priesady - vzdušné zaštipovanie korienkov

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

priesady - vzdušné zaštipovanie korienkov

Příspěvekod jujto » 11 úno 2012, 15:22

Zdravim, nasiel som system predpestovania priesad so vzdusnym zastipovanim korienkov. Malo by sa tym odburat pikyrovanie a docielit mohutnejsie a rovnomernejsie prerastenie substratu v zakorenovaci korenovym systemom. Princip je popisany tu na stranach 9, 10, 11. Pouzivate to niekto? Ake su s tym skusenosti?

Dakujem.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: priesady - vzdušné zaštipovanie korienkov

Příspěvekod jujto » 27 úno 2012, 00:21

Patral som trosku aj v zahranici a nasiel som zakorenovace so vzdusnym rezom korienkov Rootrainers (druhe video). Dali by sa aj poslat, no nasiel som pri tomto hladani aj ine udelatko na dopestovanie priesad.
Teraz som vazne na pochybach. Aby som to mohol posudit, budem si asi musiet zaobstarat oboje. :D

Inac tie rootrainers zakorenovace sa pouzivaju aj v jednej firme v cechach zaoberajucej sa vo velkom pestovanim stromov pre zalesnovanie. Mozno by sa dali zohnat aj odtial.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: priesady - vzdušné zaštipovanie korienkov

Příspěvekod Ivi » 27 úno 2012, 08:17

Jujto,každopádně je to moc zajímavé.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: priesady - vzdušné zaštipovanie korienkov

Příspěvekod ZdenekCernoch » 27 úno 2012, 14:01

teda nic moc Quick pot je lepší , až na tu cenu ta už tak dobrá není. Zase je to z tvrdého odolného plastu který vydrží dost dlouho. V podstatě se dají použít jakékoli sadbovače s podmiskou. pasič jich má v katalogu několik typů od firem Poppelman a Modiform :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: priesady - vzdušné zaštipovanie korienkov

Příspěvekod jujto » 28 úno 2012, 21:23

Ten vyraz Quick pot som uz niekde pocul. Len ked ho hladam v suvslosti s pestovanim, alebo rastlinami nachadzam iba sadbovacie plata. Tu na 40 rastlin, Tu na 60, okruhle, hranate. Tie co su quick pot su tie na to vzdusne zastipovanie (rez) korienkov? Hladal som aj u passica aj u poppelmanna a nic na sposob air prunning som nenasiel. Mozno to ale maju nafotene zo zlej strany, tak to neni vidno, alebo som to ani nenasiel. Ta druha zalezitost ma zaujala hlavne pre svoju robustnost, kompaktnost a nie prilis velke (ani prilis male) rozmery. Dik za tipy.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: priesady - vzdušné zaštipovanie korienkov

Příspěvekod Ivi » 29 úno 2012, 07:22

Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: priesady - vzdušné zaštipovanie korienkov

Příspěvekod jujto » 29 úno 2012, 22:08

Dik za tip. Jedna z mala fotiek, kde clovek rozozna rozdiel medzi quick pot a nequick pot sadbovacom.
Nasiel som tie ceske skolky, co maju vyhradne zastupenie pre rootrainers a ako teraz citam pouzivaju aj quick pot sadbovace.
http://lesoskolky.cz/krytokorenna-sadba ... stari.html
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: priesady - vzdušné zaštipovanie korienkov

Příspěvekod ZdenekCernoch » 02 bře 2012, 09:31

Všechny sadbovače když jsou správně podložené fungují jako vzdušný ořezávač kořenu. Kořeny v podstatě na vzduchu zaschnou a dále nerostou ven ze sadbovače. Když to leží na zemi tak má vše tendenci prorustat durch dom zeminy v podloží. :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: priesady - vzdušné zaštipovanie korienkov

Příspěvekod jujto » 02 bře 2012, 20:04

To mas pravdu, ale najprv sa zacnu otacat kolom dokola dna kvetinaca a ked uz nemaju kam ist vytlacia sa aj cez otvory. Aspon podla popisov. Vela kupenych sadeniciek, co som vyberal z klasickych zakorenovacov, tuto teoriu potvrdzovalo. Ako pozeram na tie zakorenovace, konstruovane za ucelom vzdusneho orezavania korenov, tak u nich neni na okrajoch dno a korienky teda vylezu, uschnu a zacnu sa vetvit daleko skor. Napr ten Quick pot system sa snazi tomu rotovaniu korenov zabranit a usmernit korene, aby viac rastli smerom dolu tym, ze tam ma narobene smerom dovnutra zvisle drazky. Dik za nakopnutie spravnym smerom.
Tak, nejaka teoria by uz nastudovana bola, este ju aplikovat v praxi. ;)
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm


Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků