černý rybíz

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: černý rybíz

Příspěvekod Pavuk » 05 zář 2018, 21:56

ZdenekCernoch píše:
možnost je. Brácha dostal zakázku k namnožení po nejméně 100 kusech z každý odrůdy. jen je otázka kdy to bude hotový odvozu do německa S15 Mám objednávky ze Switzerland permakultura :mrgreen:


Ahoj Zdenku,

Ako sa maju moje nove, sibirske cierne ribezle?
Dalo by sa nieco objednat?

Rad by som teraz na jesen nieco uz pichol do zeme :D15

Dik!
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: černý rybíz

Příspěvekod Radim K » 20 zář 2018, 19:58

Přátelé, prosím o radu, kde a jakou odrůdu černého a červeného rybízu v dnešní době doporučujete koupit. Naše staré keře letos chceme vyměnit za novější odrůdy, ale v rybízech se neorientuji.
Díky :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Tibor » 20 zář 2018, 22:27

Pokiaľ to chceš na spracovanie tak z čiernych sa mi celkom páči Démon. Bobule sú len stredne veľké, ale chutné a hlavne sa dobre a rýchlo oberajú S6 keďže rastú v pekných strapčekoch. Odolnosť chorobám nieje ideálna, ale povedal by som že je postačujúca.
Z červených som veľmi spokojný s Detvanom. Úrodný, odolný chorobám, chutný.
Pokiaľ to chceš na priamy konzum tak Detvan aj Démon sú fajn ale určite nájdeš chutnejšie odrody.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Radim K » 21 zář 2018, 11:09

Díky za tip :wink:
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod BXL » 21 zář 2018, 13:22

Mne najviac chutí Fertodi.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: černý rybíz

Příspěvekod Radim K » 22 zář 2018, 12:32

Díky :wink:
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Jarmila » 19 led 2020, 00:44

ZdenekCernoch píše:Tak ten sibiřskej materiál rose u rodiču ve Větřkovicích už déle jak 7 let, Naprosto žádnej problem. Vadí tomu jen pozdní jarní mrazy když kvete. Proti jiným rybízum jsou zelený naprosto bez napadení rzi a .... nejméně do pulky srpna. Běžný rybiz je rezavy už někdy na konci června.

Zdravím, Mám dotaz, dalo by se od vás koupit nějaké sazenice nebo i větvičky toho rybízu? Černyj bumer.
Je skutečně tak dobrý jak se někteří vyjadřují? Zvažovala jsem koupit Donu, ale asi by toho chtělo koupit více, aby člověk posoudil.
Na zahradě máme staré keře (snad 50 let) a bobule jsou malé i když docela chutné. Děkuji za odpověď
Jarmila
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 18 led 2020, 20:21

Re: černý rybíz

Příspěvekod Stanley_51 » 19 led 2020, 10:53

Jarmila píše: Zdravím, Děkuji za odpověď

Ahoj, vítám tě na kiwiforu E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: černý rybíz

Příspěvekod J.K. » 16 čer 2020, 07:15

Začiatkom jari ma pýtali susedia o sadenice mojich ríbezli. Žiadne som nemal a nevedel som, či sa v tej dobe niečo chytí, tak som dal do vody toho viac. Na prekvapenie úspešnosť bola celkom dobrá a niečo mi aj zostalo . Ak máte niekto cestu cez Žilinu, sú k dispozícii. Ja som ich pred pár rokmi kupoval tu:

http://www.shop.zahradnictvolimbach.sk/ ... Danskaja-2
http://www.shop.zahradnictvolimbach.sk/ ... a-kopanija
http://www.shop.zahradnictvolimbach.sk/ ... u%C5%BEina

Inak Selečanskaja sa začína vyfarbovať aj u nás na severe už teraz:
Obrázek Obrázek

Naproti tomu Žemčužina je ešte úplne zelená:
Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod milos » 30 čer 2020, 01:19

Ahojte, ja mám černyj bumer už pár rokov, plody mi chutia, aj celej rodine, sú skutočne obrovské, aj tento rok sú nimi kry úplne obsypané, a váha bobúľ spôsobuje, že všetky konáre z kríka si totálne ľahnú na zem, čo spôsobuje zahnívanie, a zlé vyzrievanie plodov, a keď sa k tomu pridá ešte tohtoročné daždivé počasie tak je to úplná katastrofa. Tento rok som sa ich snažil vyväzovať, ale to by som musel každý konár z kríka vyviazať k opore, aby neležal na zemi. Pre mňa je to starosť navyše načo nemám vážne čas. Mám aj iné odrody ukrajinských čiernych ríbezlí, ale takéto políhanie robí len černyj bumer. Možno aj to je dôvod prečo už záhradníctvo Limbach neponúka kríkovú formu tejto odrody. Takže som sa podujal k radikálnemu riešeniu, a tým je likvidácia všetkých rastlín kríčkového bumra, a je ich dosť, a následne vysadením stromčekovej formy. Aj keď stromčekové formy som nikdy nemusel, ale tejto odrody sa nechcem vzdať, a u tejto odrody to má skutočne vážne opodstatnenie vzhľadom na váhu plodov, a následné vyzrievanie, ktoré vzhľadom na veľkosť plodov bude na stromčeku vo väčšej výške určite oveľa lepšie ako na zemi.
Pekný deň.
milos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 29 čer 2020, 13:00

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 30 čer 2020, 07:54

Poléhání rybízu (máme i ČB) řešíme pravidelným střihem při sklizni - sklízíme černý rybíz tak, že obvodové, potenciálně příští rok již poléhající větve a staré větve ustřihneme a otrháváme plody z ustřižené větve někde v pohodlí :) .
Keři necháváme maximálně osm (záleží na odrůdě) větví. Pokud náhodou některé větve i přes střih polehnou a leží na zemi a nejsou ještě zralé, tak vyvázat je k opoře - např. k jiné, pevné větvi keře - už není problém, není jich moc.
Myslím, že koupená stromková forma přinese další problémy - např. životnost místa roubování nebývá velká.
U ČB jsme to nezkoušeli, ale pokud my chceme u nějakého rybízu nebo angreštu stromkovou formu, tak si ji zapěstujeme z původního keře ( u dobře rostoucího černého rybízu je to otázka dvou let - první rok vybrat nejlépe a nejsilněji rostoucí výhon a vyvázat ho k opoře, aby rostl rovně, ostatní větve zrušit, druhý rok nechat jen ty pupeny na výhonu, které budou dělat budoucí korunku - a je to).
Měli jsme takto zapěstovanou Titanii , Triton a nějakou starou odrůdu, ale po pár letech jsme stromky zase zrušili a nechali znovu růst keře - omlazování u stromkové formy černého rybízu nám nefungovalo, větve měly tendenci se lámat, musely se vyvazovat nebo hodně zakracovat a úroda pak byla o dost menší . Nemluvě o nutnosti kovových tyčí (jiné nám to neudržely) v kořenech stromku, ke kterým se ty větve nakonec stejně musely vyvazovat.
Nicméně - udělat z bujně rostoucího keře angreštu nebo rybízu stromek není problém, není důvod likvidovat celou výsadbu. A případně, když je odrůda opravdu vzrůstná, než se stromek zapěstuje, keř v omezené podobě může zůstat.
Ale u černého rybízu bychom už vždycky preferovali radši pořádný - drastický :wink: - střih při sklizni než stromkovou formu, na úrodu to vyjde nastejno a na práci podstatně lépe.
Tolik naše zkušenost :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: černý rybíz

Příspěvekod Stanley_51 » 30 čer 2020, 10:54

milos píše:Ahojte, Pekný deň.

Ahoj, vítej na kiwiforu E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 10 črc 2020, 17:24

Máte někdo odrůdu Noiroma a můžete ji už zhodnotit?

Mám ji ze Zázvorky, a nic moc teda, ale nevím jestli je to jen současným počasím, nebo jde o záměnu odrůdy.
Ze stejného zdroje jako tuhle Noiromu mám totiž i "Bonu", která je opravdu nechutná - obrovské, ale hnusné bobule, podle všeho asi Titania.
Mám ještě jednu Bonu z jiného zdroje a ta je naopak i v tomhle počasí vynikající, takže u té první půjde určitě o záměnu, a letos poletí.

Nevím ale jak s tou Noiromou, jestli jí dát šanci, anebo taky vyhodit.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 10 črc 2020, 18:22

Já jenom, na obranu Titanie, není to nic moc černý rybíz, ale obrovské a nechutné na ni nesedí. Možná spíš Triton, ale ani to asi ne. Bobule ale nejsou obrovské (tedy ve srovnání s ukrajinci) a jsou hodně kyselé, černorybízová chuť je slabší než u Titanie, ale v dobrém roce je od sebe poznáme jen podle doby zrání. Triton je horší než Titanie a kdyby se nám chtělo :) , tak ho vyhodíme, máme keře vysazeny na střídačku. Ale i když jsme samý černý rybíz, tak zase až tak nám nevadí, vyhrožujeme mu, ale nekonáme. Jen hodně stříháme.
U nás letos obrovské a nechutné sedí na Čornyj Bumer :shock: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 10 črc 2020, 19:34

Díky nene, takže i Bumer patří k vychvalovaným kde skutek utek jo? :D

Mně letos nejvíc chutná ta druhá Bona (samozřejmě jestli je pravá taky netuším :D) a v těsném závěsu Ruben, taky skvělý. Některé odrůdy jsou asi pozdnější tak čekám na ochutnávku.

A ta falešná Bona pletí ať je to co je to, právě že já musím bohužel místem šetřit.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků