Třešně, višně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Třešně, višně

Příspěvekod mates » 27 bře 2017, 11:38

Mám na zkoušku od loňska zasazenou višeň Favorit, na její budoucnosti bude záležet letošní úroda. Do té doby je ještě dost času, ale už teď bych potřeboval poradit co udělat s "vidlákem", který se mi udělal na vršku. Z toho V-éčka (kterého jsem si bohužel loni moc nevšímal) roste silnější a delší větvička ve větším odklonu než menší a kratší větvička (poměrově je cca o 1/3 průřezově menší a délkově kratší), přirovnáním k hodinám rostou asi v poloze za deset minut jedna. Kterou větvičku mám ustřihnout a kterou nechat růst ještě aspoň rok nebo dva (vyšší stromek nechci) příp. ustřihnout obě větvičky a čekat co vyraší nového? A kdy bych ten řez měl udělat?
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Alena » 27 bře 2017, 18:00

Mates, višně a obecně peckoviny se řežou v době vegetace, takže až když kvetou nebo prostě po vyrašení. Pokud se ti rozvětvují na vhodném místě, tak bych možná ani neřezala,ale prostě tu silnější vyvázala pomocí nějaké opory, klacíku, tyčky do svislé polohy, případně zakrátila podle potřeby. Ale to by chtělo vidět, takže pořídit fotku.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod mates » 29 bře 2017, 00:05

čelní a boční pohled:
Obrázek Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Alena » 29 bře 2017, 06:49

Mates, podle té fotky mi to přijde, že optimální by bylo tu slabší větvičku úplně odstříhnout a tu silnější svisle vyvázat.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Tchorik » 29 bře 2017, 18:25

Taky bych to udelala,jak pise Alena. Ono pak pry hrozi rozlomení korunky.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Kuba » 13 kvě 2017, 12:45

Vážení,
nemáte někdo zkušenost s eshopem http://exoticfruitplants.eu ? Jsou tu nabízeny všechny výše zmiňované kultivary - viz http://exoticfruitplants.eu/index.php?r ... ry&path=64
S přáním hezkého dne Kuba F.
Uživatelský avatar
Kuba
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2017, 23:24
Bydliště: Nové Město nad Metují, 390 m. n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 13 kvě 2017, 15:34

Je to moje ale aktuálně to nefunguje. Az to zase spustím dám vědět. Problém finančák v německu . už 8 měsícu čekám na dokončení učetnictví od učetní od roku 2013 . Platím za to hříšné prachy . Vše se dělá znovu. Problém je ten že si finančák vymyslí nějaký obrat třeba 15 000 euro a z toho chce dan z obratu nevím cca 2000 euro. Skutečnej obrat v zimě nula euro . Kvuli tomu mě všechno blokli k....y . Makám na montážích v Rakousku a Německu mám pod sebou aktuálně 10 lidí na stavbě. Na rostliny nezbývá času :(

Prairie cherry budou z řízku nové někdy během léta. Z poznatku vím že se jim zatraceně nelíbí takové jaro jaké bolo a je letos :twisted: Citlivost na moniliovou spálu extremně vysoká. Je to dobré jen pokud je v době květu teplo a nechčije. letos nebylo ani jedno a čekám co to udělá s rostlinama v chorvatsku. Tam to šlehla spála pořádně.
Vše se zařízlo a postříkalo fungicidem. Jenže už s křížkem po funuse :? :D2 Jsem zvědavý jestli vůbec obrazí :?:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Stanley_51 » 13 kvě 2017, 17:32

Kuba píše:Vážení, S přáním hezkého dne Kuba F.


Kubo, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Třešně, višně

Příspěvekod moonvil » 19 kvě 2017, 15:50

Tak ta moniliová spála co tu zmiňoval Zdeněk opravdu udělala v keřových višních pěknou paseku - přežily jen ty výhony, na kterých nebyly žádné květy, zbytek je z větší části spláchnutý.
Něco takového kanadští soudruzi ve svých dokumentech vůbec nezmiňují - uvádějí jen občasnou skvrnitost listů, srnky a králíky.
Vypadá to, že i tyhle višně bude možno zařadit do rozsáhlé kategorie: "Co nezmrzne, to shnije"
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Pavel_CZ » 19 kvě 2017, 20:48

Aha tak s tou moniliozou je to dobre vedet, diky za informaci. Oni ji nezminuji proto, ze v Severni Americe se tato choroba zatim skoro nevyskytuje (je to to same, jako bysme chteli vedet, jak jsou kerove visne odolne na sarku). Zatimco v Evrope je to obrovska hrozba, v Americe "brown rot" napada jenom plody a ne drevo. Kdyz se semtam nekde objevi, lide nechapou, co je to za nemoc a svadi to na mraz, pripadne spalu ruzovitych. Spala ruzovitych tam je teda kalamita, rouby jabloni a hrusni bych uz z USA nebral. Zacina dokonce napadat i peckoviny.
Nase monilioza se tam vyskytuje, jak jsem psal, vyjimecne a bezny zahradkar ji vubec nezna. Oznacuje se "European brown rot".
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod sasman » 19 kvě 2017, 21:08

Zajímavé no. Stejně musíme stříkat meruňky, tak vezmeme příští rok i keřové višně, ale kdybych to věděl dopředu, asi bych je nesadil - nejlepší je se to dozvědět měsíc po vysazení :D snad tu aspoň nebudou moc často zmrzat.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 19 kvě 2017, 22:11

Tohle se člověk dozví jen metodou pokusu a omylu. Bohužel pro višně. Byl to zajímavý ovocný druh žel s extremní citlivosti na moniliozu nikdo nepočítal. Takže uvažuju zda to vubec pustit do množení řízkováním :roll: :?: Takové jaro jako letos ještě nebylo a zatím to vždy odkvetlo v pohodě .
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Třešně, višně

Příspěvekod paloo » 20 kvě 2017, 07:41

Crimson Passion metoda pokusu a omylu za 800 kč :roll: .Chloroza jak sviňa S13 .K tomu ešte monilioza S13 S14 Chvala bohu,že scípla S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 20 kvě 2017, 08:01

Nevím komu to Bajer prodal bez mého svolení a tím se to dalo do oběhu ( Zazvorka a tuším i další ) asiminy jsem stopnul. Co jsem si prodal sám je jen v chorvatsku. Brácha něco měl z řízkování, ale kolik a komu to prodal netuším. :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Třešně, višně

Příspěvekod sasman » 28 kvě 2017, 10:06

ZdenekCernoch píše:Tohle se člověk dozví jen metodou pokusu a omylu.


To je mi jasné, u novinek se vždycky něco může najít. Zhruba před rokem jsem se ptal pana Peška, jestli je nebude prodávat a odpověděl mi něco ve smyslu že zatím ne, že si je chce nejdřív odzkoušet sám jak rostou, než je bude prodávat. Možná něco tušil....
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků