Pepino Gold - Solanum muricatum

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod Radim K » 03 úno 2021, 01:53

jarek01 píše:Bohužel se mi letos nepodařilo přezimovat žádnou rostlinu, tak jsem objednal nové. A mezitím než dojdou ( měly by dojít někdy koncem března ) jsem na zkoušku vysel pár semínek ze zralého plodu a už krásně klíčí. Má někdo zkušenosti se semenáčky Pepina? Má to cenu se s tím hrát?


Zkoušel jsem několikrát, v podstatě jak píše kaossik, je to cesta dosáhnutí nových odrůd. Nevýhodou je, že semenáčky dávají zpočátku více času do vývinu a růstu a kvetou a plodí o několik týdnů později, než řízkovance, takže je lepší časnější předpěstování. Jednou jsem měl i problém s tím, že rostlina nebyla samosprašná, takže raději mít min. 2 semenáčky, nebo semenáč a řízkovanec.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod majoxx87 » 03 úno 2021, 10:35

Ja by som ešte doplnil, že to prezimovavanie pepin nema velky vyznam. Samozrejme jedine na ziskanie odrezkov na predpestovanie novych rastliniek. Ono tie nove rezkovance velmi rychlo dobehnu tie minulorocne rastliny a potom ich vo vitalite aj urode predbehnu. Tie dvojrocne rastliny nie su nikdy take pekne ake jednorocne rezkovance.
No a aj tie prezimovane plody, neviem ci to bude mat ochotu pokracovat v raste a dozreti.
Ja uz som sa pripravil na novu sezonu (tento rok trochu skor ako inakedy)...
Inak aj ja este dojedam plody z minulej sezony (ale uz to nie je uplne ono, ale mne to celkom chuti,....)


Obrázek
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod moonvil » 03 úno 2021, 11:11

Letos se mi pepino poprvé podařilo přezimovat, ale je to celkem kumšt trefit přesně ten okamžik, kdy rostlinu přesunout do chladna a pak zase do tepla.
Jedno je jisté - zimování ve studeném sklepě po celou zimu není možné. Vydrží tam tak měsíc, pak se musí přenést do tepla a začít oživovat.
Něco jsem i nařízkoval, je to trochu vytáhlé, ale poslouží to pro opětovné nařízkování někdy začátkem března a pak už toho světla bude přeci jen víc.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4069
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod radek.god » 03 úno 2021, 12:33

Ja jsem zkousel zakorenit rizky ve vode nekdy v listopadu nebo prosinci a vse se rozmocilo, takze to zkusim zase na jare ...
Rostliny koupene nekdy loni na jare sice i kvetly, nektere i plodily ale vsechno proste bylo pozde.
Nez rizky zakorenily a dorostly, tak uz byl snad duben nebo kveten ...
Asi byly rostliny male nebo dany ven prilis pozde, takze bez skleniku vidim prezimovani vetsich rostlin jako jedinou moznost.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2021, 10:59

Lonske plody se stale jeste drzi , na uschlych vetvich :-o
Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod MonikaV » 22 dub 2021, 12:29

Vau, a jaké budou chuťově??
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2021, 15:34

MonikaV píše:Vau, a jaké budou chuťově??

No to nevim, ty vetsi co jsme snedli jeste koncem roku nebo zacatkem letosniho roku byly spis vodove, vice zelene a malo sladke.Rostliny loni dorostly do plodici velikosti pozde a i pres vcasne podzimni a zimni umisteni z venkovniho prostredi do bytu s velkym oknem na jih (svetlo a teplo) to proste uz nedozralo.Pak samozrejme zauradovaly svilusky a vetsina rostlin a malych plodu chcipla.
Podobne to dopadlo s ananasovym melounem.Zbyl jeden cca 10cm melounek a venku ani v byte uz nedoral.Holt to chce sklenik nebo jizni Evropu ... :shock:
Staci se podivat ven, to je jaro k placi :-( E7
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod kaossik » 05 črc 2021, 21:22

Letos jsem zkusil sázet pepina do menších nádob, cca 3-5 l zeminy na rostlinu. V tomto ohledu to vypadá dobře, z první vlny kvetení se tvoří plody. Ovšem průser je opomenutí z loňska, pepina opět likviduje (jak se domnívám) plíseň bramborová, listy žloutnou sem tam s hnědými fleky a rostliny dostávají podobu oholených košťat. Tohle je fakt rostlina naprd, člověk to ubrání před mšicemi molicemi sviluškami a pak tohle. Už jsem už jsem zapomněl čím jsem to stříkal loni (bylo to na plíseň bramborovou a zabralo to), našel jsem jen Altela, snad to bylo ono.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1169
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod radek.god » 07 črc 2021, 00:51

No za me je pepino zklamani a uz jsem to vzdal.Loni nejen kvety, ale poprve i plody :-) .Mno "plody " ... , do spravne velikosti a barvy nedozral venku a pak ani ani do prosince v byte zadny.2 nejvetsi lehce nafialovele plody s pruhy byly spise vodove a malo sladke.Samozrejme SVINE svilusky = vetsina rostlin zimu a zacatek jara ani s mospilanem neprezila a tam kde byly nejake male plody tak ty vetve uschly a plody shnily nebo spadly a nedozraly.Na jare katastrofa, tentokrat to nekorenilo ve vode VUBEC , takze jsem nenamnozil kupodivu ani prd.Zbyly me 3 rostliny.Protoze tady nebylo svetlo, teplo a cele jaro jen proprselo, tak jsem dve dal rovnou do zeme a treti nechal v puvodnim 20-25cm kvetinaci.Problem se sviluskami venku nastesti neni Do 2-4 tydnu byl videt rozdil v rustu rostlin, takze ted mam v zemi vsechny tri.Dokonce se na te jedne co byla ve velkem kybli jeste drzi i ten lonsky plod :-) jeden plod jsem rozmelnil kyble a je tam ted par semenacku.

Kdyz to shrnu - v Praze bez skleniku roste pomalu, obcas zakvete, ale plodu je malo a stejne nedozraji.Kdyz vypada fakt pekne i v truhliku, tak proste skonci leto, ochladi se, ubyde svetla a je konec.V malyc nadobach neprospiva. 3-5 L jak pise Kaossik je i podle navodu na netu MALO :-( .Tam vydrzi tak do zacatku jara.Fakt to chce velkej kybl nebo velkej kvetinac 30+ cm nebo jako nouzovku aspon metrovej truhlik pro 3-6 rostlin.Investice do insekticicu, vody a casu daleko prevysi cenu plodu, ktere jsem uz mnoho let v obchode bohuzel nevidel.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod kaossik » 07 črc 2021, 09:16

Dva roky jsem je pěstoval ve větších nádobách a výsledkem byl pouze bujný růst. První květy opadaly a plody se vytvořily až z druhých na přelomu srpna a září. Což dozrává v listopadu až lednu. Takže nanic. V těch truhlících mám plody už teď, takže je šance, že se dočkám úrody v září-říjnu. Ve větším nebo v zemi nemá Pepino smysl.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1169
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod radek.god » 07 črc 2021, 10:34

No to ses dobrej, ze uz mas i plody.Me to jeste ani nekvetlo a to ani loni touto dobou .
Loni me to koncem cervence dobre rostlo a kvetlo prave jen v tech vetsich kyblech, teprve pozdeji to kvetlo i v metrovem v truhliku.V kvetinacich do 20 cm to moc nerostlo a vubec nekvetlo.Jinak vim, ze venku to bujne roste, ale nestihne zaplodit.
Chtel jsem zkusit pokus, zda se uschle vetve s plodem nezregeneruji jako u psidia a treba ten plod nedoroste.To se samozrejme nestalo a nechapu, ze tam ten plod doted drzi a neshnil :-) .
Loni jsem mel take vice rostlin a v lepsim stavu, takze meli uz na jare lepsi start.Letos se ty chcipaci zacli obnovovat a vzpamatovavat az koncem kvetna ...
Zkousel jsem i naky ananasovy meloun loni a tam jsem dopadl stejne - jeden maly kulaty meloun asi 8 cm bez chuti.Na podzim se odlomil a uz nedozral.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod Diana.Jerem » 07 črc 2021, 16:38

Zdravím všechny, já jsem také před lety pěstovala Pepíno, ale plody byly pálivé, nikomu nechutnaly... nevím, kde jsem udělala chybu...
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 838
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod kaossik » 07 črc 2021, 18:02

radek.god píše:No to ses dobrej, ze uz mas i plody.Me to jeste ani nekvetlo a to ani loni touto dobou .
l.


Letos jsem kupoval řízky z pepinogold.cz. uznal jsem, že udržování rostlin přes zimu, řízkovat si to sám a udržovat to celou dobu bez chorob a škůdců je podstatně dražší než si koupit hotovou sazenici. Rostliny nemá smysl přezimovat, ony totiž nejlépe plodí ty čerstvé řízky, dvouleté rostliny už nemají význam, plodí minimálně jedině na ty řízky.

Já měl právě problém i s těmi řízky, zakoření rozvětví se a vykvetou v červnu poprvé. Jenže pokud mají větší nádobu dávají sílu do tvorby kořenů a plody shodí. Menší nádoba funguje.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1169
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod moonvil » 07 črc 2021, 22:00

Ano, je potřeba to začátkem roku čerstvě nařízkovat - což je zároveň ta nejobtížnější fáze pěstování (hlavně to uchování přes zimu v optimálnï teplotě). Jelikož se mi to ale letos podařilo, tak mám nyní víc jak 30 rostlin, které pomalu dokvétají a největší plůdky mají již přes 5cm. Nebude problém sklidit více než 100kg. V mých podmínkách bezproblémová a spolehlivá plodina.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4069
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pepino Gold - Solanum muricatum

Příspěvekod svazenka » 08 črc 2021, 13:04

Už druhým rokem pěstuju pepina z vlastních řízků z přezimované rostliny. Z mé zkušenosti lépe prospívají cca v 10 květináči. Letos mám 2 rostliny, které nechávám ve skleníku, který je ale stále otevřený.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků