černý rybíz

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: černý rybíz

Příspěvekod mates » 17 kvě 2018, 12:54

ta moje losinská Lota snad letos něco předvede, nakonec jsem jí po výsadbě vůbec nestříhal a nechal jí volno, měla cca 10-12 "hroznů", většinou kolem 10 bobulek, ale některé i 14 bobulek, odkvetlo to v pohodě, bohužel jsem o víkendu zjistil, že se mi do bobulek pustili nějací žraví parchanti (a zrovna na těch nejdelších hroznech), nějaké bobulky jsem našel na zemi (měly vždy dva načernalé drobné vpichy), přímo na keři jsem na největších bobulích načapal maličké housenky, okamžitě jsem je zlikvidoval a ty napadené bobulky i ty ze země taky, pak jsem ještě zjistil, že na keři je ještě pár napíchaných bobulek, které nakonec v pondělí taky spadly (opět ručně zlikvidovány), od víkendu to prohlížím každý den, zatím jsem další napíchané, upadlé ani s housenkami bobulky nenašel, tak snad ten zbytek už dozraje, navíc jsem v pátek stříkal po celé zahradě všechno proti žravému/savému, tak to snad i proti těm neznámým mrchám na černém rybízu pomůže, zatím ještě pořád doufám v letošní ochutnávku
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod sasman » 14 čer 2018, 18:14

Dnes jsem měl možnost ochutnat Démona. Chuťově je velice dobrý, bez "myšiny", přibližně srovnatelný s Bonou, ale neměl jsem přímé srovnání (Bonu jsem ochutnával loni) :oops:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Tibor » 18 čer 2018, 16:32

Zhodou okolností sú Bona a Démon jediné dve odrody, ktoré momentálne na záhrade mám.
Mne osobne sa chuťovo viac páči Démon, ale celý zvyšok rodiny si pevne stojí za tým že Bona je chutnejšia.
Každopádne ani Bona ani Démon sa chuťou alebo skôr arómou nepribližujú starým odrodám ktoré sme mali predtým.
Bona má niektoré bobule ozaj obrovské, Démon menšie ale určite nie malé.
Ale čo sa mi na Démone páči že sú bobule veľkostne krásne vyrovnané na kratších strapcoch, čo určite výrazne urýchli zber.
Na Bone mi príde že tie bobule vyrastajú ako sa im zapáčí...
Keď to má človek na priamy konzum tak žiaden problém, ale keby bolo treba oberať 10 kríkov tak neviem neviem.
Na Bone som doposiaľ nepostrehol žiadne choroby no Démon bol koncom minulej sezóny výrazne postihnutý "hrdzou" na listoch.
Keďže mám rastliny ešte len krátky čas, tak nejaké zaručene relevantné informácie poskytnúť neviem.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod mifin » 17 črc 2018, 20:48

Tak letos jsme poprvé ochutnali Bonu a je nejkyselejší, co jsem z černého rybízu jedl. Podle toho co jsem četl, mám dojem, že místo Bony mi poslali něco jiného. Dá se Bona nějak poznat?
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 17 črc 2018, 20:57

mifin píše:... mám dojem, že místo Bony mi poslali něco jiného. Dá se Bona nějak poznat?


My Bonu neúspěšně sháníme už delší dobu, takže je opravdu možné, že vám chtěl jen někdo v eshopu "udělat radost". :?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: černý rybíz

Příspěvekod mifin » 17 črc 2018, 21:10

Koupil jsem ji před loni na jaře nazazvorce.cz
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Alena » 17 črc 2018, 21:18

Tibor píše:Každopádne ani Bona ani Démon sa chuťou alebo skôr arómou nepribližujú starým odrodám ktoré sme mali predtým.

Démona mám a mně naopak přijde moc dobrý, sladký, aromatický, lepší než starý Öjebyn, který tu jako jediný z těch původních odrůd ještě zůstal. Jenom měl letos strašně malé plody, zatímco Öjebyn si navzdory suchu zachoval normální velikost.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod Tibor » 20 črc 2018, 14:20

Možno som sa nevyjadril najvhodnejšie. Démon je bezpochyby veľmi chutný. Z viacerých odrôd ktoré sú momentálne bežne v záhradníctvach dostupné a ktoré som mal možnosť ochutnať mi práve Démon príde najchutnejší. Napriek tomu je pravda že nedosahuje chuťových kvalít starých odrôd čo som mal predtým. Ale keď som napísal že sa starým odrodám ani nepribližuje, tak to som ho asi pohanil až príliš. Keby to tak naozaj bolo, tak už u mňa na záhrade dávno nieje.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 20 črc 2018, 14:42

A mate nekdo tip na to kde sehnat cerny rybiz ktery bude chutove jako stare odrudy?
I ja si pamatuju jak mi chutnalo 30 a vice let zpet... A uz to neni takové.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: černý rybíz

Příspěvekod Pavuk » 21 črc 2018, 00:53

Zdenek spominal nejake sympaticke sibirske,
ja si na ne uz brusim zuby a cakam, kedy budu S18
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: černý rybíz

Příspěvekod Alena » 21 črc 2018, 09:34

Teď mi pořádně dozrála Titania a je taky výborná. Nemůžu si na ni ani na Démona stěžovat. Přijdou mi lepší než naše staré černé rybízy kdysi :-)Démon je sladký hned od začátku, jakmile se vybarví; Titania se zprvu nedá jíst, ale když pořádně vyzraje, je výborná, kyselosladká, aromatická; nemám potřebu shánět neco jiného. Ale třeba moje švagrová tvrdí, že jí nejvíc chutná ten starý Öjebyn; mně přijde jeho chuť fádnější oproti těmhle dvěma. Prostě někdo má rád holky, jiný vdolky, no.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 01 srp 2018, 11:22

nene píše:My Bonu neúspěšně sháníme už delší dobu, takže je opravdu možné, že vám chtěl jen někdo v eshopu "udělat radost". :?


Nene, Bonu teď mají dostupnou na Zázvorce. Pokud je to ona samozřejmě :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: černý rybíz

Příspěvekod nene » 01 srp 2018, 13:07

Díky za informaci, váháme jestli ji objednat, asi spíš půjdeme k někomu, kdo ji má už velkou a stříhá ji, "po žebrotě" a zkusíme si ji nařízkovat....ten náš "Niesluchovski" je fakt strašný, skoro nejedlý - a to říkáváme, že Valachům chutná všechno. Nějak nás to nebaví nechat se pořád oblbovat :( . A to je tenhle angrešt úplná prkotina....ale byl to dárek.... :(
Naposledy upravil nene dne 01 srp 2018, 21:54, celkově upraveno 1
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: černý rybíz

Příspěvekod amy80 » 01 srp 2018, 14:37

No já právě taky váhám jestli ho objednat, protože Bonu taky chci, ale zároveň mifin 17.7. psal že jí má ze Zázvorky a byl to kyseláč... ale já mám Niesluchowskho taky ze Zázvorky a těch pár bobulí co letos dal bylo takový žrádlo že už mám doma tři další kousky... tak fakt nevím.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: černý rybíz

Příspěvekod mates » 01 srp 2018, 19:10

No Zazvorka je aspon pro me sazka do loterie. Predloni a loni jsem od nich bral boruvky. Predloni osobne, vybiral jsem si kvetinace z prepravek, kde pichak s nazvem odrudy byl vzdy jen jeden na celou prepravku a na samotnem kvetinaci nebylo nic, ale verim, ze odrudy sedi (chandler urcite, kazpliszka taky a reka velmi pravdepodobne). Loni pres e-shop 3 kusy kde na kvetinaci nebylo nic a na samotnem keri jen potistena samolepa (takze mohli vzit z prepravek cokoli a lipnout na to samolepu) a vysledek je minimalne dve zameny ze tri moznych (chandler neni urcite chandler - je to nejaka pozdni odruda s velkymi kulatymi bobulemi, eliot uzral daleko drive nez vubec zacal zrat ten co uz jsem mel drive z mountberry a reka se uvidi pristi rok az bude mit plody). Kdyz jsem tam byl predloni tak to byl pro me docela sok, poradny chaos. Kdybych vedel, ze tam ted nekdy pojedu, tak bych vam ty rybizy vzal a poslal je od sebe, ale bohuzel se tam nechystam.
Jinak jak jsem letos vzal losinsky cerny rybiz Lotta, tak co jsem mel sanci ochutnat, tak pekna kyselina a tuha slupka. Uplnou zralost jsem bohuzel nevyzkousel, operene bestie byli po ukryti boruvek do siti rychlejsi nez blesk :-(. Pocet a velikost bobuli na jedne stopce jsou super, pocet stopek na keri jsem pri te prvni urode nemel sanci posoudit, uvidime pristi rok, letorosty doted narostly asi metrove.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Rudolf M a 17 návštevníků