Asijské slivoně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 12 kvě 2022, 15:53

Ještě doplním pár fotek současných plůdků.
Zdá se, že letošní mírné jaro dělalo dobře i Oishi Wase, bude mít celkem dost plodů (pokud se nedostaví nějaká katastrofa). Rouby Dezertné na terminálu raší, tak bude větší naděje nějaké sklizně.
Čeněk
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 29 čer 2022, 08:13

Dobrý promočený den,
v suchých dnech června dost propadaly plody Japonek, možná taky z důvodu červivosti, proti červivosti jsem Japonky nestříkal...
Ijulská Roza se začala vybarvovat, první červené plody spadly a jsou všechny červavé, ale po vykrojení výborné, aromatické, voňavá slupka s mírnou kyselinkou,
doufám, že zbylé plody na stromě už červy nemají, určitě bude odrůda zachována...
Mějte se prima, Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod BXL » 30 čer 2022, 05:04

Súhlasím, je dobrá, u mňa rodí 1x,par plodov som chutná la minulý weekend.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 02 črc 2022, 17:18

Dobrý den,
dnes jsem ochutnal první Ijulskou Rozu co nebyla červivá, jde od pecky, voní, lahodná chuť, určitě ji zachovám...
Také se začala vybarvovat Oishi Wase, první červivé spadly, nejdou od pecky, kvalitou nedosahují Ijulské Rozy,
je choulostivá na jarní mrazíky (2x černé čnělky, teprve letos první plody), na jaře jsem přerouboval terminál na Dezertnuju, postranní větve stačí...
Ostatní napíši až dozrají...
Mějte se prima, Čeněk
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod BXL » 13 črc 2022, 11:55

Tento rok je napriek suchu slivkový rok.
Najdena
Obrázek
XY
Obrázek
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 25 črc 2022, 16:56

Máte pravdu BXL, letos je slivoňový rok,
Katinka je za posledních 10 dní zkonzumovaná, Herman taky, Lepotica a Tegara budou za pár dní a Hanita do dvou týdnů taky...
Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 25 črc 2022, 17:13

Začínají dozrávat Indiánské léto, Shiro, Rumjanaja Zorka a Ozark premier shodil první červavé plody.
Ochutnal jsem první plody Zorky, ale moc mě nenadchly, jednak přeplodila až se zlomila jedna podepřená větev a nejde od pecky,
uvidím až pořádně vyzraje, do týdne porovnám zralé plody, Ozark bude o několik dní později...
Nejhorší je, že je napadají kosáci a ostatní ptačí havěť (přes zimu je manželka vykrmila),
jakmile zežloutnou tak je naklovnou a když jim nechutnají zkusí další plod...
Mírné léto přeje Čeněk
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod antarian » 01 srp 2022, 20:58

Kolonovidnaja

Obrázek

Kazdopadne netusim k cemu bych to chutove prirovnal. Chutna to jinak nez svestka a chutna to i jinak nez asijska sorriso di primavera.

Jeste dodam ze v urcitem stadiu jde od pecky. Musi. To odsledovat. Je to tak 50 na 50. Kazdopadne neporovnatelne s tim sorriso kde to od pecky proste nejde.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod BXL » 02 srp 2022, 20:04

:D moja kolonovidnaja z kohaplantu je úžasné šťavnatá a zelená.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod antarian » 03 srp 2022, 20:20

BXL píše::D moja kolonovidnaja z kohaplantu je úžasné šťavnatá a zelená.


Lol ... jinak ja ji mam taky z kohoplantu :-))) tak jde asi o to jakou mam serii :-)

Kazdopadne sloupove roste to zase jo :-)))) ale jen do chvile nez jsou tam plody, je to tak tezky ze to musim mit cely svazany a nastesti je kousek vedeni na kiwi tak se mi to o to opira a pridal jsem k tomu dodatecne sloup od plotu :-)))) ke kterymu to mam taky privazany :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 04 srp 2022, 18:08

Plody Kolovidné vypadají zajímavě, ten rozdíl mezi plody ze dvou stromků mě neudivuje, v pravosti odrůd ze Spomyšle a Kohoplantu není rozdílu...
Mýlil jsem se v době zralosti Rumjanej Zorky (podle prvních červivých plodů), na stromě jsou skoro všechny, asi je to způsobeno nadúrodou, po dozrání půjde i od pecky ale zatím chuť nic moc...
Jednoduše lze určit kvalitu právě zrajících odrůd slivoní podle napadení ptactvem a sršněmi, švestka Tegera měla na stromě určitě 20 - 30 kg plodů, několik jsem stihl ochutnat ostatní sklidila havěť,
Lepotice se skoro nevšimli, horkem je jakoby uvařená, bez chuti...
Indijánské léto je sklizené, podělili jsme se s havětí tak na půl, Shiro úplně stejně, Ozark premier má ještě asi polovinu plodů, také havěti moc chutná,
Rumjanou Zorku zatím ani ptáci nenapadají, uvidím jestli jim bude vůbec chutnat, mě zatím ne...
Přeji hezký zbytek léta bez takových hiců jako dnes...
Čeněk
Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 24 srp 2022, 11:52

Tak nám slušně sprchlo...
Rumjanaja Zorka konečně dozrála, 2,5-3,5 cm v průměru, jde od pecky+, nepadá+, slupka slabá svítivě oranžová s červeným líčkem+, dužina žlutá středně tuhá šťavnatá+, chuť slabě sladká myrobalánová?, nevoní-, málo napadána havětí+.
Bude zachována, je nutné počkat se sklizní až změkne a jde od pecky (vybarvuje se velice brzy), hodí se na koláč, klevelu a když není nic lepšího tak i k jídlu...
Uzavřel bych stránku zkoušek Japonských švestek:
Stromky ze Spomyšle, Ozark Premier ++++, Ijulská Roza +++ (ranná), Shiro nejde od pecky, roste jako koště, vyholuje, bude přeroubováno Ijulskou růží,
Oishi Wase- (květy mají zčernalé čnělky asi mrazem, terminál jsem přerouboval odrůdou Dezertnaja), Dezertnaja + (zajímavá odrůda jde od pecky, ale loni jí větve uschly a znovu obrazila, bude vykopána).
Plumcot Melitopolski bude vykopán (letos zase nic) a nahrazen meruňkou, Flavor Heart byl něco jiného nepoživatelného, namrzal (rašil o vánocích), silná podnož byla přeroubována slívou Opál.
Indiánské léto ++ mám ze Mcel, jde od pecky, slupka slabá, dužina žlutá šťavnatá sladká, slabě voní.
Některé Japonské švestky jsou zajímavé pro doplnění sortimentu slivoní evropských...
Mějte se pěkně, Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod nene » 24 srp 2022, 12:53

Zorka se musí protrhávat, ten její sklon k přeplození je neskutečný. Když není přeplozená, tak jsou plody sladké a velké. Když je opravdu zralá (oranžovočervená), tak padá. Měli jsme ji na jihu (do loňska), a když nebyly meruňky, byla to slušná náhrada.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 25 srp 2022, 06:41

nene díky za reakci, škoda že jste neuvedl důvod proč Zorku již nemáte...
Protože mám již obnovu zahrady hotovou nebudu další stromky japonek ani pluotů kupovat. Pokud bych na nějaké výtečné osobně narazil, tak si vezmu rouby.
Mějte se prima, Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod nene » 25 srp 2022, 08:08

Zorka na jihu nám odešla s mnoha dalšími stromy po tornádu. Máme ještě jednu na Valašsku, ale tady je to spíš okrasný strom :lol: (jarní mrazy jsou spolehlivé).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 75 návštevníků