Asijské slivoně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod airbusy » 21 led 2021, 20:16

Tie azijske slivky nie su nachylne na moniliozu? Treba to striekat?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Tomas75 » 21 led 2021, 20:30

nachylne na moniliozu jsou - optimalne chranit proti nakousnuti bud balenim jednotlivych plodu do pytliku z jemne sitoviny (osvedcily se mi pytliky z organzy, za par kacek se de koupit pres ebay) , nebo rovnou pretahnout jemnou sit pres celej strom. Nejvetsim zdrojem moniliozy u slivoni je hmyzem napichnuty/nakousnuty plod. jak to hmyz nenakousne/nenapichne tak se vyskyt moniliozy vyrazne snizuje. bez ochrany sitovinou postrik urcite.
Flavor Grenade aktualne v EU v oficialnich skolkach nesehnatelny, stejne ani tak FLAVOR KING. Dostupny z vice zdroju je FLAVOR SUPREME - ja sam mam koupeny z nemecke skolky cca 4 roky zpet a je pravy : https://www.baum-rosenschule-mueller.de ... preme.html.
rouby obou nedostupnych odrud se pri trose stesti daji sehnat i u nas. Sam mam naroubovany Grenade, ktery se mi jevi jako pravy. King mam slibeny od kolegy pestitele z jizni moravy - uz se na nej tesim. Bohuzel predloni venovany stromek mi neprezil zimu.
Tomas
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Barbucha » 22 led 2021, 07:52

Tak to je super Miloš 51.

Airbusy, sluníčka má na lehátku u bazénku dost, ale je příznivcem širých, holých lánů....no, a možná se mu to nechce sekat okolo :P ale já sekám ráda, tak mě to neva.
Uživatelský avatar
Barbucha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2020, 08:19
Bydliště: Dolní Roveň, okr. Pardubice

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Teresie » 02 úno 2021, 16:24

Dobrý den je tu někdo kdo se vyzná v slivoních? Chtěla bych se zeptat jestli slivoň africká opravdu pomáhá na močové cesty a prostatu tak jak se píše tady https://www.uniprosta.cz/pygeum-africanum/ Trpím opravdu častými záněty močových cest a tohle by bylo skvělé řešení.. aspoň to tedy vyzkoušet. Myslíte, že to má smysl zkoušet? Případně co jiného zvolit?
Teresie
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 lis 2018, 15:27

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Jožka » 02 úno 2021, 18:28

Vyzkoušet se to určitě dá, ale je potřeba sehnat kůru nebo koupit tablety určitě nepomůže nasadit strom na zahradu. A na tyto problémy taky existují různé bylinky.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 06 úno 2021, 09:40

Dobrý den,
paní Barbucho děkuji za odpověď, také reaguji pozdě, přiměřeně zimním podmínkám, letos by se to mohlo ukázat jak je to s pravostí odrůd ze Spomyšle...
Nepravý Flavor heart se pokusím přeroubovat, je to nedočkavá slivoň po Vánocích vystrčila první zelená ouška a při každém plusovém počasí další...
Zatím nebudu rozšiřovat sortiment pluotů ani japonek.
Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod antarian » 11 dub 2021, 16:51

musim rict, ze asijske slivone mam tenhle rok oproti minulemu roku posunute o 4 tydny. Asi bude posunute skoro vsechno, ale tam nemam fotky k porovnani a nezapisoval jsem si to :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 15 dub 2021, 18:05

Tak se začínají ukazovat japonkám bílé prdelky, ještě žádná ale nerozkvetla, zato myrobaláni a meruňky už ano...
S Dezertnou mám obavy, květní pupeny jsou jakoby zaschlé nebo namrzlé, nic nedělají, listové většinou na koncích větévek raší (viz foto), stalo se to už někomu?
Ostatní mají dobrou násadu květů, letos nasadila i Ijulská Roza, tak se nechám překvapit. Falešný Flavor Heart přeroubuji. Melitopol má taky pěkně na květ, tak snad...
Budu zapisovat kvetení i teploty a vyhodnotím násadu a v červnu zveřejním.
Počasí nám zatím přeje, zpoždění proti loňsku je obrovské, tak snad vše dobře dopadne...
Čeněk
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Barbucha » 15 dub 2021, 21:22

Tedy obdivuji systematičnost a vzornou dokumentaci. To budou moc užitečná data! Jsem zvědavá. S6 Já to vůbec nestíhám :?
Uživatelský avatar
Barbucha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2020, 08:19
Bydliště: Dolní Roveň, okr. Pardubice

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 18 dub 2021, 09:29

Dobrý den paní Barbucho,
děkuji za ocenění, celý život mě živila technika a měřící přístroje...
Ptal jsem se hlavně na postižení květních pupenů Dezertné, ještě jsem se s něčím takovým nesetkal, loni měla asi dvacet plodů dobré chuti a minimální přírůstky,
jediný měl 20cm, tak jsem ho uložil na roubování a nyní se obávám zda to není nějaká choroba, abych si jí nenamnožil na zahradě...
Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 19 dub 2021, 13:01

Tak jsem chtěl přeroubovat nepravý Flavor Heart a po zaříznutí kmínku v korunce jsem zjistil že má začernalé lýko, pokračoval jsem dolů a zdravé lýko měla až podnož.
Vzpomněl jsem si, že o Vánocích mu pár pupenů vyrašilo a ukázalo zelená ouška. Pravděpodobně brzy narašil a přemrzl. Obávám se, že něco podobného postihlo i Dezertnou.
Oba stromky měly nyní narašené listové pupeny na koncích větévek. Asi došlo k selekci vhodnosti odrůd na mém stanovišti...
Podnož jsem narouboval 5 cm nad zemí místo Dezertnou pro jistotu slívou Opál.

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod nene » 19 dub 2021, 13:34

Ajaj, přesně tohle se nám stalo před týdnem u nashi na severu - vrhli jsme se na přeroubování pětiletého stromku a ukázalo se, že není co přeroubovávat. :?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Tovy » 22 dub 2021, 23:12

Ahoj! Z asijskych slivoni mam jen Shiro, takze nemohu posoudit chute s jinymi, ale planuji si nejake dokoupit ci naroubovat (lze na myrobalany?), protoze se mi docela libi:

- Mam ji vysazenou na pozemku velmi mirne k severu, na kopci kde je samy pisek a docela dost sucho (odklani se to tu, vsude okolo je 2x vice srazek), zalivam celkem malo, ale ona kazdorocne plodi.
- Minuly rok (diky mrazikum?) jsem na pasu 250m slivoni (vetsinou klasicke svestky + durancie) mel asi 5 durancii! (i myrobalanu pomalo), jinak totalne nic. To jsem jeste nezazil, nicmene Shiro spousta plodu.
- Svestky nestrikam, cervive vetsinou vyjmecne az prave na ten minuly rok, to byly vsechny :) Protoze zjevne jak nebyly svestky, tak se vrhly skudci na tu jedinou plodici svestku, ac japonskou
- Ma tendenci preplozovat, i kdyz castecna seberedukce funguje. Nicmene jak tu nekdo psal, ze ma velikost svestek 3-4 cm, tak kdyz je jich na vetvicce malo, mam pocit ze jdou tak k 5 a mozna k 6cm, kdyz je jich moc, tak ke 3cm.
- Jedina vec, co me stve, ze pocitove hrozne dlouho dozrava. Vypada uz krasne, dokonce plody jemne meke, ale fakt se musi pockat, az uplne zmeknou, coz je i par tydnu

Dnesni fotky, cca 5-6? lety stromek:
Obrázek
Obrázek

Jeste nedozraly plod (foto z roku 2019), zacala plodit tusim 3. rokem:
Obrázek
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 24 dub 2021, 07:51

Nazdar Tovy,
asijské švestky mám teprve 3 roky, jisté je že se musí nechat ve zdejším klimatu úplně vyzrát na stromě, nesmí se trhat ale "nechat spadnout do ruky", jinak nemají správné aroma.
To platí i o některých myrobalánech co také pěstuji. Z japonek co jsem loni ochutnal je nejchutnější Ozark Premier a Dezertnaja, ale ta je na odchodu. Zatím jsem odstřihl dvě větve, ale
zčernalé lýko nemá, uvidím jak se bude chovat dále. Shiro, když se nechá vyzrát na stromě, tak se jenom vypije a stojí za to nechat. Otázka je o pravosti odrůd, všechny japonky mám
ze Spomyšle a proto si nejsem jist.
Zahrada je v 190 m/m v lesní mýtině, z jihu stíněna vysokými borovicemi, takže rozvoj na jaře je opožděn, pod 20-30 cm lesní půdy je písek, často se musí zalévat...
Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod antarian » 24 dub 2021, 18:44

Kdypak provadite rez na asijske slivoni?

Strihal jsem jednu cca v polovine srpna a vyrostly na tom jeste trictvrte metrove prirustky co moc nevyzrali a celkove strom nasadil minimum kvetu...
(Spolu se vsema peckovinama)

Vse ostatni v pohode - visne, okrasny myrobalan, ruska slivon, svestka ...

Strihat to pozdeji? Nebo naopak drive tak, aby drevo lepe dozralo?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta, majoxx87 a 10 návštevníků