Asijské slivoně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 03 čer 2021, 07:42

Dobrý den, zhodnocení letošní násady plůdků na Japonkách je tristní...
Tovy souhlasím s Vámi, jenom nevím zda je to dlouhým a pozdním kvetením, nebo se tak namnožila pilatka za ty roky co používám jenom bílé lepy (jsou pilatek plné, 3 kusy lepů na strom je asi málo).
Japonky jsem se rozhodl vyzkoušet protože kvetou brzy a měli by uniknout pilatce, pěstuji dva myrobalány vice než 30 let a pilatka je nikdy nenapadla. Na myrobalány a Japonky jsem lepy nedával.
Letos červenolistý myrobalán kvetl první a není vůbec poškozen, zato druhý (se zelenými listy) asi z 3% poškozen. Japonky, pokud neměly poničené čnělky, napadla pilatka a zbylo minimum plůdků.
Ozark Premier odkvetl dobře, násada asi 3%, při postřiku proti pilatce se vyplatí pěstovat.
Oishi Wase měla všechny čnělky zčernalé asi mrazem, násada 0, protože letos byl pouze jeden mrazík -3°C nerentuje se u mě pěstovat, bude přeroubována (3x už kvetla a vždy žádné plůdky).
Shiro nasadila plůdky a pilatka zlikvidovala téměř vše, nutný postřik.
Dezertnaja skoro nevyrašila a začala usychat, ostříhal jsem větve a pod rozvětvením vyrašily adventní pupeny, namrzlé lýko neměla tak uvidím zda se vzpamatuje.
Indiánské léto odkvetlo v pořádku ale zůstalo asi 5% plůdků, pilatka zapracovala, příště po postřiku to bude v pořádku.
Santa Rosa měla většinu čnělek poškozených, bude taky přeroubována.
Zkusil jsem u roubování kopulací použít místo igelitové pásky bílou elektrikářskou izolačku, při vázání neklouže a snadněji se s ní pracuje, zatím 100% ujmutí (12 roubování), doporučuji.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 08 srp 2021, 20:49

Hezký letní podvečer, rozdělím se s novými poznatky o Japonkách:
Shiro má čtyři plody ještě nezralé, nasadilo mnoho plůdků, většinu zničila pilatka.
Ozark má hodně plodů (na velikost a stáří stromku), dost plůdků zničila pilatka, první se již vybarvuje (asi má červíka).
Oishi Wase měla dva plody (většina květů měla zčernalé čnělky), chuťově nenadchla, bude přeroubována.
Indiánské léto má slušnou úrodu, ještě nedozrálo, pilatce asi moc nechutná.
Ijulskaja Roza poprvé kvetla, měla asi 15 plodů, celkem dobré chuti na to jak je ranná.
Začínají dozrávat červenolisté myrobalány, hodí se na klevelu a do soudku, netrpí pilatkou ani mrazem.
Časem se ukáže zda má cenu Japonky pěstovat, zdá se, že pilatce neuniknou jako myrobalány co pěstuji a některé jsou choulostivější na mráz v květu než meruňky.
Připojuji také fotky myrobalánů.
Mějte se dobře, ať nám vše dozraje v pořádku.
Čeněk
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Radim K » 08 srp 2021, 21:15

U nás už Shiro sklízíme postupně od začátku srpna, letos je fakticky obalená, vlastně byla i loni. Ze všech čistých asijských švestek je u nás nejúrodnější, když nepočítám hybridy

Obrázek

Ovšem letos začaly plodit první dva semenáče asijských švestek, po 4 letech od vyklíčení drží první plody. Tento, co už dozrál, je naprostá bomba, chuťově i na pohled, mám radost :) . Sladkostí, a přijde mi, že i tečkovaným vzhledem, může konkurovat pluotům. Ale možná je to jen "rodičovská pýcha" :lol: .

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 21 srp 2021, 07:10

Dobrý den Radime,
v japonky jsem vkládal veliké naděje, že nebudou potřeba stříkat proti pilatce (snad byl špatný jenom letošek),
Chuťově je "bomba" jenom Ozark Prenier, trochu možná Dezertnaja (letos bez plodů), ostatní (Oishi Wase, Shiro, Indiánské léto, Ijujská Roza, Santa Roza) rodina ohodnotila za Zelenou renklodou a švestkami...
Mějte se dobře, Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Radim K » 21 srp 2021, 22:54

Čeňku, u nás je pilatka všude, pokud nepostříkáme, avšak plodové myrobalány a japonky mívají napadení výrazně menší, než Prunus domestica a všechny její poddruhy, takže nějaká "odolnost" vůči pilatce tam přeci jen je, ale není to bez ní.
Mezitím dozrál poprvé druhý semenáč a opět super. Plody červené s dužninou červenou v okolí slupky, ale žlutou u pecky, jsem nadšen. Ale ta první byla ještě lepší.
Dnes jsem poprvé ochutnával dozrálou Weeping Santa Rosa a překvapila velmi intenzivní bánánová až bon-pari příchuť.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 24 srp 2021, 07:16

Dobré ráno Radime,
postřiky se snažím nepoužívat kvůli potomkům, ale bez nich to asi nepůjde...
Škoda, že je to k Vám tak daleko, objednal bych se na exkurzi...
Ozarka si oblíbili ptáci, ty bestie klovají dozrávající plody, tak se nedělím jen s rodinou...
Dozrály červenolisté myrobalány, měli jsme knedlíky, uvařili klevelu, upekli koláč a ještě je asi 35 litrů kvasu na zimní čaje...
Do týdne dozraje zelenolistý myrobalán (asi 35 let), až vysvitne slunko vyfotím, takové úrody stojí za to pěstovat...
Mějte se prima, Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 28 srp 2021, 08:10

Zdravím z promočeného Polabí,
zelenolistý myrobalán otálí s dozráním (zralý je tmavě hnědočervený), letos při kvetení ho stihla pilatka, ale úroda bude slušná...
Průměr plodu je 2,5 až 3,5 cm, dužina oranžová, chuť velmi dobrá s nádechem meruňky, pecka malá kulatá jde spolehlivě od dužiny (velká výhoda), hodí se do knedlíků, na výbornou klevelu, na koláč (i vyloupané mražené), do kvasu nezbyde...
V horních partiích (nad 3 m) je už obírají ptáci...
Mějte se, Čeněk
Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod antarian » 29 srp 2021, 17:50

tak ja hlasim ze ruska slivon kolonovidnaja dozrala a chutove mi to prijde lepsi nez sorriso de primavera. Ackoliv klasicky svestky bych rekl, ze jsou lepsi.

Kazdopadne na te ruske slivoni je fajn ze ma malinkou pecku a vetsinu z plodu tvori duzina a roste opravdu sloupove.... (styl ala topol)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Hanka Ř. » 08 led 2022, 11:30

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli máte zkušenost s tím, které odrůdy slivoní (i těch klasických) jsou dost odolné na to, aby fungovaly dobře bez postřiku (a nejlépe i dobré na přímý konzum). Moc děkuji za tipy.
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 10 led 2022, 09:04

Dobrý den Hanko Ř.,
moje zkušenost se slivoněmi ve středním Polabí je smutná, za posledních 30 let jsem se bez bílých lepů proti pilatce neobešel a loni už evidentně nestačily, bude nutný postřik! Snad se situace na několik let zase zlepší.
Jedině dva myrobalány co pěstuji bez postřiku a lepů dávají každoroční úrodu, chuťově je to něco jiného než pravé švestky. Šanci bez postřiku mají odrůdy s vysokou plodností (Opál), ale není jistota na slušnou úrodu.
Proti červivosti a letní monilii nestříkám, lepy nechávám do podzimu a snažím se řezem udržovat vzdušné koruny, probírkou zabránit těsnání plodů a včasným odstraňováním napadených plodů.
Přeji všem dobré zdraví v tomto roce. Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Hanka Ř. » 12 led 2022, 10:03

Moc děkuji za odpověď.
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Tovy » 19 bře 2022, 22:48

Ahoj! Tak hlasim, ze mi odesla asi 7 leta Shiro. Rostla velmi bujne, rodila slusne, minuly rok totalne obsypana kvety, ale pilatka zauradovala a opad jsem myslel, ze bude diky ni, ale nenarostly poradne ani listky. Par vetvicek uschlo jak pri moniliove spale, ma dvou mistech popraskala kura, zastavily se prirustky a tento rok uz uplne sucha. Pri vykopani koreny dobre (myrobalan se snazil rust ;), takze asi chytla spalu ci neco podobneho. Minuly rok jsem zasadil par dalsich japonskych svestek a krizencu, snad se jim bude darit lepe. On ten minuly rok byl na ruzne choroby fakt extrem.. No takze Shiro skrtam.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 07 dub 2022, 20:39

Ahoj pěstitelé japonek,
něco podobného jako Tovy jsem zažil loni s Dezertnou a Santa Rosou (pravděpodobně) obojí ze Spomyšle. Santa Rosa po vyrašení na jaře začala usychat (nepomohlo ostříhávání, prořezání) tak jsem jí vykopal.
Dezertnaja taky po narašení a nakvetení začala usychat, tak jsem jí ostříhal celou korunku a obrazila z kmínku. Odebral jsem rouby a včera narouboval na terminál Oishi Wase, která tři roky bohatě kvetla,
ale pokaždé nic, loni jsem si všiml, že má zčernalé čnělky (asi mrazem). Letos se u Oishi Wase objevil další problém, většina květů nemá vůbec korunní plátky, zato asi čtvrtina čnělek je v pořádku.
Taky Melitopol mě letos zaskočil, měl by už dávno kvést, poupata nasadil normálně a tím to skončilo, za týden se neotevřely a začaly rašit listové pupeny. Uvidím jak se to s ním dále vyvine, asi taky půjde do háje...
Počítám, že do pondělka meruňky odkvetou, tak mě čeká druhý postřik proti moniliové spále, zároveň postříkám i třešně a višeň (příští týden určitě rozkvetou).
Z Polabí zdraví Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Pavel_CZ » 08 dub 2022, 11:59

Mne na monilii odesla i broskev. Tak ted kdyz strikam merune, tak to vezmu rovnou vsechno.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod mates » 08 dub 2022, 20:04

Asi bydlíte v jiném vesmíru chlapi ;-). Nebo v pěkném závětří. Tady foukalo, to se stříkat nedalo a když dnes přestalo, tak pro změnu prší. No uvidíme jak to s monilií dopadne.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků