Třešně, višně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Třešně, višně

Příspěvekod amy80 » 25 kvě 2019, 21:02

Mohli by jste mi doporučit třešeň, která uniká vrtuli třešňové, není náchylná k monilioze (nemusí se stříkat) a prospívala by v 400mnm?

Co jsem tak pročítala, hledám ranou srdcovku, červivění by měly unikat - Burlat, Rivan, Karešova, Lapins, Kaštánka.

Jenže - Burlat je prý hodně náchylný k monilioze, Kaštánka má údajně mrňavé plody, Karešova zas vyžaduje chráněné stanoviště... atd... prostě každá má "něco" :D

Co vaše zkušenosti?

Nebo máte nějaký další tip?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod pavell » 25 kvě 2019, 22:47

Tak Lapins je docela pozdní tak určitě zčerviví. Já mám radši Rivan, není tak ostře sladký jako Burlat.
Pokud je v době zrání deštivo, tak ti shnije všechno.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Pavel_CZ » 26 kvě 2019, 21:13

Lapins urcite vrtuli neunikne. Mezi moderni a kvalitni tresne patri urcite Nimba, Red Pacific a Earlise u me taky dobry. Tyto se ale spatne shaneji.
Mozna jeste Grace Star, ale tam uz to s tou cervivosti bude asi na hrane. S tou nemam ale zkusenosti, mozna by mohl poreferovat nekdo jiny.
Jinak treba ten Burlat. Stary, ale dobry
Ze skorych za sebe nedoporucuju Sabrina a Rita
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod MartinS » 26 kvě 2019, 22:27

Burlat uz je cerveny, uz sa pasieme. Je to dobra odroda, ale ma 1 obrovsku chybu, ze silno puka po dazdi. Straty pukanim su v nniektorych rokoch aj 50% ba aj viac. Napriek vsetkym super vlastnostiam by som ho uz druhy krat nazasadil. V dazdivych rokoch je uzitok takmer nulovy, lebo nasledna monilioza zlikviduje aj nepopraskane plody. Takze jedine do velmi suchych oblasti. Tento rok uz je takmer polovica urody znicena praskanim.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod amy80 » 27 kvě 2019, 06:42

Díky za tipy, tak to jsem musela asi nějak poplést s tou Lapins...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 20 čer 2019, 21:09

sklizen začíná. Prairie cherry v mých pomínkách v Německu od květu do sklizně 9 týdnu. S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Radim K » 21 čer 2019, 00:10

U nás již také první dozrávají. Ale letos úroda mizerná. Mráz je sice nespálil, za to se většina plodů zcvrkla, zčervenala a opadala postupně během června. Sucho+mšice+další hmyzáci. A nebo je v tom ještě něco jiného?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 22 čer 2019, 19:46

Dnes koštována JULIET - vynikající sladoučká. Uplně se rozplývá na jazyku S9
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Třešně, višně

Příspěvekod pavell » 22 čer 2019, 23:04

Radim K píše:U nás již také první dozrávají. Ale letos úroda mizerná. Mráz je sice nespálil, za to se většina plodů zcvrkla, zčervenala a opadala postupně během června. Sucho+mšice+další hmyzáci. A nebo je v tom ještě něco jiného?

Tipoval bych špatné opylení, u nás tak opadla polovina plodů, v době květu třešní seděly včely doma.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Třešně, višně

Příspěvekod ZdenekCernoch » 23 čer 2019, 21:45

Juliet

Obrázek

sladoucka a aromatická S9
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Třešně, višně

Příspěvekod mifin » 22 pro 2019, 21:20

Máme Lapins 7 let. Roste velmi bujně a plodí jako šílená - větve se již v tomto věku ohýbají, třešně jsou ve shlucích a i díky červům brzy začínají hnít a hniloba se rychle šíří.
Jsou chutné, ale v plné zralosti už je to samý červ a hniloba.
Chci ji přeroubovat ranou odrůdou, jak řešila výše Amy, kterou nestihne vrtule a nejlépe odolnější k monilii.
V blízkém okolí třešně nejsou, takže nejlépe samosprašnou, popř. nechám větev Lapins a nějakou, kterou Lapins opylí.
Vytipoval jsem nějaké, ale nenašel optimální řešení.

Nejraději bych samosprašné: našel jsem Sweet Early nebo Sweet Aryanu, ale rouby těžko seženu.
Když koupím na jaře stromek např. Sweet Early, tak bych musel mít asi velkou kliku, aby to šlo naroubovat... Leda roubovat až další rok, ale to je o rok prodleva a Lapins povyroste min. o metr.
Poradíte, jestli cizosprašné např. Burlat či Karešovu spráší Lapins? Podle nějaké tabulky se Burlat a Lapins spráší, ale nikde jinde jsem potvrzení téhle informace nenašel. Burlat má taky problém s monilií.
Obrázek
(Staženo z diskuze na zahrada.cz)

Poradíte?
Samozřejmě by bylo úžasné, kdyby mi náhodou někdo mohl nabídlnout rouby vhodné odrůdy.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Třešně, višně

Příspěvekod paloo » 22 pro 2019, 23:07

Ja mám na záhrade v Púchove Kordiu a nejakú no name.Tu do priesmyku by som chcel práve Lapins a Celeste.Alebo by ste poradili niečo iné?Vďaka
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod fahrweed » 29 led 2020, 01:11

Dobrý den,
chtěl bych se poradit ohledně keřových višní. Máme relativně malou zahradu a manželce padla do oka keřová višeň. Pročetl jsem si tohle vlákno a největší obavy mám o velikost zakoupené sazenice a chuť jejích plodů.
Máme doma psa a dvě malé děti, takže bych se o osud sazenice ve formě prťavé větvičky obával. Nevíte někdo o možnosti, případně nemáte přímo vy k prodeji nějaké vzrostlejší sazenice chutných odrůd?
Moc by nám to pomohlo. Jako správný odhodlaný zahradník (amatér) jsem schopen si skoro kamkoliv dojet :)
Díky
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Třešně, višně

Příspěvekod Pavel_CZ » 29 led 2020, 01:36

fahrweed píše:Dobrý den,
chtěl bych se poradit ohledně keřových višní. Máme relativně malou zahradu a manželce padla do oka keřová višeň. Pročetl jsem si tohle vlákno a největší obavy mám o velikost zakoupené sazenice a chuť jejích plodů.
Máme doma psa a dvě malé děti, takže bych se o osud sazenice ve formě prťavé větvičky obával. Nevíte někdo o možnosti, případně nemáte přímo vy k prodeji nějaké vzrostlejší sazenice chutných odrůd?
Moc by nám to pomohlo. Jako správný odhodlaný zahradník (amatér) jsem schopen si skoro kamkoliv dojet :)
Díky


Skoda, zes nedal vedet 2 mesice zpet, vykopaval jsem dva 1.5-2m vysoke kere. Me jsem je u domu, ale nikomu nechutnaly, tak sly pryc. Visne u nas holt nefrci
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Třešně, višně

Příspěvekod moonvil » 29 led 2020, 10:28

Pokud ti chutnají normální višně, tak ty keřové budou taky, neboj. I velikost plodů je dostatečná.
Problémem je již zmiňovaná náchylnost na moniliózu, nutno na jaře stříkat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků