Asijské slivoně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Radim K » 28 srp 2017, 10:02

Nádhera :shock: . U nás se na mladých stromcích 3 odrůd udržel jediný plod na miracose, který už je měkký, už se na něj těším :mrgreen: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod ivan » 28 srp 2017, 11:30

Radim K píše:Nádhera :shock: . U nás se na mladých stromcích 3 odrůd udržel jediný plod na miracose, který už je měkký, už se na něj těším :mrgreen: .

Radime, ten strom má cca 18 rokov- plody má len vďaka polievaniu- tento rok dostal min. 6000 l vody- to je zhruba deficit pod jeho korunou ( na cca 25m2)- ostatné- jablone, slivky...atď- namrzli- a čo ostalo- koncom mája už bolo sucho ( nespadla za máj ani kvapka)- zrazu v máji opadlo...
Od sucha som zachránil viac ako 20 ročnú dulu- aj keď aj tu bol opad veľky- ale nie tak rýchly ako napr. u jabloní- aj dula dostala už cca 7 000 l vody- ale ani to moc nevidno( tráva pod ňou je síce zelenšia, ale vôbec nerastie tak, že by ju bolo treba pokosiť- je nízka)- v chládku pod stromami som kosil naposledy asi v polovici júna, trávu na slnku začiatkom mája- odvtedy je úplne suchá( 3 mesiace!) S13
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Fanda » 09 lis 2017, 21:26

Obrázek

Semenáč "blumy z obchoďáku" - chuťově docela zdařilá miniatura :-) , 20gramů/začátek října.
Fanda
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 srp 2010, 21:13
Bydliště: klatovsko

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Pavel_CZ » 09 lis 2017, 23:01

Obdivuju vsechny, co maji trpelivost na semenace. Skoda, ze ti to nevyslo, 20g to je fakt malo. Asi Angeleno opyleny kdovi cim.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod neubig » 24 led 2018, 13:00

Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych sepsal další varování ohledně stromků z Uherského Ostrohu, odkud už nic kupovat nebudu. První podvod bylo "Dapple Dandy", to jsem zjistil již dříve. No a loni konečně zaplodila i asijská slivoň "Black Amber". Ta by nejspíš podle internetu měla dozrávat již v září a vypadat nějak takto
Obrázek
Ale ta moje dozrává až v říjnu a to by stejně ještě pořádně sluníčko, kterého už pak tolik není, potřebovala. Doufal jsem, že bude aspoň toto pravé, ale bylo mi prodáno nejspíš Angeleno a to opravdu nechci..
Obrázek
Obrázek
Takže na jaře proběhne velké přeroubování.
neubig
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 25 úno 2015, 07:47
Bydliště: Kyjov

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Pavel_CZ » 24 led 2018, 14:45

To je skoda, ja mam s Ostrohem taky velice spatne zkusenosti. Z asi 5 stromu, co jsem tam zatim koupil, byl pravy jen jeden. Jeste porad cekam az zaplodi pozdni Staccato tresen, snad to nebude Rivan
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod sasman » 25 led 2018, 11:58

neubig píše:Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych sepsal další varování ohledně stromků z Uherského Ostrohu, odkud už nic kupovat nebudu. První podvod bylo "Dapple Dandy", to jsem zjistil již dříve. No a loni konečně zaplodila i asijská slivoň "Black Amber". Ta by nejspíš podle internetu měla dozrávat již v září a vypadat nějak
Ale ta moje dozrává až v říjnu a to by stejně ještě pořádně sluníčko, kterého už pak tolik není, potřebovala. Doufal jsem, že bude aspoň toto pravé, ale bylo mi prodáno nejspíš Angeleno a to opravdu nechci..
Takže na jaře proběhne velké přeroubování.


V asijských slivoních se nevyznám, ale když srovnám ty plody originálu a toho co jsi koupil ty jen podle fotek, tak si myslím, že klidně můžeš mít originál Black Amber, ale tato odrůda u nás může dozrávat později, než se udává. A když dozraje až v říjnu, kdy už je prostě málo tepla, tak se to negativně projeví na kvalitě plodů, i to menší vybarvení bych klidně přičetl nedostatku tepla. Chtělo by si srovnat dobu zráním s někým jiným, kdo má taky Black Amber, v ČR, ideálně v podobných podmínkách jako ty.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod neubig » 26 led 2018, 09:59

Tak podle této tabulky by měla dozrávat hned po zelené renklódě, ale to u našeho stromu neplatí ani náhodou. Do podoby na tom videu z Ukrajiny (kde nejspíš o tolik tepleji než u nás není) by se dostala bůhvíkdy, jestli vůbec.. Myslím, že mám opravdu zase nějaký polský semenáč Angelena.
Naposledy upravil neubig dne 26 led 2018, 22:22, celkově upraveno 1
neubig
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 25 úno 2015, 07:47
Bydliště: Kyjov

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod sasman » 26 led 2018, 21:02

Přeroubovávat strom hned po první sklizni mi přijde nesmysl. Za 5 let až strom pořádně naroste může být kvalita plodů úplně jinde. Počkal bych aspoň ještě 2 roky, ale mým úkolem není není někoho přesvědčovat, ať je trpělivý...
P.S.: Ty Tvé odkazy jsem nestudoval. Zatím se o asijské slivoně nezajímám.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod neubig » 26 led 2018, 22:35

On ten strom už je po pěti letech vcelku veliký, zaplodil ale až loni, protože jsme tu měli dva roky po sobě jarní mrazíky. O to víc zamrzí po takovém čekání, když se ukáže, že strom nese plody zcela jiné odrůdy, než byla zakoupena, nejvíc to myslím dokazuje ta červená pecka, kterou Black Amber podle fotek na internetu má klasicky hnědou. Takže přeroubování určitě jako nesmysl nevnímám, už jsem sehnal rouby kvalitnějších odrůd než je tato.
neubig
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 25 úno 2015, 07:47
Bydliště: Kyjov

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod svazenka » 07 lis 2018, 17:44

Zajímalo by mě, kdy v Kyjově letos dozrávaly blumy Black AmberxAngeleno? Uspíšilo letošní horké léto sklizeň a jaká byla chuť? Mám právě vysazený stromek Angelena ze Strážnice. Rozhodovala jsem se, který mám vůbec vzít.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod neubig » 11 lis 2018, 09:41

Jak už jsem psal, zjistil jsem, že můj strom není pravý Blackamber. To jsem si na jaře ještě potvrdil koupeným Angelenem z obchodu (viz foto), naprostá shoda vzhledem i chutí - jalovou, stále jakoby částečně nevyzrálou, i když jsem je na stromě nechával co nejdéle. Supermarketová bluma se vším všudy.
Obrázek
Takže letos mi už na ní rostly né plody, ale rouby :)
Teda jeden malý roub z loňska už zaplodil, sice taky nepravou odrůdu, ale i tak zajímavou - největší slivku co jsem zatím viděl, chuťově dobrou, po přezrání aromaticky výrazně do špedlíku žlutého. To by plnilo bečky :D
Obrázek
neubig
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 25 úno 2015, 07:47
Bydliště: Kyjov

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod milas » 11 lis 2018, 18:21

Sladký život predajcov... S15
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod dědek Čeněk » 20 črc 2019, 18:28

Ahoj lidi,
dnes jsem sklidil první Japonku Dezertnaja, zasazená loni na jaře. Nasadila tři plůdky, dva zlikvidovala pilatka, před třemi dny se již částečně vybarvila (foto). Dnes jsem jí našel pod stromečkem.
Chuťově bych jí přirovnal k mému červenolistému okrasnému myrobalánu, ale méně kyselá, celkově ale mdlé chuti, ale dvojnásobně veliká. Chuťově zaostává za druhým myrobalánem (pěstuji jej
více než 30 let), který je výběrem z podnoží zanedbaných sadů v okolí. Snad se časem chuť zlepší. Doufám, že ostatní Japonky mě potěší více.
Mějte se prima, Čeněk
Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Asijské slivoně

Příspěvekod Fanda » 06 srp 2019, 12:51

Slivoň Žurna

Obrázek
Fanda
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 srp 2010, 21:13
Bydliště: klatovsko

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: loni a 10 návštevníků