Tykve, dýně a vše kolem

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod Miroslav » 23 dub 2016, 07:21

ja udelam primy vysev az po otepleni a nebojim se, ze by to holky nedaly, nasledujici tyden bude teda nevhodny na cokoliv, brr
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod minka » 23 dub 2016, 08:47

Já taky seju později, hlavně kvůli slimákům a to ještě mladé sazenice chráním takovým průsvitným plastovým zvonem. Někdy se dostanou i pod něj :D17
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 357
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod chemik909 » 23 dub 2016, 12:02

ja som sial do kokosu a rosil, keď začalo semienko klíčiť tak som dal do samostatného kvetináčika a šup na balkon, su pevné a už majú roztvorené klíčne listy, vyzerajú spokojne.
MArtin
Uživatelský avatar
chemik909
člen
člen
 
Příspěvky: 491
Registrován: 09 led 2013, 18:45
Bydliště: Ostrava

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod Miroslav » 23 dub 2016, 14:15

vloni kdyz vzesly dnye a byl hlášen mrazík tak sem je zasypal zeminou a ty vetsi zakryl hlinenymi kvetniky a vse prezilo bez ujmy
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod bradhal » 24 dub 2016, 08:55

Ptala jsem se, protože v příloze Zahrádkáře o tykvích (Peter Gajdoštin), doporučuje předpěstování u muškátových, že mají delší vegetační dobu a jsou náročnější na teplo. Z těch mám Liscii od Sema a Muscade de Provence. A že názory na předpěstování se rozcházejí, že to má svoje pro a proti. Já jsem doteď předpěstovávala - jednak kvůli jistotě, kolik jich vyklíčí, jednak ty velké už slimáci nesežrali komplet jak při přímém výsevu (teda ne všechny, mrchy jedny pažravé). Ale je fakt, že i při otužování pak po vysazení ven stejně zůstaly sedět a ty z přímých výsevů rostly tak nějak silnější, nebyly vytáhlé. Nevím. Není to tu nic moc dýňová oblast, zatím pořád hledám nejlepší stanoviště, letos je chci dat ke zdi otočené k jihu, co to s nimi udělá.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod bradhal » 20 led 2017, 13:36

Blue Hubbard - kupovaná po sklizni, skladovaná v teple 22-23. Letos ji chci zkusit vysadit, se sprášením počítám.
Obrázek
Obrázek
Edit: Protože je povrch žebrovitý, ani jsem se nesnažila loupat, ale jenom překrojila napůl, vybrala semena a dala na plech do trouby na 220 asi 35 minut. Čekala jsem, jestli půjde slupka sundat celá najednou jako třeba u hokkaido - to se nepodařilo. Ale je velmi pevná, doslova jako tenká skořepina, dala se držet dobře v ruce a při dlabání hmoty lžící bylo slyšet škrábavý zvuk. Vydlabaná slupka držela tvar jako miska, nebortila se. Chuť i bez koření dobrá, ano, tu dýni opravdu zkusím zaset.
Naposledy upravil bradhal dne 20 led 2017, 21:46, celkově upraveno 1
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod bradhal » 20 led 2017, 13:44

Crow Prince - modrozelená. I teď po několika měsících vypadá dobře. Nedozrálé plody jsou více zelené. Byla předpěstovaná, ale přesto pak měla pomalý start, poté se rozjela jako hydra, vytvořila několik menších plodů do 5kg, teda u nás bych ani zázraky nečekala.
Obrázek
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod bradhal » 20 led 2017, 13:58

Jinak letošní sestava bude:
Baby Boo bílé okrasné, ale jíst se dají
Moscata di Provenza neboli Muscade de provence - jedlá a velice dekorativní, jak z Harryho Pottera
Mini Musk - výběr ála Muscade, ale menší
Butternat Liscia a Serpentine - mám ráda, jak v kuchyni používám kousek po kousku, nechytá to hned plíseň a nemusím to spotřebovat rychle najednou
Hokkaido - mix barev a k tomu i mix semen vybraných z plodů, univerzální, vděčná
Acorn Table King - poslední pokus, vždycky ho něco sežralo, nevyrašil, neplodil...
Crown Prince - hezké a jedlé
Sweet Meat - hezké a jedlé
Plus přiměřené množství žlutých, zelených a světlých cuket dlouhých i kulatých.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod nene » 20 led 2017, 14:36

Moscata di Provenza - vloni jsme je nasadili (poprvé), ale až na dvě všechny zhnily ještě na záhonku. Byly pěstované společně s Hokaido, ty problém neměly. Ty co zbyly ale byly skvělé a rádi bychom je pěstovali zase.
Chtějí ty muškátové dýně nějaký zvláštní přístup? Třeba jako hlídat a sklidit zavčasu? Jak se pozná, že "už mají dost"? U Hokaido to bereme podle stopky....ale ty i když nechám na záhoně dlouho, tak se jim nic nestane, u těch muškátových to bylo fiasko. Vlastně se nám ještě nikdy něco takového s žádnou dýní "nepovedlo" :D2
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod BXL » 20 led 2017, 16:32

Ja milujem Butternutky,beriem ich na stôl malé a teda naslano,nasladko,zapiecť so syrom,na cestoviny,úžasné jedlo.Ešte mám v komore.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod bradhal » 20 led 2017, 21:52

Moscatu jsem měla u kompostu - teda z vnější strany vyvázanou nahoru k paletám, které ho tvoří. Potom rostla vesměs po obvodu a čátečně šplhala na dětský domek. Všechny plody tak visely volně ve vzduchu nebo seděly na tom paletovém hrazení. Přímo na povrchu kompostu byly dva, ano, ty shnily ještě zelené. Letos to zkusím podobně, myslím, že jí nedělá ta vlhkost dobře, jak je placatá, tak se to pod ní drží víc než třeba u hokaid.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod nene » 20 led 2017, 23:29

Bradhal:
Moc díky, tohle mi pomohlo :idea: , nenapadlo by mě to,... můžu ji pustit na plot . Provedu S6 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod bradhal » 09 srp 2018, 09:26

Jak jste na tom letos s dýněmi? U nás mizérie. Na čtyřech rostlinám mám po jednom kuse a jsou rády, že to utáhnou. I se zálivkou. :( Snad mi někdo na podzim podaruje přebytky.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod moonvil » 09 srp 2018, 11:31

Na dýně tohle počasí vůbec není dělaný, nedá se to uzalívat, rostliny mají splihlé listy už v 8h ráno, plody zasychají ve velikosti 4-5cm.
Letos nakoupím Hokaida v Kauflandu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Tykve, dýně a vše kolem

Příspěvekod nene » 09 srp 2018, 13:46

Jo, s Hokaido jsme na tom taky mizerně, jedna rostlina, jedna minidýnička, rostlin bylo pět :roll: .
Uschly, ani jsme si nevšimli kdy, protože ostatní dýně byly v pohodě,tak nás nenapadlo je nějak víc kontrolovat. No ale i to už není pravda...suché už je všechno, i přes zalévání.
Zajímavé je, jak se ale letos daří cukety, nevíme už opravdu, komu je ještě dát, rodí jak zběsilé a to je nikdo moc nezalévá. Hlavně ty žluté jsou letos nějaké rodivé...většinou to bývá naopak, zelené to obvykle jistí.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mitas a 18 návštevníků