Třešně, višně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Třešně, višně

Příspěvekod fahrweed » 29 led 2020, 10:37

S moniliózou jsme smíření. I když, je-li některá odrůda trochu odolnější než jiná, proč ji neupřednostnit..?
Co se týče chuti, dočetl jsem se myslím na zahrada.cz, že lidem např Carmine Jewel moc nejede. Crimson Passion by měla být lepší... Nakonec ale zase narážím na otázku nejen co, ale zejména kde (aby to nebyl ten jednoletý klacík délky 15 cm)...
Každopádně za každou radu dík.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Třešně, višně

Příspěvekod moonvil » 29 led 2020, 11:48

Crimson Passion mnoho lidí v ČR ještě neochutnalo (jestli vůbec někdo), začíná plodit opravdu pozdě - třeba 5. až 6. rokem.
Carmine Jewel je z nich asi nejslabší, ostatní jsou v pohodě, ale hůře se shánějí. Větší rostlinu nevím jestli někde seženeš, spíše ne. Roste to ale celkem rychle.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 29 led 2020, 23:15

Jsem asi jeden z mála co už všechny odrudy keřových višni dukladně okoštoval. Takže bych to i mohl zhodnotit krom citlivosti k monilioze je na tom velikosti u chuti nejhuře Valentie náseduje Crimson passion , Carmine Jewel a Romeo na stejný urovni, Cupid a nejlepší je dle mýho i mnoha dalších co to již koštovali Juliet. Za mě je nejlepší Evans jenže to není keřová višen, ale semenáč odrudy Meteor.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Třešně, višně

Příspěvekod fahrweed » 30 led 2020, 05:12

Pane Černochu, díky za reakci - po Vašem srovnání už nepotřebuju hledat dál. Jen se zeptám ještě na názor - hledal byste pravokořenou nebo roubovanou? Je možnost zakoupit Juliet přímo od Vás? Nebo byste měl tip, kde pořídit?
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 led 2020, 20:31

pravokořená nejde koupit je to bez šance. Nemáme skleník s řízenou teplotou která v době kdy to koření nesmí přes 25°C. Napíchaný materiál se uvaří a nezakoření v době kdy to koření již nekolik let po sobě je ve skleníku přes 50 stupnu a venku 35. Zatím nereálný stav provezt uspěšně řízkování.

Možná je jen roubovaná na Prunus avium nebo mahalebku.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Třešně, višně

Příspěvekod fahrweed » 31 led 2020, 15:19

Pane Černochu, ještě jsem doufal v odpověď na druhou půlku dotazu - Je možnost zakoupit Juliet přímo od Vás? Nebo byste měl tip, kde pořídit? Děkuji.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 31 led 2020, 20:25

možný to je ale ne ted, až někdy od začátku června nový roubovance
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Třešně, višně

Příspěvekod fahrweed » 01 úno 2020, 22:06

ZdenekCernoch - beru! Pokud je nabídka na exoticfruitplants.eu aktuální, určitě bych toho vybral víc S14
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Třešně, višně

Příspěvekod fahrweed » 01 úno 2020, 22:36

Nyní ještě dotaz k třešni. Zakládáme zahradu (proto tolik dotazů v tolika vláknech na kiwiforu). Máme kompoziční návrh a vybíráme vhodné odrůdy. Třešeň má být jeden z dominantních stromů zahrady. Také proto bychom ji chtěli koupit jako vzrostlejší strom. V merku máme Lapins na ptáčnici vel. 14/16 zapěstovanou jako vysokokmen. Druhá třešeň nám na zahradu nevleze. Nejbližší třešně (netuším odrůdy, ale jsou to už obrovské stromy) jsou tak 100-200 m daleko. Proto bych radši vsázel na samosprašnou odrůdu nebo do budoucna přiroubovanou větev jiné odrůdy...
Lapins se mi líbí, ale vrtuli se nevyhne a nemám tušení, jestli bude červ všude nebo jen někde. Tak se chci zeptat (nedaří se mi to dohledat), pro které cizosprašné odrůdy je Lapins vhodným opylovačem a zda je mezi nimi i některá z ranějších odrůd, která se vrtuli vyhne...
Nebo byste šli úplně jinou cestou / kombinací?
Trochu se obávám, že pokud se určité kultivary nyní vrtuli vyhnou, tak v budoucnu, s mírnějšími zimami a teplejšími dny, se možná vrtule rozšíří už od začátku července...
Díky za rady a postřehy.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Třešně, višně

Příspěvekod mifin » 01 úno 2020, 22:55

Na předchozí stránce jsem přiložil tabulku odrůd včetně Lapins, jak se vzájemně opylují.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod pavell » 01 úno 2020, 23:04

Pokud nechceš používat chemii tak je ti Lapins celkem k ničemu, určitě zčerviví. Já bych bral radši Rivan ta rodí i bez opylovače velmi slušně i když se uvádí jako cizosprašná. O něco hůř je na tom Burlat, ale u téhle odrůdy je cizosprašnost bez opylovače vyvážena velkými plody, s opylovačem jsou plody menší, zato v až moc velkém množství což je spíš na škodu, protože i za menšího deště hodně hnijí. Pro mě je top Rivan a to i chuťově s Burlatem se navzájem dobře opylují.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Třešně, višně

Příspěvekod fahrweed » 02 úno 2020, 01:34

mifin píše:Na předchozí stránce jsem přiložil tabulku odrůd včetně Lapins, jak se vzájemně opylují.


Už si připadám jak blbec - já věděl, že jsem na to někde narazil, ale tohle vlákno jsem si pročítal před týdnem a fultext googlu to nenašel :-)

pavell píše:Pokud nechceš používat chemii tak je ti Lapins celkem k ničemu, určitě zčerviví. Já bych bral radši Rivan ta rodí i bez opylovače velmi slušně i když se uvádí jako cizosprašná. O něco hůř je na tom Burlat, ale u téhle odrůdy je cizosprašnost bez opylovače vyvážena velkými plody, s opylovačem jsou plody menší, zato v až moc velkém množství což je spíš na škodu, protože i za menšího deště hodně hnijí. Pro mě je top Rivan a to i chuťově s Burlatem se navzájem dobře opylují.


Žádné dryáky bych používat nechtěl. kdyby existovalo i něco bio, byť by to zachránilo jen polovinu úrody, možná by to za to stálo..
O Rivanu jsem slyšel, že ho kosí kosi, a to tak, že z toho lidi moc nemají :-)
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Třešně, višně

Příspěvekod amy80 » 02 úno 2020, 10:19

Kosi ti skosí všechno pokud budou chtít, na odrůdu hrát asi nebudou :D

Já taky cílím na ty odrůdy co unikají červivosti, loni jsem vysadila Kaštánku, na tu jsou pochvalné recenze co se chuti týká, akorát údajně při suchu dává malé plody. K ní chci ještě ten Rivan, obě ovšem na zakrslé podnoži.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod fahrweed » 02 úno 2020, 11:05

amy80 píše:Kosi ti skosí všechno pokud budou chtít, na odrůdu hrát asi nebudou :D

Já taky cílím na ty odrůdy co unikají červivosti, loni jsem vysadila Kaštánku, na tu jsou pochvalné recenze co se chuti týká, akorát údajně při suchu dává malé plody. K ní chci ještě ten Rivan, obě ovšem na zakrslé podnoži.


U toho Rivanu jde prý o to, že je úplně první odrůdou a patří tak mezi první červené plody roku, které ti kosi kosí... Pak už toho začne plodit víc a kosi svou pozornost víc rozptýlí...
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Třešně, višně

Příspěvekod pavell » 02 úno 2020, 11:18

Tak na tu bio ochranu proti vrtuli se doporučují žluté lepové desky, čím víc jich dáš do koruny tím líp, no nevím.
Rivan není úplně první, ale pokud jak píšeš v okolí moc třešní nemáš tak ti to kosi stejně sežerou, já mám jednu extra skorou třešeň, tu zasíťuji a mám klid, ale ty chceš vlastně vysokokmen, tak to bude s tou sítí trošku problém.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 82 návštevníků