Pepino Gold - Solanum muricatum

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod radek.god » 22 srp 2021, 14:31

moonvil píše:Pár přebytečných pepin, co mi bylo líto vyhodit, mám na místě, kde svítí jen asi 4h dopoledne a plodů je tam výrazně méně než na jiných stanovištích.

No podobne to bude u me, letos mam jen 3 pepina a vsechny rostliny byly na jare tak male, ze sly do zeme.
Jedno bylo 1-2 tydny u jizniho plotu v kvetinaci, ale po sviluskove zime a jaru bylo na umreni a nak se mu ani tam nevedlo, tak z duvodu maleho mista slo k zapadnimu plotu, kam realne sviti slunce tak 2-4 hodiny pri vychodu slunce a diky budovam se tam pri zapadu uz to slunce nedostane.
Prave tohle je u stromu, kde slunce temer neni - rostlinu jsem povazoval za chciplou, ale oklepala se - nicmene 0 plodu, 0 kvetu
Zbyle dve jsou docela slusne kere.Na jednom mam 2 (slovy DVA E7 ) plody jeden bude skoro jako svestka, druhy polovicni.Kvetu moc nebylo.Na druhem kvety temer nebyly a plody tam nemam zadne.
O vysledku jaky ma Monika si muzu nechat jedine zdat !
Jaro HNUS, leto slaby a uz konci, nechapu ze to v CR nekomu vubec zaplodi a hlavne dozraje :-o
Jako verim, ze az je vyndam ze zeme a prenesu do bytu, tak koncem podzimu nebo na zacatku zimy zakvetou a vytvori se i mini plodiky, ktere ale upadnou.Aspon tak to bylo loni.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod MonikaV » 22 srp 2021, 14:44

moovil--- slunce na nich valí tak od 10h až do západu, takže myslím, že svitu mají dosti a mám je umístěné jako předešlé roky, nakvétaly krásně, téměř současně s kiwim, které mám kousek od nich, takže včel tam poletovalo dost, jakmile kiwi odkvetlo, včelky taky zmizely, ale pepíno nahazovalo stále na květy, ale časem opadávaly, zalévané 2denně -- ráno a večer, jinak by nepřežily, no a ostřihané už jsou, tak jsem jim možná ještě víc zavařila S21 ---- holt se to letos moc nevyvedlo, aspoň nám bude vzácnější co máme :D
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod moonvil » 22 srp 2021, 20:25

A co substrát a hnojiva? Já pro pepína používám de facto podobný substrát jako pro fíkovníky, tzn. to nejkvalitnější co lze namíchat, do 20L nádoby pak 20-30g Plantacote Pluss 12M. Později v sezóně občas stříknu něco na list, když mám zrovna po ruce nějakou mňamku pro fíky - letos např. Samppi 8-3-3.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod kaossik » 22 srp 2021, 22:38

MonikaV píše:Nevím co se stalo, ale letos totální pepínový propadák!!!! 5rostlinek a dohromady 22ks a k tomu některé takové, jakési zmrcklé! (květů to mělo spoustu a ještě teď se tvoři, napadané nebyly žádnými škůdci, takže bez postřiku a hnojení probíhalo kristalonem)-- bohatě zalistěné, ale plodů málo!
dnes jsem nepotřebné stonky odstřihla, snad to pomůže k dřívějšímu dozrání, velikostně už asi neporostou!

Mě nepřijde 22 plodů na 5 rostlin zas tak hrozné, v jak velké jsou nádobě? Jinak včely jsem na Pepinu nikdy neviděl, opylují je stejně jako rajčata čmeláci, ale to asi nebude ten problém, zda se vyvine plod nebo ne si často určuje rostlina sama podle svých schopností. Já dnes pro urychlení zrání vyštipoval květy, mám odzkoušené že na zaskleném balkóně dozrají plody založené v druhé půlce srpna a pak už ne. Respektive dozrají ale až doma ve tmě a to už je tak mizerná kvalita, že se to nedá skoro jíst.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod MonikaV » 23 srp 2021, 09:05

kaossik-- nejvíce plodu je na rostlině v truhlíku a v ostatních nádobách (tak akorát) v kterých je normálně pěstuji je tak po 3plodách, což je opravdu hodně málo S13 ,
zeminu dávám zahrad.substrát, perlit a rašelinu..(bez kuřinců, neboť jsem to kdysi neodhadla a spálila kořeny :D ) a jelikož se dosti ochladí, tak je asi přenesu do skleníku, a už se budu těšit na příští rok, že toho bude snad více S12 S12
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod kaossik » 23 srp 2021, 11:40

Já šel na obhlídku těch svých. Bohužel počasí ve středních Čechách je letos obecně k exotice nepříznivé, takže ještě nedozrál ani jeden plod. Nasazených jsem spočítal 46 (to jsou ale ty větší možná tam bude ještě nějaký malý) na 11 rostlin, letos je to ale dost natěsno, chtěl jsem otestovat ty další odrůdy z pepinogold.cz a tak jsem musel objednat 12 +3 sazenice, 4 jsem daroval ale zbytek jsem nacpal na poměrně malý prostor, takže to trochu připomíná hydroponické pěstování. Ale velikost plodů mi přijde normální. Jeden je ale poškozený od slimáků a je velký problém s lámáním výhonů. Jeden truhlík jsem přenesl o 2 metry vedle a výsledkem byl jeden výhon s plodem ulomený, zbylé jen nalomené a zatím se drží, ale těžko říct jak to ovlivní vývoj. Nicméně až budu rostliny přenášet na balkón, tak se obávám, že co nedozraje, tam budou velké ztráty, tak snad bude teplé září.


Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod kaossik » 07 zář 2021, 08:45

Pepinům to letošní počasí vyloženě nesvědčí, jedno takové nažloutlé tam v takovém stavu leží snad už 3-4 týdny a stále ne a ne finálně dozrát.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod radek.god » 07 zář 2021, 16:17

No je hur, nez loni atomu odpovida vysledek :(
Obrázek
Takze letos jen 4 plody a nedozraje zase nic
Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod Hofis » 07 zář 2021, 17:18

Úplně bych to nezatracoval, hodně záleží na počasí. Když jsem kdysi pěstoval pepíno, dozrály mi plody venku u baráku i začátkem prosince. Ale do té doby vůbec nemrzlo a byl relativně teplý a slunečný podzim. To samé i rajčenka (tamarilo). Ale jsem opravdu šťastný, že už tyto magnety na škůdce nepěstuji. Ani jedno z toho není natolik dobré, aby se mi to za ty problémy s tím vyplatilo... :D A od té doby mám od škůdců na kýblovkách klid, hlavně od molic a svilušek.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod radek.god » 07 zář 2021, 20:01

No Honzo, ja hlavne nechci videt, jak ty 3 rostliny pacim malou lopatkou ze zeme i s plodama (nejvetsi ma delku tak 5cm dle odhadu ) E1
Rajcenku jsem mel nekdy 2010, ani uz si nepamatuju jeji chut.Asi me tolik nezaujala.Samozrejme mi naky rostliny vyrostly, ale zimu, stejne jako semenacky pepin, neprezily.Nechapu, jak Ti mohli prezit do prosince.Pokud vim, tak +6 °C je minimum a cim bliz k nule, tim vetsi sance, ze rostlina chcipne
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod moonvil » 07 zář 2021, 21:21

Hofis píše: Ale jsem opravdu šťastný, že už tyto magnety na škůdce nepěstuji. Ani jedno z toho není natolik dobré, aby se mi to za ty problémy s tím vyplatilo... :D A od té doby mám od škůdců na kýblovkách klid, hlavně od molic a svilušek.


Fakt neuvěřitelný, že se bavíme o stejném ovoci. Žádného škůdce jsem tam nikdy neviděl, jedině teď po delší vlně letních dešťů flekatí a žloutnou některé starší listy, ale to může být i výživou (letos jsem pepina nestíhal moc přihnojovat).
Chuť kvalitně vyzrálého plodu (nepřezrálého) je skvělá, není tak výrazná jako u jiných druhů, ale o to víc se toho dá zhltat.
Uspořádal bych degustaci, jenže kdo by kvůli pepinu jel 200km...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod jarek01 » 07 zář 2021, 22:21

Letos Pepíno vyloženě zklamalo. Bez rozdílu jestli na řízkovancích, semenáčcích nebo na kupovaných rostlinách, tak mám celkem asi 5 plodů.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod kaossik » 07 zář 2021, 22:28

moonvil píše:Fakt neuvěřitelný, že se bavíme o stejném ovoci. Žádného škůdce jsem tam nikdy neviděl, jedině teď po delší vlně letních dešťů flekatí a žloutnou některé starší listy, ale to může být i výživou (letos jsem pepina nestíhal moc přihnojovat).
Chuť kvalitně vyzrálého plodu (nepřezrálého) je skvělá, není tak výrazná jako u jiných druhů, ale o to víc se toho dá zhltat.
Uspořádal bych degustaci, jenže kdo by kvůli pepinu jel 200km...


To flekatění a žloutnutí listů je plíseň bramborová. Letos mi to v červnu malém kompletně odlistilo všechny rostliny, zabral pravidelný postřik Alteou. Venku jsou jinak v pohodě tam ty škůdce něco přirozeně redukuje, ale jak jsou doma nebo pod sklem, tak je likvidují mšice a molice.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod MonikaV » 07 zář 2021, 23:51

Taky bych se přiklonila , že letošní úroda je mizerná, ale i tak v pěstování pepín na příští rok určitě nezanevřu, tohle ovoce nám velmi opravdu velmi chutná, (a jsem strašně ráda, že se nám škůdci vyhýbají S12 S12 , doufám , že to tak zůstane i na dále....)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod Hofis » 08 zář 2021, 00:16

No Michale, holt máme jiný chutě. Mě přišlo pepíno právě chuťově hodně takové nevýrazné až fádní, a to jsem měl rostliny různých odrůd z vícero zdrojů. Nemůžu si pomoct. :( Ale třeba už jsou na trhu chutnější odrůdy, je to tak 10 let, co jsem s tím přestal. :)
Venku ty škůdci nebyly až zas takový problém, to se dalo ještě nějak řešit, ale přes zimu vevnitř na zimovišti to byl nekonečný boj. To samé rajčenka. Ty lilkovité rostliny jsou fakt magnet hlavně na molice.

Radku, měl jsem to ve výklenku u jižní zdi v takové velké míse, na zimu jsem to uklízel. Pokud nemrzlo, tak jsem sklízel poslední plody koncem listopadu až začátkem prosince. Ta zeď dělá strašně moc, letos to vidím i na paprikách. Ty co mám ve volné půdě v Praze v záhonu, celý den na přímém slunci, tak ty od vysazení už moc nevyrostly. Jsou to 3 rostliny, mají tak 30-40 cm a je na nich celkem 5 plodů. Ty co mám v květináčích u jižní zdi jsou vysoké tak 70-80 cm a jsou obsypané plody, zatím ještě zelenými. Na přímém slunci jsou o dost kratší dobu, než ty v záhonu. A to jsem ty rostliny vysazoval společně. Ten rozdíl je až nečekaně velký
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: svazenka a 13 návštevníků