Třešně, višně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Třešně, višně

Příspěvekod pavell » 29 bře 2023, 14:41

Neřekl bych že keřové višně jsou nějak extrémně náchylné na moniliozu, několik jich mám a jeden postřik v období dokvétání bohatě stačí a višně jsou téměř čisté, možná je mám na dobrém místě, nevím ale klasické višně mi chytají moniliozu mnohem víc, o meruňkách raději nemluvím.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Třešně, višně

Příspěvekod moonvil » 29 bře 2023, 15:02

Já se snažím stříkat vážně minimálně a když už, tak bio postřiky, ale tyhle višně bez použití chemie vypadají jak po zásahu napalmem a úroda = 0.
Mám je na dvou rozdílných stanovištích a výsledek je stejný.
Stříkám jednou při začátku kvetení a pak podruhé při odkvétání, zřejmě by stačil jeden postřik, ale jednotlivé odrůdy nekvetou úplně zaráz, takže musím většinou nadvakrát.
Srovnání s klasickými višněmi nemám.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Třešně, višně

Příspěvekod kačer » 29 bře 2023, 18:04

Višně mám keřové i klasické, stříkám obě, napadení moniliozou je stejné. Před lety jsem stříkal 2*, jednou před květem, podruhé po odkvětu. Loni jsem z lenosti stříkal jen před květem, počet napadených větví se sice zvětšil, ale nijak rapidně. Úroda loni po jednom postřiku.
Obrázek
kačer
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 22 říj 2018, 09:33

Re: Třešně, višně

Příspěvekod MartinS » 07 dub 2023, 21:56

Kordia je pre mna zial velke sklamanie. Vymrzaju piestiky v neotvorenych kvetoch. Stalo sa to uz 3. rok po sebe. Cize zas ziadna uroda, len zopar ceresni. Zdravy kvet je len ojedinele. Vybral som ju kvoli tomu, ze nepraska pri dazdi. Predtym sme mali Burlat a ten rodil kazdy rok, kvety nevymrzali. Mate podobnu skusenost?

Zdravo vyzerajuci kvet s vymrznutym piestikom, zial je ich drviva vacsina
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod moonvil » 08 dub 2023, 05:17

Je to bohužel tak. Kordia má poškozeny v podstatě všechny květy již 3 roky po sobě. Ale i ostatní třešně dostaly solidně naloženo. Opět to budou u mě zachraňovat keřové višně - teda aspoň doufám.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Josef » 08 dub 2023, 14:55

Tak my máme Kordii více jak 20 let a nedám tady na Vysočině na ni dopustit. Nikdy tady nevymrzla tak, že by neměla žádné plody. Asi ze 4 odrůd třešní co pěstujeme, je to každoroční tutovka, která má stovky kilo třešní. Hodně veliký strom. Je zdravá, krásně roste, nepotřebuje žádnou chemii. Naše nejoblíbenější a chuťově vynikající, tvrdá tmavá chrupka s velkými plody. Zatím je v klidu, žádný květ. Zatím žádná odrůda nekvete, je to zatím všechno v klidu. Tady nějaké problémy s třešněmi nebo višněmi, nebo sladkovišněmi, vůbec žádné u nás nemáme. Tady zatím není na ničem, myslím stromech, žádný lístek ani květ. Stále je zima.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Třešně, višně

Příspěvekod MartinS » 08 dub 2023, 23:45

Beriem, urcite je to dobra odroda, ale zial v nasich podmienkach sa neosvedcila. Este pockam 2-3 roky a pokial sa toto bude opakovat, budem musiet hladat odrodu odolnejsiu v kvete.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ivan » 22 kvě 2023, 09:21

Pre potešenie oka:
Nitra Zobor 21.5.:
Obrázek
( pri jarných mrazoch sú tam teploty vyššie o 4-6°C- oproti zvyšku okolia Nitry- nížiny)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Jožka » 22 kvě 2023, 10:08

Moc pěkné, u nás třešně pomrzly.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Josef » 22 kvě 2023, 10:36

Ivane, u nás na Žďársku třešně a višně teprve nyní dokvétají. Na tohle si tady budeme muset ještě chvíli počkat. Ale vypadá to s násadou plodů i přes poslední přízemní mrazíky velmi dobře nejen na třešních.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Hofis » 22 kvě 2023, 16:09

Ano, taky jsem ve VDF obdivně okukoval třešeň, protože násada je letos opravdu parádní... S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod moonvil » 22 kvě 2023, 16:49

Tady letos kromě fatálního omrznutí třešní (100% na všech odrůdách) dostaly na frak i jinak celkem odolné kanadské keřové višně, ty jsou zlikvidované z 95%.
Jestli to takto půjde dál (třešně už jsem nesklidil 3 roky po sobě), tak bude tento druh dalším adeptem na pilu, hned po meruňkách.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ivan » 22 kvě 2023, 22:02

moonvil píše:Tady letos kromě fatálního omrznutí třešní (100% na všech odrůdách) dostaly na frak i jinak celkem odolné kanadské keřové višně, ty jsou zlikvidované z 95%.
Jestli to takto půjde dál (třešně už jsem nesklidil 3 roky po sobě), tak bude tento druh dalším adeptem na pilu, hned po meruňkách.

moonvil- u nás nielen čerešne sú KO....v príspevkoch pred pár dňami som to písal že aj (mirabelky, slivky, ringloty, hrušky,višne, orechy, liesky,...sú KO)- ale vynára sa otázka- čo vlastne - aké stromy nechať (a tiež to tu u nás nie je takto na h...o, len tento rok-ale posledné roky je to tu "štandard"....ovocniny plnia u mňa funkciu vetrolamu a tieň v lete (ako oázy na sahare...)
- jediný strom , na ktorom je ovocie (netvrdím, že aj niečo ostane :lol: ) je moruša- práve kvitne:
viewtopic.php?f=31&t=30&p=124704#p124704
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ivan » 22 kvě 2023, 22:48

Josef píše:Ivane, u nás na Žďársku třešně a višně teprve nyní dokvétají. Na tohle si tady budeme muset ještě chvíli počkat. Ale vypadá to s násadou plodů i přes poslední přízemní mrazíky velmi dobře nejen na třešních.

Jozef, prízemné mrazíky rozkvitnutým stromom nevadia ( tie tu voľakedy tiež boli- a úroda bývala veľká)....- horšie sú tie v 2m napr. -6 až -7°C....
- u nás (nielen slivky dopadli opäť takto):
Obrázek
Obrázek
- márne by si tu hľadal plody- proste nie sú...foto je ešte zo 4.mája, - dnes majú už letorasty 30cm dľžku- stromy opäť budú iba bujne rásť, keďže nemajú plody...
...Jozef, tie fotky čerešní čo som sem dával sú zo Zobora(pohorie Tribeču)- tam neskoré - jarné mrazy škody nerobia....u nás na nížine v posledných rokoch áno
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Josef » 23 kvě 2023, 09:23

Ivane, tak to mně je líto, že to takhle zatím tento rok u Vás dopadlo. Ale já to také takto znám, spousta práce, očekávání, těšení se a nakonec výsledek nula. Ale to je život, někdy to vyjde a jindy zase ne. Prostě jede se dál. My tady nemáme obavy v posledních letech ani z mrazů, ale z častého krupobití, které tu páchá velké škody nejen v zahradách, ale hlavně i na majetku. A nejhorší je to v letních měsících. Tam ty škody jsou největší. No, všude je něco. Motorovou pilu nechej zatím skovanou a budeme doufat, že se to počasí dostane opět do nějakého normálu. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Rudolf M a 122 návštevníků