Třešně, višně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ivan » 25 kvě 2023, 07:18

Josef píše:Ivane, tak to mně je líto, že to takhle zatím tento rok u Vás dopadlo. Ale já to také takto znám, spousta práce, očekávání, těšení se a nakonec výsledek nula. Ale to je život, někdy to vyjde a jindy zase ne. Prostě jede se dál. My tady nemáme obavy v posledních letech ani z mrazů, ale z častého krupobití, které tu páchá velké škody nejen v zahradách, ale hlavně i na majetku. A nejhorší je to v letních měsících. Tam ty škody jsou největší. No, všude je něco. Motorovou pilu nechej zatím skovanou a budeme doufat, že se to počasí dostane opět do nějakého normálu. Tak ať se Ti daří.

Jozef, ale tzo takto nie je iba tento rok- je to už niekoľko rokov po sebe - stromov máme veľa (veľkých vzrastlých) a nie je na nich nič...sad som ešte nevyrúbal (ako už 5 našich susedov na ulici...) :lol: ...
moonvil píše:
Jestli to takto půjde dál (třešně už jsem nesklidil 3 roky po sobě), tak bude tento druh dalším adeptem na pilu, hned po meruňkách.
Ja to zatiaľ riešim iba prerieďovaním korún- tým, že stromy nerodia už niekoľko rokov- tak iba bujne rastú....slivka (mala už výšku cca 7-8m)- orezal som cca 20% konárov:
Obrázek
- stromov mi je ľúto (zatiaľ) ich vypíliť- nemôžu za to, aké už býva počasie na jar...možno tiež mi raz "rupnú" nervy :lol:
- práce v záhrade je veľa - úžitok v posledných rokoch žiaden....napr. figy, granátovníky po namrznutí koruny majú stovky výhonov z koreňov- opäť to budem "poležiačky" postupne vyrezávať- vykopávať:
Obrázek
Obrázek
...a v strede leta tam bude opäť toľko výhonov- t.j. opäť to budem vyrezávať....a začali to robiť aj ostatné stromy- slivky, ringlóty, dula,...po obvode koruny z koreňov vyrastá množstvo výhonov- t.j. práce viac ako keď boli "normálne" roky a stromy rodili...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod EvaOstrava » 05 čer 2023, 08:42

Ještě, že mám Lidl tak blízko. A to mám na zahradě dvě třešně. Kvetly hezky, násada o dost horší a ještě se každým dnem zmenšuje.
Cena jako za exotické ovoce, čímž třešně už vlastně jsou. :(
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Pavel_CZ » 05 čer 2023, 10:23

Mne uz postupne sklidili cely Burlat kosaci, dalsi odrudy budou nasledovat. Jak byly ted klidnejsi roky, tak uz je jich tu zase moc, budu muset nejak zakrocit, jinak se niceho nedopestuju
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Lenkalor » 05 čer 2023, 20:53

Mám dotaz, prosím.
Nemá někdo z fóra žlutou odrůdu třešní? Zajímalo by mě, jestli na zralé plody jdou méně ptáci. Jestli pro ně je žlutá barva méně atraktivní.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Hanka Ř. » 06 čer 2023, 10:55

Ptáci neumím posoudit. Ale lidi na ni jdou o hodně méně. Zkoušeno v pražských veřejných sadech. Takže pokud někdo chce sázet k cestě, či do neoploceného, tak opravdu vřele doporučuji.
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Jožka » 06 čer 2023, 12:20

Lenkalor- myslím že barva nehraje zas tak velkou roli, když jsem měl bílou třešeň i bílou moruši tak ji spolehlivě likvidovali.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Lenkalor » 06 čer 2023, 15:53

:D Hm, skvělý.
Takže podle posledních dvou příspěvků v testu inteligence vyhráli ptáci. S9
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod pavell » 09 čer 2023, 11:12

Tak nevím ale mě na žlutou třešeň ptáci nikdy nešli, možná proto že zraje později a to je pak už červených třešní všude dost a už to ani ptáci nestíhají žrát.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Lenkalor » 09 čer 2023, 14:53

Díky, Pavle. Chtěla bych ji zkusit právě z těchto důvodů.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Diana.Jerem » 12 čer 2023, 13:54

Leni, já jsem kdysi měla možnost baštit žluté třešně několik let po sobě, ale musím říct, že snad nebyla ani jedna jediná zdravá, všechny byly červivé. Třeba to bylo ale odrůdou ( tu neznám, prý je to už letitý strom), nebo místem, těžko říct...
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Lenkalor » 12 čer 2023, 15:26

Míšo, tuto zkušenost mi teď také řekl kolega v práci. Možná to bude tím, že to jsou většinou chrupky a ty když se neošetří proti vrtuli, tak bývají červivé.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Lenkalor » 03 črc 2023, 20:56

Na to, jaké je tady sucho, tak třešní máme dost.

Ranou srdcovku obíráme už 14 dní.
Obrázek

Sylvie na podnoži colt, sázená v roce 2021 (prodejstromku.cz). Loni pár třešní, letos obsypaná, velké, výborné plody.
Obrázek
Obrázek

Poslední je neznámá chrupka, asi 10 let jí vyhrožuju, že půjde podříznout, protože v suchu shazovala plody. Letos se drží. 8
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 94 návštevníků