku srpna z trávy na dýňové listí :roll:

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod nene » 29 zář 2018, 21:46

To je zajímavé, srny jsou asi pěkně mlsné. Minulý týden jsme obdivovali kousek od vás hromadu kompostu (hnoje) obrostlou dýněmi, v ohradě, kde se pásli koně....Dýně nedotčené.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod sasman » 29 zář 2018, 21:57

Jo mívá tam ty dýně každý rok, okopíroval jsem to od něj :D ale třeba předloni se mu moc nedařilo kvůli suchu. Každopádně tam je to mnohem blíž města a kolem jezdí auta, takže tam srny bývají mnohem míň. Nějaký odstrašující účinek budou mít i ti koně.
U nás se srnám líbí mnohem víc - mají tu migrační trasu a jednu jsem potkal i dnes. To ani nemluvím o tom, že asi před týdnem nebo dvěmi, když byly ty vedra, jsem našel ve stínu u domu srnu schovávající se před sluncem, a vesele si tam vegetovala :D tomu říkám totální drzost :D
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod nene » 29 zář 2018, 22:02

Jo, my už dávno při pohledu na srnu nejihneme...

Překvapili nás ti koně, že ty dýně nechali na pokoji (pokud jde o koně, nevíme o nich nic :oops: ).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod svazenka » 22 zář 2019, 11:51

Letos jsem zkoušela pěstovat nové odrůdy dýní a celkem se zadařilo. Jen hokkaida mi málo plodí, nevím proč. Pár malých už se snědlo. Výborné jsou ty hruškovité Sweet berry na polévku.
Obrázek

Obrázek
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod Teresie » 25 zář 2019, 11:23

Ahoj, snad to zařadím správě, mám asi dost neobvyklý dotaz. Pročítala jsem si klasicky články na internetu a narazilo na tento https://tajemstvizdravi.cz/cuketova-polevka/ Jedná se o cuketovou polévku, doma je pěstuji, ale nikdy mě nenapadlo udělat z nich polévku, ani jsem na takový recept nikdy nenarazila. Máte s tím někdo zkušenost? moc si nedovedu představit jak to bude chutnat.. radši bych si to nejdříve ověřila než to vyzkouším. Díky :)
Návrhářka ve firmě Attackpromotion
Teresie
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 lis 2018, 15:27

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod moonvil » 25 zář 2019, 12:05

Chutná to dobře, ale jako u většiny těchto pokrmů záleží jak to ochutíš. Klidně to zkus, v nejhorším to vyliješ :-)
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod nene » 25 zář 2019, 13:31

Děláme cuketovou polévku - vývar, cuketa, provensálské koření - uvařit rozkrájenou cuketu ve vývaru s kořením (nebo cuketu zvlášť na pařáku), přidat trochu šlehačky, strouhaný parmezán, česnek - rozmixovat. Máme radši hustší, takže hodně cukety. Dobrá je i nedokonale rozmixovaná - nechat kousíčky cukety.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků