Carya illinoinensis - pekan

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod juro » 01 bře 2012, 14:11

Čítal som všetko, len práve ten začiatok som nejak vynechal, ale opakovanie je matka múdrosti.
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod paloo » 01 bře 2012, 18:46

juro píše:Problém je to sem doviesť, tých odolných odrôd je viac.

Myslím že nie,bol som vo viacerých akciách a vždy to vyšlo S6 Chce to len vzájomnú dôveru a ochotu všetkých :D
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod milas » 01 bře 2012, 18:52

Kdesi som čítal,že ....

Za peníze v Praze dům....
A nejenom v Praze a nejenom dům. Za peníze si dnes pořídíte téměř všechno. Už není vzácností procházet se po ulici s medvědem nebo tygrem na vodítku, lidé podnikají cesty do vesmíru jako turisté, hodinky s vodotryskem patří už také do starého železa. S1
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod juro » 01 bře 2012, 19:04

paloo píše:
juro píše:Problém je to sem doviesť, tých odolných odrôd je viac.

Myslím že nie,bol som vo viacerých akciách a vždy to vyšlo S6 Chce to len vzájomnú dôveru a ochotu všetkých :D

Dôveruj ale preveruj...... :D8
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod vlado69 » 27 bře 2012, 18:00

ZdenekCernoch píše:
Miroslav píše:takze pekany by mely rust na chranenych mistech s teplotami v zime do -20st a melo by to stacit, chapu to tak spravne?


Tohle nestačí. na tvojem suchém svahu je to bez šance. Potřebuji kvanta vody to se nikde nepíše. Jsou na vodu ještě více náročné než asiminy :D15 Tipnul bych odhadem na cca 2 - 2,5 metru za rok :roll: Porostou tady to jo ale plody jsou velkou otázkou zda se někdy objeví :roll:

Přidám svoji zkušenost. Před pěti lety jsem zkusmo vysel pár pekanových ořechů z kauflandu, šest jich vzešlo a vyrostlo cca 30cm, první zimu přežily na zahradě v kontejnerech všechny, asi byla mírná, druhou zimu řádně omrzly, nejlepší jsem vysadil na světlinu do lesa (ostatní za mého nezájmu zhynuli v koutě zahrady - chudáci). Dobře se chytil a teď už má 1.5m, přírůstky nic moc, asi 30cm, neomrzá a zem je v létě tak suchá, že motyku nezasekneš. Na to že má rodiče z Texasu se opravdu drží. Ořechy nečekám ale vypadá hezky. Možná si z něj pravnoučata udělají kredenc.
Druhý, podstatně nadějnější pokus s výsadbou křížence pekanu a hikory (hican, pokud si vzpomínám, odrůda Dooley) od p. Matějky za tučný peníz mi bohužel nevyšel.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 330
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod ajfel » 12 dub 2012, 17:07

Cao Ctu tady vasi dizkuzi a vyrozumel sem z toho spravne ze to nema asi moc cenu vysevat orisky ktere sem si dovezl z Francie z Bergeracu ma jich tak 10. Uz tam jezdim 5tym rokem ,ale ten giganticky strom sem nasel az minuli rok. Zdalky sem si myslel ze je to jasan z blizka uz mi to doslo a zrovna zrali orechy, tak jsme si nazbirali a pojedli je. Bylo celkem tezke je nesnist vsechny. Ten strom roste na samote pobliz farmy na kopci ,zadna voda pobliz, navic 2011 bylo v Perigord extra sucho zadny podobny v okoli neroste, ale tento byl doslova obalen plody. Orisky jsou tak polovicni a s o dost tvrdsi skorapkou nez ty co jsem videl a zkousel v Kaufaci. Ja to stejne zkusim, uz je mam stratifikovane, na vic o misto taky nemam nouzi mam 1,5ha mista. Jizni svah sat 2800 ale je to dost vysoko 380m.n.m. navic jilovita zem. Jaky je u nas nejvetsi zastupce tohoto druhu ? Diky za rady a zkusenosti. Foto Bohuzel nemam coz je skoda. Pavel
ajfel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 11 dub 2012, 18:24

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod ZdenekCernoch » 13 dub 2012, 20:51

pokud tam jezdíš tak by bylo dobré stříhout rouby . Podnože máme k dispozici :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod stefanos689 » 14 dub 2012, 20:22

http://www.ediblelandscaping.com/zone.php

Podle vseho odesilaji i mezinarodne, ale pouze prostokorenne stromky v obdobi zimni dormance. Za rok asi zkusim objednat Colby a Puruque. Podle zon by tady meli jit bez problemu (zony 6-8 doporucovane). Tady je zona 6-7. Kdyby se chtel nekdo pridat k objednavce, tak dejte vedet. S3
stefanos689
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 27 pro 2011, 09:10
Bydliště: Závětrná strana Pálavy 172 m.n.m., USDA zona 7a/7b

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod ZdenekCernoch » 15 dub 2012, 11:47

od nich bych pecany nebral . Jsou moc na jihu to nemuže fungovat. Jejich suma tepla je přes 4000 °C. Když se chytnou rouby tak bude k dispozici mnoho odrud k prodeji. :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod stefanos689 » 15 dub 2012, 12:18

ZdenekCernoch píše:od nich bych pecany nebral . Jsou moc na jihu to nemuže fungovat. Jejich suma tepla je přes 4000 °C. Když se chytnou rouby tak bude k dispozici mnoho odrud k prodeji. :roll:


Tak uvidime, zda se chytnou rouby. To by bylo lepsi. Je pravda, ze Virginia ma teplejsi klima, ale ty stromky jsou roubovane na odolnejsi podnoze a jestlize je bezne rozesilaji do severnejsich statu jejichz klima uz se dost podoba nasemu, tak si myslim, ze to nebude takovy problem,
stefanos689
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 27 pro 2011, 09:10
Bydliště: Závětrná strana Pálavy 172 m.n.m., USDA zona 7a/7b

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod caver » 20 dub 2012, 08:13

tak mi po hrůzných peripetiích s poštou a celníky dorazily stromky z Grimo Nut nursery v Kanadě S6 Jde o tzv. Ultra northern pekany Snaps, Carlson No.3 a Lucas s velmi krátkými dobami dozrávání plodů a vysokou mrazuvzdorností a hikory Fayette a Henry. Už jsou v zemi, za pár let se uvidí . caver
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod stefanos689 » 20 dub 2012, 09:53

caver píše:tak mi po hrůzných peripetiích s poštou a celníky dorazily stromky z Grimo Nut nursery v Kanadě S6 Jde o tzv. Ultra northern pekany Snaps, Carlson No.3 a Lucas s velmi krátkými dobami dozrávání plodů a vysokou mrazuvzdorností a hikory Fayette a Henry. Už jsou v zemi, za pár let se uvidí . caver


Ahoj. To vypada zajimave. Muzes sem napsat vice? Kdy jsi objednaval a po jak dlouhe dobe stromky prisly. V jakem stavu? Jake peripetie s celniky jsi musel absolvovat? Diky!!!
stefanos689
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 27 pro 2011, 09:10
Bydliště: Závětrná strana Pálavy 172 m.n.m., USDA zona 7a/7b

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod caver » 20 dub 2012, 10:16

objednával jsem zde: http://www.grimonut.com/ Starý pán byl velmi ochotný, řešili jsme mrazuvzdornost, sumy teplot, dobu dozrávání plodů a opylovací poměry jednotlivých odrůd.(nicméně kšeft předává dceři - poslední mail jsem už řešil s ní) na objednávku jsme se skládali tři lidé, celkem se dovezly 4 odrůdy pekanů, dvě odrůdy hikor a jeden fíkovník. Objednával jsem na podzim (dokud měli výběr), platba také na podzim přes paypal. Rostliny posílají zásadně až na jaře. Z Niagary do Ruzyně za dva dny, pak to začalo...17.4. mi přišel dopis z celní pošty, že pro mne mají rostliny (přitom je dle razítka přijali 10.4), spolu s formuláři k vyplnění. Hned 18. ráno jsem tam volal - celkem asi 15 telefonátů na poštu, celnici a rostlinolékařský ústav - naštěstí se mi (za pomoci známých a jejich známých)to podařilo zařídit tak, že ještě ten den kolem 15. h. mi volali, že balík uvolnili k odeslání a následujícího dne jsem jej měl doma. Rostliny byly perfektně zabalené (zatavený igelitový pytel plný navhčené papírové vaty) a pravděpodobně ošetřené fungicidem, takže transport přestály bez problémů (doufám), jen hikory měly silně narašený terminální pupen, který bohužel za tmy a tepla zcela etiolizoval a jevil znaky bakteriálního napadení - bez milosti odřezat.
Včera jsem své rostliny nasadil do nádob (půlmetrový kůlový kořen - problém, chce to speciální květináče, které nemám - sadil jsem do novodurových trubek průměr 250.) a budu čekat a doufat.

Zkušenost s poštou tragická..místo rostlin pošlou papír: v rámci kvalitnějších služeb, dle evropských směrnic .. na blití...
naštěstí na telefonu jsem zastihl velice ochotnou paní, které jsem situaci vysvětlil a která se moc snažila vyhovět - tímto děkuji S14 na některé další jsem toho dne bohužel musel do telefonu řvát..na závěr si zlodějský stát přirazil 2300Kč cla a celních poplatků...mor na ně E7
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod vlado69 » 20 dub 2012, 10:51

Darmo mluvit, radši jsem do toho nikdy nešel, stačili mi obstrukce se semenama.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 330
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Carya illinoinensis - pekan

Příspěvekod stefanos689 » 20 dub 2012, 10:56

Tak to je sila. Diky za podrobny report! Uz jsem odeslal objednavku, tak jsem zvedav jak rychle to probehne u me...
stefanos689
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 27 pro 2011, 09:10
Bydliště: Závětrná strana Pálavy 172 m.n.m., USDA zona 7a/7b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: svazenka a 10 návštevníků