Pepino Gold - Solanum muricatum

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod radek.god » 29 čer 2020, 10:58

moonvil píše:Nedělám s nima nic speciálního, mladé řízkovance nechám asi měsíc v 1-2L květináčku, když je hezky tak přes den vormálně venku, na noc raději uklízím v přepravce do fóliáku.
Pak to koncem dubna přesadím do finálního 15-20L kontejneru, umístím na hezké teplé stanoviště a už jen zalívám. Substrát používám podobný co pro fíkovníky, možná o fous kyselejší,
hnojivo Plantacote Pluss 8M.

No tak nevim co delam tedy spatne.Mam 2 rostliny v kyblicich taky kolem 1-2L, tam to ted docela dost jede(rostlina vytvorila jakysi oval 40x20 cm), koreny uz prolezly kvetinacem, ale kvet zadny a plod ani omylem.Mam jeste jedno pepino cca v tom 15-20 kybliku a tam je velikost rostliny cca stejna, kvet nula a plod nula.Vse na lodziich v jizni a jihozapadni strane.Ikdyz me treba 4-6 rostlin prezilo zimu v metrovem truhliku, tak proste takovyhle nadherny ker jako mas Ty mi nevyroste, obcas nejaka cast zakvete, ale to je tak vse.Prijde podzim, plod nula a zacina obdobi svilusek nebo msic a to je pak pro spoustu rostlin konecna
... Pouzivam Krystalon plod a kvet nebo nakej univerzal S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod moonvil » 29 čer 2020, 11:58

Teď už by ty rostliny měly být rozhodně minimálně měsíc v těch větších, finálních kontejnerech. Je mi divné jak je můžeš mít ještě teď v 1-2L květináčích - jak přesně to zimuješ? Na podzim rostliny ořežeš a necháš je v té lodžii nebo je dáš do bytu do tepla? A na jaře používáš ty staré rostliny z loňska nebo si nařízkuješ nové? Tuším, že druhá varianta je správně, já teda vždy na jaře pracuji s novými nařízkovanými rostlinami - jakmile se rozjedou, tak valí jak blázni a touto dobou je nereálné, aby ještě byly v nějakých 2L nádobách, to bych je musel brutálně trápit.

Ještě jeden postřeh ohledně kvetení - část pepin mám záměrně v místě, kde na ně svítí jen dopoledne (možná tak 5 hodin celkem), pak jsou zbytek dne ve stínu. Chtěl jsem tím rozložit dobu kvetení a plození, aby mi to pak nedozrálo vše naráz. V porovnání s rostlinami, které jsou na celodenním plném slunci vedle fíkovníků, je násada květů na těch zastíněných tak třetinová. Vše pěstováno ve stejném substrátu, velikosti kontejneru atd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod MonikaV » 29 čer 2020, 12:12

V Hroznovce začínají taky kvést, ale i tak jsou cca o 2-týdny pozadu. Právě začalo pršet, tak doufám, že květy udrží!
Obrázek
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod radek.god » 29 čer 2020, 16:57

moonvil píše:Teď už by ty rostliny měly být rozhodně minimálně měsíc v těch větších, finálních kontejnerech. Je mi divné jak je můžeš mít ještě teď v 1-2L květináčích - jak přesně to zimuješ? Na podzim rostliny ořežeš a necháš je v té lodžii nebo je dáš do bytu do tepla? A na jaře používáš ty staré rostliny z loňska nebo si nařízkuješ nové?

Zimuju to v Praze ve dvou bytech.Jeden vytapeny s nezakrytovanou lodzii na jih, ale je to u okna na parapetu blizko topeni.Neco v metrovych truhlikach, neco v 20L kyblech.Tam, kde je okno pred lodzii, tak se moc slunce nedostane, naopak v obyvaku ano, tam je hodne svetla.... Druhy byt ma zakrytovanou lodzii na jihozapad.Slunce je tam cca od 14h az do zapadu.Tam vubec netopim, ale mam to v mistnosti za oknem.V lodzii to byt nemuze, jelikoz v noci tam nad 6-10°C nemam nebo to nemuzu zarucit a to by pepino chciplo.No a podzim-jaro je nejkritictejsi.To je nekonecny boj se sviluskami a strikani mospilanem.Vetsinu rostlin to zlikviduje.Dokud maji pepina jeste listy, tak casti sestrham a dam to do vody zakorenit.Zajimave je, ze v jednom byte nezakorenilo ted zadne a v druhem temer vsechny.V tom byte, kde je lodzie na jih jsem to vysadil ven rovnou do zeme pred barak, ale opadaly listy a spis to zivori, loni to bylo vice na slunci a to vyrostl ker asi 40x40 cm, nadherne tmave zelene listy, ale nekvetlo ani neplodilo.V metrovem truhliku blizko toho co bylo v zemi sice kvetlo, ale neplodilo ... Rostliny na zimu nerezu, opada to samo a co neopada, to zlikviduji svilusky.Jakmile to nema skoro zadne listy, tak to postupne zeloutne na kmeni, zezloutnou a uschnou listy a pak to uschne cely bez ohledu na prisun vody nebo postriky. Letos mi chciplo vse.diky korone jsme u toho mesic nebyl, pritelkyne nezalevala a nemenila vodu v tech nadobach na zakoreneni, takze jedu od jara od nuly s novymi rostlinami ... Nekvete zadna, jen na jednom rizku co je ve vode se zacina tvorit kvet.Jinak se snazim pouzivat vzdy stare rostliny abych nezacinal s nakou malou sazenici nebo rizkem
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod moonvil » 29 čer 2020, 19:11

No, to pěstování nebo zimování v bytě a na balkóně je dost nouzovka, tam se asi budeš muset smířit s tím, že některé věci (spoustu) prostě nedostaneš do uspokojivého stavu.
A odkud vůbec máš ty původní rostliny pepina, které si takto udržuješ - pocházejí aspoň z ověřené plodící rostliny nebo je to nějaký výsev?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod radek.god » 30 čer 2020, 08:44

moonvil píše:No, to pěstování nebo zimování v bytě a na balkóně je dost nouzovka, tam se asi budeš muset smířit s tím, že některé věci (spoustu) prostě nedostaneš do uspokojivého stavu.
A odkud vůbec máš ty původní rostliny pepina, které si takto udržuješ - pocházejí aspoň z ověřené plodící rostliny nebo je to nějaký výsev?


Bohuzel nemam zahradu ani sklenik. :x E1 :| Takze mi nezbyva nic jineho, nez to mit celorocne v bytech.V tom byte se zakrytovanou lodzii se muzu v lodzii opalovat i koncem rijna S6 , pokud tedy sviti slunce S21 a neni pod mrakem.V podstate z toho udelam takovy "sklenik".Ale pokud je pod mrakem nebo je noc, tak tam neni o moc tepleji, nez venku.Takze prezimovat to tam nemuze.Spis je to takove, ze tam na jare podle slunce presouvam na odpoledne ruzne rostliny a vecer je zase presunu do bytu.Kdyz je venku 13-15°C a slunce bez mraku, tak tam vytvorim klidne 25-35°C.U jednoho z bytu se to da dat ven pred barak k plotu na zapadni stranu, ale ne na jizni, tu obsadili sousedi :| Mel jsem to tam predloni na te jizni strane a vyresilo to problem se sviluskami, listy byly krasne tmave zelene.Ale moc to nekvetlo a vubec neplodilo.Teploty v noci klesly po 10°C a musel jsme to dat do bytu.Jedinou rostlinu, co mi prezila zimu a korona obdobi jsem dal do zeme na tu zapadni stranu.Mela tak 15 cm a par listku.Zrejme to byl nejaky rizek a vsechny puvodni rostliny zlikvidovaly svilusky nebo uschly.Jak byly ty deste, tak na te jedine prezivsi opadaly temer vsechny listy a pooooooomalu rostou nove.Je to i s listama vysoke spis jako lesni jahoda :D

Nove rostliny pepina mam kupovane v zahradnictvi, konkretne letos na jare 3 kousky a to nekde za Prahou u obce Černý vůl, drive jsem je mel nejen odtamtud, ale i z opacneho brehu reky v zahradnictvi "Řež".
Jestli byly kupovane rostliny rizky z plodicich rostlin nebo nejaky vysev, nezjistim S13
Jen mam takovy pocit, jakoby ty letosni kupovana pepina byly jine druhy, nez nektere z tech predchozich.Aspon podle barvy a velikosti listu, stonku a reakci na koreneni ve vode.Je to zvlastni, ze ted koreni rizky ze 3 stejnych rostlin jinak.ze dvou u me doma ve vode pustilo koreny temer 100% a z te u pritelkyne se vse rozmacelo :-o

Vysev do metroveho truhliku ze semen z plodu koupeneho v CR jsem zkusil nekdy kolem roku 2010.Rostliny vyrostly cca do 30 cm, prisel podzim a zimu neprezila v byte zadna.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod Lucia » 30 čer 2020, 09:58

Dobrý deň ja nemám žiadne skúsenosti s pestovaním, pestujem prvý krát, ale zatiaľ ja čo mam semenace nie odrezky tie kvitli mi už v máji no všetky opadli a plod nijaký. Teraz zasa kvitnú uvidíme čo bude.
Lucia
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2020, 10:39
Bydliště: Orava

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod Lucia » 02 črc 2020, 17:54

Dobrý deň chcela by som sa opýtať mám tie prepína po 2 ks v 50 cm truhliku a zdá sa mi ze sú úplne prekorenené neviem ci je vhodné teraz keď kvitnú presadiť ich do väčších ci mi nezačnú schnut ďakujem za odpoveď.
Lucia
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2020, 10:39
Bydliště: Orava

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod moonvil » 02 črc 2020, 18:13

V okamžiku, kdy kvetou, už měly být přesazeny ve větším. 50cm truhlík bude mít tak 10L, co?
No, nevím, asi bych to teď přesazoval jen v případě, že by to šlo hezky vyklopit bez narušení kořenového balu, jinak bych to nechal tak.
Pokud to necháš v tom truhlíku, tak si dobře hlídej zálivku, bude to potřebovat zalít každý den v těchto teplotách. A asi to bude chtít občas přihnojit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod Lucia » 03 črc 2020, 12:27

Ďakujem za radu.
Lucia
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2020, 10:39
Bydliště: Orava

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod Rudolf M » 05 črc 2020, 17:30

Myslím, že to bude v pohodě. Letos jsem nějak nestíhal a před tím bylo pořád ošklivo nebo neustále pršelo, ale pepíno jsem přesadil až včera z 15 l do 40 L. Již tedy kvete, ale nijak jsem kořenový bal nenarušil a byl hezky prokořeněný, pouze se tak během pár vteřin přehodí do většího květináče a kořeny mají rázem více místa. Možná to ovlivní plodnost, ale ze zkušenosti jakmile novou nádobu prokoření (otázka 2-3 týdnů), jedou na květy znova. A to pak stojí za to, před loni jsme měli z jedné rostliny pěstované stejným způsobem cca 15-20 kg plodů. Letos to asi víc nebude, i jaro bylo chladné, je to všechno opožděné.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1287
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod Lucia » 05 črc 2020, 19:08

Skúšal niekto bez hnojenia pestovať aký bol výsledok ďakujem.
Lucia
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2020, 10:39
Bydliště: Orava

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod moonvil » 05 črc 2020, 19:30

To záleží jen na tom, jak kvalitní máš substrát - pokud bys to dala do dobrého kompostu, tak to hnojit asi nebude potřeba, naopak v rašelinových substrátech by jim zřejmě po nějaké době došel dech.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod dzani696 » 05 črc 2020, 20:28

Niečo pre chuť :)
https://youtu.be/Ib1o76cn5EY
V tej 25 sekunde to sú vrúblovance čo som si všimol?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod jarek01 » 06 črc 2020, 16:02

Tak nevím kde dělám chybu. Rostliny mám už docela velké, ale zatím žádný kvítek.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bullets a 12 návštevníků