Třešně, višně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Třešně, višně

Příspěvekod mates » 02 úno 2020, 14:12

Sousedi maji jeste rannejsi nez je rivan, tak o 1-2 tydny, nevim co to je za odrudu, ale nema tak cervene plody jako rivan. Jim na to kosi skoro nejdou, me jak rivan zacne trosku cervenat, tak uz ho zobou a to same s visni favorit. Loni jsem oboji zasitoval, kdyz jsem sel trhat, tak skoro vsechny tresne byly plne vrtule a visne byly malymi otvurky u stopky vyzrane zevnitr mravenci. Takze je proste treba pocitat s tim, ze kdyz se sklizen podari, tak je to vyjimka, aspon u me.....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod mifin » 02 úno 2020, 20:54

Nechtěl jsem se opakovat, psal jsem to nedávno (viewtopic.php?f=6&t=294&start=315#p91915), máme Lapins, ale z úrody kvůli vrtuli a hnilobě, které vrtule pomáhá, je to na nic. Proto budu přeroubovávat.
Pokud Lapins ochráníte před vrtulí, tak je to dobrá třešeň, ale myslím, že lepové desky jsou jen referenční pro dobu postřiku a samy o sobě likvidaci úrody nezabrání.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 02 úno 2020, 23:40

fahrweed píše:ZdenekCernoch - beru! Pokud je nabídka na exoticfruitplants.eu aktuální, určitě bych toho vybral víc S14


aktuální není skoro nic. Nemám čas to upravit. Mrazuvzdorný citrusy a asiminy jsou v pohodě to je skladem v dostatečném počtu kusu. Cherinky bohužel vyprodaný.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Třešně, višně

Příspěvekod fahrweed » 06 úno 2020, 22:23

Po tom, co jsem se dočetl tady a na Zahrada.cz mám možná trochu překombinovaný dotaz, ale pokud se mezi Vámi najde někdo zkušený, tak určitě fundovaně poradí...

Shrnu to:

Před domem chceme jako dominantu velkou třešeň. Půda není nic extra a strom má být velký, takže to bude podnož ptáčnice. Protože chceme vybírat už alespoň trochu větší strom v zemním balu, bude pravděpodobně zapěstovaný jako vysokokmen. Doma se nejsme schopni domluvit na odrůdě. Na jednu stranu by se nám líbily první nečervivé třešně (Rivan, Burlat, Kaštánka), na druhou i nějaká chrupka (Lapins, Kordia). Místo máme ale jen na jeden strom.

Momentálně jsou v okruhu 100m nejméně dvě třešně, ale probíhá tady výstavba, některé stromy jdou k zemi, takže na mě možná radši při opylování nespoléhat.

A teď dotaz první:
Kterou odrůdu na ptáčnici vybrat a které do ní doroubovat? Vybrat např. Lapins a naroubovat Rivan a Kaštánku? Nebo vybrat Kaštánku a naroubovat Rivan, Lapins a Kordii atd..?

Druhý související dotaz:
Jak velký / starý by měl být ten hlavní strom, když mám roubovací roupy? :-) Mám možnost koupit např. Lapins ve velikosti 14/16 nebo Kaštánku 25/30. Jsou to obrovské rozdíly. Nebo nechat strom růst a kořenit a rouby dělat až za pár let? Nerad bych ten strom zničil nebo dosáhl nějakého fakt nehezkého koštěte, protože by každý roub rostl diametrálně odlišně...

Díky za rady.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Pavel_CZ » 06 úno 2020, 23:57

Ja teda nejsem az takovy odbornik, ale koupil bych asi spicak, tam si muzes zapestovat patro jak vysoko chces ( aroubovat za rok). Pripadne neco co ti vyhovuje, co ma 4 kosterni vetve. Do tech si muzes naroubovat 4 ruzne odrudy (jednu na kazdou vetev) a druhe patro nechat uz odrudu puvodni. Myslim, ze kdyz budes dobre zalevat, tak u ptacky muzes mit i metrove prirustky, docela to povali.
Asi bych vybral skorou urodu, na co Lapins, kdyz bude cela cerviva. Vrtule je otazka casu, a pak ti to tam bude hnit a padat/hnit pod stromem, samy bordel. Tzn. dal bych neco skorejsiho, velice dobra skora tresen je treba Nimba, nebo Red Pacific, ale ty u nas asi nepujdou sehnat tak bych mozna volil Grace Star a na ni nahazet jine. Treba Justyna, Tamara jsou vyborne ceske tresne, prip. neco jineho (ja mam rad taky Techlovan, nebo pozdni Skeena).
Pozdni tresen bych jako hlavni nevolil. Ja mam treba starsi Van a nikdo to nechce, protoze jsou vsechny cervive.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2020, 00:19

Také nejsem vůbec žádný odborník na třešně, a to jako že vůbec žádný. Máme akorát ve VDF jednu pěknou třešeň ve středních létech, monumentální strom. Děda ji sázel, když mi bylo tak deset let. Tenkrát mi říkal, že je to moc vzácná odrůda a sehnal ji nějak přes strejce bokem, jak to tak za komoušů fungovalo. Rodí moc pěkné opravdu velké srdcovky i u nás na severu už koncem června, hlavní vlně vrtulí tedy celkem spolehlivě uniká. Ta začíná vždycky u nás tak v půlce července a to už je většina snězená. Bohužel nevím ani odrůdu, ani jestli je samosprašná, všude okolo mají sousedi třešně a plno jich tu roste i planě. Zkusím to v červnu nafotit a kdyby měl pak někdo zájem o rouby, na přelomu podzimu/zimy budu moci poslat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod amy80 » 07 úno 2020, 08:39

Hofis - to je super, já mám moc ráda takovéhle příběhy - stromy s historií :-) Měla bych zájem o rouby!
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2020, 09:16

amy80: Není problém. Akorát moc netuším, jak je to s roubováním třešně. Vím akorát, že mi děda vždycky říkal, že rouby třešně se mají brát na Barborku, t.j. 4. prosince a hlavně nesmí dřevo přemrznout. Takže opravdu netuším, jak by to bylo s ujímavostí, kdybych je vzal teď na jaře. To je spíš otázka na lidi, kteří s tím mají zkušenosti. Nějak jsem nikdy neměl potřebu třešně roubovat. Je ale fakt, že zatím letos ještě ani pořádně nemrzlo, fakt nevím.
A pak to prý jde ještě přímo ze stromu na strom, ale to se mi moc nechce řezat ve vegetaci.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod J.K. » 07 úno 2020, 09:54

Hofis píše:...A pak to prý jde ještě přímo ze stromu na strom, ale to se mi moc nechce řezat ve vegetaci.

Tejto vete celkom nerozumiem. Ved kôstkoviny sa nemajú rezať v zime. Napr. slivky, broskyne tesne pred kvetom, čerešne po zbere úrody. V zime naozaj max. na vrúble. Inak čerešne sa zvyknú očkovať tuším v auguste.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 525
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2020, 10:46

Asi jsem se blbě vyjádřil, ale myslel jsem tím to, že se mi nechce ty rouby řezat ve vegetaci. Ze stromu na strom se tuším roubuje na přelomu dubna/května a to už ty třešně jedou. Ale jak říkám, opravdu toho o roubování třešní moc nevím... :(
Jinak třešně jako takové řežu zásadně v létě, přelom červenec/srpen.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod dzani696 » 07 úno 2020, 10:56

Ja som štepil čerešne zásadne zo stromu na strom, a úspešnosť bola tak 99,9% .Aj keď viem,alebo som sa dopočul, že sa to neodporúča.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod amy80 » 07 úno 2020, 11:12

Díky Hofis, tak se pak kdyžtak ozvu :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Hofis » 07 úno 2020, 12:20

Určitě ano, třeba nám tu ještě někdo poradí, že to jde i z roubů takto na jaře. Pak bych ti je říznul hned teď v předjaří, jakmile do stanu do VDF. Klidně to i můžem zkusit takto na blind, jestli chceš... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Marek1970 » 07 úno 2020, 13:19

dzani696 píše:Ja som štepil čerešne zásadne zo stromu na strom, a úspešnosť bola tak 99,9% .Aj keď viem,alebo som sa dopočul, že sa to neodporúča.

Mám úplne rovnakú skúsenosť. Na jar v čase keď sa nalievajú puky, zo stromu na strom a chytilo sa všetko.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Pavel_CZ » 07 úno 2020, 17:12

Tresne jsou na roubovani jedny z nejlehcich, muzete brat rouby uz vlastne od listopadu az do naraseni. Chytly se mne i tresne, co uz byly na mysi ousko, takze bych se toho nebal. Strihnete, uschovejte do chladu a roubujte, jak zacne proudit miza
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: pavell a 17 návštevníků