černý rybíz

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: černý rybíz

Příspěvekod Bullets » 17 dub 2022, 22:54

Konecne vidim fotky co posila Lubera :) ten vetsi je 5l a zbytek 1,3l ze?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Vojtech » 18 dub 2022, 08:25

Bullets píše:Konecne vidim fotky co posila Lubera :) ten vetsi je 5l a zbytek 1,3l ze?



Přesně tak, všechny mají podobnou výšku, kolem 60 cm. Ty 4 věci i s poštou do ČR stály něco málo přes 70€, což není vůbec špatný :)
Vojtech
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 dub 2022, 20:56
Bydliště: Praha

Re: černý rybíz

Příspěvekod Bullets » 18 dub 2022, 08:47

Já jsem na jaře právě zvažoval zda koupit nějaké rostlinky ale byl jsem nejistý :D teď už vím že do toho půjdu hned jak budou k dispozici mí favoriti ;) takže nejspíš příští jaro protože už mají vyprodáno (růžový rybíz a zakrslé maliny pro prcky)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Bullets » 18 dub 2022, 08:56

Vojtech píše:Ahoj, zajímá mě, jestli se tu najde nějaký nadšenec zelených rybízů (albíni Ribes nigrum). Vzhledem k tomu, že nejsou tak atraktivní, téměř nikdo nechce ve šlechtění pokračovat a vyvíjet nové kultivary. I tak se mi povedlo nastřádat několik kultivarů - Ojeblanc, Vilma a Vertii. Dokázal by je někdo poreferovat, případně doporučit další?

Se zelenýma zkušenosti nemám ale loni na podzim jsem na zkoušku vzal Vertii a doufám že se letos dočkáme nějakého koštu. Jinak u nás holdujeme spíše červeným, bílým a hlavně růžovým který doma všem strašně chutnal :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Ragnar » 20 dub 2022, 14:05

Ze zelených mám ruský https://vniispk.ru/varieties/izumrudnoe-ozherele akorát loni ho něco podrylo, takže sem ho musel přesadit a letos se bude znova rozjíždět. A ještě řízky https://yagoda-klubnika.by/smorodina/galickij-burshtin které teprv zakořenují.

Dneska sem hledal kolik vydrží rybízy v květu a zatím je to na hraně. Asi polovina má ještě zavřená poupata, ty by měli být v cajku:

- černý rybíz poměrně snadno snáší mráz, a proto se na Sibiři uchytil a výborně plodí. Růstové pupeny černého rybízu přetrvávají i při -40°С
- kořeny sazenic ponechaných bez krytu na povrchu půdy vydrží -15 °С,
- uzavřené květní pupeny na jaře nezčernají ani při -5°С,
- otevřené květy -3
- semeník zůstane při teplotě ne nižší než -2 ° C.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: černý rybíz

Příspěvekod Ragnar » 07 čer 2022, 09:26

První černé rybízy žačínají chytat barvu. Nejranější je Solovinaya noch, ostatní kousky sou ještě zelené https://vniispk.ru/varieties/solovinaya-noch Letos sem bohužel nezachytil kalamitu mšic a úroda a přírůstky tím sou poznamenané. Naštěstí mospilan zabral ihned. Asi bude příště nejlepší rovnou z jara udělat preventivní postřik, když sou rybízy narašené a vyvarovat se těmto problémům.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: černý rybíz

Příspěvekod Bullets » 07 čer 2022, 18:06

Tu obrovskou invazi mšic nezachytil asi nikdo :(
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 07 čer 2022, 19:27

Sice jsem na jare strikala, ale kalamitu msic mam taky. Podle me to na rybiz natahali mravenci. Napadlo me, jestli by nestacilo rybizum dole namazat vetve lepem proti mravencum?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 07 čer 2022, 20:25

No, možná by to stačilo, ale opravdu nedoporučuju to zkoušet...ten lep je strašlivá několikaletá lepící katastrofa :D , stříhat ty větve po sklizni (a i sklizeň) by asi byl pěkný vopruz. A navíc - mravenci si poradí - stačí stéblo trávy, list nízko nad zemí.....
My na mšice kašleme, zkroucené větvičky na koncích prostě odstřihneme a rozšlápneme, bereme to jako takový letní střih rybízu. Po dešti většina mšic zmizí, případné mraveniště hned u keře řešíme Substralem se stoprocentním výsledkem. Ale jo, taky nás štvou, ale na černém rybízu nám vadí asi nejméně.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: černý rybíz

Příspěvekod dzani696 » 07 čer 2022, 20:49

Ja som mal smrť v očiach pri pohľade na zamorené "všetko" od mšic.Našťastie som nemusel zakročit, vyriešili to za mňa lienky. Myslím si že si všimli premnoženia potravy,tak sa premnožili tiež. :D Teraz mám záhradu plnú larev lienok. :D :D
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Ragnar » 08 čer 2022, 06:45

Ted už si příroda poradila, ale vidět třeba švestku, kde jsou jen plody a úplně zdevastované listy není moc pěkný pohled. Dokonce i rakytníky byly plné mšic. Aktuálně už se rybízy pěkně rozjely a berušky mají hody S6. Nejsem zastáncem postřiků, ale tady už se nic jiného dělat nedalo.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 08 čer 2022, 07:04

nene píše:No, možná by to stačilo, ale opravdu nedoporučuju to zkoušet...ten lep je strašlivá několikaletá lepící katastrofa :D , stříhat ty větve po sklizni (a i sklizeň) by asi byl pěkný vopruz. A navíc - mravenci si poradí - stačí stéblo trávy, list nízko nad zemí.....
My na mšice kašleme, zkroucené větvičky na koncích prostě odstřihneme a rozšlápneme, bereme to jako takový letní střih rybízu. Po dešti většina mšic zmizí, případné mraveniště hned u keře řešíme Substralem se stoprocentním výsledkem. Ale jo, taky nás štvou, ale na černém rybízu nám vadí asi nejméně.


To me nenapadlo, ze je to takovy blivajz, dekuji za zkusenost :shock:
Bylo by realne aspon omotat vetvicku lepovou paskou? Rekneme 20-30 cm nad zemi?

Na strom by to snad slo (teda ta paska, kdyz lep nedoporucujes) - ryngle je chudinka uplne zkroucena a konce vetvicek na strome proste neostriham :?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 08 čer 2022, 07:53

Na strom určitě ano, i ten lep se dá použít, problém vidím hlavně v tom keři. U stromu pozor na případný kůl a úvazek - kůl taky polepit, jinak budou mravenci lozit po něm. My s lepem přestali, protože se nám na něm utrápilo několik ptáků, sýkorek hlavně.

Dost bychom doporučili ten Substral, je to sice chemické fuj, ale ĺetos jsme ho už ze zoufalství nasypali těsně k rajčeti ve skleníku - likvidovali ho červení mravenci. No a mravenci jsou fuč, rajče krásně roste a ani náznak nějakého chemického zásahu nepozorujeme. A to ta sazenička měla jen pět centimetrů, když jsme ji tím Substralem doslova pohnojili (odhrábnutá hlína a nasypáno ke kořenům, kde těch mravenců bylo nejvíc. Mysleli jsme, že to nepřežije, opak je pravdou. A hlavně - zatím se nám nestalo, že by se mravenci na Substralem ošetřené místo někdy vrátili.....ne, nejsme prodejci :lol: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 08 čer 2022, 08:30

moje prirodni zahrada je celkem vyvazena, ale msice jsem na rybizech obcas mival a protoze tam nemuzu byt kazdy den, pouzivam domecky pro skvory z kvetinacu a suchy travy. kazdy rybiz ma jeden a rybizy jsou letos uplne cisty. mravence tam vidam, snazi se tam ty msice nanosit, ale bez uspechu. funguje mi to tak dobre, ze to chci otestovat i na druhy zahrade v intravilanu, kde ta prirodni rovnovaha tak dobre nefunguje... p.s. ten substral rozhodne vyzkousim na mravence v byte.

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Hofis » 08 čer 2022, 09:42

Já mám kolem zahrady v Praze hodně černého bezu, což je ideální lákadlo na mšice. Bezy jsou vždy mšicemi naprosto obalené, ale na ostatních rostlinách skoro žádné nemám. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků