Asijské slivoně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Tovy » 09 dub 2022, 18:36

Ja zacinam nejak neduverovat ekologickemu zemedelstvi, kdyz vidim, jaky problem je (alespon tady), cokoliv vypestovat. Ja dosavad skoro nestikal nic, ale proste cast citlivejsich stromku umira jak na bezicim pasu a kdyz se jim dari, vetsinou se dari i ruznym potvoram, ktere je zerou :) Ovoce pak mam jen ze starych stromu, u mladych mam napadeny skoro kazdy plod. Tak pomalu uz striham, alespon to nejnutnejsi. Nebo co jde. Mam tu par stromu starych i 80 let, to bych musel mit jerab :)

Takova trochu odbocka - nechci jmenovat, ale jak objednavam dost z ruznych zahradnictvi, tak si vsimam, ze u nekterych mam urcite problemy pravidelne. Napriklad z jednoho uz neobjednavam peckoviny, protoze skoro kazdy strom po zasazeni zacne odumirat. Pravdepdobne na moniliozu nebo neco velmi podobneho. Je to vzdy uplne stejne, vetvicky zacnou hnednout od rany po zastrizeni. Podobne jsem to mel s japonskymi hruskami a dalsim obchodem. Ja mam pocit, ze jak tam pouzivaji jedny nuzky na vsechno, tak to tam roznaseji. Dnes uz po koupi stromku sam zakracuji vse, i kdyz to strihli pred odeslanim idealne. Z jineho obchodu vsechny hrusne nepadany extremne vlnovnikem. Nechapu - vzdyt to musi byt v te skolce videt. Obchod bohuzel nabizi casto ty hrusne, ktere jinde nesezenu (mimochodem tohle jsem vyresil uspesne dravymi roztoci :)

Foukani to je dalsi vec - bydlim na kopci, tady fouka skoro porad. Nekdy kvuli tomu postrik musim uplne vynechat. Proste musim byt pripraveny a kdyz je na dve hodky klid, bezim :) Minuly rok byl na onemocneni hrozny, snad to ted bude lepsi.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 11 dub 2022, 17:09

Dobré slunečné odpoledne,
postřiky aplikuji ráno, když málo nebo vůbec nefouká, zahrada je v lese, tak tu fouká méně. Dnes jsem stříkal meruňky proti moniliové spále podruhé, už odkvetly.
Japonky jsou v plném květu a některá poupata Melitopolu přeci jenom rozkvetla. Na Oishi Wase chodí včely i když jim chybí korunní plátky. Asi mě počasí přeje protože je minimum zčernalých čnělek.
Slunce mě vyhecovalo vytáhnout foťák, tak přidávám pár květů...
Zdraví Vás Čeněk
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Josef » 12 dub 2022, 10:15

Tak já jen mohu závidět. Takové snímky opravdu jen pohladí po duši. Tohle mně nedělejte nebo to tady na Vysočině zabalím a vrátím se zase někde zpátky na jih k Brnu. Gratuluji, moc pěkné. Já Vám na oplátku mohu vyfotit pouze zatím uschlé smrky a borovice v kopcovité krajině momentálně bez jediného lístečku.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod antarian » 12 dub 2022, 18:41

U nas uz je prace v plnem proudu

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod antarian » 27 dub 2022, 19:08

Budu rad za kazdy napad co to je...

Jedna japonka vypada kazdy rok takhle...
Divim se ze to vubec preziva a trochu poporusta.

Obrázek

Msice to nejsou
Zkousel jsem strikat na kaderavost merunek (uz nevim co zkusit), ale to evidentne nijak nepomohlo.

Jinak je to black amber a nevim jestli ji mam vubrc nechat takhle trapit. (Ostatni japonky, myrobalany, svestka, merunky, broskve jsou v pohode. Na cele zahrade je takhle postizeny jen tenhle jeden stromek)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod nene » 27 dub 2022, 19:26

Roundup?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Hofis » 27 dub 2022, 19:51

nene píše:Roundup?

Ano, taky mě to napadlo, je vidět, že máte také zkušenosti s hubením náletů Roundupem... :lol:
Další by mohlo být přehnojení, vyloženě nevhodná překyselená půda nebo vážně poškozený kořenový systém. Nic jiného mě nenapadá... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod nene » 27 dub 2022, 20:06

Hmmm, zkušenosti :( - noví sousedi, Roundup a asi deset stromků metr od plotu (naroubovaná miniškolka).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Lenkalor » 27 dub 2022, 20:55

Nene - S8 Ještě tohle. S8 Vy už jste si snad vybrali všechny katastrofy. Teď už budou jenom samá pozitiva a sociální jistoty. S9 Nebo aespoň já vám to přeju. :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod nene » 27 dub 2022, 21:00

Lenko, díky. E3
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod antarian » 27 dub 2022, 22:21

no ... roundup ... vypada to takhle uz 2 roky? Dokonce to i kvete a bude to mit plody, ale koukat se na to je utrpeni. Chodim kolem otrhavam listy a vetsinou vyroste tenhle paskvil a sem tam normalni list.

prehnojeni je nepravdepodobny a ze bych tam omylem nasypal misto zahradniho subtratu raselinu asi ne, vedle roste stromek a ten je uplne v pohode.

Pomalu premejslim, ze to vykopu a podivam se na ty koreny.

Jinak muj prvotni napad byl, ze je to tim ze je nad tim akat a z akatu na to neco jedovateho odpadava a on kvuli tomu takhle trpi :D Ale nehraje mi k tomu to, ze jsou vedle kolem dalsi stromky a ty jsou uplne v pohode. I kdyz mam pocit ze na stejnem miste byl i muchovnik a take se mu tam nelibilo.

Asi mozna zkusim to kolem dokola fakt vykopat, pak zkusit poradne procistit koreny proplachnout, vymenim zeminu pridam substrat a budu sledovat co se bude dit

Tohle trapeni pro ten stromek nema fakt smysl. Jedine co, tak mozna pockam jeste do konce roku, az opadaji listy :-D (jestli to ovsem vydrzim kolem toho chodit a koukat na to)

EDIT: tenhle rok to zkusim asi fest presprejovat proti msicim. to poskozeni vypada presne jako od tech zelenych msic. V mninulych letech jsem je tam nasel a likvidoval postrikem, ted jsem nenasel nic a je to i postrikany, ale zkratka pritvrdim, zkusim to postrikat fakt poradne, nekolikrat a uvidime, treba tam jsou nekde neviditelny schovany a jsou to fakt msice.
Jist z toho beztak nic nebudu tak na to pouziju poradne mnozstvi chemie :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Hofis » 28 dub 2022, 01:07

A nemáš spíš mšice na tom akátu? Opadávající medovice dokáže také divy. Mě takhle zničila komplet brusinky, když opadávala z lísky nad nima. Mravenci si tam udělali kolonii. Ale na to mi přijde ještě celkem brzo... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod nene » 28 dub 2022, 07:17

antarian: Pokud by to byl ten Roundup, tak nám nepomohlo nic - stromky jsme přesadili zcela jinam, ostříhali, několik roků takhle trápili....nakonec vyhodili.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod antarian » 28 dub 2022, 08:43

nene: aha takze to nebyla rychla akce a fakt to bylo dlouhodobe a trapilo se to. S tim roundupem (no jako mozne by to bylo, protoze me to trochu desi jak tam obcas s necim podobnym pobihaj kolem plotu a likvidujou - na tehle strane uz ne, tam je ted skalka, ale mam to i na jine strane a tam me tim behaj a vystrikujou kraje silnice nejakym roundupem a ja mam nad tim akorat kiwi)

to s tou medovici me nenapadlo. No soused mel ten strom komplet zkratit a tim padem by z toho mista zmizel, jen jaksi dosli "ukrajinci" co to meli delat takze hadam, ze na to budu dalsi rok cekat.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 07 kvě 2022, 10:27

Nazdar pánové,
něco podobného mám s Melitopolem, po vyrašení má lístky zkroucené a žluté (nemám nafoceno), v současné době viz foto. Je to jediný stromek koupený v kontejneru (plastovém květináči) ve Spomyšli 2017 (strašně jsem tuto odrůdu chtěl).
Od začátku roste slabě (přírůstky průměrně 12 cm), nejvíce měl čtyři dozrálé plody loni, letos opět nic, skoro nekvetl a prašníky strašně krátké.
Dospěl jsem k závěru, že stromky co neprodají a nechtějí vyhodit dají do kontejneru. Mám obavu jakou zeminu použili (nezodpovědný zaměstnanec postříkal Roundupem zeminu na hromadě aby jí nemusel plýt).
Dle Vašich zkušeností Roundup způsobuje nevratné změny v rostlině a nemá cenu se s nimi trápit, půjde ven.
Už mám naroubovanou ranou meruňku na myrobalánu (poslední foto správný název "knedlíkovka focená dnes), a přijde na jeho místo (budu muset vykopat jámu 120x100 cm).
Hezké květnové dny, Čeněk
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta, vaclav sejkora a 57 návštevníků