Asijské slivoně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Tovy » 25 dub 2021, 14:30

dědek Čeněk: Hm, tak to mame dost podobne, ja tu zase mam buky kolem casti pozemku, nastesti mam pozemek relativne velky, takze jsou tu i "lepsi" mista. Zkusim kouknout jeste po nejake sadbe ci si alespon predpestovat par myrobalanu na naroubovani (tech je tu dost). Apropo mam tu nasazenych u par velkoplodych myrobalanu, ale protoze mi je uplne sezrali danci pred 2 lety, tak az ted po 5+ letech prvni kvety :)

antarian: Take jsem zvedav, co kolegove odpovi; ja nicmene strihal podobne jako svestky cca v dobe kvetu (a ted mevim, zda jsem nahodou nezkusil zakratit jeste v lete kvuli podpore kvetu, ale to asi u ni ne) a kvetu nasadila pomerne dost.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 26 dub 2021, 07:00

S japonkami a myrobalány je to se stříháním stejné jako s ostatními ovocnými stromy (reagují podobně).
Zimní řez podporuje růst a oddaluje plodnost, letní (na konci růstu letorostů, přelom června a začátek července) zpomaluje růst a snad přibližuje plodnost.
Po sklizni (po půlce srpna) už neřežu, protože hrozí nevyzrání letorostů. Zahradu mám na chudé půdě a v plodnosti jsou minimální přírůstky, spíše dělám průklest na podporu růstu.
Pro urychlení nástupu plodnosti neřežu vůbec (jenom výchovný řez). Nejsem řezbář ale sadař amatér...
Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 27 dub 2021, 08:02

Pro doplnění jsem udělal pár fotek, stromky byly zasazeny na podzim 2018, loni měl ozark asi 12 plodů, shiro asi 8, oishi wase žádné.
Letorosty z ozarka jsem ustřihl na rouby, pokud přežijí plůdky musím je probrat, aby narostly nové letorosty
(když nebudou plody, tak letorostů bude snad dost, pokud budou malé přírůstky nebo žádné musím zkrátit na jaře příštího roku přiměřeně větve na podporu růstu)...
Shiro roste jako koště, ořezal jsem slabý a krátký dolní obrost, zakrátil jsem horní letorosty aby rozvětvily...
Oishi wase i když neměla plody, tak přírůstky jsou dost malé (sousedovy stromy mají určitě kořeny u nás, s tím nic nenadělám)...
Přihnojuji každé jaro cereritem (nášlapným bodákem průměru 4 cm udělám kolem koruny díry 12 cm hluboké asi 15cm od sebe a nasypu dvě lžíce cereritu (abych nehnojil trávník)).
Uvažuji s přihnojováním na list...
Ty latě jsem dal na jaře pro plochý tvar koruny (lépe se jezdí se sekačkou), koncem června je odstraním.
Čeněk
Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 28 dub 2021, 18:12

V časopise Zahrádkář vyšel zajímavý článek o japonkách...
Dnes jsem prohlížel kvetoucí japonky a Oishi Wase nemá žádné zdravé čnělky, buď je nemá vůbec nebo krátké zahnědlé až zčernalé. To může být důvod proč loni (poprvé kvetla) neměla žádný plod.
Kdyby měl někdo tuto odrůdu rodící, prosím ozvěte se. Ještě jsem se s tím nesetkal aby všechny květy na stromě měly zničené čnělky.
Pro porovnání dávám fotky vedlejšího Shiro a Ozarka.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod airbusy » 28 dub 2021, 19:26

Zaujimave...ja som si zas pri Melitopolskom vsimol, ze mal az extremne dlhe blizny....
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 29 dub 2021, 08:26

Dnes ráno jsem prohlédl květy dalších myrobalánů a japonek (dvoje brýle na sobě, celkem 5,5 dioptrie), z hrůzou jsem zjistil, že zahnědlá čnělka není nic zvláštního.
Je to u odrůd které málo rodí nebo některé roky vynechávají. Poškození se pohybuje až asi na 90% květů.
Letos jsem stříkal proti moniliové spále už první týden v dubnu, červenolistý myrobalán měl už bílé prdelky před kvetením, pak se vývoj zimou zastavil.
Buď čnělky spálil ranní mráz nebo je napadly spory moniliové spály.
Melitopol má většinu čnělek poškozených, to může být důvod jeho malé (u mě žádné) plodnosti.
Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod airbusy » 29 dub 2021, 16:59

Videl by som to skor na poskodenie mrazom ako moniliozu. Teraz je este otazka, ci tieto krizence nepotrebuju nejake specialne hnojenie pre lepsi vyvin kvetov a plodov, alebo je to problem s opelenim a mrazove poskodenie kvoli skoremu kvitnutiu. Inak mam mlady neovereny Flavour Supreme, ten kvitne pomerne dlhu dobu, zacal s marhulami, pokracoval s Melitopolom a dokoncieva teraz so slivkami. Mozno je to len nahoda tento rok a dosledok studenej jari, ktovie...Vy mate aku skusenost s FS? Ktore vam kvitnu najneskor?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 29 dub 2021, 19:53

Dobrý večer Airbusy,
děkuji za reakci, s japonkami a pluoty jsem začal v roce 2017, takže zkušeností mám málo (žádné). Flavor Supreme nemám.
První letos rozkvetl Melitopol 22.4. dále 23.4. Oishi Wase, Ozark Premier, Dezertnaja, 24.4. Indiánské léto a 25.4. Shiro a Ijulská Roza. U melitopolu, Oishi Wase a Ijulské Roze si nejsem odrůdou jist, ještě neměly plody.
Odpoledne jsem si vzal opět druhé silné brýle a zkontroloval kvetoucí třešně. Rychlice, Rivan, Kasandra a Van mají květy v pořádku a každoročně plodí.
Burlat a Kaštánka (16 let) každoročně bohatě kvetou, ale mají vždy tak po pěti třešniček, většinu čnělek mají malinkých a zčernalých (100:1), asi to bude důvod jejich malé plodnosti.
Napadlo mi zda to není způsobeno nějakou virózou, jabloňové podnože jsou virózami zamořené.
Zdraví Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Milan » 29 dub 2021, 20:14

Potreboval bych poradit .. koupil jsem Melitopolski, kmínek jde do třech výhonů, jsou asi 50 cm dlouhé. Nevím jestli se to nějak tvaruje, na netu jsem se dočetl, že výhony zaštípnout za pátým očkem. Je to dobrá rada , nebo to mám nechat tak ?
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod airbusy » 30 dub 2021, 06:50

Milan
urcite ostrihat na 5 ociek, ak to bola volnokorenna sadenica, tak by tie 50 cm vyhony neutiahla. Mlade stromceky sa pred sadenim odporuca radikalne zostrihnut, zatrite rany voskom.

Dedek Cenek
dakujem za reakciu, tiez nemam s krizencami vela skusenosti a skor len skusam, ci to bude mat vyznam u mna pestovat. Odrod je strasne vela a tazko sa v nich orientuje, budeme sa ucit na vlastnych chybach a casom mozno aj prestepovat za nieco ine :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Milan » 30 dub 2021, 08:02

Byl to prostokořenný stromek, jdu stříhat. A děkuji za radu a potvrzení.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 30 dub 2021, 18:34

Airbusy,
právě jsem přerouboval třešně Burlat a Kaštánka rodícími třešněmi neznámé odrůdy. Když budou rodit (až narostou), Tak to viróza nebyla...
Milane,
ve starých ovocnářských knihách psali, že při výsadbě má korunka být stejná nebo menší než kořenový systém...
Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Milan » 30 dub 2021, 19:01

Milane,
ve starých ovocnářských knihách psali, že při výsadbě má korunka být stejná nebo menší než kořenový systém...
Čeněk[/quote]
Pod to bych se taky podepsal, jen jsem potřeboval to pravidlo jaksi připomenout ...
Díky
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 08 kvě 2021, 14:12

Přidáván přehled letošního kvetení japonek a myrobalánů vůči meruňkám, švestka Tegera vykvetla letos první.
Po 29.4. se už teplota pod nulu nedostala.
Čeněk
Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Tovy » 26 kvě 2021, 19:46

Ahoj, tak jak byla ma Shiro obalena kvety a nasledne i plody, tak jsem se na ni byl vcera podivat a snad uplne vsechny plody napichnute a housenky v nich (mozna obalec svestkovy?). To se mi jeste nestalo. Kolem mam velkoplode myrobalany, svestky a pod. a ty vypadaji nedotcene, jakoby vse stahla jen ta asijska slivon. Asi budu muset pristi rok striknout, protoz z cca 100 plodu mozna 1 vypadal v poradku :)
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků