Carya illinoinensis - pekan

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod milos 51 » 20 lis 2019, 13:23

Obrázek
Včera v Žabčicích ,na pozemku lednické VŠ ,jsem utrhl pár pekanových oříšků . Vzrostlý strom snad 10m . Odrůdu neznám . Neplodil a tak se snažili přiroubovat jinou odrůdu . Roubování se ale nedařilo a tak vysázeli pár nových stromků .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod caver » 08 čer 2020, 19:07

Zdravím, po loňské premiéře pekanů jsem dnes našel první květy na Hickory odr. Fayette. Třeba se povede. S6
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod Radim K » 08 čer 2020, 20:44

Držím palce!
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod vlado69 » 09 čer 2020, 08:05

Já čekám květy cca za 15 až 20 let, loni a letos jsem sázel v lese semenáče UN pecanů a hicanů :D
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod PetrReo » 16 čer 2020, 10:29

Dobrý den přátelé,

je úžasné číst si o nadšencích a od nadšenců pro Pekany v ČR jako jste vy.

Možností sehnat strom pekanu jsem nadšen sice jen nedlouho, ale o to intenzivněji studuju co se dá :-) ... až jsem se nakonec pustil i do českých zdrojů, jestli tu náhodou už někdo není a ejhle! Skvělé!

Jako nově příchozí se u mne míchají pocitz nadšení a pokory ... vím, že vám nemám co nabídnout, ale tak moc rád bych Vás poprosil o radu a pomoc.

Jestli by bylo možné sehnat a) semenáče a b) popř. mohl-li bych někoho z vás poprosit o rouby (a upřímně by mne yajímalo také co největší rozpětí severních odrůd )

A somozřejmě s obrovskou radostí i jen pročítám úspěchy a pokusy vás ostatních

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
... background - jsem zahradník (vzděláním a řemeslem) a zároveň botanik (15 let jsem pracoval na Ustavu exp Botaniky) s skoro půlhektarovou zahradou... přemýšlím, co je pro Čechy jedna z možných budoucností, pokud bude klimatická změna pokračovat v tom trendu ve kterém je teď a yároveň mimochodem držím ketodietu, při které jsou pekanové ořechy supr součást :-))) ... tohle jsem pak prostě nemohl minout. Severní odrůdy by měli být pro naší USDA zonaci perfektně odolné ve dřevě a s přibývající tepelnou sumou by měli být dotupnější a dostupnější i plody (ale jak je to u nich s plodností, vlastnostmi a obsahy látek, které jsou obecně pro pekany tak zajímavé?) - to vše je jen teorie... která mne došla .... ale teď bych se strašně rád pustil do experimentování :-)
PetrReo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 16 čer 2020, 09:42

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod PetrReo » 16 čer 2020, 10:30

milos 51 píše:Obrázek
Včera v Žabčicích ,na pozemku lednické VŠ ,jsem utrhl pár pekanových oříšků . Vzrostlý strom snad 10m . Odrůdu neznám . Neplodil a tak se snažili přiroubovat jinou odrůdu . Roubování se ale nedařilo a tak vysázeli pár nových stromků .



Nevíte jestli Ledničáci vedou nějakej výykum na Pekany?
To by bylo zajímavé :-)
PetrReo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 16 čer 2020, 09:42

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod PetrReo » 16 čer 2020, 11:42

A ještě jednu otáyku .. omlouvám se, pokud to už někdo nastřelil ve třední části fóra, kde jsem to ještě nepročetl.

Nevíte jak je to s roubováním pekanu na jiný druhy Carya? Jednak jestli to jde (třeba C ovata) a jednak jestli je to doporučitelný, jestli to nějak ovlivní vyrůstnost, plodnost nebo třeba klimatickou adaptibilitu (ne přímo mrazuvzdornost, ale třeba rychlost nákvětu a delší dobu pro dozrání)
PetrReo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 16 čer 2020, 09:42

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod caver » 16 čer 2020, 13:37

PetrReo: roubů je dost, v předjaří můžu poslat, to není problém. Mám tři tzv. ultraseverní pekany a dvě hickory. S teplotami nebude problém, raší pozdě a nabíhají do dormance relativně brzy, takže s mrazem problém nebude. Pro ultraseverní odrůdy pekanů suma teplot termofytika a mezofytika postačuje, ohledně komerčních odrůd si nejsem jist, možná experimentálně v nejteplejších oblastech (závětrná strana Pálavy?). Hickory by měly být taktéž dozrát, to ale nemám z vlastní zkušenosti ověřeno.

Stran kompatibility roubů, dle literatury by to v rámci rodu Carya neměl být problém, pekanové podnože se běžně používají pro hickory, atd.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod Stanley_51 » 16 čer 2020, 21:44

PetrReo píše:Dobrý den přátelé,

Trochu se zpožděním, ale vítám tě na kiwiforu. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod PetrReo » 19 čer 2020, 14:26

Stanley_51 píše:Trochu se zpožděním, ale vítám tě na kiwiforu. E5

Díky moc!
PetrReo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 16 čer 2020, 09:42

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod PetrReo » 19 čer 2020, 14:40

caver píše:PetrReo: roubů je dost, v předjaří můžu poslat, to není problém. Mám tři tzv. ultraseverní pekany a dvě hickory. S teplotami nebude problém, raší pozdě a nabíhají do dormance relativně brzy, takže s mrazem problém nebude. Pro ultraseverní odrůdy pekanů suma teplot termofytika a mezofytika postačuje, ohledně komerčních odrůd si nejsem jist, možná experimentálně v nejteplejších oblastech (závětrná strana Pálavy?). Hickory by měly být taktéž dozrát, to ale nemám z vlastní zkušenosti ověřeno.

Stran kompatibility roubů, dle literatury by to v rámci rodu Carya neměl být problém, pekanové podnože se běžně používají pro hickory, atd.



Naprosto super, díky moc

Ohledně nejteplejších oblastí ... paradoxně by se k nim (alespoň co se týče tepelné sumy) nyní mohla poičítat i Praha (kde jsem nucen přebývat ale není to místo, kde mám tu zahradu) ... a tady bych rád tohle otestoval. Krom toho, Ořechovce jsou stromy opravdu dlouhověký a to i ty produkční. Co jsem prohlížel videa z produkčních sadů v Georgii a Severní Karolíně (krása), jsou to nádherný starý produkční sady.
=> tzn. člověk nemusí a nemůže zohledňovat jen současný klimatický parametry.
Ikdyby klimatická změna nijak nezrychlovala, jen se držel ten trend, který máme teď, tak je jistý, že tepelný sumy porostou citelně nahoru - citelně i v rámci deseti let, a v rámci životnosti stromu Pekanu - o tom, ani nemluvě.

Na druhou stranu, ultraseverní pekany můžeou růst teď a později se jižnější odrůdy třeba daj vroubovat do koruny, když bude potřeba ... otázka jak by to fungovalo.

Takže zatím ty ultraseverní :-))

Jinak .. řešíte kompatibilitu odrůd pro opylení?
(viz chart kompatibility https://pecanbreeding.uga.edu/content/d ... -Chart.pdf )

Petr
PetrReo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 16 čer 2020, 09:42

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod caver » 19 čer 2020, 21:04

PetrReo: však Praha je v termofytikum, plus teplotní ostrov města taky něco přidá. Opylovací poměry jsem řešil přímo se starým panem Grimem z Grimo nut nursery, když jsem od něj stromky bral. je potřeba správná kombinace proterandrických a protergynických odrůd, pak to klapne S6 Hickoru Fayette mi letos sprášily pekany. Druhá odrůdy (Henry) ještě letos nekvete, pár let zpět mi ji jako malý stromek málem zlikvidoval drvopleň.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod caver » 24 říj 2021, 15:49

Hlásím první plody na hickory Fayette. Vzhledem k tomu, že druhá odrůda hickory,Henry, letos stále nekvetla, je plod produktem křížení mezi hickory a některou z odrůd pekanu.
Obrázek
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod Radim K » 24 říj 2021, 22:59

Tím spíše jej vysít S6 . Super, Martine!
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod ZdenekCernoch » 07 lis 2021, 00:18

Letos bída ve Vídni ještě nejsou zralý a je jich hodně málo. Díky covidu už delší dobu nejezdím montovat do Rakouska, ale jen Německo.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků