černý rybíz

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 08 čer 2022, 12:11

Kasta:
Doma se nám velmi osvědčilo tohle, stačí koupit i jen náhradní náplň a kápnout třeba na dlaždici:
https://www.zahradnidum.cz/bayer-garden ... avence-4g/
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 08 čer 2022, 12:24

nene: dekuju!

hofis: ja jeste tozlisuju cerny a zeleny msice. cerny jsou selektivnejsi, jdou jen na nejaky rostliny (ale zase o to masivneji, hlavne na ten bez), na rybizu jsem vetsinou mival ty zeleny
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Hofis » 08 čer 2022, 14:31

kasta píše:hofis: ja jeste tozlisuju cerny a zeleny msice. cerny jsou selektivnejsi, jdou jen na nejaky rostliny (ale zase o to masivneji, hlavne na ten bez), na rybizu jsem vetsinou mival ty zeleny

Ano, druhů mšic jsou stovky, některé více specializované a některé méně. Na bezu je pouze mšice bezová a ta na jiné rostliny, až na krátké mezistádium, kdy saje u kořenů i jiných rostlin, vůbec nejde. Fór je spíš v tom, že k sobě tyto mšice nalákají hromadu přirozených nepřátel, takže třeba slunéčka, a i se na nich poté hromadně namnožují další přirození nepřátelé mšic, jako jsou třeba pestřenky a mšicomaři. No, a ty už tak selektivní nejsou, takže to vezmou sakumprásk a postarají se i o ty ostatní mšice, které opravdu škodí... :wink:
Ale největší problém jsou samozřejmě mravenci, kteří ty své kolonie mšic urputně brání. Takže nejdřív zamávat s mravenci a pak se už o to postará příroda sama. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 08 čer 2022, 15:44

Hofis píše: Na bezu je pouze mšice bezová a ta na jiné rostliny, až na krátké mezistádium, kdy saje u kořenů i jiných rostlin, vůbec nejde. Fór je spíš v tom, že k sobě tyto mšice nalákají hromadu přirozených nepřátel, takže třeba slunéčka, a i se na nich poté hromadně namnožují další přirození nepřátelé mšic, jako jsou třeba pestřenky a mšicomaři. No, a ty už tak selektivní nejsou, takže to vezmou sakumprásk a postarají se i o ty ostatní mšice, které opravdu škodí...


Tak to je dobry, takhle jsem na to nikdy nekoukal, spis jsem se vzdycky bal, aby se z toho bezu nerozsirily i jinam. Tak to si u me bezinka docela splhla v uzitecnosti!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 13 čer 2022, 07:09

Prvni dve zrale bobule Cernyj bumer snedeny 11. 6. S6 Dalsi dozravaji. (Stromky z Limbachu sazeny letos na jare.)
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod radek.god » 13 čer 2022, 17:28

Tak jsem loni hodil naky rybizy a angresty i pod mensi orech na severni stranu, takze tam slunce sviti spis do poledne a jinak ae tam moc nedostane.A rano koukam ze jako prvni uzrava ten cerny rybiz prave tam :-)
Jeste to chce asi par dni, ale ty kulicky co uz byly cerny, tak byky vynikajici :P
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 14 čer 2022, 19:16

Update:
Cernyj bumer zraje ze vsech sil, ale nestejnomerne, bohuzel vsak rychle prezrava a je pak takovy skoro moucnaty. Je hodne sladky a skoro mu chybi cernorybizovy ocas. Vzhledem k jeho zjevne snazivosti (letos sazeny a uz obaleny plody) zustane zachovan, ale na jidlo pro radost ho nevidim. Mozna casem na stavu? Strasne jsem se na nej tesila (hlavne kvuli extatickym recenzim) a slozite jsem ho sem dostavala pres Nemecko, ale nadeje v nej vlozene jaksi zklamal.

Zaroven zacal dozravat Black Bells (tusim z Lubery). Nejdriv sice vypadaly lip strapce na Neve, ale pak trochu sprchly, cimz Black Bells ziskal na atraktivite. Chut je vyborna, sladka, poctive cernorybizova. Udelal mi radost S6
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 14 čer 2022, 21:08

Argout píše:...Chut je ..... poctive cernorybizova.


Krásně vyjádřeno, přesně tak, taky hodnotíme černý rybíz podle toho, jestli chutná jako černý rybíz nebo ne.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 26 čer 2022, 08:17

mne uz taky dozravaji cerny rybizy, chci se na ne vic zamerit, protoze mi chutnaji a taky je to jedna z mala bobuli, kterou mi na zahrade opravdu nic nezere :) mam koupeny odrudy Titania, Ojebyn a Ometa. nebyly by spatny, kazda ma svoje prednosti (treba ta kyselejsi titania na tom keri vydrzi fakt asi mesic). ale pak mam jeste jeden, ktery jsem koupil nekde na trhu, pred lety a odrudu jsem si nenapsal - a ten je naprosto luxusni a vsechny tyhle predci o nekolik kategorii. zraje jako prvni, ma velky bobule a presne vyvazenou chut: pomer sladkosti, kyselosti a ty cernorybizovy chuti. chystam se ho namnozit a ty ostatni tam necham asi hlavne jako opylovace, ale prijde mi, ze jinou odrudu uz ani nepotrebuju zkouset :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Bullets » 27 čer 2022, 09:12

Jsou tady místní guru na černý rybíz kteří určitě doporučí odrůdy i exotičtějšího charakteru které u nás neseženeš ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Stanley_51 » 27 čer 2022, 09:19

Mám jeden stromek tohoto černého rybízu https://www.fytos.cz/ovocne-stromky/ryb ... ben-hopes/ a jsem s ním velice spokojen. Vysoká úrodnost, příjemná chuť a odolnost vůči chorobám. Co víc si přát. S9
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 27 čer 2022, 14:10

Já občas uvažuju o nějaké další odrůdě, čtu tady recenze na ty neznámý ruský odrůdy, ale nevím, taky potřebuju, aby byl co nejvíc odolný a soběstačný a tady píšete, že jsou to docela princezny.... jinak tu Ometu a Ojebyna mám taky na místní doporučení (nejsem z nich úplně nadšený, ale letos pořádně zaplodily poprvé, tak jim dám určitě ještě aspoň jednu sezonu než to zhodnotím).

Tak si poznamenávám ještě ten Ben Hopes, děkuju! Jinak těch odrůd, i těch Ben Něco je taková spousta, v tom se fakt nedá vyznat, takže zatím půjdu na jistotu a nařízkuju si ten svůj, páč je fakt skvělej. Jsem měl víc štěstí než rozumu, když jsem ho kupoval, v tý době jsem rybíz rozlišoval tak max na červený, bílý a černý :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Argout » 27 čer 2022, 15:14

Zatím můžu doporučit i Black Marble (krásné velké a chutné plody) a Black Bells, obojí z Lubery. Neva (taky Lubera) zatím nezraje.
Všechny jsou ke koupi dostupné i u nás.
V testování mám ještě rybízy Lota (Velké Losiny), notoricky známá Titania a Jubilejnaja Kopaňa (už nevím, kde jsem koupila, ale bylo to v ČR), které zatím neplodily.
Beny, přiznávám, pro mě byly tak nepřehledné, že jsem se jim vyhnula.
Ale při srovnání nějakých snad 20 odrůd rybízu, co se mi podařilo nacpat na zahradu, vidím, že mnoho z nich u mě vychází prostě úplně jinak než z recenzí, takže si to holt člověk musí vyzkoušet sám (a když mu něco vyhovuje, tak se toho držet).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: černý rybíz

Příspěvekod kasta » 27 čer 2022, 18:03

Argout píše:Zatím můžu doporučit i Black Marble (krásné velké a chutné plody) a Black Bells, obojí z Lubery. Neva (taky Lubera) zatím nezraje.
Všechny jsou ke koupi dostupné i u nás.
V testování mám ještě rybízy Lota (Velké Losiny), notoricky známá Titania a Jubilejnaja Kopaňa (už nevím, kde jsem koupila, ale bylo to v ČR), které zatím neplodily.
Beny, přiznávám, pro mě byly tak nepřehledné, že jsem se jim vyhnula.
Ale při srovnání nějakých snad 20 odrůd rybízu, co se mi podařilo nacpat na zahradu, vidím, že mnoho z nich u mě vychází prostě úplně jinak než z recenzí, takže si to holt člověk musí vyzkoušet sám (a když mu něco vyhovuje, tak se toho držet).


Super, tak je nad cim premyslet :) diky!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: černý rybíz

Příspěvekod Ragnar » 27 čer 2022, 21:02

Litvinovskaya - letošní vítěz, i díky tomu že začal rašit o něco později než ostatní a tím unikl mšicové kalamitě. Má vzpřímený růst, větve sou obalené středně velkými bobulemi intenzivní černorybízové chuti. Sladko-kyselá chut, po plném dozrání hodně sladká, má pevnější slupku a nepraská. Tvoří docela husté trsy plodů. Jí se krásně přímo z keře. Super vonavé listy, pokud někdo dělá třeba čaj. Skvělá odrůda. Četl sem tu nějaký komentář o ruských princeznách. Pokud máte nějaký druh určený pro pěstování na sibiři a ste někde na jihu, tak se mu u vás asi moc líbit nebude. Mám víc jak 10 odrůd ruských/ukrajinských co testuju, takže můžu celkem srovnávat a výborné sou všechny. Řekl bych i velice odolné/resistentní na padlí, antrakozu případně roztoče. Jediné menší minus může být slabší slupka u některých super velkých odrůd a tím možné praskání, když hodně prší.

https://vniispk.ru/varieties/litvinovskaya

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 64 návštevníků