černý rybíz

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: černý rybíz

Příspěvekod sasman » 11 črc 2020, 17:43

Před pár lety jsem ochutnal zaručeně pravou Bonu a chuťově je skvělá. Ale více lidí mi řeklo, že špatně (málo) roste, takže jsem ji nakonec nepořizoval...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 12 črc 2020, 07:23

Jo, tak to můžu potvrdit že ta moje pravá Bona roste hůř než ostatní odrůdy, já doteď myslela že je to "náhoda".
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: černý rybíz

Příspěvekod fahrweed » 15 říj 2020, 00:04

Za celý život tohoto diskuzního vlákna tu byla 2x zmíněná odrůda Jubilejnaja kopanja, ale bez dalších zkušeností a hodnocení. Přitom podle popisů obchodů by mělo jít o velkoplodý, chutný rezistent.
Nemá k ní někdo něco? :-)
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 15 říj 2020, 20:41

Je to jedna z našich nejlepších odrůd pokud jde o zdravotní stav, chuť a velikost kuliček. Asi takhle - její koupí se chyba neudělá.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 20 říj 2020, 15:12

Loni na podzim jsem vysadila 12 keřů rybízu, a letos mi je zdecimovala rez vejmutovková, hlavně ty černé.

Černý rybíz je jedno z mých nejoblíbenějších druhů ovoce vůbec, takže je to pro mně docela rána :(

Máte tip na černé rybízy, které by měly být odolnější rzi vejmutovkové?

Je mi jasné, že rezistent asi není žádná odrůda, ale chci to aspoň ještě zkusit... :(
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: černý rybíz

Příspěvekod Ragnar » 23 říj 2020, 11:19

Mám asi 10 kousků velkoplodých Ruských odrůd černých rybízů, ale plodit budou až příští rok. Zatím si vedou pěkně, metrové přírůstky díky počasí, tak bych pak mohl poskytnout něco na testování. Třeba budou odolnější vůči rzi, než ty co se tu běžně prodávají. Rozhodně by měly být chutnější :D
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 23 říj 2020, 15:39

Tak já se hlásím mezi testovače Ragnare :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: černý rybíz

Příspěvekod fahrweed » 23 říj 2020, 16:48

Jubilejnaja kopanja už je zasazená (přišla prostokořenná sazenice, která má několik metrových prutů), ale objednal jsem i Bonu - a přímo v popisu na webu Spomyšli píší, že je to malý keř. Jak malý mám teda očekávat? :-)
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 23 říj 2020, 19:33

U mně je Bona zhruba poloviční než ty ostatní stejně staré :lol:
Sice letos byla napadena rzí, ale to všechny keře, takže pořád se to myslím srovnávat dá...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: černý rybíz

Příspěvekod Ragnar » 01 črc 2021, 20:33

Začínají se vybarvovat Ruské rybízy, tak menší aktualizace.

6-20-246 - zatím nezralý, bujný růst, dlouhé střapce, potřebuje oporu
Obrázek

Аркадия Arkadiya - menší kompaktní keřík, velké bobule, obalené větvě, potřebují oporu

Obrázek

Obrázek

Юбилейная - 2 Yubileynaya - 2 - delší střapce, potřebuje oporu, zatím nezralé, bujný růst

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Литвиновская Litvinovskaya - přijde mi hodně podobná jako Selechenskaya-2 (je to jeden z rodičů), vzpřímený růst, aromatický

Obrázek

Селеченская – 2 Selechenskaya – 2 - odrůda hojně používaná pro šlechtění, skvělé aroma, vyvážená sladkost a kyselost, krásně voní i listy, topka, zatím jen pár zralých bobulek, aroma bych popsal jako směs lesního ovoce
Obrázek

Obrázek


Шаман Shaman - bůjný keř, skvělá násada, zatím ještě zraje:
Obrázek

Obrázek

Соловьиная ночь Solov'inaya noch' - určitě nejranější spolu s Usladou, bohužel schytala mráz v květu takže menší násada, chutově výborná, střední bobule
Obrázek

Obrázek

Услада Uslada - velké bobule, ranná, bohužel ji mám na blbém místě pod merunkou, kde slabě roste, možná ji i podryl krtek. Chutově skvělá, objevil sem na ní pár hodně vysušených bobulí a ty chutnaly jak marmeláda

Obrázek

Co sem zatím ochutnal, tak těmto odrůdám nesahá Titania a spol. co se u nás běžně prodává ani po kotníky. Tyhle kyseliny fakt nemusím.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: černý rybíz

Příspěvekod moonvil » 01 črc 2021, 21:29

Hezká dokumentace!
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: černý rybíz

Příspěvekod Tibor » 10 črc 2021, 12:25

Krásne fotky. Určite potom daj vedieť ako sa tomu u nás darí.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 22 črc 2021, 07:59

letos se nam tu cernym rybizum dari, konecne dostaly poradny prisun vlahy, tak jsem mohl provest degustaci a musim potvrdit, co tu pisete, ta titania je chutove uplne nejhorsi. nejdriv je kysela a kdyz tu kyselost ztrati je takova mdla. Pak tu mam jeste Ometa, Ojebyn, ty jsou oba mnohem lepsi, sladky. a nejlepsi je nejakej neznamej, co tu mam, ten chci letos narizkovat. titaniinsi tu necham "na vareni" je teda hodne urodna
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod sasman » 01 srp 2021, 16:28

sasman píše: Mám černé rybízy napadené vlnovníkem. Snad by mohl fungovat dravý roztoč, chci to zkusit. Třeba by to šlo použít i na ostružiny...
https://www.biocont.cz/skudci/typhlodromus-pyri


Někdy na konci zimy jsem tedy aplikoval dravé roztoče a jednoznačně to funguje. Poškození bylo na jaře odhadem max. 5-10 % loňských ztrát a aktuálně se rostliny již zdají zdravé. Takže předpokládám, že když už jsou draví roztoči namnožení, budou poškození v následujích letech ještě menší až žádná. Díky bohu, že to funguje, protože kdyby to nefungovalo, musel bych rostliny vykopat.
Původně jsem chtěl navíc ke dravým roztočům aplikovat i Sulku, což je dle Biocontu možné, ale nějak jsem propásl vhodný okamžik aplikace Sulky a fungovalo to i takto.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Vojtech » 17 dub 2022, 22:31

Ahoj, zajímá mě, jestli se tu najde nějaký nadšenec zelených rybízů (albíni Ribes nigrum). Vzhledem k tomu, že nejsou tak atraktivní, téměř nikdo nechce ve šlechtění pokračovat a vyvíjet nové kultivary. I tak se mi povedlo nastřádat několik kultivarů - Ojeblanc, Vilma a Vertii. Dokázal by je někdo poreferovat, případně doporučit další?

Mimochodem, dá se sehnat jiný Ribes nidigrolaria než klasická Josta ze sedmdesátých let? U ní je to šlechtění taky problém, má bujný růst a nízké výnosy s nemožností strojového sklízení. Ačkoliv potenciál má skvělý, možná proto přidali ruku k dílu v Lubeře, kde vyšlechtili tři nové kultivary. Konkrétně Jogusto, Jodeli a Jofruity. Do určité míry se jim povedlo s nimi prý překonat vysoký vzrůst a nízké výnosy. Tak uvidíme.
Kromě těchto tří se mi povedlo přes kamaráda sehnat ještě Ribes nidigrolaria Anita, prý by se mělo jednat o hybrid, který má vzpřímený růst.

A když jsme ve vlákně s černým rybízem, Lubera nabízí první červenolistý Ribes nigrum na světě - Black'n'Red Premiere. Podle popisu a fotek má na přímém světle ze zelené barvy listů pomalu přecházet přes červenou až po hnědou. Více zde: https://www.lubera.com/de/shop/johannis ... 79822.html

Díky za tipy, pro inspiraci co se dá za pár € sehnat u našich sousedů ve šlechtitelské stanici:

Zásilka z Lubery, v největším květináči Black'n'Red Premiere, Jodeli, Jogusto a Jofruity
Obrázek

Po přesazení, v čem musí aspoň rok vydržet
Obrázek
Vojtech
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 dub 2022, 20:56
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků