černý rybíz

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: černý rybíz

Příspěvekod ZdenekCernoch » 02 srp 2017, 05:49

Tak ten sibiřskej materiál rose u rodiču ve Větřkovicích už déle jak 7 let, Naprosto žádnej problem. Vadí tomu jen pozdní jarní mrazy když kvete. Proti jiným rybízum jsou zelený naprosto bez napadení rzi a .... nejméně do pulky srpna. Běžný rybiz je rezavy už někdy na konci června.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: černý rybíz

Příspěvekod sasman » 02 srp 2017, 15:45

Tibor píše: Neviem nakoľko rozdielna je tá Jochina od Josty, ale ja tú Jostu vôbec nemusím. Rastie to krásne plodí to celkom obstojne, ale nikomu to doma nechutí. Tak sa aspoň to operené zlo z toho nažerie.

Ten pěstitel jakmile ochutnal Jochinu, tak Jostu vykopal - prý je Jochina o dost chutnější :D4
Máme doma Jostu na meruzalce minimálně 4 roky, zatím jsem neochutnal. Přitom určitě aspoň poslední 2 roky byla na plození dostatečně velká. Loni myslím ani nevykvetla. Letos jsem Jostu studoval důkladněji a na jaře kvetla (květů bylo středně až možná méně), ale vytvořilo se jen 5 plodů, které sežrali ptáci. Stejně velký angrešt by měl 50-100 plodů, tak nevím, kde je chyba (možná Josta na jaře zmrznula v květu, ale angrešt i rybíz normálně plodily). Josta je u nás horký kandidát na vykopání S2 hlavně pokud bych sehnal tu Jochinu. Aspoň jako zdroj řízků na podnože byl ten stromek dobrý...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod PavelKt » 02 srp 2017, 16:16

ZdenekCernoch píše:Tak ten sibiřskej materiál rose u rodiču ve Větřkovicích už déle jak 7 let, Naprosto žádnej problem. Vadí tomu jen pozdní jarní mrazy když kvete. Proti jiným rybízum jsou zelený naprosto bez napadení rzi a .... nejméně do pulky srpna. Běžný rybiz je rezavy už někdy na konci června.

Na černém rybízu se vyskytuje rez vejmutovková. Výrazně snižuje výnosy. Záleží na vzdálenosti mezihostitele. Jde částečně eliminovat postřikem. Tím nechci říc, ze některé odrůdy nejsou odolnější. Zcela rezistentni ale asi dosud nebudou.
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod caver » 02 srp 2017, 20:35

Zdeněk má pravdu, ty sibiřské odrůdy jsou chuťově skvělé. jediný problém je, že podstatně hůře snášejí naše v poslední době horká a suchá léta. Chce to je mít ve stínu na vlhčí půdě. Totéž barnaulské rakytníky.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: černý rybíz

Příspěvekod Tibor » 03 srp 2017, 10:54

Tak to sucho by u mňa bolo obrovský problém. Vidím to na zemolezoch. Klíma u mňa je o niečom úplne inom ako je pre tie rastliny niekde zo sibíru vhodné.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod sasman » 06 srp 2017, 12:43

Loni jsme si všimli, že na jedné jabloni bylo v koruně uvnitř povolené roubovací pásky hnízdo škvorů - a na jediné této jabloni nebyly mšice.
Vždycky jsme měli obrovské problémy se mšicemi na keřovém červeném rybízu, tak jsem tam chtěl letos přilákat škvory, aby ty mšice žrali. Na jednu větev jsem zavěsil malý plastový květináč se senem uvnitř - drtivá většina mšic zmizela, takže to zafungovalo (když jsme sklízeli rybíz, tak jsem do toho květináče viděl vlézt 5-10 škvorů). Tak 5 % listů je sice lehce napadených mšicemi, ale celou rostlinu to významně neovlivní.
Je to míň pracné než insekticid (na jednu sezónu to určitě vyrdží) a v době sklizně mi dřív nezbývalo než použít vodu s olejem, což sice funguje, ale jen dočasně a musí se to opakovat :roll:
Na netu je víc návodů, jak udělat skrýš pro škvory, toto mi přišlo nejjednoduššní a nejrychlejší. Možná to znáte, já jsem na to přišel až letos.

Obrázek

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 07 srp 2017, 09:17

Jak tady mluvíte o Jochine - není to to samé co Jocheline?
Jocheline prodávají na stareodrudy, nemáte už vyzkoušeno?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 07 srp 2017, 09:18

Jak tady mluvíte o Jochine - není to to samé co Jocheline?
Jocheline prodávají na stareodrudy, nemáte už vyzkoušeno?

Jinak mně osobně Josta chutná velmi, ale zdá se mi, že koluje několik verzí, některé jsou chutnější, některé méně.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: černý rybíz

Příspěvekod sasman » 07 srp 2017, 10:14

Teoreticky jsou Jochina a Jocheline něco jiného. Ale nic víc jsem nenašel. Asi bych musel oprášit němčinu :) otázka je, jestli ty různé druhy Josty nejsou právě různí kříženci, ale protože nikdo nezná nic jiného než Jostu, tak to prodávají pod názvem Josta.

https://www.zahradkari.cz/forum/id.php?id=4372
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 08 srp 2017, 15:35

Díky sasmane :-) Jocheline si vysadím vedle Josty, a bude srovnávačka :-)

Jinak na biolib se píše, že:

"Němečtí manželé R. a A. Bauerovi vyšlechtili v roce 1977 (v roce 1978 proběhla jejich registrace v SRN) křížence černého rybízu a angreštu. Jako mateřská rostlina byla použita odrůda černého rybízu ´Silvergieter´ a jako otcovská odrůda angreštu ´Grüne Riesenbeere´. Byly registrovány tyto odrůdy: ´Josta´, ´Jostine´ a ´Jogrande´.
Na konci sedmdesátých let minulého století byly vyšlechtěny v Ovocnářském ústavu v Dresden-Pillnitz odrůdy tzv. "angreštového typu" ´Jocheline´ a ´Jochine´".

Takže máš pravdu. Možná mají ale Jochine a Jocheline stejné rodiče.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: černý rybíz

Příspěvekod ZdenekCernoch » 08 srp 2017, 16:58

tak zrovna na tohle téma vyjde v časopise Veronika článek od pana Dostála. hybridu je více o některých jsem ani neslyšel. Článek mám v meilu ale publikovat nemohu. :mrgreen:

jen pár odrud : Kroma, Orus 8, Rikö, red josta a určitě se najdou i další S6
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: černý rybíz

Příspěvekod ZdenekCernoch » 08 srp 2017, 17:12

orus 8 je v prodeji v Belgii Zommergen

rikö : http://www.hirosfaiskola.hu/bogyosok/riko

dle mýho lepší nový rybeze se sibiře S6
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: černý rybíz

Příspěvekod sasman » 08 srp 2017, 20:45

Vypadá to, že je Josta aspoň částečně cizosprašná (a i ti další kříženci) - je to na straně 13, bod 2:
https://www.zahradkari.cz/odborne/rukovet/ruko2009.zip
a četl jsem to i někde na webu na ne moc seriózní stránce. To aspoň vysvětluje, proč mi Josta neplodí - už jsem nad tím letos přemýšlel, ale říkal jsem si, že se opylí třeba angreštem, asi ne no (mám podezření, že Josta kvete v jinou dobu než angešt? ale teď si úplně nevzpomínám, příští rok si na to dám bacha). Bohužel jsem Jostu nesadil já, takže nikdo neví, kdy je zasazená, natož kde byla koupená :roll:
Jinak podařilo se mi sehnat telefon na toho pěstitele s Jochinou, tak mu snad zítra zavolám a zeptám se ho, kde ji sehnal :)
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod sasman » 08 srp 2017, 20:59

No jo, jenže je otázka, kde ty černé rybízy ze sibiře sehnat? Možná bych jeden zkusil pro začátek, abych viděl, jak je to s tou náchylností na sucho, ale nehodlám pro sazenice jezdit do Ruska. Ještě před 5 lety bych se o nějaký rybíz vůbec nezájimal, ale teď to začíná být s jarními mrazy naprd, tak se o to trochu zajímám. A zrovna ČERNÝ rybíz bude asi na jarní mrazíky docela náchylný.... i když snad ty ruské by nemusely?
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 08 srp 2017, 21:45

K té samosprašnosti Josty - mí rodiče vysadili už před dlouhými lety na svojí zahradě jeden keř, v okolí nebyl žádný jiný keř Josty, rybízu ani angreštu. A Josta plodila jako divá. A byla opravdu vynikající.
Takže jsme asi zas u toho, že co klon, to originál.

Budu ráda když sem pak dáte vědět kde onen pěstitel sehnal Jochine :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron